Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 2 (Şirketokrasi ve Ondan Kurtulmanın Yolları)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.761
Gösterim
Adı:
Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 2
Alt başlık:
Şirketokrasi ve Ondan Kurtulmanın Yolları
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756006191
Orijinal adı:
The Secret History Of American Empire
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Venezuela Başkanı HUGO CHAVEZ, BBC Televizyonu'na verdiği röportajda John Perkins tarafından yazılan Bir Ekonomik Tetikçinin itirafları isimli kitaptan söz ederek, bu kişilerin kendisiyle de ilişkiye geçtiğini anlattı. Ülke üzerinde gözetleme uçuşları yapılmasını ve Â.B.D. danışmanlarının varlığını kabul etmesi halinde kimi fonların kullanımına açılacağının teklif edildiğini açıkladı. Bu teklifleri reddetmesine rağmen ekonomik tetikçilerin vazgeçmediğini, zayıf devlet memurları, parlamento üyeleri, hatta kendi çevresindeki ordu mensuplarına baskı yapmaya çalıştığını söyledi. Chavez, Perkins'in kitabında anlattığı gibi ekonomik tetikçilerin başarısız olmasının ardından çakalların geldiğini, askeri darbe ve suikast komplolarına giriştiğini açıkladı.Bu insanların bugüne kadar bizim yöneticilerimizden hiçbir talebi olmadı mı?Bir yanda milli bir otomotiv endüstrisi ya da petrol ve doğalgaz kaynakları olmayan bir ülkeolarak 50 yılı aşkın süredir ardı ardına yaptığımız otoyollar, bir yanda ilk seferinde raydan çıkan hızlı trenimiz...Patentli binlerce projeye konu olan, geleceğin enerji kaynağı olmasına kesin gözüyle bakılan Bor, Tor ve Osmiyum gibi madenlerin yok pahasına elden çıkartılması...Yıllardır beklediğimiz devasa bütçeli tarım ve çevre projelerindeki fiyaskolar...Kültürün görsel medyaya, eğitimin popüler kültüre teslim edilmesi...Enerjiden turizme, sanayiden dış ticarete, ulaştırmadan bankacılığa kadar birçok alandayapılan yanlışlar...Pervasızca alınan borçlar, rüşvetler, yolsuzluklar...Ve son olarak, özelleştirmeler, Dünya Bankası ve IMF yapılandırma paketleri...Kendinize bir sorun. Bugünlere sadece basit hatalar yüzünden mi geldik?Bu kitapta sadece Şirketokrasi'nin insanlığa on yıllardır yaşattığı kabusu değil, o canavara dur demenin denenmiş ve başarıya ulaşmış yollarını da örnekleriyle bulacaksınız.
400 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
John Perkins itiraflarına devam ettiği bu ikinci kitabında dünyanın farklı yörelerinde emperyalizmin yaptığı işleri çok daha ayrıntılı bir şekilde bizlere aktarıyor. Bunların büyük çoğunluğunda da kendisi bir ekonomik tetikçi olarak pay sahibi olduğunu inkar etmemektedir.

Bu kitapta yazar, Endonezya, Tibet, Guatamela, Bolivya, Paraguay, Panama, Brezilya, Şili, Ekvador, Mısır, Suudi Arabistan, Irak, İran, Lübnan, Katar, Dubai, Sudan, Seyşeller, Kongo, Nijerya, Mali .... gibi daha bir çok ülkedeki gerek kendilerinin ve gerekse çakallar diye tabir ettiği CİA'nın gerçekleştirdiği kanlı operasyonları çok açık ve net olarak anlatmaktadır.

Kitapta yazan bir çok olayı, medya tarafından bizlere yansıtıldığı şekilde yıllardır takip etmiş birisi olarak , bütün bu olanların iç yüzünü ve arka planını öğrenmem farklı düşünceler içerisine girmeme sebep oldu desem doğruyu söylemiş olurum. Tabii ki bu kadar emperyalist ve kanlı olayların gerçekte kimler tarafından , nasıl ve ne şekilde planlarla gerçekleştirildiğini öğrenen bir insan mutlaka kendi ülkesinin durumunu da sorgulamak zorunda kalıyor. İşte o zaman ülkemizin başına gelen bunca olayın birer tesadüf olmadığını ve tamamen birileri tarafından bilinçli olarak yapıldığı da açıkça anlaşılıyor.

