Dört Anlaşma (Toltek Bilgelik Kitabı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
30,3bin
Gösterim
Adı:
Dört Anlaşma
Alt başlık:
Toltek Bilgelik Kitabı
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
122
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758363049
Orijinal adı:
The Four Agreements A Toltec Wisom Book
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötesi Yayıncılık
Baskılar:
Dört Anlaşma
The Four Agreements
Sinema dünyasının üstün zekalı oyuncularından Sharon Stone ve Jody Foster bu kitabı çevresindeki insanlara öneriyor. Amerikanın önde gelen Yeni Çağ yazarları bu kitabı sizlere öneriyor. Don Miguel Ruizin kitabı aydınlanmanın ve özgürlüğün bir yol haritasıdır.Deepek Chopra Başarının Yedi Ruhsal Yasası kitabının yazarı Büyük dersler içeren ilham verici bir kitap.Wyne Dyer Kendin Olmak kitabının yazarı Castaneda geleneğinde, Ruiz temel Toltek bilgeliğini paylaşıyor. Modern dünyada yaşayan kadınlara ve erkeklere Dingin Savaşçı olarak yaşamanın pratik uygulamalarını sunuyor.
122 syf.
·4 günde·8/10 puan
Bana yapılmış güzel kitap tavsiyelerden birisinin de bu olduğunu söyleyebilirim ve hemen peşine ben de size kesinlikle tavsiye ediyorum.
Kitap, eski bir uygarlık olan "Toltek"ler ve onların "Dört Anlaşma"sı konusunda bize bilgiler vermektedir.
(Hafif spoiler) Başlangıçta bu yaşa gelene kadar yaşadığımız anların, edindiğimiz tecrübelerin, aldığımız her nefesin bizim kendi isteğimiz dışında geliştiği, karşı koyamadan ehlileştirilmiş olduğumuzu anlatıyor. Artık buna karşı koymamız ve bu ana kadar kabul ettiğimiz her şeyin (anlaşmanın) değişmesi gerektiğini anlamamız gerektiği söylüyor. Bu değişimlerin de sadece Toltek'lerin Dört Anlaşma'sıyla olabileceğini ve bu şekilde hayatımızı farkında olmadan yaşadığımız bu cehennemden, cennete nasıl çevirebileceğimizi gösteriyor.
Bana göre biraz havada kalmış konular var ama yine de herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. Zaten bitirmesi de pek sürmeyecektir.
Keyifli okumalar.
122 syf.
·3 günde·8/10 puan
Faydalı ve anlaşılır olduğunu düşündüğüm, keyifle okuduğum bir kitap oldu. Kitap Toltek bilgeliğini esas almaktadır. İçsel olarak bir farkındalığa varmamızı, bir cehennemde olduğumuzu ve bunu nasıl cennete çevirebileceğimizi dört anlaşma ile ifade ediyor.
 
1. Kullandığın sözcükleri özenle seç.
2. Hiçbir şeyi kişisel algılama.
3. Varsayımda bulunma.
4. Daima yapabildiginin en iyisini yap.

Bu dört anlaşmanın faydalarını, uzun vadede alışkanlığa dönüştürdüğümüz taktirde göreceğimizden ve hayatımızı kolaylaştıracağından eminim. Hayatı daha doyumlu yaşamaya, üzüntü ve kederden uzaklaşmaya en önemlisi de anı yaşamaya yönelik anlaşmalardır. Bana değerli bilgiler kattığını düşünüyorum, tavsiye ediyorum. İncelememi kitapta hoşuma giden bir alıntı ile sonlandıracağım:
“Seni seviyorum Tanrım” demenin en iyi yolu, yaşamınızı en iyisini yaparak yaşamanızdır. “Teşekkür ederim Tanrım” demenin en iyi yolu, geçmişi özgür bırakarak, anda yaşayabilmek, şimdi ve burada olabilmektir.
122 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Kendi hayatımızı nasıl şekillendirebileceğimiz, nasıl kontrol altına alabileceğimiz hakkında bilgi veriyor ve bunu dört anlaşma üzerinden yapıyor. Bu dört anlaşmaya uyuduğunuz zaman hayatınızı cehennemden cennete çevireceğini söylüyor. Sade, akıcı ve anlaşılır bir dil ile anlatılmış bir kitap, zaten elinize alınca bitirmeden bırakmak istemezsiniz diye düşünüyorum. Beğenerek okuduğum bir kılavuz niteliğinde olan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.
122 syf.
·7 günde·8/10 puan
Toltek bilgeliği temelde "iyi yaşam sanatı."

