·
Okunma
·
Beğeni
·
32157
Gösterim
Adı:
Bir Delinin Hatıra Defteri
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
72
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052022481
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İlgi Kültür Sanat Yayınları
Baskılar:
Bir Delinin Hatıra Defteri
Bir Delinin Hatıra Defteri
Bir Delinin Hatıra Defteri
Bir Delinin Hatıra Defteri
Bir Delinin Hatıra Defteri
Diary of a Madman
Bir Delinin Hatıra Defteri, insanlar arasında oluşan sınıf farkını anlatmaktadır. Gogol, bu sınıf farkının insanlar arasındaki hissedilişini net bir şekilde sunar. Eserin dili oldukça sadedir. Olaylar kahramanın gözünden anlatılır. Bu kahraman, hayata tutunmaya çalışan bir memur aynı zamanda da bir şizofrendir. Kahramanın dünyanın adaletsizliğine karşı bakışı sıra dışı olaylarla verilir.

Kahraman patronunun kızına âşıktır. Bir gün âşık olduğu kadının mektuplarını çalar ve onun biriyle evleneceğini öğrenir. Tahtını terk eden İspanya kralı 8. Ferdinand’ın yerine yeni İspanya kralının kendisi olduğunu ve âşık olduğu kadınla evleneceğini söyler. Sonunda ise kapatıldığı akıl hastanesinin kralı, oradaki hastalarda halkıdır.

(Tanıtım Bülteninden)
64 syf.
·7/10
Kitapta üç öykü bulunmakta,Bir Delinin Hatıra Defteri, Palto ve Burun.Yazar hakkında söyleyebileceğim şeylerden birisi şu ki anlatımıyla okuyucuyu adeta Petersburg sokaklarında gezdirebilir.Betimlemeleri çok kuvvetli.
Bilmediğin bir yere gidersin de çok iyi bildiğin birinin yanına; etrafına bakarken o konuşur, sen bir yandan dinlersin, bir yandan gözün takılır bir yerlere.Gogol ile Petersbug sokaklarında gezmek de öyledir, yolda gördüğü bir adamı anlatırken sana, bir yandan vitrinleri incelersin, bir kadının şapkası ilişir az ileride gözüne, elini annesinin kurtararak kendini özgürlüğe hapsetmiş bir çocuğun kalabalıkta kayboluşunu takip edersin ister istemez.Rusların ve Dünya Edebiyatının'da dediği gibi,ondan sonraki her yazar Gogol'un PALTO'sunun altından çıkmıştır.

