Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 2 (Şirketokrasi ve Ondan Kurtulmanın Yolları)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.329
Gösterim
Adı:
Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 2
Alt başlık:
Şirketokrasi ve Ondan Kurtulmanın Yolları
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
978-975-6006-19-1
Orijinal adı:
The Secret History Of American Empire
Çeviri:
Cihat TAŞÇIOĞLU
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Venezuela Başkanı HUGO CHAVEZ, BBC Televizyonu'na verdiği röportajda John Perkins tarafından yazılan Bir Ekonomik Tetikçinin itirafları isimli kitaptan söz ederek, bu kişilerin kendisiyle de ilişkiye geçtiğini anlattı. Ülke üzerinde gözetleme uçuşları yapılmasını ve Â.B.D. danışmanlarının varlığını kabul etmesi halinde kimi fonların kullanımına açılacağının teklif edildiğini açıkladı. Bu teklifleri reddetmesine rağmen ekonomik tetikçilerin vazgeçmediğini, zayıf devlet memurları, parlamento üyeleri, hatta kendi çevresindeki ordu mensuplarına baskı yapmaya çalıştığını söyledi. Chavez, Perkins'in kitabında anlattığı gibi ekonomik tetikçilerin başarısız olmasının ardından çakalların geldiğini, askeri darbe ve suikast komplolarına giriştiğini açıkladı.Bu insanların bugüne kadar bizim yöneticilerimizden hiçbir talebi olmadı mı?Bir yanda milli bir otomotiv endüstrisi ya da petrol ve doğalgaz kaynakları olmayan bir ülkeolarak 50 yılı aşkın süredir ardı ardına yaptığımız otoyollar, bir yanda ilk seferinde raydan çıkan hızlı trenimiz...Patentli binlerce projeye konu olan, geleceğin enerji kaynağı olmasına kesin gözüyle bakılan Bor, Tor ve Osmiyum gibi madenlerin yok pahasına elden çıkartılması...Yıllardır beklediğimiz devasa bütçeli tarım ve çevre projelerindeki fiyaskolar...Kültürün görsel medyaya, eğitimin popüler kültüre teslim edilmesi...Enerjiden turizme, sanayiden dış ticarete, ulaştırmadan bankacılığa kadar birçok alandayapılan yanlışlar...Pervasızca alınan borçlar, rüşvetler, yolsuzluklar...Ve son olarak, özelleştirmeler, Dünya Bankası ve IMF yapılandırma paketleri...Kendinize bir sorun. Bugünlere sadece basit hatalar yüzünden mi geldik?Bu kitapta sadece Şirketokrasi'nin insanlığa on yıllardır yaşattığı kabusu değil, o canavara dur demenin denenmiş ve başarıya ulaşmış yollarını da örnekleriyle bulacaksınız.
400 syf.
birinci kitap okunduktan hemen sonra ikinci de okunulmalıdır. içerik ve konu olarak aynıdır. ama birinci kitap ikinciden daha güzeldi. günümüz için oldukça önemli seri.
400 syf.
·Puan vermedi
Serinin ikinci kitabında Asya, Güney Amerika ve Afrika'daki ülkelerin, Ekonomik Tetikçilerle nasıl boyun eğdirildiği anlatılıyor. Şirketokrasinin dünyanın başındaki en büyük bela olduğuna, uluslararası şirketlerin dünya üzerindeki hiçbir ülkeye kamu yararı için gitmediğine, hükümetleri de bunların arasında dönen sermayenin yönettiğine dair açık bilgiler veriyor bizlere. Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan bu şirketlerin asli vazifesini öğrenmek adına, bu kitabın ve serisinin okunması gerekir kanaatindeyim.
400 syf.
·Beğendi·10/10
Perkins'in sıra dışı kitabı. Tamamı 4 cild,1 ve 2. ciltler John Perkins 3. cilt Steven Hiatt ve 13 uzmanın katılımı ile çıkarılmış. Kitapların yazılıp basılması serüveni 20 yılı aşkın bir süreç. Baskılar tehditler ve suikastlarla sindirilmeye çalışılan yazar sonunda başarıyor.
