Immanuel Kant

Yazar 8,3/10 · 129 Oy · 18 kitap · 324 okunma ·  158 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

158 okur beğendi.
129 puanlama · 227 alıntı
3 haber · 5.645 gösterim
324 okur kitaplarını okudu.
481 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
14 okur kitaplarını şu anda okuyor.
8 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Immanuel Kant'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Immanuel Kant'ın Biyografisi

Immanuel Kant, 22 Nisan 1724 – 12 Şubat 1804 (Königsberg) tarihleri arasında yaşamış olan Alman filozofu. Alman felsefesinin kurucu isimlerinden biri olmuş ve felsefe tarihinin kendisinden sonraki dönemini belirleyici olarak etkilemiştir.

Yaşamı
Kant, eleştirel felsefenin babası olarak kabul edilir. Doğu Prusya'nın Königsberg (Kaliningrad) kasabasında doğdu. Hep burada yaşadı. Üniversite eğitimi sırasında birkaç yıl öğrencilere özel dersler verdi. Eğitimi sırasında Leibniz ve Woolf'dan etkilendi. 1755 tarihinde doçent derecesi aldıktan sonra üniversitede çeşitli sosyal bilimler alanlarında dersler vermeye başladı. Kant başlangıçta fizik ve astronomi alanında yazılar yazdı. 1755 yılında "Evrensel Doğal Tarih ve Cennetlerin Teorisi" adlı eserini yazdı. 1770 yılında Königsberg'de mantık ve metafizik kürsüsüne atandı. 1770'den sonra Hume ve Rousseau etkisiyle eleştirel felsefesini geliştirdi.12 şubat 1804'de Königsberg'te öldü.

Felsefesi
Modern felsefenin gelişim seyrine uygun olarak bilgi kuramını ön plana çıkartmıştır. Kant'ın gözünde bilim, liderleri kesin olan ve yöntemleri, ancak Hume'unki gibi felsefi bir kuşkuculuk benimsendiği zaman sorgulanabilen evrensel bir disiplindir. Bilim yansızdır ve nesneldir.

O, felsefedeki ilk ve temel misyonunun bilimi temellendirmek, daha sonra da ahlakın ve dinin rasyonelliğini savunmak olduğuna inanmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için, hem Descartes'ın rasyonalizminden ve hem de Hume'un empirizminden önemli gördüğü öğeleri alarak, transsendental epistemolojik idealizm diye bilinen kendi bilgi kuramını geliştirmiş, yükselen bilimin felsefi temellerini gösterdikten sonra, özgürlük ve ödev düşüncesine dayanarak Hristiyan ahlakını savunma çabası vermiştir. O, fenomenal gerçeklikle, yani bizim duyular aracılığıyla tecrübe ettiğimiz dünya ile numenal gerçeklik, yani duyusal olmayan ve hakkında bilgi sahibi olunamayacak dünya arasında bir ayrım yapmıştır.

Kant öğretisiyle bilimsel bilginin olanaklı olduğunu göstererek, Newton fiziğini temellendirir, fakat varlığın genel ilkeleri, Tanrı'nın varoluşu, ruhun ölümsüzlüğü gibi konuları ele alan geleneksel metafiziği olanaksız hale getirir. Çünkü, metafizik alanında, ruh, Tanrı, evren kavramlarını düşündüğümüz zaman, burada duyu-deneyi tarafından sağlanan malzeme bulunmaz. Bilginin iki temel öğesinden biri olan deney, tecrübe öğesi metafizik alanında söz konusu olmadığı için, akıl burada antinomilere düşer. Öyleyse metafizik alanında bilimsel bilgi olanaklı değildir. Bununla birlikte, Kant görünüş-gerçeklik ya da fenomen-numen ayrımını insan varlığına uygulayarak, ahlak olanağını kurtarır.

Immanuel Kant'ın Kitapları Kitap Ekle

8,4/ 10  (5 Oy) ·  14 Okunma
11. Arı Usun Eleştirisi (A ve B Yayımları İçin Önsözler, Giriş; Aşkınsal Estetik)
9,5/ 10  (4 Oy) ·  10 Okunma
16. Philosophia Pratica Universalis (Etik Üzerine Dersler 1)
8,0/ 10  (2 Oy) ·  2 Okunma
BİROL COŞKUN, bir alıntı ekledi.
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Eğer bir çocuk kötü davranışlarından ötürü cezalandırılır, iyiliğinden ötürü ödüllendirilirse bu durumda o sadece ödül için doğru davranacaktır; ve hayata atılıp da iyiliğin her zaman ödüllendirilmediğini, kötülüğün de cezalandırılmadığını gördüğünde sadece hayatta nasıl muvaffak olabileceğini düşünen ve hangisini kendi yararına görürse buna göre doğru ya da yanlış davranan bir insan olacaktır."

