Amerigo Tarihsel Bir Yanlışlığın Hikayesi

7,4/10  (25 Oy) · 
61 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.024 gösterim
Hem düşsel hem de tarihsel karakterler üstüne yorumlarıyla tanıdığımız Stefan Zweig'ı derin karakter incelemelerine yönelten, psikolojiye ve Freud'un öğretisine duyduğu ilgidir. Beş tarihsel kişiliğin portrelerini içeren Yıldızın Parladığı Anlar, Fransız Devrimi'nde bir politikacının portresi niteliğindeki Joseph Fouché'yle birlikte Amerigo da Zweig'ın nesnellikten çok sezgiye dayanan yaşamöykülerinin en başarılarından biridir. Zweig, bu yapıtında, bugün Amerika adıyla bildiğimiz anakaranın bu adı alışının ardındaki inanılması güç rastlantılarla örülü 'yanlışlıklar komedyası'nı anlatır. Kristof Kolomb'un keşfettiği toprakların 'yeni bir dünya' olması gerektiği kanısına varan İtalyan denizci Amerigo Vespucci, ün peşinde koşan bir sahtekâr mıdır, yoksa adını tarihe yazdırmayı hak eden bir bilge mi? Zweig, esrar perdesini aralamaya çalışırken, Amerigo Vespucci'nin yaşamöyküsünü yaratıcı bir anlatıya dönüştürüyor, usta işi bir yapıt sunuyor bize.
(Arka Kapak)
Osman Yüksel 
 17 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Alışılmış Zweig kitaplarından farklı olarak biyografik bir eser.Yazar ,Amerika kıtasının adı üzerine hem Cristof Kolomb hem de Ameriko Vespucci'nin hayatından anekdotlar vermiş, kıtanın adı üzerine tarihi belgeleri de inceleyerek bir değerlendirme yapmış , Colomb ve Vespucci hakkında bizi aydınlatmaya çalışmış.Sonuç olarak Zweig, Sezarın hakkını Sezara vermiş :)Tarihe ilgisi olanların beğeneceğine eminim ama klasik Zweig okurlarının aynı zevki alacağından emin değilim :)

Damla. 
08 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Stefan zweigh bütün kitapları okunması gerek bence.

mehmet temiz 
22 Oca 19:46 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

şimdiye kadar okuduklarımdan farklı bir zweig kitabı.kitapta amerikanın keşfedilmesi ve isminin verilmesi sırasında ve daha sonrasında olan olaylar ve tartışmalar anlatılıyor.tamamen tarihi bir belgesel kitap.ama konu, ayrıntılar ve olasılıklarla çok güzel anlatılmış.

Barbaros Uzunköprü 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Amerika'yı kim keşfetmiştir? Vespuçi mi Kolomb mu? Vespuçi bir sahtekar mıydı yoksa gerçek bir kaşif mi? Yoksa her şey küçük bir yanlış anlaşılmayla başlayıp yeni dünyanın ismine mi mal olmuştu? Okuyalım.

Amerigo Vespucci ve Kolomb'un Amerika üzerine yorumları, keşifleri
üzerine yayılan yanlış fikirleri ve ölümlerinin ardından şöhretlerinin yarışmasını akıcı bir dille anlatan kısa Zweig eseri. Kısa olmasına rağmen birçok bilgiyi ve özellikle tarihsel gelişimi aktarımı harika. Kronolojik biçimde iddiaları değerlendirmiş, kısa bir Amerika tarihçesi desek yanlış söylemiş olmayız.

Birsen Erol 
27 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Roman tadında tarihi belge lezzetinde cografya çeşnisinde biyografi inceliginde anlatı keyfi. Okuyunuz keyif alırsınız. Kolomb ve Vespuçi'nin yeni dünya yı keşfetme mücadeleleri. ..

Sefa Kumru 
19 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Amerika'yı Kolomb keşfettiğine göre, neden onun adı değil de Amerigo Vespucci'nin ön adı kondu ? Ünlü biyografi yazarı Stefan Zweig sorunun cevabını bu kitapta veriyor.

Fulya 
15 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Amerika kıtasını kim keşfetti? Amerikaya neden Amerika dendi? Amerigo Vespucci kimdir ve bir sahtekar mı yoksa masum bir insan mı? Kitap bu soruların cevabını verirken insanı düşündürüyor da. Tarihi bir yanlışlığın hikayesi ne de olsa.

Hakan Uzun 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Amerika kıtasının asıl kaşifi kim? Amerigo kim? Amerigo ismi kıtaya nasıl verildi? Kolomb asıl kaşif değil mi? Bu soruların cevaplarını arayan ve tarihsel süreçleri açıklayan bir deneme yazısı diyebiliriz bu kitap için. Öznel olarak Amerigo'nun haklılığını savunan ve tarihsel süreçte haksızlığa uğradığını düşünen Zweig, böyle bir kitap yazmayı kendine borç bilmiş. Tarihsel kanıtlarla Amerigo'nun haksız karalamasını ortadan kaldırmak isteyen yazarımız oldukça etkileyici bir kitaba imza atmış.

Kitaptan 21 Alıntı

mehmet pak 
 12 Nis 21:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendisi açısından avantajlı olduğu için bir sahtekarlığa itiraz etmeyen, bu sahtekarlığa suç ortaklığı etmiş olmaz mı ?

