Beş Küçük Domuz

8,6/10  (32 Oy) · 
117 okunma  · 
14 beğeni  · 
858 gösterim
Amyas Crale genç, yakışıkı ve ünlü bir ressamdır.

Çapkınlığıyla tanınan Amyas, nedensiz bir şekilde öldürülür. Olayın gerisinde çözümlenemeyen pek çok şüpheli soru vardır ve bu ölüm yüzünden ressamın karısı suçlanır.

Yıllar sonra Hercule Poirot'ya başvuran genç bir bayan, babasını öldürmekle suçlanan annesinin masumiyetini ispatlamak için Poirot'dan yardım ister.

Artık sır perdesinin aralanma vakti gelmiştir ve Poirot iş başındadır.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2005
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789754059533
 • Orijinal Adı:
  Five Little Pigs
 • Çeviri:
  Gönül Suveren
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Sergen Özen 
 29 Nis 02:41 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Beş Küçük Domuz: Beş şüpheli. Sır perdesini sonuna kadar aralayan, tahmin edilmesi güç harikulade bir cinayet romanı. Ve tabii ki Agatha Christie… Hercule Poirot’nun yanı sıra ortaya koyduğu karakterleri zihinde canlandırmayı başaran bir kalemi var, bunu çok iyi yaptığını ilk kitabında görmüş oldum ve polisiye türünde dünyaca ünlü dedektif Hercule Poirot’nun yaratıcısı Agatha Christie romanları kitaplığımda yer bulmaya devam edecek.
16 yıl önce meydana gelen bir Cinayet. Amyas Crale’i zehirleyip öldürmekle suçlanan karısı Caroline Crale yaşamına son vermeden önce kızına şu notu bırakmıştı: “Ben suçsuzum."
Carla Lemerchant bu not üzerine harekete geçer ve dedektif Poirot’ya başvurur. 5 yaşındayken, 16 yıl önce gerçekleşen olayları, annesinin eşine olan bağlılığını, sadakatini anlatmaya çalışarak dedektife annesinin bu cinayeti gerçekleşmediğini, masumiyetini kanıtlamasını ister. Poirot artık iş başındadır.
“Cinayet ustaca işlenmişti, Ama Poirot elindeki şu ipuçlarını değerlendirmeye çalışıyordu.
Baldıran otu… Boş bir esans şişesi… İki mektup… Bir Tablo…
Bir mürekkep şişesi… Kedi otu… Buzlu bira… Bir damlalık…
‘Sokrat’ın ölümü adlı yazı’… Yaseminler…”

Ünlü ressam Amyas’ın yakın arkadaşları Philip Blake ve Meredith Blake, Mürebbiye Williams, Caroline’nin kardeşi Angela Warren,-Caroline’i savunan tek kişidir.- ve son olarak Elsa Greer. Ünlü ressam Amyas’ın evli olduğu süre boyunca evine genç, güzel, hırslı bir kadın olan Elsa Greer’ı getirerek yasak aşkı meşrulaştırır ve en iyi portresini yapmak üzere çoğu zamanını onun resmini yaparak geçirir. Caroline buna göz yumar, kocasıyla bu yüzden kavga etse de onu her şeyden çok sever. Bu tartışmaların sonunda Caroline şu cümleyi söyler:
“Seni öldürürüm, yine de ona bırakmam.”