Eğitim Üzerine (Ruhun Eğitimi-Ahlaki Eğitim-Pratik Eğitim), Immanuel KantEğitim Üzerine (Ruhun Eğitimi-Ahlaki Eğitim-Pratik Eğitim), Immanuel Kant
meltem, bir alıntı ekledi.
25 Eki 2015

Bizi zengin kılan sahip olduklarımız değil, sahip olduklarımız olmadan ne yaptığımızdır.

Immanuel KantImmanuel Kant
Esther. Sema, bir alıntı ekledi.
30 Oca 16:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kralların filozof ve filozofların kral olmasını beklememeli ve bunu dilememelidir. Çünkü iktidarda olmak, aklın muhakeme kabiliyetini ifsat eder.

Ebedi Barış Üzerine Felsefi Deneme, Immanuel Kant (Sayfa 37)Ebedi Barış Üzerine Felsefi Deneme, Immanuel Kant (Sayfa 37)
feniçka*, bir alıntı ekledi.
23 Oca 21:02 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Tecrübe bize bir tecrübenin sonuçlarının çok kere beklediğimizden bütünüyle farklı olduğunu öğretmektedir.

Eğitim Üzerine (Ruhun Eğitimi-Ahlaki Eğitim-Pratik Eğitim), Immanuel Kant (Sayfa 46 - Say Yayınları)Eğitim Üzerine (Ruhun Eğitimi-Ahlaki Eğitim-Pratik Eğitim), Immanuel Kant (Sayfa 46 - Say Yayınları)
insan_okur, bir alıntı ekledi.
31 Oca 2016

Başkalarının yaptığı hatalardan dolayı öfkelenirsek, onları değil kendimizi cezalandırmış oluruz.

Immanuel KantImmanuel Kant
Eşref Kebikeç, bir alıntı ekledi.
17 Şub 2015

Bir insanın vicdanını, kişiliğini ve ruhunu, hayvanlara gösterdiği ilgi ve sevgi ile ölçebilirsiniz..

Immanuel KantImmanuel Kant
mehmet, bir alıntı ekledi.
22 Şub 2015

Aydınlanma, insanın kendi suçu ile düşmüş olduğu bir ergin olmama durumundan kurtulmasıdır. Bu ergin olmayış durumu ise, insanın kendi aklını bir başkasının kılavuzluğuna başvurmaksızın kullanamayışıdır. İşte bu ergin olmayışa insan kendi suçu ile düşmüştür; bunun nedenini de aklın kendisinde değil, fakat aklını başkasının kılavuzluğu ve yardımı olmaksızın kullanmak kararlılığını ve yürekliliğini gösteremeyen insanda aramalıdır.
SAPARE AUDE!
'Aklını kendin kullanmak cesaretini göster! 'sözü şimdi Aydınlanmanın parolası olmaktadır.

Immanuel KantImmanuel Kant
Bütün Alıntıları Göster

Immanuel Kant kitap incelemeleri

Hiç düşündünüz mü, Kant felsefesinin çağları aşmasının sırrı nedir, diye? Kant'ın fikirleri tek şıkta açıklanamaz ve bu fikirler, sanki birbiriyle tezat içindeymiş gibi görülür. İşte sırrı budur onun. Ve sıkı durun, ömrünü Prusya'da geçirmiş olan Kant, hayatının hiçbir döneminde bir demokrasiye ayak basmamıştır.

Bir yandan demokrasiyi bireyin haklarının kalabalıklar tarafından çiğnenecek bir despot yönetim tarzı olarak görür, diğer yandan yine demokrasiyi yazılarında ifade ettiği şekilde, ebedi barış açısından bir teorik gereklilik olarak açıklar. Tüm bu fikirlerin kaynağı, Ebedi Barış Üzerine Felsefi Deneme, denilen bu harika eseridir.

