Immanuel Kant

Yazar 8,3/10 · 119 Oy · 18 kitap · 293 okunma ·  134 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

134 okur beğendi.
119 puanlama · 218 alıntı
3 haber · 5.128 gösterim
293 okur kitaplarını okudu.
449 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
13 okur kitaplarını şu anda okuyor.
7 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Immanuel Kant'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Immanuel Kant'ın Biyografisi

Immanuel Kant, 22 Nisan 1724 – 12 Şubat 1804 (Königsberg) tarihleri arasında yaşamış olan Alman filozofu. Alman felsefesinin kurucu isimlerinden biri olmuş ve felsefe tarihinin kendisinden sonraki dönemini belirleyici olarak etkilemiştir.

Yaşamı
Kant, eleştirel felsefenin babası olarak kabul edilir. Doğu Prusya'nın Königsberg (Kaliningrad) kasabasında doğdu. Hep burada yaşadı. Üniversite eğitimi sırasında birkaç yıl öğrencilere özel dersler verdi. Eğitimi sırasında Leibniz ve Woolf'dan etkilendi. 1755 tarihinde doçent derecesi aldıktan sonra üniversitede çeşitli sosyal bilimler alanlarında dersler vermeye başladı. Kant başlangıçta fizik ve astronomi alanında yazılar yazdı. 1755 yılında "Evrensel Doğal Tarih ve Cennetlerin Teorisi" adlı eserini yazdı. 1770 yılında Königsberg'de mantık ve metafizik kürsüsüne atandı. 1770'den sonra Hume ve Rousseau etkisiyle eleştirel felsefesini geliştirdi.12 şubat 1804'de Königsberg'te öldü.

Felsefesi
Modern felsefenin gelişim seyrine uygun olarak bilgi kuramını ön plana çıkartmıştır. Kant'ın gözünde bilim, liderleri kesin olan ve yöntemleri, ancak Hume'unki gibi felsefi bir kuşkuculuk benimsendiği zaman sorgulanabilen evrensel bir disiplindir. Bilim yansızdır ve nesneldir.

O, felsefedeki ilk ve temel misyonunun bilimi temellendirmek, daha sonra da ahlakın ve dinin rasyonelliğini savunmak olduğuna inanmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için, hem Descartes'ın rasyonalizminden ve hem de Hume'un empirizminden önemli gördüğü öğeleri alarak, transsendental epistemolojik idealizm diye bilinen kendi bilgi kuramını geliştirmiş, yükselen bilimin felsefi temellerini gösterdikten sonra, özgürlük ve ödev düşüncesine dayanarak Hristiyan ahlakını savunma çabası vermiştir. O, fenomenal gerçeklikle, yani bizim duyular aracılığıyla tecrübe ettiğimiz dünya ile numenal gerçeklik, yani duyusal olmayan ve hakkında bilgi sahibi olunamayacak dünya arasında bir ayrım yapmıştır.

Kant öğretisiyle bilimsel bilginin olanaklı olduğunu göstererek, Newton fiziğini temellendirir, fakat varlığın genel ilkeleri, Tanrı'nın varoluşu, ruhun ölümsüzlüğü gibi konuları ele alan geleneksel metafiziği olanaksız hale getirir. Çünkü, metafizik alanında, ruh, Tanrı, evren kavramlarını düşündüğümüz zaman, burada duyu-deneyi tarafından sağlanan malzeme bulunmaz. Bilginin iki temel öğesinden biri olan deney, tecrübe öğesi metafizik alanında söz konusu olmadığı için, akıl burada antinomilere düşer. Öyleyse metafizik alanında bilimsel bilgi olanaklı değildir. Bununla birlikte, Kant görünüş-gerçeklik ya da fenomen-numen ayrımını insan varlığına uygulayarak, ahlak olanağını kurtarır.