Amerigo, Stefan Zweig (Sayfa 89 - Can Yayınları)Amerigo, Stefan Zweig (Sayfa 89 - Can Yayınları)
Osman Yüksel 
 17 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Büyük Amerika'nın bir hırsızın adını taşımak zorunda oluşu ne garip. Sahip olduğu en yüksek denizcilik rütbesi, asla denize açılmayan bir keşif gezisinde tayfabaşının yamaklığı olan Sevillalı tuzlu su taciri Amerigo Vespucci, bu yalancı dünyada Kolomb'un yerini kapmayı başarmış ve dünyanın yarısı kendi onursuz adıyla adlandırılmıştır.

Amerigo, Stefan Zweig (Sayfa 71 - Can Yayınları)Amerigo, Stefan Zweig (Sayfa 71 - Can Yayınları)
mehmet pak 
 12 Nis 11:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dolandırıcı , yalancı ya da Sinbad olmayan, aksine Portekiz kralının sefere gönderdiği, güvenilir , eğitimli bir adam , bilinen tüm sınırların ötesinde insanların barış içinde yaşadıkları topraklara rastlamıştır ;para ,mülk ve iktidar uğruna yapılan savaşların insanların ruhunda sarsıntılar yaratmadığı, prenslerin , kralların , kan emicilerin ve rant toplayıcılarının olmadığı , insanların karınlarını doyurmak uğruna elleri kanayıncaya dek çalışmak zorunda kalmadığı , doğanın hala insanı doyuracak kadar cömert olduğu ve insanın insana düşman olmadığı topraklara ...

Amerigo, Stefan Zweig (Sayfa 32 - Can Yayınları)Amerigo, Stefan Zweig (Sayfa 32 - Can Yayınları)
mehmet pak 
 11 Nis 21:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanların gözleri etrafını dikkatle gözlemleyemeyecek kadar yorgun, duyuları merakla harekete geçmeyecek kadar tükenmiştir . İnsanlığın ruhu ölümcül bir hastalık atlatmışcasına felç olmuştur sanki, içinde yaşadığı dünya hakkında hiç hiçbir şey bilmek istememektedir. Daha da garibi , halihazırda bildiklerini de anlaşılmaz bir biçimde unutmuştur. İnsanlar artık okumayı , yazmayı ,hesaplamayı bilmemektedir ; Batı dünyasının kral ve imparatorları fermanlarının altına kendi adlarını yazmaktan bile acizdir.

Amerigo, Stefan Zweig (Sayfa 14 - Can Yayınları)Amerigo, Stefan Zweig (Sayfa 14 - Can Yayınları)
salih 
27 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Her şey gibi zamanda tarihin ölçüsüyle değil kendi ölçüsüyle düşünür.

Amerigo, Stefan ZweigAmerigo, Stefan Zweig
Birsen Erol 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Hakikatin söylentiye yetişmesi nadiren mümkün olur. "

Amerigo, Stefan Zweig (Sayfa 54)Amerigo, Stefan Zweig (Sayfa 54)
mehmet pak 
12 Nis 22:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarihten adalet bekleyen , onun vermeye yanaştığından çok daha fazlasını istemiş demektir. Tarih , ölümsüzlüğü genellikle yalın , ortalama bir insana dağıtırken en cesur ve bilge olanları , isimsiz karanlığa savurur .

Amerigo, Stefan Zweig (Sayfa 99 - Can Yayınları)Amerigo, Stefan Zweig (Sayfa 99 - Can Yayınları)

İki farklı Vespucci tablosuyla karşı karşıya kalıyoruz:bir yanda yazdığı kişisel mektuplarda olanları tüm ayrıntılarıyla ve alçakgönüllülükle, işvereni Lorenzo di Medici’ye anlatan bir adam; diğer yanda basılmış kitaplarda var olan, asla yapmadığı seyahatlere çıktığını yalan yere ileri sürerek çok büyük bir ün kazanmış, koca bir kıtanın kendi adıyla vaftiz edilmesine yol açan bir kendini beğenmişlik yüzünden de üzerine çok büyük bir öfke çekmiş bir adam.

Amerigo, Stefan ZweigAmerigo, Stefan Zweig
salih 
27 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Talihin ne denli değişken olduğunu anlamış, geçici ve sürekliliği olmayan zenginliklerin dengesiz dağıtılmış olduğunu, bir gün insanı en tepeye oturturken bir başka gün onu, ödünç verdiği zenginlikleri geri almak suretiyle alaşağı ettiğini görmüştür.

Amerigo, Stefan ZweigAmerigo, Stefan Zweig
salih 
24 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İnsanlar yeniden yazmaya,resim yapmaya ve felsefeyle uğraşmaya başlar. O da ne? Oluyor, gerçekten de mükemmel bir biçimde işe yarıyor. Önce bir Dante çıkar, sonra bir Giotto, bir Roger Bacon ve katedral ustaları. Uzunca süredir kullanmadığı kanatlarını bir kez açmasıyla özgürleşen insan ruhu,tüm uzaklıkları yakın kılmaktadır.

Amerigo, Stefan ZweigAmerigo, Stefan Zweig
3 /