Bir Dilek Oyunu

Meg Shaffer
Yıllar önce, insanlardan uzak yaşayan, dünyaca ünlü bir çocuk kitapları yazarı sebebi bilinmez bir şekilde yazmayı bıraktı. Sonra birdenbire yepyeni bir kitap ve benzersiz bir yarışmayla ortaya çıktı. Üstelik kazananın hayatını değiştirecek bir ödül vadederek. Bİr dİlek tut… Lucy Hart anne baba sevgisi olmadan büyümenin ne demek olduğunu herkesten iyi biliyordu. İhmal ve yalnızlıkla geçen çocukluk döneminde Lucy, teselliyi kitaplarda, yani Jack Masterson’ın Saat Adası serisinde buldu. Artık yirmi altı yaşında bir yardımcı öğretmen olan Lucy, okuma sevgisini zeki, genç öğrencilerle, özellikle de ebeveynlerinin trajik ölümünden sonra yetim kalan yedi yaşındaki Christopher ile paylaşabiliyordu. Lucy, Christopher’ı evlat edinmek için her şeyini verirdi ama ikisinin aile olma fikri, yeterli parası olmadıkça imkânsız bir hayal gibi görünüyordu. Ne dilediğine dİkkat et… Lucy tam vazgeçmek üzereyken ünlü yazar Jack Masterson nihayet yeni bir kitap yazdığını duyurdu. Daha da iyisi, Saat Adası’ndaki kendi evinde bir yarışma düzenliyordu ve Lucy, tek kopyayı kazanmak için yarışmak üzere seçilen dört şanslı yarışmacıdan biriydi. Dünyanın en çok beklenen kitabını kazanma şansı, Lucy ve Christopher için çok şey ifade ediyordu. Ama önce acımasız kitap koleksiyoncularıyla, kurnaz rakiplerle ve Saat Adası kitaplarının dikkat dağıtıcı derecede yakışıklı ressamı Hugo ile mücadele etmesi gerekiyordu. Kimsenin bilmediği bir şey vardı: Bu sırada Jack, tüm hayatlarını sonsuza dek değiştirebilecek son derece şaşırtıcı bir son planlıyordu. Çünkü dileğin gerçekleşebilir…
Yazar:
Meg Shaffer
Meg Shaffer
Çevirmen:
Gizem Balcılar
Gizem Balcılar
Editör:
Yeliz Üslü
Yeliz Üslü
Tahmini Okuma Süresi: 10 sa. 39 dk.Sayfa Sayısı: 376Basım Tarihi: Ekim 2023İlk Yayın Tarihi: Haziran 2023Yayınevi: Artemis YayınlarıOrijinal Adı: The Wishing Game
ISBN: 9786053048862Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
376 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
34 saatte okudu
Cuma günü kitaplığımın önünde kafamda büyük boy soru işaretleriyle 'Hafta sonu ne okusam acaba?' diye takılıyordum. Sonra dikkatimi bu kitap çekti ve reading slump'ın verdiği karamsarlığa yenik düşmemek için üstünde fazla düşünmeden hızlıca kitaba başladım. Açıkçası içten içe de kitabın çok karmaşık, abartılı, fazla fazla anlatımlı olacağından korkuyordum. Ama meğerse ne çok yanılmışım. Bir kere Lucy ve Christopher'ı okumak çok çokk güzel ve benim için çok değerliydi! Sonra anlatım o kadaaar akıcıydı kii su gibi böyle sayfalar akıp gidiyor. Hatta bir ara ben bile elimdeki sayfalara şaşırdım ve 'Nasıl yaaa!?' oldum. Sonra Jack ve Hugo etkenleri var ki ikisinin muziplik başlığı altında sakladıkları ince, güzel düşüncelere eridim, bittim, düştüm, yıkıldım. İlk sayfasından itibaren çok sakin, duygusal, muzip, basit ve iyi yürekli yazılmış. Sizi saçma sapan yerlere çekmiyor. Belli bir amaç doğrultusunda ilerliyorsunuz. Sadece ortalarda dedim ki 'Bir şey istiyorum, bir patlama, bir bomba, bir pırıltı. Kitabın enerjisini yükseltecek herhangi bir şey!' Sonra o sonu okudum ve.. göz yaşlarım teker teker düştü. Sadece o çocuğun ağzından çıkacak o tek kelime bile beni ağlatmaya, kitaba 10 vermeme yetti. Çok güzeldi ve yazar onları mutlu bir sona kavuşturduğu için çok çok mutluyum. Anneler gününde de Lucy gibi bir karakteri okumak gerçekten çok anlamlı, güzel bir tesadüf oldu. Herkese bu tatlı ve çokça anlamlı kitabı okumayı tavsiye ederim. Çokça sevgilerim ve güzel dileklerimle, keyifli okumalar dilerim. Bence kitabın %100 uyumlu müziği: Finale-Danny Elfman (Tabikii Willy Wonka♡)
Bir Dilek Oyunu
Bir Dilek OyunuMeg Shaffer · Artemis Yayınları · 2023214 okunma
Reklam
376 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
6 günde okudu
kalbinizde bir ışık yakacak...