Portresine günlerce devam eden ressam, bir gün eşinden buzlu bira ister ve Caroline bu isteği yerine getirir. Amyas kısa bir süre sonra fenalık geçirerek ölür. Amyas Crale’in ölümünden karısı Caroline Crale sorumlu tutulur ve mahkemeye çıkarılır. Mahkemede kendini ele verecek tarzda tavırlar sergilemesi, açıklamadan kaçınması ve duygusallığının yanı sıra, bira bardağına Amyas’ın elini bastırdığının kanıtlanmasından sonra Caroline, suçlu damgasını alır.
Caroline Crale kadının gücü timsali. Güçlü olmak, kendini bir şeyler için feda etmek bir insanın iyi bir karakteridir. Sevdikleri karşısında boyun eğmek... Kendisine karşı tüm kötülüklere katlanmak ise bir güçtür, sağlam karakterdir demekten başka geriye bir şey kalmıyor. Böyle bir İnsan canlısı bir kadın katil olabilir mi? sözümüze dedektif izlediği metotlarla cevap verecek. Poirot sır perdesini aralamaya çalışırken nasıl bir yol izleyecektir? Şüpheli beş kişiye yazmasını istediği raporlardan nasıl bir sonuç ve veri edinecektir?
Agatha Cristie’nin son dönem kitaplarından biri olmasından dolayı belki de kurgusu bir hayli sağlam. Yakalamaya çalışanlar görecektir; Poirot’nun yaptığı bir ilüzyon var, insanı mest eden bir şey, gerçekten harikulade.
Geçmiş üzerine kurulu bir cinayetin yıllar sonra aydınlatılması üzerine kurulu bir hikaye…
İşi Poirot’ya bırakın ve okuyun.

Fadime YeŞİl 
27 May 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yine okuyucuyu ters köşeye yatırdığı güzel bir kitaptı. Katili ortalarda buldum diye düşünüyorsun ama kitabın sonunda sanki okuyucuya böyle böyle düşünmüştün ama değil diyor.
O yüzden şaşırmak istiyorsanız tavsiye ederim bu kitabı.İyi okumalar.

Tolga 
25 Mar 23:19 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 10/10 puan

Agatha Christie'in şu ana kadar okuduğum beşinci kitabı ve diğerlerinden oldukça farklı bir kurgusu var.Agatha Christie'in bazı kitaplarında olayları yakalamak zor iken bu kitapta olay örgüsü ve kişiler çok iyi bir şekilde belirlenmiş.Bir cinayeti çözmek için her zaman somut delillere gerek olmadığını, psikoloji üzerinden kimi zaman soyut kimi zaman somut delillerle de cinayetin çözülebileceğini gösteren bir kitap olmuş.Ayrıca kitabın sonuna kadar katilin kim olduğundan emin olamamak kitabı daha fazla sürükleyici hale getirmiş.

Serdar Poirot 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son derece güzel bir Hercule Poirot romanı. Carla Lemarchant adında bir kız Poirot'a baş vurur. Ressam Amyas Crale'in kızıdır. Amyas'ı annesi Caroline öldürmüştür ve kadın hapse girdikten bir sene sonra ölmüştür. Ancak ölmeden yazdığı bir mektupta kızına masum olduğunu söylemiştir. Carla da buna güvenerek gerçek katili bulmasını ister. 16 yıl önce işlenen bu cinayeti çözmek için Poirot önce resmi makamlarla görüşür. Sonra ise cinayet günü olay yerinde olan Amyas'ın arkadaşları Philip ve Meredith Blake, Caroline'in üvey kardeşi Angela Warren, Angela'nın mürebbiyesi Miss Williams ve Amyas'ın resmini yaptığı ve aşık olduğu Elsa Greer ile görüşür. Onların cinayet günü hakkında yazdıklarını da inceleyen Poirot katili bulur. Acaba Caroline gerçekten suçsuz mudur? Suçsuz ise katil kimdir? Soluksuz okunan bir roman.

fazi 
01 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Bu küçük domuz pazara gitti.
Bu küçük domuz evde kaldı.
Bu küçük domuz pirzola yedi.
Bu küçük domuza hiçbir şey verilmedi.
Bu küçük domuz, “Vii vii vii,” diye ağladı."
Tekerlemeden yola çıkarak efsane bir roman yazan Christie! Yine katili bulduğumu sanıp yanıldığım, hayrete düştüğüm bir romandı. Şüpheli sayısı diğer kitaplara göre azdı. Bu kitapta da anladığımız gibi Poirot için imkansız diye bir şey yoktur hatta cinayet on altı yıl önce işlenmiş olsa bile!