Immanuel Kant'ın Kitapları Kitap Ekle

8,4/ 10  (5 Oy) ·  14 Okunma
9. Arı Usun Eleştirisi (A ve B Yayımları İçin Önsözler, Giriş; Aşkınsal Estetik)
9,3/ 10  (3 Oy) ·  9 Okunma
16. Philosophia Pratica Universalis (Etik Üzerine Dersler 1)
8,0/ 10  (2 Oy) ·  2 Okunma
17. Sonsuzluğun Sınırında (Cogito Sayı 41-42: İmmanuel Kant)
10,0/ 10  (1 Oy) ·  1 Okunma
BİROL COŞKUN, bir alıntı ekledi.
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Eğer bir çocuk kötü davranışlarından ötürü cezalandırılır, iyiliğinden ötürü ödüllendirilirse bu durumda o sadece ödül için doğru davranacaktır; ve hayata atılıp da iyiliğin her zaman ödüllendirilmediğini, kötülüğün de cezalandırılmadığını gördüğünde sadece hayatta nasıl muvaffak olabileceğini düşünen ve hangisini kendi yararına görürse buna göre doğru ya da yanlış davranan bir insan olacaktır."

Eğitim Üzerine (Ruhun Eğitimi-Ahlaki Eğitim-Pratik Eğitim), Immanuel KantEğitim Üzerine (Ruhun Eğitimi-Ahlaki Eğitim-Pratik Eğitim), Immanuel Kant
meltem, bir alıntı ekledi.
25 Eki 2015

Bizi zengin kılan sahip olduklarımız değil, sahip olduklarımız olmadan ne yaptığımızdır.

Immanuel KantImmanuel Kant
Esther. Sema, bir alıntı ekledi.
30 Oca 16:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kralların filozof ve filozofların kral olmasını beklememeli ve bunu dilememelidir. Çünkü iktidarda olmak, aklın muhakeme kabiliyetini ifsat eder.

Ebedi Barış Üzerine Felsefi Deneme, Immanuel Kant (Sayfa 37)Ebedi Barış Üzerine Felsefi Deneme, Immanuel Kant (Sayfa 37)
Eşref Kebikeç, bir alıntı ekledi.
17 Şub 2015

Bir insanın vicdanını, kişiliğini ve ruhunu, hayvanlara gösterdiği ilgi ve sevgi ile ölçebilirsiniz..

Immanuel KantImmanuel Kant
insan_okur, bir alıntı ekledi.
31 Oca 2016

Başkalarının yaptığı hatalardan dolayı öfkelenirsek, onları değil kendimizi cezalandırmış oluruz.

Immanuel KantImmanuel Kant
feniçka*, bir alıntı ekledi.
23 Oca 21:02 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Tecrübe bize bir tecrübenin sonuçlarının çok kere beklediğimizden bütünüyle farklı olduğunu öğretmektedir.

Eğitim Üzerine (Ruhun Eğitimi-Ahlaki Eğitim-Pratik Eğitim), Immanuel Kant (Sayfa 46 - Say Yayınları)Eğitim Üzerine (Ruhun Eğitimi-Ahlaki Eğitim-Pratik Eğitim), Immanuel Kant (Sayfa 46 - Say Yayınları)
mehmet, bir alıntı ekledi.
22 Şub 2015

Aydınlanma, insanın kendi suçu ile düşmüş olduğu bir ergin olmama durumundan kurtulmasıdır. Bu ergin olmayış durumu ise, insanın kendi aklını bir başkasının kılavuzluğuna başvurmaksızın kullanamayışıdır. İşte bu ergin olmayışa insan kendi suçu ile düşmüştür; bunun nedenini de aklın kendisinde değil, fakat aklını başkasının kılavuzluğu ve yardımı olmaksızın kullanmak kararlılığını ve yürekliliğini gösteremeyen insanda aramalıdır.
SAPARE AUDE!
'Aklını kendin kullanmak cesaretini göster! 'sözü şimdi Aydınlanmanın parolası olmaktadır.

Immanuel KantImmanuel Kant
Bütün Alıntıları Göster

Immanuel Kant ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.