Yazar iyi yaşam için 4 adet anlaşma yapmanızı istiyor.

1. Kullandığın sözcükleri özenle seç.

Sözlerin çok yalın ve olumlu seçmemiz gerekiyor.
Yazar sözcükleri büyüye benzetiyor. En tehlikeli kara büyünün ise dedikodu olduğunu söylüyor. Dedikodunun enerji alanınızı kirlettiğinden bahsediyor.
Birinci anlaşmayı kabul edip kendimize karşı ve başkalarına karşı kullandığımız sözcükleri özenle seçtiğimizde hayatımızdaki dönüşümün başladığından bahsediliyor.

Sözcükleri seçerken sadece karşımızdaki insanı etkileyen bir şey olmadığını karşımızdaki insanın reaksiyonunun bizi de etkilediğine vurgu yapıyor.

2. Hiçbir şeyi kişisel algılamayın !

Bu anlaşmayı uyguladığınızda müthiş bir aydınlanma yaşıyorsunuz. Bir insan size kötü bir söz söylediğinde, dedikodunuzu yaptığında, sizi sevmediğinde karşınızdakinin zehrine odaklanmayın.
İçinizden şunu söyleyin "seninle ilgilisi yok, o onun tamamen kişisel meselesi , hayatla ve kendiyle ilgili çözemediği problemi." Bu tavrı hayatınıza yerleştirin ve arının.

3. Varsayımda Bulunmayın.

Konuşmalarda alt metin aramaktan kurtulun. Varsayımda bulunmak yerine soru sorup cevabınızı alın ve gerçeklik temasından ilerleyin. Cevabını bilmediğimiz şeyler üzerinde varsayımda bulunmayın. Varsayımlar gerçek olmayabilir ve biz gerçek olmayan şeyler yüzünden acı çekebilir ya da birini yargılayabiliriz. Varsayımda bulunma, soru sor.


4. Daima Yapabileceğinin En İyisini Yap.

Yapabileceğinin en iyisini yap ki içindeki yargıca verebileceğin cevap olsun. O anda elinden gelen en iyi şeyi yaparsan, içindeki ses seni yargılayamayacak.
122 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Diyebilirim ki kitap, anlaşmaya başlamadan önce bizi buna hazırlıyor. Bir nev'i alt yapı gibi.. Kendimizi tanımamızı, sınırlarımızı kesin çizgilerle belirtmemizi istiyor. Ve biz bunu yapıyoruz. Evet bunu yapmaya mecbur hissediyoruz. Eğer yapmazsak sonsuza kadar 'korkak, çekimser, beceriksiz, nefret dolu, kötü, kurban' birini içimizde büyüteceğiz. Bu bile bizi bir şeyler yapmaya zorluyor.

Dikkatimi çeken önemli cümlelerden biri;
"İnsan, kendi kendini ehlileştiren hayvandır." cümlesiydi. Üzerine çok düşünülebilir ya da bunun yerine kestirmeden bir yol çizerek yazarın bize çizdiği ve bizim kurtuluş için, gitmek zorunda olduğumuz yola koyulabiliriz. Bu yol ki belki birçok insandan farkımızı ortaya koyacak, onlardan bizi soyutlayacak belki kullandığımız kelimelerle , sözlerle birkaç kişiyi de yanımıza almamızı sağlayacak. Bunu yapabilirsek zannımca doğru yoldayız demektir.

Tüm bunları yapabilirsek, kendi rotamızı doğru çizebilirsek yani kişiliğimizle tanışacak ve yeni dünyamıza 'merhaba' diyebileceğiz. Bunu yapmalıyız. Çünkü ; hayat, korku ve şüphe ile geçirilemeyecek kadar uzun değil.

