• Baş koruyan meleğim ben, ilham perisi Meryem!”
 • Dans vücudun yazdığı yazıdır.. Lucia Joyce ..Dahi yazar James Joyce’un kızı. Bir hayatın gözler önünde nasıl yitip gittiğini satır satır okudum. En büyük tutkusu dans olan Lucia Joyce babasının ilham perisi olduğunu düşünerek evden hiç ayrılmayıp ailesiyle beraber bir hayat sürmüş. İlerleyen zamanlarda babasının gözündeki rahatsızlık , annesinin Lucia ve dansına karşı kötü davranışları Lucia’nın harika yeteneğine gölge düşüren unsurlardan bir kaçı. Annesinin kardeşine iyi davranırken Lucia’ya kötü davranması beni çileden çıldırtan noktalardan biri oldu. Ah bir diğeri de Lucia’nın rüyaları ile geleceği gördüğünü düşünmesi. Gördüğü bir rüya ile Samuel Beckett ile karşılaşmasında onunla evlenmenin kendi yazgısı olduğunu düşünür. Kitapta yandan Lucia’nın psikoloğu ile görüşmelerini 1934 yılını , bir yandan da 1928 den 1934’e kadar geçen zaman boyunca Lucia’nın nasıl yıprandığını okuyoruz.Lucia’ın 1934 ten ölene kadar akıl hastanelerinde yaşamış olması beni en çok üzen nokta oldu Kitap boyunca ilgimi çeken bir noktada James Joyce’un Ulysses ve Finnegans Wake kitapları için uzun yıllar boyunca uğraşmış olması. James Joyce hiç okumamış olmama rağmen bu kitap beni meraklandırdı Kitabı çok severek okudum
 • #KitapYorumu
  #AşkAvcısı
  #İbrahimZorlu

  Yazar olmak için çok çaba sarf eden Kenan,ilk kitabını çıkarır.Fakat beklediği ilgiyi görmez.Bunun üzerine gürültüden uzaklaşıp,daha sakin bir ortamda yazmak için ıssız bir köyde ev kiralar.Ve tabiki çabalamaya devam eder.İlham perisi gelmemek için elinden geleni yapar.Azmini elinden bırakmaz ve bir anda her şey değişir.Tabiki bu önemli kısımları anlatmayacağım Daha sonra ise bir kaza sonucu Elif adında bir kızla tanışır ve kitabımız buralarda heyecanı artırmaya başlar.Sonra dişlerinizi heyecandan sıka sıka benim gibi ağzınızı yamultursunuz.Kitap çok akıcı.Duygu geçişleri ve psikolojik geçişler çok güzel anlatılmış.Emeğinize sağlık İbrahim Zorlu Bey.
 • Meslektaşları Mussolini ve Franco gibi Hitler de Katolik Kilisesi’nin çok çabuk gelen rızasına güvendi.

  Hugo Boss ordusunu giydirdi.

  Bertelsmann subaylarını eğiten eserleri bastı.

  Uçakları Standard Oil’in verdiği yakıtla uçuyordu ve askerleri Ford marka kamyon ve ciplerde yolculuk ediyorlardı.

  Bu araçların yaratıcısı ve Uluslararası Yahudi adlı kitabın yazarı Henry Ford onun ilham perisi oldu. Hitler ona madalya takarken teşekkür etmeyi de unutmadı.
  Eduardo Galeano
  Sayfa 520 - Sel yayıncılık
 • İlk sayfalardan konu başlangıcını baz alarak sanki klişe bir ergen kitabı okuyacağımı hissettim ne yalan söyleyeyim. Ancak bir kaç sayfa sonrasında müthiş bir kurgu içerisinde buldum kendimi. Harika bir hayal gücü var yazarın. O kadar ki keşke kitaptaki karakterlerin yaşadıkları gerçekten olsa ne güzel olurdu diyorsunuz. Ezik üniversite öğrencisi bir Helen ve onun herkesten gizli yazdığı romanının kötü karakteri yakışıklı Ramon. Ne alaka diye düşünebilirsiniz ancak olay akışının biraz fantastik özelliği ile harmanlanmış olunca pek de güzel oluyor doğrusu. Konuyu anlatmayacağım ama kitabın hemen hemen her kesimden keyifle okunabilecek hoş vakit geçirtebilecek okunası bir kitap olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim. İlk fırsatta yazarın basılmış diğer iki kitabını da temin edip okuyacağım. Gülmek ve hayal kurmak isteyenlere tavsiyemdir
 • Bazen...
  Bazen..
  Bazen..
  Siz insanlar bu bazenlerin içini nasıl dolduruyorusunuz
  Bazen benim de uykum geliyor
  Ve lanet olası ilham perisi hep uyku zamanında uğruyor
  Uyuyacağım,
  Bazenlerin içini doldurabilmişken
  Kendime temiz uyku çekeceğim
  Dünyadan ve siz insanlardan bir kopuş hali
  Bazen de kitaplar, genellikle kitaplar
  Lanet olsun!
  Sizden kopmanın
  Başka yolu yok mu?
  Sadece kitaplar ve uyku
  Lanet olsun!
  Uyuyacağım..
 • Dünyayı Şekillendiren 100 Hikâye anketinde Homeros'un Odysseia destanı birinci sıraya yerleşti. Binlerce yıldır cazibesini koruyan bu hikâye neden hala etkili?