Kitaba gelecek olursak güzel ve espirili bir kitap. Gogol çocukluğu ve yaşantısının bilinçaltına işlediğini anlayabiliyoruz.Bir oturuşta bitebilecek olan kitap eğlenceli olduğu kadar, aynı zamanda da bulunduğu dönemin koşullarını eleştiren, hicivli yapıda olan bir eserdir. Kitapta bulunan öykülerde Rus bürokrasisinin işleyişini, Rus toplumunun genel yapısını görebilirsiniz. Akıcı ve sade bir dil kullanılmış.
64 syf.
·Puan vermedi
Harika bir öykü,okurken gülmeden hatta kahkaha atmadan edemiyorsunuz.Deliyi kastederken ironi yaptığını sanıyordum;ama gerçekten de bir delinin hatıra defteriymiş kastettiği zaten kitabı güzel yapan da bu.Gogol yazarken kendini,okuyucuyu,hatta dünyayı ve evreni umursamadan yazmış kendiyle ve okuyucuyla adeta dalga geçmiş,bu rahat,umarsız yazım tarzı çok keyifli,bu tarzı diğer kitaplarında da görmek mümkün ama bu kitabında zirve yapmış diyebilirim.
64 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Gogol, ana kahramanımızın yaşadığı ruhsal sorunları onun bakış açısından sanki normalmiş gibi aktarmış. Yüzümde sürekli bir gülümsemeyle keyif alarak okudum.
64 syf.
Gogol’un silik tipleri ve aristokrat kesimi işleyişine hayranım. Absürd komediye ironiye dönüyor. Konuyu işleyişi üslubu öyle etkileyici ki hepsi insanı düşündürüyor. Ben neden memurum ki özellikle de kalem memuru neden? İvanoviç deli mi gerçekten diye soruyorum deli evet :) ama tabi Gogol’un anlattığı deli değil. Yine ironi yine eleştiri. Kendini İspanya kralı zanneden bir delinin günlüğü. Yine memur yine hor görülüyor eziliyor. Hayata kısa neşeli bir mola gibi. Bitiyor ve yüzünüzde hala bir tebessüm. Gogol a bir kez daha hayranlık duyuyor insan. Kültür ve sınıf çatışmaları ana temamız çoğu öyküsünde olduğu gibi. Olağandışı absürt bir kurguyu sanki olağan bir durummuş gibi anlatmış. Bu da Gogol’un ustalığı. Keyifli okumalar.
64 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
"Bir Delinin Hatıra Defteri"ndeki kahramanımız İvanoviç, bir büroda en alt seviyede çalışan memurdur. Gogol öyküyü İvanoviç'in yazdığı günlükler şeklinde anlatıyor. Gogol, toplumun İvanoviç'e bakışı ve İvanoviç'in çevresindeki insanlarla ilişkisini anlatırken dışlanmış bir insan tipini sergiliyor. İvanoviç çalıştığı bürodaki Şube müdürünün kızına karşı platonik bir aşk besliyor. "Zengin kız fakir oğlan" diyebileceğimiz şekilde gelişen bu durum anlatılırken, toplumsal sınıf farklılığının İvanoviç'te meydana getirdiği ezilmişlik duygusu üzerinde duruluyor. Basit ve fakir bir kişi olmak, bu sebeple hakkını arayamamak, hor görülmek İvanoviç'in ruh sağlığını her geçen gün biraz daha bozuyor. Bunun yanında Gogol, İvanoviç'in yoğun hayal dünyasının deliliğe evrilişini anlatırken, okura delilik ve uçarı hayaller arasındaki sınırı da hissettiriyor. Yani okurken insan yer yer "bende mi deliyim" sorusunu soruyor kendine. Velhasıl İvanoviç'ten çok farklı değiliz, delirebiliriz, adamı zorla deli ederler. İyi okumalar.
120 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Gogol'un toplumsal statüyü ve sınıf ayrılıklarını ince ve güzel bir şekilde eleştirdiği bir kitap. Aslında kitap hakkında söylenebilecek yüzlerce şey var ama benim kitap boyunca en çok dikkatimi çeken, ilk aklıma gelen şey bu. Onun dışında kara mizahı ve samimi dili sizi kitaba bağlayan başlıca faktörlerden biri.
Sade bir dili var ama sakin kafayla okumazsanız anlayamayacağınız türden bi sade dil bu. Sırf bu yüzden 120 sayfacığı elimde oradan buraya gezdirmiş olabilirim.

Neden?

Çünkü o kadar doluydu ki kafam kaç kere tekrarlarsam tekrarlayayım anlayamıyordum.
**Bu tecrübeyi tatmış biri olarak 'sakin kafa ile' okumanız size de tavsiyemdir.**
Hikayelerden biraz bahsedecek olursam:

olağanüstü ve fantastik ögeler kullanılarak, geniş bi hayal gücüyle yazılmış bir kitap.

"Bu dünyada bazen garip olaylar oluyor, hiç imkan dahilinde olmayan olaylar." (sf 72)

En beğendiğim Burun ve Palto oldu. İkisi arasında malesef seçim yapamıyorum.. :"))

Burun'da alttan alttan 'burnu havada' olanlara bir mesaj sezdim ben. Kovaloff karakterinin sürekli 'yüksek sosyete'de tanıdıklarının olduğunu, bu suratla birçok hanım arkadaşının parti davetine gidemeyeceğini söyleyip durması, meclis üyesi olmasıyla övünmesi bana böyle bir mesaj sezdirdi açıkçası..

Palto'da da Akaki karakteri bana çok masum geldi. Çok masumdu ama yeni aldığı paltoya olan bağlılığı "gökgörmediğin bi oğlu olmuş, çekmiş şeyini koparmış" atasözünü baya hatırlatır cinstendi. (rahatsız edici bir örmek olduysa şimdiden özür dilerim.)