Bu kitapta maalesef güzel şeyler yazmıyor. Yoksulluğa itilen, sömürülen ülkeler, bu ülkelerin emperyalistler tarafından kullanılarak aynı zamanda da zengin edilen devlet başkanları, suikastlar, katliamlar, iç ve dış savaşlar ,... kısaca şirketokrasi denen emperyalist ve para babalarını daha da zenginleştirecek olaylar var kitapta. Okuyup , geçmişi öğrenip, geleceğe karşı önlem almanız için yazılmış hepsi.

Ne diyebilirim ki daha fazla. Mutlaka ama mutlaka okunması gereken bir kitap diyorum.
400 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Yazarın ilk kitabında yazdıklarının daha genişletilmiş halini bulabileceğimiz bu kitapta yazar bir noktada uyanıyor. Misalen kendi söyleyişiyle ilk başta çekindiği, devam edemediği bu kitap yazma işi daha sonra kendisinin sigortası oluyor. Çünkü öldürülürse bu sefer kitabının satışları patlayacak ve oyun ortaya çıkacak. Kimseden yardım almadan yazdığı için de güvenli bir yol oluşturacak ve kimsenin kitap yayımlanana kadar böyle bir durumdan da haberi olmayacaktı. Yayımlandıktan sonra da birçok kıdemli kişi yazara başvuru yapacak ve kendi itiraflarını yazarla paylaşmak isteyecekti.

Kitap öncelikle Asya’dan başlıyor ve bu bölgede oluşan faaliyetleri anlatıyor. Endonezya’dan başlıyoruz ve onların yaşayışlarının iğrençliği, mide bulandırıcılığı, bir yanda sefalet ve gene aynı noktada lüks yaşam dikkatlerden kaçmıyor. Yazarın kendi deyişiyle farklı bir Robin Hood anlayışı yansıyor gözlerimize. Fakirden alıp Zengine vermek! Bunu itiraf etmesi de oldukça cesaret gerektirici.

Endonezya üzerinden ilerlediğimiz Asya bölümümüzde Çin-Tibet gibi ülkelere değinilse de ağırlıklı olarak Endonezya üzerinden gidiyoruz. Çoğumuzun haritada yerini gösteremeyeceği bu adacıklar ülkesinde neler yapıldığı, neler çevirildiği okurken beni oldukça hayrete düşürdü. Ayrıca bir itiraf: Önceden oralardan konuştuğum birisi vardı, dillerini merak etmiştim ve sanırım kitapta yazılanların aksine o zengin olan kesimdendi.

İkinci bölüm Latin Amerika’yı kapsıyor. Burada Guatemala üzerinde duruyoruz. Hani şu içinde 350’den fazla havalimanı bulunan ülke varya ondan. Devrimler, darbeler, para tuzakları ve hepsinin temelindeki tek ülke: Sam Amca. Bolivya, Ekvador, Brezilya bahsedilen ülkeler.

Bunun ardından üçüncü ve hepimizin ilgisini yoğun olarak çeken bir bölüme geliyoruz. Orta Doğu! Tabi burada ilgimi çeken bir noktayla karşılaştım. The Godfather serisini seyretmeseniz de çoğunuz duymuşsunuzdur. Marlon Brando’nun hızlı ve ünlü olduğu zamanlarda o filmde henüz oynamadığı bir zamanda bizim yazarımızla nerede karşılaşıyor dersiniz? Lübnan. Tam da o dönem ki filmi Burn bizdeki saçma çevirisiyle Kanlı Ada filmini çektiği yıllarda. Bunu niye detaylandırdım biliyor musunuz? Marlon Brando o filmde bir E.T rolünde. Yani Ekonomik Tetikçi. “Şansın” da böylesi be!

