Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri

7,3/10  (20 Oy) · 
50 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.050 gösterim
İlk öykü kitabı olan Fildişi Karası ile çok olumlu tepkiler alan Yekta Kopan, duru, abartısız, akıcı dili, yaşamın içinden seçilmiş, şaşırtıcı ayrıntılarla zenginleştirilmiş konularıyla; hüzün ve duygusallıkla mizah ve ironiyi dengede tutmayı başaran kurgularıyla, Türk edebiyatı içinde kedine özgü yolunu bulmuş görünüyor. Olayın ön planda tutulduğu öyküleri, titizlikle işlenmiş, fazlalıklardan arındırımlış, çok yönlü, çok boyutlu karakterlerle donatılış, 'insan olan' türlü şeyle bezenmiş. Gerçekçi bir anlatım içinde hayalgücüne de çok yer vermesi, Yekta Kopan'ın öykülerinin öne çıkan özelliklerinden. 'Yaşam kurgulanmalıdır' diyor Yekta Kopan ve insanlık durumlarından beslenen öyküler yazıyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789750701191
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
mustafa tamer akder 
08 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Öncelikle kitabın adından başlamak istiyorum. Bence kitabın adı "yanlızlık mutfağında hayat tarifeleri" hayat tarifeleri olması lazımmış. Aşk kelimesi düşünülecek yerlerde bile sadece alışkanlıklar olarak geldi. Platonik aşklar konusunda kitabın hakkını yememek lazım çünkü bu konuda master seviyesinde olan beni tatmin etti. :D Kitabın geneline bakarsak dil bakımından edebi dili tatmin edici ve akıcı bir üslübuna sahip. Hikayelerin kurgusu güzel ve çok az boşluk var. Konu olarak ağır yalnızlıkların, aileler arasında iletişim yetersizler ve baskılar, aslında genel bir iletişim sorunu olduğunu yorum yapmak düşünürken fark ettim. :D Okurken çok etkileneceğiniz hikayelerle birlikte sıradan bulabileceğiniz hikayelerin olduğu bence güzel bir kitaptı. Keyiifli okumalar.

Sevda 
21 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi

Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri 2002 yılında Sait Faik Hikaye Armağanı kazanmış bir öykü kitabıdır. Kitabın içerisinde 10 öykü var. Bu öykülerin birkaçına kısaca değiniyim :

" Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri"nde bitmiş bir aşkın peşinden çekilen yalnızlık anlatılıyor.
" Düş Eş" öyküsünde baba oğul arasındaki ilişki anlatılıyor.
" Elma Ağacındaki Cadı " öyküsünde üniversitedeki dostluğu bir arada tutma, dostlukları anlatılır.
" Çıkış Noktası " deprem olayını, o enkazı anlatmaktadır.
" Köprüden Görünüş " bir dosta yazılan mektuba yer verilmiştir.
" Yayımlanmamış Söyleşi " ise kitabın son öyküsüdür. Yazarın nasıl yazmaya başladığını, yazma serüvenini anlatır.

Öykülerinde duygu ve düşüncelerini içten bir anlatım kullanarak dile getirmiştir. Akıcı anlatım kullanılmıştır. En beğendiğim kısımlardan biri yalnızlık tarifleri oldu. Hüzün melankoli birleşmiş ve insanın kendinden bir parça bulabileceği bir eser meydana gelmiş. Okunmasını tavsiye ederim.

Mehtappp 
22 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Öykü merakıyla başladığım kitap, 10 kısa öyküden oluşuyor. Basit açık bir dille yazılmış günlük hayattan konusunu alan öykülerin beklentimi karşılamadığını soylemeliyim. En ilgi çekici olanı ise kitaba adını veren öyküsü. Ayrıca "Duş Eş, Yayınlanmamış Bir Söyleşi" de gayet güzeldi.

Hasan G. 
08 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yekta Kopan’dan yine naif, yine duru, yine içe dokunan; insanı kendine çeken bir isimle temelini ‘Yalnızlık’ olgusunun oluşturduğu hoş bir öykü kitabı. İçerisindeki öykülerden özellikle ‘Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri’ , ‘Maskeli Süvari’ , ‘Oyun Evi’ ve ‘Yayınlanmamış Söyleşiyi’ beğendim. Özellikle söyleşi öyküsü oldukça ilginçti.