Yani kısacası benim de Gogol'un okuduğum ilk kitabı bu olmasına rağmen insanlara rahatlıkla önerebileceğim türden bir kitap bu.
Aynı zamanda oturup üzerinde düşünülebilecek bir kitap.
Okumayanlara tavsiye edilir. :"))

****

"Güzel St Petersburg şehri de böyle biri hiç yaşamamış gibi varlığına devam etti. Böylece hayatında hiçbir zaman bir bir arkadaşı ya da koruyucusu olmamış, kimsenin kalpten değer vermediği ve normalde az görülen bir böceği bile mikroskopa sokup incelemeye can atan doğa bilimcilerinin dahi dikkatini çekmeyen bir insanın hayatı da sona ermiş oldu." (sf 114)
64 syf.
·3 günde
Tutku Yayınları / 1. Baskı / Derya Öztürk / 60 sayfa / Sadece Bir Delinin Hatıra Defteri hikayesi
Kitabın künyesiyle başladım çünkü bu kitap bir çok yayınevi tarafından bu isimle fakat içerisinde birkaç öyküyle beraber de basılıyor. İncelemelerde gördüğümüz gibi. "Üç hikayeden oluşuyor, dört hikayeden oluşuyor vs." Aslında kitap farklı edisyonları da ekli siteye ama okurlarımız okudukları ya da inceledikleri kitabı eklerken pek özenli davranmıyor anlaşılan.
Kitaba gelelim, zengin patronunun güzeller güzeli kızına vurulan adamımız, zaten biraz kıt olan aklını daha da yitiriyor. Kendini İspanya Kralı falan zannetmeye başlıyor garibim. Yazık. Tabi bu birden olmuyor zaten adam ezilip duruyor, platonik aşk, üstüne kızın evleneceğini duyunca da... Neyse işte onun günlüğünü okuyoruz kitapta. Gogol yine trajikomik bir öyküyle toplumda makam ve mevkiden doğan sınıf farklılıklarını ve sonuçlarını önümüze seriyor.
64 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Eser dört öyküden oluşuyor.
Bir Delinin Hatıra Defteri
Burun
Fayton
Palto

İnsanların kendi mevkilerinden olmayanları nasıl aşağıladığı ve onlar insan yerine koymayışlarını bir delinin ağzından okumak doğrusu ilginçti...

İlk öyküde geçen olay fakir bir memur olan İvanov'un çalıştığı yerdeki müdürün kızına olan aşkı yer alıyor. Adı Sofie olan bu kızın köpeği Meci yine bir köpek olan Fidel'e mektup yazarak hanımı Sofie'den bahsediyor. İvanov ise bu köpeklerin dilini anlıyor....
Zavallı aşık İvanov deliliğinin son noktasında artık kendini İspanya kralı Ferdinand sanarak yaşadığı olayları anladığını sanmaktan öteye gidemiyor...

Burun adlı öyküde ise Binbaşı Kovalev'in burnunun olmayışı ve onu büyük bir şaşkınlıkla araması anlatılıyor...

Fayton ise en kısa öykü...
Certokutski, faytonunu genarel ve yanındaki askerlere anlatmak ile kalmaz onları evine davet edip faytonu bizzat görmelerini önerir fakat misafirlerinin geleceğini akşamdan kalma olduğu için unutur....

Palto öyküsünün başkahramanı olan memur Akaki yoksul ve biraz deli olsa da yazmanlık işinde oldukça başarılıdır. Arkadaşlarının onun ile alay etmesine aldırmadan görevini yerine getirmeye çalışmaktadır. Yoksulluk içinde eskiyen paltosunun yerine terzi Petroviç'e aç durarak, mum yakmayarak biriktirdiği para ile bir palto yaptırır...

Akaki paltosunu giyer ve memur arkadaşlarının düzenlediği bir eğlenceye katılır ve evine dönerken hırsızlar tarafından soyulur. Bu olaydan sonra ne yapması gerektiğini bilmese de arkadaşlarının onu yönlendirdiği önemli adamın kapısını çalsa da kimse onu ciddiye almaz...

