1000Kitap Logosu
Balonla Beş Hafta
Balonla Beş Hafta
Balonla Beş Hafta

Balonla Beş Hafta

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.5
551 Kişi
2.604
Okunma
529
Beğeni
13,3bin
Gösterim
80 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 16 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Aperatif Kitap Yayınları · Karton kapak · 9786052216262
Diğer baskılar
Aralarında bir tek söz konuşmayan kâşifler, on dakika sonra nehrin karşı kıyısına doğru yavaş yavaş süzülerek alçalmaya başladı. Sahilde, ürkmüş, hayretten şaşırmış on kadar üniformalı Fransız’dan oluşan bir müfreze vardı. Onlar nehrin sağ tarafından bir balonun yükseldiğini görmekle son derece şaşkına dönmüşlerdi. Bunu, semavî bir hâdise sanmış olmaları da mümkündü. Ama başları olan deniz teğmeni, Doktor Fergusson’un cüretkâr teşebbüsünü Avrupa gazetelerinde okumuş ve işi anlamakta gecikmemişti.
6 mağazanın 79 ürününün ortalama fiyatı: ₺10,74
8.5
10 üzerinden
551 Puan · 61 İnceleme
Sultan
Balonla Beş Hafta'yı inceledi.
320 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
İki günlük Karadeniz turuma olağanüstü bir macera kitabı eşlik etti: Balonla Beş Hafta! Yazarın ilk romanı ve “Olağanüstü Yolculuklar” serisinin de ilk eseridir. Yazardan okuduğum ikinci kitap ayrıca. Doktor Fergusson ve iki arkadaşı kimsenin başaramadığı Afrika yolculuğunu gerçekleştirmek için bir balonla, evet sadece bir balonla, tehlikeli bir seyahate çıkarlar. Tabii bu fikir Doktor Fergusson’a aittir, soğukkanlı ve mantıklı kahramanımız her detayı düşünür. Yardımcısı Joe’de kendisinde bulunmayan heyecan ve gevezelik de olunca bu yolculuğa çıkmamak için sebep yoktur aslında ama doktorun İskoç arkadaşı Dick biraz endişelidir hatta engel olmak için neler yapar ama kendini bu yolculukta bulur. Üç arkadaşın bu gezisi ise büyük bir yankı uyandırır. Çünkü bu yolculuk balonla olacak! Trenle değil, gemiyle değil, at arabasıyla değil de bir balonla! Afrika kıtası Avrupalılar için hep ayrı bir yerde olmuş ve keşfetmek için her yolu denemelerine rağmen başlarına gelenler yüzünden çoğu şeyi gözden kaçırmışlardır. İşte Fergusson’ın amacı da bu gözden kaçanları ve ulaşamadıkları yerleri doyasıya keşfetmek ve adını önemli bir yerlere yazdırmaktır. Dünyayı gezip görmüş ama Afrika onun için hala gizemlidir. Balonla seyahat ise tehlikelerden kaçınabilmek için bulduğu bir yol… Ama tehlike hep kapıda ve enselerinde olacağı için okurken sıkı tutunmanız gereken heyecanlı bir maceraya hazır olun! Yazarın bilimsel açıklamaları ve fizik kuralları hakkında verdiği detaylar da hayret vericiydi. Mantıksız çok şey de var ama bu kitap bir olağanüstülük sergilediği için bunlar göze batmamalı diye düşünüyorum. Eleştirdiğim noktalar ise çok fazla ırkçı terimler ve hayvana şiddet manzaraları barındırmasıydı. Avrupalılar Afrika’da ne yaptıklarını pek hatırlamıyor galiba hele yazar bu konuyu es geçmiş gibi görünüyor! Avrupa bugün geldiği yere orada yaşayan insanların elinden aldıkları sayesinde kavuştu. Altınlar, kürkler, fildişleri… İnsanoğlu nankör işte. Yine de kitabı sevdim çünkü tek yönüyle ele almak biraz haksızlık olur. İş Bankası çevirisini ilk okuyanlardan sayılırım ve çok beğendim. Anlaşılır ve özgün olmuş. Sevgili Ipek Montanari emeğinize sağlık :)
Balonla Beş Hafta
8.5/10
· 2.604 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
16
bookslawer
Balonla Beş Hafta'yı inceledi.
320 syf.