"Gözler kapalı yaşamak kolaydır. Görebildiğiniz her şey yanlış yorumlardır."
JOHN LENNON

Artık gözlerimizi açmanın ve gerçekle yüzleşmenin zamanı...

İlk anlaşma "söz" üzerine. Kullandığımız sözleri ne kadar dikkatli seçebilirsek karşımızdaki insanı, dostumuzu ya da herhangi birini hayata kazandırmış yahut hayattan koparmış oluruz.
Etrafımızdaki insanlara nasıl tepki verirsek öyle izlenim bırakmış oluruz. İyi ya da kötü, kaba ya da kibar... Tepki nasıl olursa olsun bu kişiliğimizi ortaya koyar ve bunun karşılığında saygı veya vasıfsızlıkla karşılaşırız. İlk anlaşma için ben de oluşan çağrışım; " İnsan, sözleri düşünmeden sarf ettiği sürece karşısında bıraktığı enkazı asla fark etmeyecektir."

İkinci anlaşma da yazar bize ;
"Hiçbir şeyi kişisel algılama" diyor.

Bu anlaşma da yazar bencilliği bırakmamızı söylemektedir. Hadi bir öz eleştiri yapayım: Bencillik denilen illet bende de var ve bazen ben bile buna dayanamıyor, kendimi çekilmez buluyorum. Her zaman haklı olmak zorunda değiliz. İnsanız, haksız olabilir, yanlışa düşebiliriz. Önemli olan bu durumdan kendimizi korumak, bakış açımızı belli edip ona göre yaşamamızdır. Olumsuz eleştirilere maruz kalmamız bizim kişiliğimizi geliştirmemizi sağlar diyebilirim. Tam da yazarın söylediği gibi amaç; kabul görmek, onaylanmak değildir. İnsan kendini bilip, tanıdığı sürece bu tür konuşmalara maruz kalmayacak ve ihtiyaç duymayacaktır.
Kendi yaralarımızı tedavi edebildiğimiz sürece onları başkasının acıtması mümkün değildir.
Ve sen; Her şeyi, herkesi sev. Çünkü o zaman istediğin mutluluğa erişebilirsin.
Hiçbir şeyi kişisel algılama! Kendine güven, doğruyu söyle. Böylelikle içindeki kötü duygulardan kurtulabilir ve mutluluğu yakalayabilirsin.

Üçüncü anlaşma ise ; " Varsayımda Bulunma" dır.
"Sonsuzluğun ötesi içinizdedir". Evet bu sonsuzluk, mutluluktur. Mutlu olmak istiyorsak yargılanmaya, reddedilmeye karşı çıkmamamız gerekir. Etrafımızdaki her şeyi olduğu gibi kabul etmeliyiz..Olaylara kişisel duygu ve düşüncelerimizi yüklemek bizi onarılmaz yanlışlara sürükleyebilir. varsayımlar yanlıştır. Değişmeliyiz. Farklı algılama tohumlarını çöpe atmalıyız. Bu tohumlar toprağa bir kez düşecek olursa verim alınamayacak bir üretimle karşı karşıya kalmış oluruz.

Dördüncü anlaşma: " En İyisini Yap"
Elimizde olanın en iyisi, gücümüzün yettiği en iyiyi yapmak gerekiyor. Ne daha fazla, ne de daha az. En iyiyi zevk almak için yapmamız bizim açımızdan daha doğru bir karar olur. Ödül ya da tebrik almak başkasının zevki gereği yapılmış bir yaptırımdır. bunun bize faydası ise hiç olmayacaktır.
Keşkelere kapılmadan, pişmanlık duygusu oluşmadan, hatalarımızdan ders almak amacıyla en iyisini yapmak gerekir.
Bu bölümde aklıma Çinli iş adamı geldi. Bilmem kaç kez başvurduğu yerlere alınmadı. Ancak şimdi dünyanın sayılı zenginlerinden biri. Keşke demedi, yılmadı... En iyisine ulaşmak istedi ve ulaştı.
Dünyada var olma sebeplerimiz nelerdir?
Bu soru, bizi benliğimize, iç dünyamıza götürür. Eğer samimi şekilde cevap verebilirsek işte o zaman mutluluğa erişmiş oluruz. Mutlu olmak elimiz de , içimiz de. Anı yaşayabilmeli ve tüm enerjimizi, algılamamızı, gerçeği bu ana aktarabilmeli ve bunun zevkini çıkarabilmeliyiz..