Akaki öldükten sonra Petersburg'da bir hayalet efsanesi dolaşmaya başlar ve bu hayaletin insanları soyduğu söylenir...
64 syf.
·1 günde·6/10
“Ama bu dünyada hiçbir şey kalıcı değildir.Mutluluk,bir kez geldikten hemen sonra azalır.Biraz zaman geçince bitmeye yüz tutar.”

İçerisinde düşündürücü ve sorgulatıcı 3 farklı öykü bulunduran güzel bir kitap.Benim en beğendiğim “Palto” oldu.
Okuduğum için memnun olduğum fakat mutlaka okunması gerekiyor diye diretmediğim bir kitap.
64 syf.
·Puan vermedi
Rus yazar Gogol bu eserinde üç güzel hikayeye yer vermiş. İçin bulunduğu toplumu gayet güzel bir şekilde tahlil etmiş. İlginç gözlemler de bulunup, bireyleri tahlil etmiş. Birinci hikaye kitaba ismini vermiş ikincisi palto üçüncüsü ise burun. Keyifli okumalar.
64 syf.
·Puan vermedi
Ben zaten köpeklerin insanlardan çok daha zeki olduğundan şüpheleniyorum. Hatta konuşabildikleri, sırf inat olsun diye konuşmadıkları kanısındayım....
Benim gözümde bilmediğini açıkça söyleyen insan, bilmediğini biliyormuş gibi görünen ve her şeyi ağzına yüzüne bulaştıran ikiyüzlüden daha değerlidir.
Nikolay Vasilyeviç Gogol
Sayfa 131 - İş Bankası Yayınları
Ben zaten köpeklerin insanlardan çok daha zeki olduğundan şüpheleniyorum. Hatta konuşabildikleri, sırf inat olsun diye konuşmadıkları kanısındayım.
Dünyada [...] neler oluyordu, neler! Mesela işittiğime göre, İngiltere'de bir balık sudan sıçramış ve tuhaf lisanla iki sözcük söylemişti. Bilginler tam üç yıldır bu iki sözcüğün anlamını çözmeye çalışıyordu. Ne var ki, henüz bulabildikleri bir şey yoktu. Yine gazeteden okuduğum bir habere göre, iki inek bakkala girip yarım kilo çay istemişti
Bu insanlar tam bir hödük! Üstelik işlerini ihmal eder, dedikodu yapar ve aylak aylak gezerler.
Nikolay Vasilyeviç Gogol
Sayfa 48 - Tutku Yayınevi 1. Baskı 2017

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Delinin Hatıra Defteri
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
72
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052022481
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İlgi Kültür Sanat Yayınları
Baskılar:
Bir Delinin Hatıra Defteri
Bir Delinin Hatıra Defteri
Bir Delinin Hatıra Defteri
Bir Delinin Hatıra Defteri
Bir Delinin Hatıra Defteri
Diary of a Madman
Bir Delinin Hatıra Defteri, insanlar arasında oluşan sınıf farkını anlatmaktadır. Gogol, bu sınıf farkının insanlar arasındaki hissedilişini net bir şekilde sunar. Eserin dili oldukça sadedir. Olaylar kahramanın gözünden anlatılır. Bu kahraman, hayata tutunmaya çalışan bir memur aynı zamanda da bir şizofrendir. Kahramanın dünyanın adaletsizliğine karşı bakışı sıra dışı olaylarla verilir.

Kahraman patronunun kızına âşıktır. Bir gün âşık olduğu kadının mektuplarını çalar ve onun biriyle evleneceğini öğrenir. Tahtını terk eden İspanya kralı 8. Ferdinand’ın yerine yeni İspanya kralının kendisi olduğunu ve âşık olduğu kadınla evleneceğini söyler. Sonunda ise kapatıldığı akıl hastanesinin kralı, oradaki hastalarda halkıdır.

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 2.000 okur

  • Almina Aleyna
  • Endam Şahin
  • Kadirhan Yeleç
  • Mkblkngl
  • İrfan ALTUN
  • beyza 〄
  • Emre Yılmaz
  • Elif Dursun
  • Melike ⠀ ོ⠀⠀ོ
  • Büşra Bike

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.2 (1)
8
%0.4 (2)
7
%1.2 (6)
6
%0.2 (1)
5
%0
4
%0.2 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları