Adı:
Ateş Yakmak
Baskı tarihi:
1967
Sayfa sayısı:
265
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Ateş Yakmak
Ateş Yakmak
Ateş Yakmak
Ateş Yakmak
Ateş Yakmak
191 syf.
Jack London’un okumuş olduğum 6. kitabı, ancak bunun okumuş olduğum ilk hikaye kitabı olduğunu belirtmek isterim. Romanları ayrı, hikayeleri ayrı bir güzel ya. Bir şeyler yazabilmek için insanın önce anlatacak şeyleri olmalı sözü vardır ya; yazar bu hikayelerini gerçekten yaşayarak yazmış. Okurken bu kadar da olur mu diye çok söylendim ancak oluyormuş.
Bunu yazarın şöyle bir anısıyla desteklemek isterim;
“Jack London, California Üniversitesinde yazarlık kurslarına devam ederken, yazdığı öykü denemelerini gerçek yaşamda rastlanmayacak derecede vahşi sahnelerle dolu diye eleştiren profesörüne, “Bütün bunları gördüm ve yaşadım,” diye cevap vermiş”.
Gerçi okurken ben de o ormanların içinde, kuzeyin soğuk ikliminde, kurtlarla, ayılarla beraberdim ve gerçekten “donmak” kelimesini bizzat yaşadım diyebilirim. İnsanın doğa karşısında ki acizliğini de çok net görmüş oldum. Gerçi çoğu insan farkında değil bu durumun ve bilinçsizce zarar veriyoruz; ancak zamanı gelecek ve doğa öcünü bir şekilde alacaktır. Genel olarak öykülere ısınamamış biriyim ancak gerçek hayatın içinden olunca herhalde başka geliyor. Yazar vahşi doğayı muhteşem bir şekilde betimlemiş.
Ateş yakmak hikayesi aslında yaşamın da kendisi. Ateş yakmak kavramı şu an için belki hiçbir şey ifade etmeyebilir ancak kuzeyin o dondurucu soğuğunda ne anlama geldiğini bu hikayeyi okuduktan sonra anlayabiliyorsunuz. Yaşam da böyle değil mi? Normal bir şekilde giderken hiçbir şeyin farkında olamıyoruz ancak zorlu durumlarla karşı karşıya kaldığımızda bazı şeylerin farkına varabiliyoruz. Diğer hikayelerde de aynı duyguları yaşadığımı ifade etmeliyim.