Yekta Kopan’ı televizyonda zevkle izlerdim, kitaplarını da zevkle okumaya başladım. ‘Bir de Baktım Yoksun’un bıraktığı tattan sonra devam etmek kaçınılmaz oldu. Aslında öykülerin içerisinde hayata dair her şeyi bulabilirsiniz. Bu kitabında da zaman zaman çocukluğunuza götürüp dudaklarınızda bir tebessümle beraber artık geçip gitmiş, bir daha dönülemeyecek yılların buruk tadını bırakır. Çoğunlukla yalnızlığınıza dokunur, bir yumru saplanır boğazınızda, yalnızlığı hissettirir cümlelerinde. Kaybettiklerimizi veya bir süre sonra kaybedeceklerimizi hatırlatır, tarifsiz bir hüzün bırakır yürekte. Kendine ait akıcı, ağdasız üslubuyla hemen hemen her duyguyu hissettirir. Yarattığı mutfaktan birçok tat bırakır.

Merve Fikir 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde

Okuduğum öykü kitapları içerisinde en güzeli diyebilirim. Öyküler o kadar güçlü bir kurguyla yazılmış ki kendinizi içinde gibi hissediyorsunuz.
Yekta Kopan; kitaplarını takip edeceğim yazarlar arasına girdi bile .

Erkan Çetin 
25 Kas 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 3/10 puan

Hayatın içinden kısa,anlamlı,etkileyici kısa öyküler. Türk Çehov!

Kitaptan 43 Alıntı

Aysel 
28 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

"Doğru zamanda, doğru sözleri kullanmayı bilirseniz, açamayacağınız engel yoktur."

Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri, Yekta Kopan (Oyun Evi)Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri, Yekta Kopan (Oyun Evi)
Aysel 
28 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

"Kitabın bana bir başka faydası, zamanın nasıl geçtiğini anlamama engel olmasıydı."

Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri, Yekta Kopan (Oyun Evi)Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri, Yekta Kopan (Oyun Evi)
Mehtappp 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bir kere aşık olunur. Aynaya her baktığında onun yüzünü görüyorsan iş bitmiş demektir. Gittiği günden sonra baktığın her yolun son durağında onu görüyorsan da, sen bitmişsin demektir.

Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri, Yekta Kopan (Sayfa 64)Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri, Yekta Kopan (Sayfa 64)
Aysel 
28 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

"Yatmadan kitap okuyacağım. Bence bu dönemimi atlatabilmek ve Berrin`i bu kadar yoğun düşünmemek için okumak zorundayım..."

Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri, Yekta Kopan (Oyun Evi)Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri, Yekta Kopan (Oyun Evi)
Aysel 
19 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

"Sevgi dolu bir ortamda sevgisiz yaşanabileceğini gösterdin bana, demek ki ben de sevgisiz bir ortamda sevgiyle yaşayabilirdim. "

Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri, Yekta Kopan (Düş Eş)Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri, Yekta Kopan (Düş Eş)
Aysel 
 11 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Bir gün, “Memleketten çıktığınız anda bildiklerinizi unutun,” demişti. “Yoksa yeni yerlere alışamazsınız.”
Hiç de öyle olmuyor işte, bildiklerini unutamıyorsun.

Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri, Yekta Kopan (Köprüden Görünüş)Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri, Yekta Kopan (Köprüden Görünüş)
Aysel 
 11 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

“Hangi kömür, günün birinde elmas olacağını önceden bilir? Köpeklerin bu kadar çok olduğu bir yerde, bir sopa ne kadar uzağa fırlatılırsa fırlatılsın yine de kendini, atan kişinin yanında bulacaktır."

Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri, Yekta Kopan (Çıkış Noktası)Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri, Yekta Kopan (Çıkış Noktası)
Aysel 
11 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

"Üniversitenin son yılına geldiğimizde, abartmış olmayayım ama, en az üç bin kitap okumuştum. "

Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri, Yekta Kopan (Yayınlanmamış Bir Söyleşi)Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri, Yekta Kopan (Yayınlanmamış Bir Söyleşi)
İzzet Ali 
 08 Nis 2016 · Kitabı okudu

Aşk
Büyüleyici bir şiir kitabı okuyordum, gribi atlatmıştım, radyoda nefis bir müzik çalıyordu ve gökyüzünde insanın aklına çılgın fikirler getiren bir dolunay vardı.

Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri, Yekta Kopan (Sayfa 13 - can)Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri, Yekta Kopan (Sayfa 13 - can)
Sevda 
20 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

"Hâlâ yaşadığını kanıtlayabilmek için bir şey yapmalısın. İki seçeneğin var: Ya titreye titreye ağlayacak ya da çılgınca kahkaha atacaksın."

Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri, Yekta Kopan (Can yayınları)Aşk Mutfağından Yalnızlık Tarifleri, Yekta Kopan (Can yayınları)
5 /