Zeynep Gençelli 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Büyük vakaların büyük ustası Hercule iş başında.Katil kesin bu dediğimde bile asla aklıma gelmeyecek kişiyi karşımıza çıkaran yazar.Bu sefer ki eserinde katili herkesin tahmin edebileceği biri yapıyor.Ama olaylar öyle çıkmaza giriyor ki.Okurken hadi canım demekten kendinizi alamıyorsunuz!

''Cinayet çok ustaca işlenmişti''
Poirot için farkeder mi??
Harika bir eser, geçmişteki bir cinayet olsa bile sanki film izler gibi flash-back olarak canlanıyor kafanızda...Agatha harikasın sen..

Mustafa Aydın 
15 Oca 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Polisiye üstadının elinden çıkmış bir roman daha.Şüpheler sürekli bir diğer şüpheliye kayıyor.Gayet sürükleyici bir kitap

Kitaptan 16 Alıntı

Sergen Özen 
21 Nis 15:00 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İnsanın hakikati olduğu gibi kabul edecek cesareti olmalıdır. Bu cesaret olmazsa, hayatın da anlamı kalmaz.

Beş Küçük Domuz, Agatha Christie (Sayfa 140 - Altın Kitaplar yayınevi)Beş Küçük Domuz, Agatha Christie (Sayfa 140 - Altın Kitaplar yayınevi)
Sergen Özen 
19 Nis 02:58 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Hayatta her şeyin bir fiyatı yoktur. Satılık olmayan şeyler de vardır.

Beş Küçük Domuz, Agatha Christie (Sayfa 92 - Altın Kitaplar yayınevi)Beş Küçük Domuz, Agatha Christie (Sayfa 92 - Altın Kitaplar yayınevi)
fazi 
08 Şub 01:10 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Agatha Christie - Beş Küçük Domuz
"Çok sevdiğim bir İspanyol atasözü vardır: Tanrı istediğini al, ama bedelini öde der."

Beş Küçük Domuz, Agatha Christie (Altın Kitaplar)Beş Küçük Domuz, Agatha Christie (Altın Kitaplar)
Tolga 
26 Mar 13:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Angela ağır ağır cevap verdi."Biliyor musunuz,insan bazen anlam veremediği bir şeyi, yıllar sonra birdenbire anlayıveriyor.A, diyor.Demek böyleymiş."

Beş Küçük Domuz, Agatha Christie (Sayfa 111 - Altın kitaplar yayınevi)Beş Küçük Domuz, Agatha Christie (Sayfa 111 - Altın kitaplar yayınevi)
ENB 
 28 Nis 10:54 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

''Onu değil, kendimi öldürdüğümün farkında bile değildim.Daha sonra o kadının tuzağıma düştüğümü gördüm ama bunun da bana bir yararı olmadı.O kadını incitemiyordum ona acı çektiremiyordum .Hiçbir şeye aldırmıyordu o erişemeyeceğim bir yere sığınmış gibiydi.

Beş Küçük Domuz, Agatha ChristieBeş Küçük Domuz, Agatha Christie
Tolga 
04 Nis 22:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Belçikalı dedektif dişini sıkarak, "Beni tandığınıza çok memnun oldum," diye mırıldandı."Başarıya erişmemin sırrı psikolojiye önem vermemdendir.Kendi kendime,'Bu adam neden bu şekilde hareket ediyor?' diye sorarım."

Beş Küçük Domuz, Agatha Christie (Sayfa 53 - Altın kitaplar yayınevi)Beş Küçük Domuz, Agatha Christie (Sayfa 53 - Altın kitaplar yayınevi)
Zagor 
14 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Hayatta karşılaşılan sorunlar modern kitaplardan öğrenilen felsefe kırıntılarıyla çözümlenemez. Doğa, kanlı diş ve pençe demektir. Bunu unutma."

Beş Küçük Domuz, Agatha ChristieBeş Küçük Domuz, Agatha Christie
2 /