araftabirmevsim, bir alıntı ekledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“ Gözyaşlarının kudretini kim yerinden oynatabilir. Tanrı’dan mektup, Tanrı’ya mektup gibi. Ruh denen nehir taşıyor gözlerden. Islak elbiseleri rüyaların. Bedenin en kutsal, en yalnız parçası. Ağlarken insan gözünü nereyi açar.....Dünyayı hafife alamayanlar ağlar.”

Tek Tabanca, Nihat Genç (Sayfa 117)Tek Tabanca, Nihat Genç (Sayfa 117)
Ömer Gezen, bir alıntı ekledi.
21 Mar 22:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Yaşamaya mecbur olmak hafife alınacak türden değildi.

Kinyas ve Kayra, Hakan Günday (Sayfa 503)Kinyas ve Kayra, Hakan Günday (Sayfa 503)
Burak, bir alıntı ekledi.
21 Mar 21:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Muaz b. Cebel (r.a) rivayetine göre, Resul-i Ekrem (s.a.v) şöyle buyurdu:

"Her kim, kardeşini tövbe ettiği bir kusurundan dolayı ayıplarsa, onu işlemeden ölmez."

Bütün bu ayıplama ve alay etmelerde varılan nokta, başkasını hakir görme, onu hafife alma ve küçümsemedir.

Yüce Allah başkasını alaya alanları şöyle ikaz etmiştir:

"Belki de alaya alınan kimseler, o alay edenlerden daha hayırlıdır."
Hucurat 49/11

Dil Belası, İmam Gazali (Sayfa 117)Dil Belası, İmam Gazali (Sayfa 117)

İster insan olsun ister ağaç, canlar hafife alınmaz…
İster büyük olsun ister küçük, çığlıklar hafife alınmaz…
İster az olsun ister çok, yürekler hafife alınmaz…
Bunları yok sayıp hafife mi aldın?
O zaman bunun bir bedeli vardır…
Bu bedel ise tahmin edemeyeceğinden büyük,
Kaldıramayacağın kadar ağır olur…

M. Güler

Kitapdostu68, bir alıntı ekledi.
 21 Mar 01:15

...bir Tanrıçanın altı temel özelligini aklınizda tutmalısınız.1.Asla yapmadığıniz bir sey icin özur dilemeyin.2. Kendinizi gereginden fazla açıklamaya çalışmayın. 3. Asla başarılarınızı hafife almayın. 4. Hicbir zaman lafa "yanlış dusunuyor olabilirimama..."diye baslamayın.5. Istemediginiz sorulara asla cevap vermeyin. 6. Hayır demekten kaçınmayın. 7. Kural ise..."

Düğümlere Üfleyen Kadınlar, Ece Temelkuran (Sayfa 350)Düğümlere Üfleyen Kadınlar, Ece Temelkuran (Sayfa 350)
Evren Çakmak, Mecburiyet'i inceledi.
 18 Mar 00:48 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir insanın duygu ve düşünceleri yine çok güzel aktarılmış. Zweig, diğer kitaplarında olduğu gibi kendinden büyük parçalar katmaya ve bunu yansıtmaya devam ediyor. İnsan psikolojisine hakim bir yazar ve birçoğumuzun bildiği şeyleri kelimelere dökerek adeta hislerimize tercümanlık yapıyor.

SPOİLER İÇERİR

Mecburiyet kitabında, sıkıntılardan dolayı askerlikten muaf olmuş bir adamın tekrar muayeneye çağrılmasıyla yaşadığı psikoloji anlatılıyor. İsviçre'ye taşınıp evlenen ve ressamlık yapan Ferdinand, mutlu mesut yaşarken bir mektup alır. Güncel bir muayene için askerliğe çağrıldığı yazan bu mektup hem onu hem karısını sarsar. İşte kitabımızın ana düşüncesi de burada başlıyor: Eşini, işini, mutlu hayatını bırakmak istemeyen ancak zayıf iradesi ve takıntılarla dolu psikolojisi yüzünden kendini korktuğu ve çekindiği askerliğe, savaşa gitmek zorunda hisseden, bu kararsızlığın içinde zihninde çatışan düşüncelerle eriyip giden bir adamın yaşadıkları.

Her şey çok güzel aktarılmış. Ancak vatan ve millet sevgisi arkaplana atılarak vatandaşlık görevleri şiddetli bir eleştiri yağmuruna tutulmuş. Elbette savaş kötü bir şey, can almak kolay değil. Hatta ana karakterimiz Ferdinand'ın da askerlikten muaf tutulması gerektiğini düşünebilirim ancak milli duygular bu kadar hafife alınmamalı. Yaşadığımız ülkenin halkına karşı sorumlulukları olduğu gibi halkın da bazı vatandaşlık görevleri vardır ve olmalıdır. Hayatta istenmeyen şeyler olabilir. Sırf mecburiyetten yapmamız gereken işler olabilir. Devletlerin verdiği özgürlüğü yetersiz bulup mecburiyet kavramından bahsedersek bir gün başka bir devlet gelir; daha tutsak,daha mecbur hissederiz. İnsanlardan mutlak adalet bekleyemeyiz. Elimizden geldiğince doğru bir birey olmaya çalışmalı ve yapmamız gerekenleri yapmalıyız.

Bozdaglı, bir alıntı ekledi.
 17 Mar 16:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... asıl hatanın insan gözünün önemini hafife almak olduğunu söylemiştim. Şunu anlayın, dil gerçeği saklayabilir gözler asla!

Usta ile Margarita, Mihail BulgakovUsta ile Margarita, Mihail Bulgakov
mehmet şerif susuz, Zamanın Kelimeleri'ni inceledi.
17 Mar 11:37 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Siyaseti asla hafife almayın.Soluduğunuz havadan içtiğiniz suya kadar her bir şey ile alakalıdır siyaset. Siyasetçiyi asla hesaba katmadan toplum-kültür velhasılı hayat üzerine tahlillerde bulunmayınız. .Siyaset ve onun somut hali siyasetçi kelimelerinizi, tümcelerinizi dizayn eder hatta üslubunuzu şekillendirir bunu böyle bilesiniz.Son söylediğim tespite kanıtım TANIL BORA: ZAMANIN KELİMELERİ

Zehra Esedova, bir alıntı ekledi.
17 Mar 10:32 · Kitabı okuyor

Nasıl Öğreniriz?
Kafamın dopdolu olduğunu hissediyorum. İçerik değiştirme sıkıntım büyük ve işlem yalıtımım eskisi gibi değil. Dürüstçe söylemek gerekirse, çoğu insan sandığından daha fazla şey öğrenebilme kapasitesine sahip.
Hemen havlu atıp, kendilerini hafife alıyorlar. Ufak bir tavsiye: Bilgiyi bir nevi bir kavram ağacı gibi görmek önemlidir; ayrıntılara geçmeden önce gövde ve büyük
dallar gibi temel esaslan kavradığınıza emin olun, belki de tutunacakları bir dal yoktur.

Geleceği İnşa Eden Adam, Elon Musk (Sayfa 37)Geleceği İnşa Eden Adam, Elon Musk (Sayfa 37)