·
8/10 puan
“Engeller, aşılmak içindir; tehlikelere gelince, kim onlardan kaçmakla övünebilir ki?” Merhabalar! Yeni bir kitap, yine bir macera. Jules Verne’in olağanüstü yolculuklar koleksiyonunun ilk yapıtı olan ‘Balonla Beş Hafta’ yorumu geldi! Yenilikçi bir bilimsel icat, gerilim ve sürprizlerle dolu girift bir olay örgüsü, bilinmeyene yapılan bir yolculuk… Afrika’nın iç bölgelerinin dünya atlaslarından eksik olduğu yıllarda oraya giden kâşiflerin hastalıklarla, açlıkla, ilkel kabilelerle mücadele ettiği haberleri tüm İngiltere’ye yayılmıştı ve gidenlerden çok azının döndüğü bu yolculuğa çıkmak delilik olarak görülüyordu. Maceraperest ve gözüpek bir bilim insanı olan Dr. Samuel Fergusson ise doğudan batıya bütün Afrika’yı kat etmeyi ve daha önce hiçbir gezginin ayak basmadığı bölgeleri keşfetmeyi arzulamaktaydı. Üstelik diğer kâşiflerden farklı bir şekilde: Afrika’yı karadan değil, ‘Victoria’ adını verdiği sıcak hava balonu ile havadan gözlemleyerek. Dr. Samuel Fergusson, becerikli bir avcı olan dostu Richard Kennedy ve sadık uşağı Joseph Wilson; beş hafta sürecek olan yolculuklarında zorlu iklim koşulları, açlık, susuzluk, ateşli hastalık, vahşi hayvanlar ve onlardan çok daha vahşi ilkel topluluklara karşı mücadele etmek zorundalar. Bakalım kahramanlarımız hedefe sağ salim ulaşabilecekler mi? Usta yazar Jules Verne’in olağanüstü hayal gücü ile başarılı anlatılıcılığının birleştiği harika bir roman okudum: Balonla Beş Hafta. Yazarın aynı zamanda ilk romanı, gezi günlüğü. Bez balonla uçuşun henüz yaygınlaşmadığı bir dönemde yazılmış olması bu romanı benzersiz kılan yönlerinden sadece birisi. Bilimsel verileri öne çıkaran bir roman olması hasebiyle başlarda okumakta zorlansanız da daha sonra su gibi akıp gideceğinden emin olabilirsiniz. Yolculuk boyunca üç kafadarın yaşadığı birçok tehlikeli macera, deyim yerindeyse hop oturup hop kalkmanıza neden olacak. Macera ve bilimin harmanlandığı kurgulardan zevk alan herkesin muhakkak okumasını öneriyorum.
Balonla Beş Hafta
8.5/10
· 2.604 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Semih özgün cankurt
Balonla Beş Hafta'yı inceledi.
477 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Jules Verne , yaşamından geriye onlarca eser bırakmıştır. " Balonla Beş Hafta , Buzlar Sfenksi, Denizler Altında 20.000 Fersah, Dünyanın Merkezine Seyahat, Güzel Sarı Turna, Inatçı Keraban, Kaptan Grant'in Çocukları , Karpatların Şatosu , Macellanya, Seksen Günde Devrialem " en ünlü eserleri arasında yer alır .
Balonla Beş Hafta
8.5/10
· 2.604 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
Taçlı Hatun
Balonla Beş Hafta'yı inceledi.
477 syf.
·
144 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Gerçek hayatta da gerçekleşmesi dileğiyle. :)
"Dua her zaman insana güç ve kuvvet verir. Allah kendisine güvenenleri yarı yolda bırakmaz." diyor ünlü yazarımız Jules VERNE. Doktor Samuel Fergusson, Dick Kennedy ve Joseph Wilson 'Viktorya' adında uçan balonla beş haftalığına bir keşif gezisine çıkmaktadırlar. Bu grup gezgin yolculuklarında birçok tehlike ile karşılaşmışlar ama her bir tehlikeyi, zekice atlatmayı başarmışlardır çünkü bu gezgin grup kendileriyle birlik- beraberlik, sevgi ve saygı çerçevesinde kendilerini korumayı başarmışlardır. Aralarındaki bu sevgi bağı onların en zor olduğu zamanlarda fedakarlık yapmayı da öğretiyor. Örneğin Wilson, balonun boşalması gerektiğinde boşaltıp en son da kendisini göle atması onun gerçek bir arkadaş canlısı olduğunu bizlere gösteriyor. Tabii bu atlayış sonrasında arkadaşları kısa bir süre içinde onu kurtarmışlardır. Bu yolculuk gerçek hayatta da gerçekleşmesini ümid ediyorum çünkü gerçekten zor durumlarda mücadeleyi öğretecektir.
Balonla Beş Hafta
8.5/10
· 2.604 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
79