Fakat Kant'ın BM ve AB gibi organizasyonların temellerini şekillendiren prensipler üzerine düşüncelerinin yer aldığı bu ”Ebedi Barış Üzerine Felsefi Deneme” adlı eserde bahsedilen demokrasi, günümüz demokrasisine göre oldukça daha doğrudan, daha 'demokratik' bir demokrasidir. Açarsam saçma olmadığını anlarsınız.

Günümüzde bildiğiniz gibi bir savaş kararı alınırken, halka doğrudan danışılmaz, referanduma falan gidilmez. Bizim adımıza konuşan, biz olduklarını iddia eden yöneticilerimiz tüm kararlar gibi savaş kararlarını da alırlar. Diğer yandan benim de işaret ettiğim, Kant'ın demokratik barış teorisinin (http://en.wikipedia.org/...ocratic_peace_theory), hiç de kusursuz olmadığını, son bir yüzyıl içinde yaşanan pratik bize gösterdi.

Mesela demokrasisiyle övünen A.B.D, son 100 yıllık politik tarihi içinde 39 büyük çaplı ve sayması güç miktarda küçük çaplı silahlı çatışmaya girmiş bir ülkedir ve bu açıdan bakıldığında bir Franco İspanya'sına göre çok daha savaşçı bir ülkedir. Bu mu bize demokrasinin vaat ettiği, diye sorarsak hiç de haksız sayılmayız. Bir de, eğer ABD böyleyse, demokrasi olmayan ve şayet yıkıcı güçleri onun seviyesine geldiğinde, Allah, Çin ve Rusya’nın şerrinden korusun.

Felsefe severlere özellikle, tavsiye ederim.

Kağan Özkaya, Pratik Usun Eleştirisi'yi inceledi.
01 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Tam bir Kant ahlakı...Okuduktan sonra gaza gelip tüm ödevlerimi yaptım.Hitlerin faşizminin iç yüzünü yani pozitivizmin acı gerçeğini kavradım ve güzel beyin fırtınaları yaptım.Kişilerin ruh hallerine çözümlemelerinin ek maddelerle desteklenmesi daha doyurucu olmuş.Tebrikler Kant!

Yunus, Düşüncenin Çağrısı'ı inceledi.
06 Mar 11:54 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Eser genel anlamda düşünceden ve düşünmekten söz etmiş. Düşünceyi meydana getiren şeylerin en temelinden başlayarak nasıl düşünüldüğünü veyahut düşününce yönünün nasıl belirleneceğini dile getirmektedir.

Özü itibariyle eser düşünce kavramını en başından en sona kadar olan başlangıç sürüş ve sonuçlama bölümlerini ele alarak bunlardan söz ederken de nelerin düşünmeye veyahut yanlış düşünmeye engel olduğunu dile getirmektedir.

Üç farklı düşünürün felsefik açıdan düşüncenin farklı yönlerini, oluşumu gelişimi yönü gibi konuları ele almasından oluşuyor. Özetle, düşünme ve düşünceye dair birçok şey felsefik açıdan bu eserde yer alıyor.

Düşünmek isteyen okusun derim :)

Göksel Göktürk, Öteki Dünyaya Yolculuğumun Sahici Hikayesi'ni inceledi.
29 Oca 18:37 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okudum bitirdim ve bunu özellikle vurguluyorum. Bunun sebebi kitabın kısa olmasına rağmen anlattığı şeyler itibariyle 2500 yıllık bir dönemi kritik etmesi.

Kırmızı Kedi yayınlarından çıkan turuncu serinin ilk kitabı olan bu eser okuduğum felsefe metinlerinin içerisinde kesinlikle farklı bir yere sahip olacak bunun başlıca sebepleri şunlar:

Kantın kendini özne yerine koyup diğer filozoflarla karşılaştırma yapması.
Her karşılaştırma da Sofistlerden başlayarak onların savunduğu görüşlerin tekrar hatırlatılması.
Sokrates ve Platon'a büyük önem verilmesi.
Kantın yazdığı son eseriyle kendi çalışmalarının diğerlerine göre basitliğini açıklaması.
Ve kitaptan benim hiçbir şey anlamamam.

Felsefe ve düşünceyle ilgili herkese öneriyorum demeyi çok isterdim fakat muhtemelen anlamayacak bu kitabı insanların çoğu. Anlayacak zevkine varacak o şanslı azınlıktan biri olmak için tüm felsefe tarihi hakkında fikrim olmasını ne de çok isterdim oysa.