Hayattan beklentilerimiz başkası tarafından onaylanmamalı ya da bir başkası gözetiminde gerçekleştirilmemelidir. Yanlış yapmaktan korkmamalı, cesurca yanlış yanlış yapmalıyız. Tecrübe yanlık yaparak kazanılır. Başkalarının pohpohlamalarına ihtiyacımız yok aynı şekilde başkasının yergisi de bizi durdurmamalı. Kendi özgürlüğümüzü ilan etmeli ve "Hayır" demeyi öğrenmeliyiz. Özgürlük içimizde tıpkı sonsuzluk gibi. Hayatımızı birey olarak kendi başımıza yönetebiliriz. Bu dört anlaşmayı hayatımıza uygulayarak kazanabiliriz. Alışkanlıklarımız, tabularımız var kolay olamayacak ancak en iyiye ulaşmak için en iyi şeyi yapmaktan, aramaktan vazgeçmemeliyiz. Boyun eğip bir parazit gibi yaşamaya son verebiliriz. Bundan sonra değiştirmek istediğim alışkanlıklara "şeytan" ismini veriyorum ve onlardan uzak durmayı planlıyorum.
122 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
Basit ama derin bir mesaj içeren harika bir parapsikoloji, spiritüalizm ve kişisel gelişim kitabı. Kitapta bahsedilen dört anlaşma:

1. Kullandığın sözcükleri özenle seç.
2. Hiçbir şeyi kişisel algılama.
3. Varsayımda bulunma.
4. Daima yapabildiginin en iyisini yap.

Bu kitap, dört anlaşmaya tamamen bağlı bir hayat yaşayabilirsek dönüşümsel sonuçlar sunuyor. Hem içsel hem de çevremizden kaynaklanan duygusal dramadan kaçmak için yönergelerden oluşuyor. Bu temelde nasıl mutlu olunacağına dair bir Toltek rehberi ve yeterince makul görünüyor. Geleneksel olmayan bir perspektifle okumaya değer kılacak kadar analize yer verilmiş. Dört Anlaşma kitabı, hayatı ve insanların nasıl yaşadığını ve düşündüğünü anlamaya yardımcı olacak harika bir kitap.

Dört Anlaşma, kişinin nasıl daha seçkin bir insan olabileceğine farklı bir açıdan bakmasını sağlıyor. Dört Anlaşma ile içsel varlığınızı şekillendirebilir ayrıca insanların neden bu şekilde davrandıklarını anlayabilirsiniz.
122 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Biz doğar doğmaz, bizim adımıza bütün kararlar alınır. Büyüdükçe bunlar bize yavaş yavaş anlatılır. Kim olduğumuzu, ne yapabileceğimizi, neye inanmamız gerektiğini, adaletin nasıl işlediğini, neye öfkelenip, nasıl seveceğimizi bize öğretirler. İnsanlık öyle zorluklar yaşamıştır ki tarih boyunca, o zorlukları çocukları yaşamasın diye çocuklarına bir yaşam yolu çizerler. Ancak o çocuklara hiç sormazlar. “Sen ne istiyorsun?” diye. Tek dertleri birkaç anlaşma yapıp ona uymamızdır. Sadece bu şekilde mutlu olabileceğimiz varsayılır. Kendimizle, insanlarla ve tanrıyla yaptığımız anlaşmalar sonucunda. Çünkü onlar da böyle öğrenmişlerdir.