Şirketokrasinin sürüklediği uçurum hiçbir yerde Afrika kadar derin değildir diyor yazarımız ve Afrika kıtasına yani Dördüncü Bölüm’e geçiyoruz. Afrika’yı parçalara ayırarak anlatmayı çok arzu ederdim ama bunu yıllar önce farklı bir konuda ama aynı tanımda yapan insanlar gerçekten okurken bile gözümü korkuttu. Kim bilir bilinmeyen neler yaşadılar demekten alamadım kendimi. Ülke ülke değil de genel olarak baktığımızda ucuz altın ve elmas için yaşattıkları, Laptop ve PC çalışmaları için gerekli hammaddelerin nasıl temin edildiğini gördükçe canım çok yandı.

Son bölüm Dünyayı Değiştirmek adı altında yayınlanıyor ve gene yazarın duygu ve düşüncelerinden oluşuyor. Bu bölümde yazar gene ısrarla yapılması gerekenleri sıralıyor ama bunun mümkün olup olmadığı konusunda bir yorumum şimdilik yok. Hepimiz geleceğimizi oluşturacak insanlara, kendimizin parçası olacak kişilere daha iyi bir dünya bırakmak isteriz. Kimse bunun kolay olmadığını söylemiyor ama dünyanın geldiği düzeyde bunun imkansızlaştığını ve ne yapmak yerine nasıl yapmak gerektiğini söyleyemiyor. Misalen ben size para kazanın, feraha erin derim bu işin kolay kısmı ama nasıl para kazanacağınızı söyleyemiyorsam sıkıntı var demektir.