Sözün kısası anlamayacak olsanız bile neyi anlamayacağınızı görmüş olmanız açısından deyim yerindeyse yükte hafif paha da ağır olan kitabı hepinize önermekle çok iyi bir iş yaptığımı düşünüyor ve ..

İyi okumalar diliyorum.

Ogün D., Eğitim Üzerine (Ruhun Eğitimi-Ahlaki Eğitim-Pratik Eğitim)'i inceledi.
25 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Özellikle hayatınızda önemli değişiklikler olduğu veya olacağı zaman okunmalı ve bir baş ucu kitabı olmalıdır. Kitap her yaşa hitap eden kıymetli bir eserdir. Eğitimin önemini insanın eğitimle terbiye edileceğini vurgulamış ve bir çok bilgiye yer vermiştir.

Türkçe'de, bazı kesimlerce ısrarla "Arı Usun Eleştirisi" şeklinde çevrilirken, diğer bazılarınca da "Saf Aklın Tenkidi" olarak söylenegelen; en uygunun ise, sanki orta yolu bulma uğruna yerleşmişi olan "Saf Aklın Eleştirisi" olduğu, Avrupa felsefesinin doruğu olan İmmanuel Kant'ın doruğu olan kitap.

Tabi, istek üzere çoğaltılabilir: "Katıksız Aklın Tenkidi", "Salt Usun Eleştirisi", "Arı Usun Kritiği", "Pür Aklın İrdelemesi"...

Kitabın adı konusundaki ihtilaftan, içeriği konuşmaya sıra gelmiyor. Kant buna şahit olsaydı, mezarında ters dönerdi herhalde. Neyse, Kant'ik kuntik mevzular bunlar. Bir nevi: Saftirik Kofti'nin Kıytırığı!

Kitap Delisi, Öteki Dünyaya Yolculuğumun Sahici Hikayesi'ni inceledi.
09 Kas 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Kitap felsefeden anlamayanlar için ,yani benim için , zor bir kitaptı. Felsefe kitaplarının durağan olduğunu düşünürdüm belki diğerleri öyledir bilmiyorum ama bu kitabı okurken bir kısmını anladım geri kalan büyük bir kısmını anlamamama rağmen çok hızlı bir biçimde ilerledi. Felsefe ile bilgilerimi arttırıp tekrar okumak istiyorum.

Eğitimde herşey doğru ilkeler tesis etmeye ve çocukların bunları anlayıp kabut etmesine önderlik etmeye dayanır.İnsan ve Tanrısal ceza korkusu yerine kendi vicdanının korkusunu; insanların saygısı yerine öz saygısı ve iç vakarını; söz ve safi dürtüler yerine eylemlerin değerini; duygu yerine anlayış gücünü; kasvetli, ürkek vce kederli adanmışlık yerine neşelilik ve iyi huylu dindarlığı koymasını öğrenmelidirler.
İçimizdeki yasaya biz vicdan deriz.Eğer vicdanı içimizde yargı mercii kurmuş olan Tanrı'nın temsilcisi olarak görmeseydik vicdanın kınamalrı sonuçsuz kalırdı.Cahil insanların vicdanı için ilah, söylemler bir afyon ve üzerinde rahatça uykuya daldıkları bir yastıktır.

Enver UÇAR, Eğitim Üzerine (Ruhun Eğitimi-Ahlaki Eğitim-Pratik Eğitim)'i inceledi.
26 Ara 2017 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 9/10 puan

Her öğretmenin hatta her insanın okuması gereken bir kitap. Kant burada insanların küçüğü olan ve yetiştirilme tarzları ile gelecekte toplumlarda boy gösterecek olan çocukların nasıl eğitilmesi gerektiğini anlatıyor.Eğitim çeşitli boyutlarıyla ele alınıyor ve neler yapılması gerektiği bazen örneklerle bazen de derin felsefi düşüncelerle anlatılmaya çalışılıyor.

arifsahin, Düşüncenin Çağrısı'ı inceledi.
20 Şub 17:37 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Say Yayınları'ndan çıkmış olan bu kitapta; Ahmet Aydoğan'ın önsözünden sonra Schopenhauer ve Heidegger'in ikişer yazısı, Kant'ın da bir yazısı bulunuyor; yazılar tahmin edileceği üzere düşünme yeteneği ile ilgili. Özellikle kitabın ilk iki-üç makalesi -ki biri Schopenhauer'in , ikisi Heidegger'in- dikkatle okunmaya değer diye düşünüyorum.

Bütün İncelemeleri Göster