Bu anlaşmalar doğadan gelmezler. İnsan kendisi kurmuştur hepsini. Belki kendini yaşatabilmek, belki de içindeki kibri besleyebilmek için. Böylece nesiller boyu ‘gerçek’ olana gözlerimizi kapatır, kulaklarımızı tıkarız. Üzeri örtülüdür artık gerçeğin. Halbuki her yerdedir ama öyle alışmışızdır ki bu körlüğe, açamayız gözlerimizi artık. Platon’un mağarasından çıkamayız kolay kolay.

Bütün bu inançlarsa yaptığımız her harekette kendimizi yargılamamıza sebep olur. Amaç da budur zaten. Yargılayarak sürdürmek yaşamı. Ancak yaşam yargılandığında ölür. Biz de ölmemek için hep yaşamdan kaçarız. Yargıyı tanrıya havale ettiğimiz yalanını uydururuz. Halbuki kalbimizi tıkamıştır kendimiz ve etrafımız hakkındaki yargılarımız. İşte böyle yaratırız cennetten düştüğümüz dünyamızı. Yeni cennetler vaat ederiz birbirimize. Cenneti de cehennemi de burada işlettiğimizi görmezden gelerek. Kurallarımızın ve inançlarımızın sebeplerini bilmeden gelecek nesillere aktarırız. Bunu da her daim korkuyla yaparız. Korkudan daha güçlü hiçbir şey olmadığını bildiğimizden. Ta ki gerçek sevgi ile tanışana dek. O da korkuya yenildikçe yaşatılamaz işte. İçimizde büyüttüklerimiz bizi büyütenlerin korkularıyla beslenir. Biraz sevgi görebildiysek ne ala, ancak korku geldiği gibi onu da pek göremeyiz. Böylece biz, hiçbir şeyi göremez hale geliriz. Hayat, dumanlı bir aynadır artık. Duygularımız bize yabancı zehirlere dönüşür ve içimizdeki parazitleri besleyerek yaralarımızı acıtmaya devam ederler. Bize anlatılan tüm anlaşmalar, acılarımıza sebep olur. Bir ömür de bu acılarla boğuşur insan. Bazılarımız gerçeği ararken, yaralarını açıp zehrini boşaltmaya çabalarken...

