Giriş Yap
“Ayrıca senin olanı almaya karar verip tahta çıkmak istersen o tacı başına takabilmen için bütün krallığı ateşe verip yanışını izlerim.” İrkildim. “Sen halkını seversin…” “Ama seni daha çok seviyorum.” Gözlerinde parıl parıl altın sarısı benekler çalkalanıyordu. “Mutluluğun için yapabileceklerimi hafife alma. Heralde şimdiye kadar bunu anlamışsındır. Senin için yapamayacağım hiçbir şey yok Poppy. Hiçbir şey.”
Reklam
·
Reklamlar hakkında
687 syf.
·
10/10 puan
2022'de neler okumuşum diye bakarken bu senenin bana kazandırdığı en büyük eserlerden birinin Suç ve Ceza olduğunu fark ettim. Çok gözüm korkarak başlasam da su gibi akıp gitmişti. Dostoyevski'nin yeteneklerini bu kadar ortaya çıkaran başka eser var mı bilmiyorum. Raskolnikov ile birlikte buhranlardan buhranlara girdim. Hele o ilk ateşlenip yatağa düştüğündeki hallerini ben de yaşadım. Günlerce elimden bırakmadan bir solukta okudum. Edebi olarak ne kadar övsem az zaten bu herkesin bildiği bir şey ama suç ve ceza'yı dostoyevski'nin diğer eserlerinden ayıran felsefi yönü. Bir insanın yaşamını sonlandırmak, birini öldürmek, katil olmak. Bazen bunları çok hafife alıyoruz. Okuduğumuz, izlediğimiz kurgulardan her an maruz kaldığımız haberlere kadar her an birinin cinayetine tanık oluyoruz ve ister istemez basitleştiriyoruz. Ama bu öldürme eyleminden sonra neler yaşıyor katil? Sağlıklı bir insandan bahsediyorum tabii. Sosyopatlar, psikopatlar zaten empati kuramayan insanlar fakat "normal" birisi için birini öldürmek hiç de kolay değil. Kitabı okuduktan sonra okulda kurduğum kütüphaneye iki üç kopyasını aldım. Yaşadığımız coğrafyada insan öldürmekten daha kolay bir şey yok çünkü. Belki birisi bu kitabı okur da o kadar da kolay olmadığını anlar.
Tabii ki, hedefinizi zaten o yaşlarda tespit edersiniz. Şimdi bir moda çıktı; "Çocuktur, anlamaz, daha ne gördü ki!" diyorlar. Anlar efendim, anlar. Rahat olun; çocuklar, gençler birçok şeyi anlarlar. Hatta 15'inci yaş bazı bakımlardan geç bile sayılır. O yaştaki çocuk kendine, çevresine bakmayı bilir. Hiçbir şey yapamasa yeteneklerini tanır. Çocukların kapasitesini, zihnini hafife almayın. Bırakın kendilerini tanısınlar.
200 syf.
·
Puan vermedi
Tipik olarak ünlü kurgusuna dahil olacak bir roman değil. Sean Penn'in sadece bir şeyler yapan Bob Honey, altı farklı Phil Ochs şarkısından alıntı yapıldığından, kitabın arka sayfasındaki telifler ve izinler sayfasına göz attıktan sonra ilk başta gözüme çarptı. Tarihsel olarak gözden kaçan ve hafife alınan bir söz yazarının esprili, hicivli sözlerini içeren herhangi bir roman nasıl okunmaya değmez? öyleyse, yaptığım meşhur tavşan deliğine dalın... ve bulunacak bir harikalar diyarıysa, karanlık, hezeyanlı ve korkak bir yerdir. akademi ödüllü aktör ve yönetmenin açıkça canlı bir hayal gücü var ve sadece bir şeyler yapan Bob Honey, siyaset, uluslararası casusluk ve geç dönem kapitalist can sıkıntısı ve nihilizmle ve benim şimdiye kadar yaptığımdan daha fazla aliterasyonla dolu hararetli, vahşi bir roman. başka bir yerde karşılaştım (neredeyse yorucu bir şekilde). Penn'in kitabı kurgusal bir spycraft hikayesi değil, mevcut kültürel çılgınlığımızın bolca seks ve şiddetle dolu, patlayıcı ve çılgın bir anlatıyla anlatılan alaycı bir portresi. Penn, sona ermek üzere, kendisine gönderilecek bir mektupta başlık karakterinin "Bay ev sahibi" olarak bahsettiği mevcut başkanımızı hedefliyor: ...dolayısıyla, kurucu babalarımıza ölümünden sonra suikast düzenleme ve çekirdeğini yemleme ve değiştirme girişimine karşı, balığın parladığı yerde yiyeceğim diyorum. sen sadece görevden alınması gereken bir başkan değilsin, sen bir müdahaleye ihtiyacı olan bir adamsın. Biz sadece müdahaleye muhtaç bir halk değiliz, bir suikastçıya muhtaç bir milletiz. Ben tanrının köşeli adamıyım. Ben Bob Honey'im. ben buyum efendim, sizi bir düelloya davet ediyorum. tweet at, sürtük. sana meydan okuyorum." Sadece bir şeyler yapan Bob Honey kısa ama çarpıcı. Bob Honey'nin içgüdüsel öfkesi ve güvensizliği etrafındakilere çok az şey verir, ancak O, her yere yayılan çaresizliğin ve kaynama noktasına yaklaşan, için için kaynayan hoşnutsuzluğun simgesidir. Sadece bir şeyler yapan Bob Honey (özellikle yaratıcısı tarafından menşei reddedilen [farklı bir biçimde de olsa] bir sesli kitap olarak ilginç arka planıyla) çok eğlenceli, kişisel ve politik kargaşada beklenmedik bir boğuşma. toplum ve medya kültürel olarak öldürmeye karşı duruş sergilemeyi seçerse, silahlar üzerindeki bazı sağduyulu kontroller uyum sağlayabilir. yine de, bu reform özleminin veya "iyi haber" hikayelerinin gerçek olduğundan emin değil. bir zamanlar inanç güçlendirmeye yönelik halkın özleminin, artık kişinin kendi güvensizliğini güçlendirmeye yönelik doyumsuz bir açlığa dönüştüğü söylenebilir. yapım aşamasında olan üstel logaritmik bir delilik. Aslında, Bob'un iddiasına göre, Amerika'nın artık özlediği şey, kanunsuz günler ve herkes için yalnız gecelerdir. zengin bir azınlığın ve onların farkında olmayan kuklalarının çıkar sağlamak için ortaya koyduğu ve empoze ettiği hileli bir düzeni bozmak için çok sayıda çete ve milis tarafından yürütülen büyük bir hareketin ortasında, ırk savaşı ve iç savaşın bir karışımı sorunu..
Bob Honey
5.8/10 · 67 okunma
Reklam
·
Reklamlar hakkında
. Çok ucuza elde ettiğimizi çok hafife alıyoruz: Her şeye değerini veren yalnızca pahalılıktır. ...
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14