Hoş bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Beğeneceğinizi düşünüyorum. Keyifli okumalar, mutlu akşamlar dilerim..
400 syf.
·Puan vermedi
Serinin ikinci kitabında Asya, Güney Amerika ve Afrika'daki ülkelerin, Ekonomik Tetikçilerle nasıl boyun eğdirildiği anlatılıyor. Şirketokrasinin dünyanın başındaki en büyük bela olduğuna, uluslararası şirketlerin dünya üzerindeki hiçbir ülkeye kamu yararı için gitmediğine, hükümetleri de bunların arasında dönen sermayenin yönettiğine dair açık bilgiler veriyor bizlere. Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan bu şirketlerin asli vazifesini öğrenmek adına, bu kitabın ve serisinin okunması gerekir kanaatindeyim.
400 syf.
·Beğendi·10/10
Perkins'in sıra dışı kitabı. Tamamı 4 cild,1 ve 2. ciltler John Perkins 3. cilt Steven Hiatt ve 13 uzmanın katılımı ile çıkarılmış. Kitapların yazılıp basılması serüveni 20 yılı aşkın bir süreç. Baskılar tehditler ve suikastlarla sindirilmeye çalışılan yazar sonunda başarıyor.
Dün bugün yarın sarmalında arzu edilen ve kurgulanan dünya düzeni hakkında kafanızda ki tüm soruları yanıtlıyor. Hatta daha ileri götüreceğim. Nasılda minik piyonlar olduğumuzu anlamamızı inanılmaz kolaylaştırıyor. Bilim kurgu yada komplo teorileri değil. Hayatın tam da kendisi. Bakın bakalım çapına ve bütçene bakmadan yollar, köprüler, hava alanları, barajlar ülkeyi yeniden inşa etmeler kime ve neye hizmet ediyor.
400 syf.
·22 günde·7/10
Venezuela Başkanı HUGO CHAVEZ, BBC Televizyonu'na verdiği röportajda John Perkins tarafından yazılan Bir Ekonomik Tetikçinin itirafları isimli kitaptan söz ederek, bu kişilerin kendisiyle de ilişkiye geçtiğini anlattı. Ülke üzerinde gözetleme uçuşları yapılmasını ve A.B.D. danışmanlarının varlığını kabul etmesi halinde kimi fonların kullanımına açılacağının teklif edildiğini açıkladı. Bu teklifleri reddetmesine rağmen ekonomik tetikçilerin vazgeçmediğini, zayıf devlet memurları, parlamento üyeleri, hatta kendi çevresindeki ordu mensuplarına baskı yapmaya çalıştığını söyledi. Chavez, Perkins'in kitabında anlattığı gibi ekonomik tetikçilerin başarısız olmasının ardından çakalların geldiğini, askeri darbe ve suikast komplolarına giriştiğini açıkladı.
400 syf.
·Puan vermedi
harika bir kitap. abd'nin çıkarları uğruna ülkelerin milli ve ekonomik değerleri ile nasıl oynadığını anlatıyor... suikast, ayaklanma ve savaşların nedenleri hakkında ipucları edinebilirsiniz
400 syf.
·Puan vermedi
Bir kitabın başına gelebilecek en büyük felaket nedir? Cihat Taşçıoğlu'nun tercüme etmesi ve A.P.R.I.L yayıncılık tarafından basılmaktır. Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları II'nin mütercimi olarak Murat Kayı ismi geçiyor ama nedense burada C.T'na atfedilmiş. Serinin ikinci ve üçüncü kitaplarında "ihtiyaç duymak" fiili bir kez bile geçmiyor. Onun yerine "gereksinim" şeklinde saçma, uydurukça bir kelime sürekli göz tırmalıyor. Fiil yerine de "edim." İngilizce aslından tercüme bir kitapta "spesifik" kelimesini görseniz ne düşünürsünüz? Belli ki mütercim "specific" kelimesini tercüme etmeye üşenmiş. İtinasız dizgi, yığınla imla hatası, devrik cümleler, noktalama noksanlıkları... Elbirliği ile heder etmişler kitabı; yazık olmuş.
400 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
john Perkins "in itiraf ve vicdan azaplarıyla dolu ikinci kitabı. Eserde Şirketokrasinin Latin Amerika, Asya, Orta Doğu ve Afrika"da oynadığı kirli oyunlar anlatıyor. Son bölümde ise buna dur demek isteyen insanlara neler yapabileceklerine yönelik tavsiyeler mevcut. 20. ve 21. yüzyılda dünyada olan bitenleri daha iyi analiz edebilmek için okunması gereken bir yapıt olarak düşünüyorum.
400 syf.
·11 günde·Beğendi·8/10
#okudumbitti Amerikan bazlı şirketlerin Güney Amerika, Orta Doğu, Asya ve Afrikanın yeraltı kaynaklarını ele geçirmek için Şirketokrasiyi kullandığını buna direnenlerin suikastlere nasıl kurban gittiğini anlatan detaylı bir çalışma olmuş...
400 syf.
·6/10
Birinci kitabının havasını verememesinin dışında, üçüncü kitabında ikinciye göre uzak duracağını gösteren Perkins kitabı. Gittikçe kalitesini düşüren, verdiği şaşkınlığı azaltan ama büyük oyun babalarının çalışma sistemini, hilelerini ve güçlerini öğrenmenizi sağlayacak kitap.
400 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Dünya üzerinde kurulu düzeni anlatan çok kaliteli bir kitap.Anlatıcının anlattıkları son derece mantıklı ve gerçekçi.Ekonominin ve paranın insanlık için ne denli önemli olduğunu sürükleyici bir şekilde anlatılmış.