İşte bu kitap da bize, öğrendiğimiz anlaşmaları nasıl bozacağımızı ve ‘dört anlaşma’ ile kendimize yeni bir şans verebileceğimizi anlatır...
122 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
İçsel gelişimimiz için öğrenmemiz gereken ilk ders; farkındalıktır bunu idrak etmek ve kendimizin daha iyi bir versiyonuna ulaşmak adına adım atmak istiyorsanız, okumanız gereken kitaplardan biri diyebilirim. Hem çok yalın hem de söylenmesi gereken her şeyi kapsayan bir çerçeveye sahip.
122 syf.
·Puan vermedi
Bu kitap sevgili kardeşim ••Kitap Koçu•• nun öncülüğünde ve hediyesi olarak okudum. Çok teşekkür ediyorum İyi ki bu güzel kitap ile beni tanıştırdı sağol canım benim.
Gerçekten çok güzel bir kitap okudum arkadaşlar. Ve kesinlikle tekrar tekrar okuyacağım bir kitap oldu benim için. Hani başucu kitapları deriz ya işte bu kitapta öyle bir kitap hayatınızın her evresinde tekrar tekrar okuyabileceğiniz bir kitap.
Toltek Bilgelik kitabı, iyi bir yaşam sürmemiz için uymamız gereken kuralları anlatıyor bize...
Kitap bize 4 anlaşma ile geliyor
1** Sözünüzü özenle seçin diyor
Samimi konuşun
Dedikodu yapmayın
Sevgiyi hissettirerek konuş
2**Kişisel algılama hiçbir şeyi
Başkalarının yaptıkları en çok onlarla ilgilidir herşeyi üzerine alınma
Ve bencilliği bırakın
3**Varsayımda bulunma
Sorular sorarak herşeyi açıklığa kavustur ki aklında soru işaretleri kalmasın
Kendi istediklerini de açıkça dile getir.
4**Daima yapabileceğinin en iyisini yap.
….......................................................
İşte bu dört anlaşmayı okuduğum da evet çok doğru dedim de uygulayabilir miyim ? İşte onu bilmiyorum.
Eğer bu 4 anlaşmayı hayatına uygularsa insan mutlu da olur, huzurlu da olur, başarılı da olur. Kesin. Mutlaka okumanızı öneririm arkadaşlar ve okutun
Çok eğitici kişisel gelişim kitabıydı.
İyi okumalar diliyorum
Kitapla kalın arkadaşlar
122 syf.
·2 günde·9/10 puan
Toltek bilgelik kitabı olan dört anlaşma ;
1. Kullandığınız sözcükleri özenle seçin.
2. Hiçbir şeyi kişisel algılamayın.
3. Varsayımda bulunmayın
4. Daima yapabildiğiniz en iyisini yapın.
Kitap bu konuların alt başlıklarından oluşup şuana kadar edindiğimiz yanlış inançlara ve insanların bu dört anlaşmaya uyarak hayatını cehennemden nasıl cennete çevireceğine dair eşsiz bir kılavuz.
122 syf.
·Puan vermedi
İlk başlarda kitap biraz kişisel gelişimden uzak başlasa da sonlarına doğru sürekli tekrar eden cümleler ve kişisel gelişime dönüştü. Hayatta bildiğiniz her şeyi zaten kitapta okuduğunuz için pek sizi kucakladığını söylenemez. Okumak için okuduğum kitaplar kategorisine giriyor maalesef.
122 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Dupduru bir anlatımı var. Bilmediğim hiçbir şeyi söylemedi belki; ama tazelendirdi, canlandırdı, hatırlattı. Bazen bildiklerimizi seslendirmemiz, sözde bırakmamamız gerekir. Tam da bunu hissettirdi. Bana hediye olarak geldi; biliyorum, gelişi tesadüf değildi.
Çok küçük bir çocuk duygularını ifade etmekten çekinmez. Sevgiyi hissettiğinde sevginin içinde erir ve sevmekten korkmaz. Bu tanım sağlıklı bir insan tanımıdır.
Nereye gidersem gideyim, kiminle tanışırsam tanışayım, her bir insanın gözlerinde kendimi gördüm. Çünkü ben her şeyin parçasıyım. Çünkü ben seviyorum."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dört Anlaşma
Alt başlık:
Toltek Bilgelik Kitabı
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
122
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758363049
Orijinal adı:
The Four Agreements A Toltec Wisom Book
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötesi Yayıncılık
Baskılar:
Dört Anlaşma
The Four Agreements
Sinema dünyasının üstün zekalı oyuncularından Sharon Stone ve Jody Foster bu kitabı çevresindeki insanlara öneriyor. Amerikanın önde gelen Yeni Çağ yazarları bu kitabı sizlere öneriyor. Don Miguel Ruizin kitabı aydınlanmanın ve özgürlüğün bir yol haritasıdır.Deepek Chopra Başarının Yedi Ruhsal Yasası kitabının yazarı Büyük dersler içeren ilham verici bir kitap.Wyne Dyer Kendin Olmak kitabının yazarı Castaneda geleneğinde, Ruiz temel Toltek bilgeliğini paylaşıyor. Modern dünyada yaşayan kadınlara ve erkeklere Dingin Savaşçı olarak yaşamanın pratik uygulamalarını sunuyor.

Kitabı okuyanlar 3.929 okur

  • ece kulak
  • Zeynep Serinsöz
  • Mutlu Okur Sever
  • Çağla Kaplan
  • Elif Kaya
  • Gözde
  • Hatice Günay
  • ecocyrl
  • Zeynep Şahbazoğlu
  • Defne Turan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%5.3
13-17 Yaş
%1.3
18-24 Yaş
%8
25-34 Yaş
%30.7
35-44 Yaş
%37.3
45-54 Yaş
%17.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.5
Erkek
%25.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.2 (441)
9
%22.2 (279)
8
%22.1 (277)
7
%10.4 (131)
6
%4.5 (57)
5
%3.1 (39)
4
%0.9 (11)
3
%0.6 (8)
2
%0.2 (2)
1
%0.4 (5)

Kitabın sıralamaları