"Her zaman hatırla ki gerçekleşen tek dilek, kimse duymuyor gibi gelse de dilemeye devam eden cesur çocukların dilekleridir, çünkü bir yerlerde onları duyan biri daima vardır." Söz konusu kitaplar olduğunda ne aradığımı, ne istediğimi iyi bilen biriyimdir ve bu nedenle de okumakta karar kıldığım kitapları büyük çoğunlukla beğenirim.
Bir Dilek Oyunu
Bir Dilek Oyunu
ise, Şubat ayından bu yana kitaplığımda okuma sırasının gelmesini bekliyordu. Meğer onu bu kadar zamandır bekleterek ne büyük akılsızlık etmişim! En son ne zaman kalbimi bu denli yumuşatan ve sıcacık hâle getiren bir kitap okudum, inanın hatırlamıyorum. Kitabın öyle bir atmosferi var ki, en hüzünlü olayları okurken bile o sıcaklık yüreğinizi terk etmiyor. Ve o kadar enteresan bir konusu var ki... Hiçbir doğaüstü, büyü unsurları içermiyor olmasına rağmen büyülü bir evrenin içindeymiş gibi hissediyorsunuz. Karakterlere gelecek olursak... Christopher ve Lucy arasındaki bağ çok özeldi. Lucy ve Hugo ise beni lise yıllarıma döndürüp, kitaba attığım şapşal bakışlar eşliğinde "yaaa çok tatlısınız ama siiiiz" gibi tepkiler vermeme neden oldu. :) Ve Jack... Başlı başına inanılmaz bir karakterdi ve Hugo ile olan tatlı atışmalarını okumak çok keyifliydi. Özetle ilgi çekici, merak uyandıran, hem duygusal hem komik, su gibi akıp giden bir kitap arıyorsanız kesinlikle doğru yerdesiniz. Bugün itibarıyla tavsiye edeceğim kitaplar arasında.
Meg Shaffer
Meg Shaffer
Bir Dilek Oyunu
Bir Dilek OyunuMeg Shaffer · Artemis Yayınları · 2023214 okunma
376 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Uzun zamandır bu kadar beğendiğim bir kitap okumadığım gibi bu kadar özgün konusu olan bir kitap da okumamıştım. Hâliyle Bir Dilek Oyunu'nun güzelliğinden eridim, su birikintisine dönüştüm. Jack Masterson gibi ben de büyünün bozulmasını istemiyorum, bu yüzden detaya girmeden sadece şunu söyleyeceğim: İşlenişi etkileyici, karakterleri inanılmaz samimi ve verdiği mesajları anlamlı ve incelikli olan bu kitaba bayıldım! Ha, bir de yazarın bir yandan hassas konuları ve hayattaki büyük zorlukları gerçekçi bir şekilde ele alıp bir yandan da olumlu ve masalsı bir hava oluşturmasından çok hoşlandım. Tozpembe bakış açısı ile gerçekçi bakış açısını başarılı bir şekilde bir araya getirmek deyince de sen be Meg Shaffer. Lütfen bu tarz daha çok kitap yaz. Yaz ki içimiz ısınsın, pamuk gibi olalım.
Bir Dilek Oyunu
Bir Dilek OyunuMeg Shaffer · Artemis Yayınları · 2023214 okunma
Reklam
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.