Abd dünya nüfusunun %5'ten azına sahiptir. Ama dünya kaynaklarının %25'ten fazlasını tüketir. Bu büyük ölçüde başka ülkelerin ve öncelikle gelişmekte olanların sömürülmesiyle gerçekleştirilir.
...aslında bizim uşaklarımız olan işbirlikçi yönetim yapıları oluşturduk. Bunların ilk örnekleri İran, Ürdün, Suudi Arabistan, Kuveyt, Mısır ve İsraildir.
Kendimi aynı şeylere karşı mücadeleye adamam o şekilde oldu. Sadece İsa Mesih'in savaştığı kavramlar değildi bunlar elbette; Muhammed Peygamber'i, Yahudi geleneğinin peygamberini, Buda'yı ve öteki aziz tutulan ruhani figürlerin hepsini örnek alacaktım. Gerçekten de, dünyadaki belli başlı büyük dinlerin hepsinin merkezinde sosyal adalet vardır.
Che insanlık dışı bir yaratık ya da terörist ilan edildi; Küba tarafından desteklenmesi nedeniyle fanatik komünist kategorisine sokuldu. Washington onun peşine en yetenekli çakallarından birini saldı. CIA ajanı Felix Rodriguez, 1967 yılı Ekim ayında Che'yi Bolivya'daki La Higuera ormanı yakınlarında yakaladı. Rodriguez saatler süren bir sorgulamadan sonra Bolivyalıların baskısıyla ölüm emrini verdi. Bundan sonra şirketokrasinin Bolivyayı saran pençesi iyice sıkılaştı.
Üstünde yaşadığımız yerküreyi bir sevgi dünyasına çevirmek için harekete geçmenin, bunu sadece konuşarak ya da dua ederek değil, somut eylemlerle yapmanın önemi üzerine uzun uzun konuştuk.
ABD, IMF'de belirleyici oyun %17'sini, Dünya Bankası'ndaysa %16'sını elinde bulundurur; onu IMF'de yaklaşık %6 ve Dünya Bankasında %8 ile Japonya izler. ABD ayrıca kararları veto etme yetkisine sahiptir ve Dünya Bankası başkanını da ABD başkanı atar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 2
Alt başlık:
Şirketokrasi ve Ondan Kurtulmanın Yolları
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756006191
Orijinal adı:
The Secret History Of American Empire
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Venezuela Başkanı HUGO CHAVEZ, BBC Televizyonu'na verdiği röportajda John Perkins tarafından yazılan Bir Ekonomik Tetikçinin itirafları isimli kitaptan söz ederek, bu kişilerin kendisiyle de ilişkiye geçtiğini anlattı. Ülke üzerinde gözetleme uçuşları yapılmasını ve Â.B.D. danışmanlarının varlığını kabul etmesi halinde kimi fonların kullanımına açılacağının teklif edildiğini açıkladı. Bu teklifleri reddetmesine rağmen ekonomik tetikçilerin vazgeçmediğini, zayıf devlet memurları, parlamento üyeleri, hatta kendi çevresindeki ordu mensuplarına baskı yapmaya çalıştığını söyledi. Chavez, Perkins'in kitabında anlattığı gibi ekonomik tetikçilerin başarısız olmasının ardından çakalların geldiğini, askeri darbe ve suikast komplolarına giriştiğini açıkladı.Bu insanların bugüne kadar bizim yöneticilerimizden hiçbir talebi olmadı mı?Bir yanda milli bir otomotiv endüstrisi ya da petrol ve doğalgaz kaynakları olmayan bir ülkeolarak 50 yılı aşkın süredir ardı ardına yaptığımız otoyollar, bir yanda ilk seferinde raydan çıkan hızlı trenimiz...Patentli binlerce projeye konu olan, geleceğin enerji kaynağı olmasına kesin gözüyle bakılan Bor, Tor ve Osmiyum gibi madenlerin yok pahasına elden çıkartılması...Yıllardır beklediğimiz devasa bütçeli tarım ve çevre projelerindeki fiyaskolar...Kültürün görsel medyaya, eğitimin popüler kültüre teslim edilmesi...Enerjiden turizme, sanayiden dış ticarete, ulaştırmadan bankacılığa kadar birçok alandayapılan yanlışlar...Pervasızca alınan borçlar, rüşvetler, yolsuzluklar...Ve son olarak, özelleştirmeler, Dünya Bankası ve IMF yapılandırma paketleri...Kendinize bir sorun. Bugünlere sadece basit hatalar yüzünden mi geldik?Bu kitapta sadece Şirketokrasi'nin insanlığa on yıllardır yaşattığı kabusu değil, o canavara dur demenin denenmiş ve başarıya ulaşmış yollarını da örnekleriyle bulacaksınız.

Kitabı okuyanlar 226 okur

  • Yaşar Alibekiroğlu
  • Kamer Ferhat ÖZTÜRKÇÜ
  • Yusuf
  • serdar bayazit
  • Barış Ayyıldız
  • Ufuk Nurcan
  • Oguzhan turna
  • Emirhan özcan
  • Mustafa Atasever
  • Ahmet Can Topal

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.7
14-17 Yaş
%2.2
18-24 Yaş
%11.1
25-34 Yaş
%26.7
35-44 Yaş
%42.2
45-54 Yaş
%8.9
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%11.7
Erkek
%88.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%19 (16)
9
%13.1 (11)
8
%38.1 (32)
7
%20.2 (17)
6
%6 (5)
5
%3.6 (3)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0