40 yaşında hayata veda etmiş bir adamın bu kadar kısa sürede onca şey görüp, bunları kitaplara aktarması gerçekten muazzam bir olay. Hayran olmamak elde değil.
174 syf.
Yazarlar hayatından parçalar sunar yazdıklarında. Hayallerine eşlik eder yaşanmışlıklar. Bu Jack Londan ‘da biraz daha fazla göze çarpıyor. Gerçekten zor ve maceralarla dolu bir hayatı olmuş. Yapı gereğiyle de atılıyor maceraya. Neredeyse öleceğini bile bile donma riskini göze alarak altın arama işine koyuluyor. Dolaşmadığı yer kalmıyor. Ama elleri boş dönüyor ülkesine. Gittiği her ülkede hapse girip çıkmışlığı var. Polislerle başı dertte biri. Yapmadığı iş kalmıyor. Beden gücü gerektiren her işe atılıyor. Yirmili yaşlarda artık beden gücünü satmayı bırakıp beynini satmaya karar veriyor. Okuduğu Robinson Crusoe eseri onun ufkunu açıyor. Kütüphaneden çıkmadan okumlar yapıyor ve kalemini kullanarak hayatını kazanmaya karar veriyor böylece. İşte hayatı maceralarla dolu London Ateş Yakmak adlı eserinde üç okunası hikaye kaleme almış. Bir boksörün hayatı bir aşk hikayeleri hayatından esintilerle dolu. Dili sade ve akıcı. Ben 1953 baskısını okudum bu sebepten biraz bozuktu cümleler fakat o kitap kokusu ve kağıdın dokusu bunu göstermedi bile okurken. Keyifli vakit geçirmek için okunacak eserlerden.
174 syf.
·Puan vermedi
Kitap kışın ortasındaydı. Soğukta gecen bir hikayeyi öylesine güzel anlatmıştı ki Jack London, kısacık bir hikaye olmasına rağmen ertesi gün kitap bitmişti ama kitapta bahsedilen soğuğu iliklerime kadar hissediyordum. 1-2 gün üşüdüm. Ve kibriti yakmak için elimi uzatamadım. Belki donarak ölecektim. Ama başka bir kitap imdadıma yetişti.
174 syf.
·Beğendi·10/10
İnsan aciz bir varlıktır. Elindeki insana özgü tüm varlıklar yok olunca bir hayvana dönüşür. Ve hayvansal içgüdülerle hayatta kalmak için mücadele verir...
Soğuk bir kış hemen kapının ardında sizi bekliyor bu kitapta iyi okumalar...
176 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Alaska'da ve Kanada'nın bazı bölgelerinde altının ilk keşfedildiği dönemler-19.yy sonları, haliyle dönem teknolojisi ve bu bölgelerin sert iklim koşulları ile bu altın arama işi oldukça zorlu idi. Yine de beyaz adamlar, altının kokusunu duyunca buralara akın etmekte geç kalmadılar. Neyse ney, şimdi burada bu derli hikayelerde altın arayıcılarının serüvenli ve zaman zaman da trajik hikayeleri anlatılıyor. Hikaye kahramanları altın arayıcıları kadar zorlu doğa şartlarıdır da... İnsanların hayata tutunma hırslarını ilgiyle okuyacaksınız.
Ülkemizde muhtelif yayınevleri tarafından 'Ateş Yakmak' başlığı altında yayınlanan bu hikaye derlemeleri kitabı geçtiğimiz yüzyılın başlarında, yazarın ülkesinde ilk 'The Son Of The Wolf' başlığıyla yayınlanmış ve uzun dönemler boyunca bu başlık kullanılmış. Bu kitaplardaki hikaye sayısı bizim elimizdeki kitaptaki hikaye sayısından fazla. Bizim yayınevlerimiz (Oda Yayınları, Yason Yayınları vs..) hikayeleri bölüp farklı farklı başlıklar altında yayınlamışlar. Ojinal başlığı, ülkemizde Cem Yayınevi ve son dönemlerde Alfa Yayınevi kullanmış fakat bu yayınevlerimiz hikaye sayısına sadık kalmışlar mı şimdi bilemiyorum. Derleme hikayelerden 'Serüven' başlıklı hikayeyi geçtiğimiz Şubat ayında İş Bankası Kültür Yayınları, Modern Klasikler dizisinde 'Bir Kuzey Macerası' başlığıyla elli sayfalık kısa bir roman olarak yayınlandı. Bu kısa romanı buradan-bu internet sitesinden incelediğimizde ciddi bir okunma sayısına ulaştığını görebiliyoruz. Bu hikayeler yurtdışında kimi zaman 'To Built A Fire And Other Stories' ve 'Stories Of Far North' başlıkları altında yayınlanmış.
Macera sevdalısı altın arayıcılarının hayata tutunma hikayelerini ve Kuzey'in soğuk tabiatını okumayı kaçırmayınız derim. Yazım hatalarının yığılı olduğu Yason Yayınları'nı tercih etmeyiniz, Oda Yayınları iyidir.
İyi okumalar...
174 syf.
Jack London doğa temalı hikayelerini okurken hikayeyi yaşıyor, betimlemenin gücünü üzerimde hissediyorum ve yer yer aşırı heyecanlanıyorum. Betimlemenin üzerimde bıraktığı etkiyi düşünürken doğadan uzak kaldığımız için bu kadar etkilendiğimi farkediyorum. Toplumsal olarak evriliyor rahatımız artıyor fakat canlılığımızı ve gücümüzü kaybetmeye başlıyoruz ve gittikçe kırılgan oluyoruz. Acaba refah düzeyimizi artırma çabalarımız sonumuzu mu hızlandırıyor? Nitekim doğadan uzaklaşmak doğayı yenmektir doğayı yenersek de kaybedeceğimiz gerçektir. Jack London'ın eserleri insanı düşündürür bu yönüyle Jack London'ın zihnine ve kalemine hayranım; eserlerini soyut okumadan, düşünerek okumanızı tavsiye ederim.
174 syf.
·9/10
Jack London'un toplulukçu tarafını yansıttığı bir kitap. Bireyselliğe bir eleştiri getiriyor. İnsanın doğa karşısındaki acizliğini gözler önüne koyan sürükleyici bir hikaye.
174 syf.
·Beğendi·9/10
Jack London'un hikâyelerini çok severim. Belki de romanlarında çok daha güzeldir bana göre. Okuduğum kitapta da 6 hikayesi vardı. Biri de Ateş Yakmak. Eksi 50 derecenin altında soğukta donmamak için ateş yakma mücadelesi veren insanın öyküsü. Çünkü ateş yakamaması yaşamına mal olacaktır.

Okuduğum kitapta bulunan ve Yaşamak Hırsı ile Meksikalı başlıklı hikayeleri de benim en çok sevdiğim hikayelerdir. Herkese tavsiye ederim.

Hikayelerle ilgili daha ayrıntılı inceleme için buraya bakın... http://kitapokurum.blogspot.com.tr/...n-yasamak-hirsi.html
174 syf.
·3 günde·7/10
Aslında bir günde bitecek kısalıkta bir kitap ama tek bir hikaye beklerken üç ayrı hikayeden oluştuğunu görünce hayal kırıklığı yaşadım. Ateş yakmak,ilk hikayenin başlığı sadece. Üçüncü hikaye sıkıcı geldi. Belki de ara vererek okuduğum için, yüzeysel geçtim üçüncü hikayeyi. Jack London'ın genel tarzı, entrikasiz düz giden konular sanırım. İşin sonu en genel olarak nereye varabilir gibiyse oraya varıyor, bir sürpriz yok. Karakterlerin çaresizliğini işliyor genelde.
174 syf.
·Puan vermedi
Bir adam ve köpeğinin dondurucu bir soğukla mücadelesini konu alan hikayede yazar, gerçeklik hissini okuyucuya çok etkili bir biçimde aktarmaktadır...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ateş Yakmak
Baskı tarihi:
1967
Sayfa sayısı:
265
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Ateş Yakmak
Ateş Yakmak
Ateş Yakmak
Ateş Yakmak
Ateş Yakmak

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 8 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0