  İnsanlığın yarattığı gelmiş geçmiş en iyi hikaye nitelemesini hak ettiği düşünülen eserlerin başında Homeros'un Odysseia destanı geliyor. Yunan destanlarına özgü altılı dizelerden ve toplam 12 bin mısradan oluşan destanda, kurnaz kahraman Odysseus'un Troya Savaşı sonrasındaki maceralarına tanık oluyoruz. Bu destan binlerce yıl boyunca kültürel doruk noktası olarak görüldü.

  Dante'den James Joyce'a ve Margaret Attwood'a birçok yazar Odysseia destanından ilham aldı. Oysa kahramanı Odysseus, destanada adı geçen çok sayıda tanrının ve canavarın arasında sıradan bir şey başarmaya çalışıyordu. Yapmak istediği yeni veya muhteşem bir şey keşfetmek değil, 10 yıl süren bir savaşın ardından evine dönmekti.

  Yazılışından 2700 yıl sonra, bugün bile bu eserin kültürümüzde bu kadar önemli bir yeri olmasının nedeni budur. Burada anlatılan hem büyük hem de özel, kapsamı geniş, ama en ufak ayrıntılara bile yer veren bir hikayedir (Kalypso'nun mağarası önünde yetişen çiçeklerin, koyun tüylerinin yumuşaklığının tarif edilmesi vb.)

  Hikayede, daha önce kendisini var eden şeyleri yitirmiş bir erkek olmanın ne demek olduğu anlatılıyor. Odysseus karısından uzak bir koca, oğullarının büyüdüğünü göremeyen bir baba, savaşı bitmiş bir asker, ülkesinden ayrı bir kral, adamları ölmüş bir lider ve oğlunu yitirdiğini sanıp yürek acısıyla ölen bir annenin oğludur; o bir yolcu, korsan, maceraperest ve mültecidir.

  Bu destanda ayrıca yalanlar, abartılar ve palavralar orada burada uçuşur ve hikaye anlatmanın özelliği dinleyiciye sorulur. Odysseus'un hikayesi kimi zaman kendisi, kimi zaman ozanlar tarafından, kimi zaman da kendisi ozan yerine geçerek ve maceralarını abartarak anlatılır. Siren'in şarkısını sadece kendisi işitir; adamları kulaklarını balmumuyla tıkamıştır; zira Siren'in şarkısı insanları ölüme sürükler.

  Odysseia destanı, kahramanı Odysseus'un Troya'dan memleketi İthake'ye dönüşünün anlatıldığı 10 yıllık bir dönemi kapsar. Ama destanda anlatıma 10. yıldan başlanır. Odysseus, deniz perisi Kalypso ile Ogygia adasında yaşamakta, ufka bakarak evine döneceği günü düşlemektedir.

  Yolculuğunun üç yılı, insan yiyen tek gözlü devlerle, Sirenlerle, bir cadı ve ürkütücü Scylla ve Charybdis ile geçer. Bu maceraları geriye dönüşler halinde anlatılır. Bu arada karısı Penelope ve oğlu Telemakhos'un başına gelenleri de öğreniriz.

  Odysseus'un en ünlü macerası ise adamları ile birlikte Kyklopların adasına varışının anlatıldığı 9. bölümdedir. Burada, insan yiyen Tepegöz onları bir mağarada sıkıştırır. Odysseus adının Outis (hiç kimse) olduğunu söyler ve devi sarhoş edip gözünü kör eder.

  Destan boyunca Odyssesus'un yalanlarına ve kendisine suni bir kimlik yaratmasına tanık oluruz. Ama denize açılıp Tepegöz'den uzaklaşınca gerçek adını haykırdığını duyarız. Oysa Tepegöz deniz tanrısı Poseidon'un oğludur ve intikamını almak isteyecektir. Ama Odysseus zeka tanrıçası Athena'nın desteğini almıştır.
  Odysseia destanındaki fantastik unsurlar birçok yazara esin kaynağı olmuştur. İrlandalı ünlü yazar James Joyce, Ulysses adlı eserini Odysseus'un Latince adından esinlenmiştir.

  Kanadalı yazar Margaret Atwood ise Penelope adlı eserinde, Odysseus'un eve dönüş hikayesini karısının gözüyle yazmıştır. 1980'lerde Fransız-Japon ortak yapımı Ulysses 31 adlı çizgi filmde Odyssesus ve oğlu Telemakhus'un 31. yüzyıldaki uzay maceraları anlatılııyordu. Nintendo ise Süper Mario Odyssey oyununu hazırlamıştı.

  ABD yapımı aksiyon dizisi Büyük Kaçış'ta (Prison Break) da bu destan izler görürüz. Michael Schofield'ın yedi yıl tutulduğu cezaevinin adı Ogigie'dir (Kalypso'nun adası). Hatta o da Outis takma adını kullanmış, Poseidon kod adlı bir ajanla çatışmış ve tek gözlü bir adamı kör etmiştir. Ruhların Kaçışı adlı animasyonda filmin kahramanı Chihiro anne ve babasının çok yemek yedikleri için domuza dönüştüğünü görürüz; tıpkı Kirke'nin Odysseus'un adamlarını domuza dönüştürmesi gibi.

  Odysseia destanı öyle derinlikli, öyle ayrıntılı ve karmaşıktır ki okur burada hep yeni bir şey bulur, yazarlar da ondan ilham alır. 2700 yıl sonra da bu durum değişmeyecek gibi görünüyor.

  Kaynak: https://www.bbc.com/...d=socialflow_twitter