Dün bugün yarın sarmalında arzu edilen ve kurgulanan dünya düzeni hakkında kafanızda ki tüm soruları yanıtlıyor. Hatta daha ileri götüreceğim. Nasılda minik piyonlar olduğumuzu anlamamızı inanılmaz kolaylaştırıyor. Bilim kurgu yada komplo teorileri değil. Hayatın tam da kendisi. Bakın bakalım çapına ve bütçene bakmadan yollar, köprüler, hava alanları, barajlar ülkeyi yeniden inşa etmeler kime ve neye hizmet ediyor.
400 syf.
·22 günde·7/10
Venezuela Başkanı HUGO CHAVEZ, BBC Televizyonu'na verdiği röportajda John Perkins tarafından yazılan Bir Ekonomik Tetikçinin itirafları isimli kitaptan söz ederek, bu kişilerin kendisiyle de ilişkiye geçtiğini anlattı. Ülke üzerinde gözetleme uçuşları yapılmasını ve A.B.D. danışmanlarının varlığını kabul etmesi halinde kimi fonların kullanımına açılacağının teklif edildiğini açıkladı. Bu teklifleri reddetmesine rağmen ekonomik tetikçilerin vazgeçmediğini, zayıf devlet memurları, parlamento üyeleri, hatta kendi çevresindeki ordu mensuplarına baskı yapmaya çalıştığını söyledi. Chavez, Perkins'in kitabında anlattığı gibi ekonomik tetikçilerin başarısız olmasının ardından çakalların geldiğini, askeri darbe ve suikast komplolarına giriştiğini açıkladı.
400 syf.
·Puan vermedi
harika bir kitap. abd'nin çıkarları uğruna ülkelerin milli ve ekonomik değerleri ile nasıl oynadığını anlatıyor... suikast, ayaklanma ve savaşların nedenleri hakkında ipucları edinebilirsiniz
400 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
john Perkins "in itiraf ve vicdan azaplarıyla dolu ikinci kitabı. Eserde Şirketokrasinin Latin Amerika, Asya, Orta Doğu ve Afrika"da oynadığı kirli oyunlar anlatıyor. Son bölümde ise buna dur demek isteyen insanlara neler yapabileceklerine yönelik tavsiyeler mevcut. 20. ve 21. yüzyılda dünyada olan bitenleri daha iyi analiz edebilmek için okunması gereken bir yapıt olarak düşünüyorum.
400 syf.
·11 günde·Beğendi·8/10
#okudumbitti Amerikan bazlı şirketlerin Güney Amerika, Orta Doğu, Asya ve Afrikanın yeraltı kaynaklarını ele geçirmek için Şirketokrasiyi kullandığını buna direnenlerin suikastlere nasıl kurban gittiğini anlatan detaylı bir çalışma olmuş...
400 syf.
·6/10
Birinci kitabının havasını verememesinin dışında, üçüncü kitabında ikinciye göre uzak duracağını gösteren Perkins kitabı. Gittikçe kalitesini düşüren, verdiği şaşkınlığı azaltan ama büyük oyun babalarının çalışma sistemini, hilelerini ve güçlerini öğrenmenizi sağlayacak kitap.
400 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Dünya üzerinde kurulu düzeni anlatan çok kaliteli bir kitap.Anlatıcının anlattıkları son derece mantıklı ve gerçekçi.Ekonominin ve paranın insanlık için ne denli önemli olduğunu sürükleyici bir şekilde anlatılmış.
Abd dünya nüfusunun %5'ten azına sahiptir. Ama dünya kaynaklarının %25'ten fazlasını tüketir. Bu büyük ölçüde başka ülkelerin ve öncelikle gelişmekte olanların sömürülmesiyle gerçekleştirilir.
İşim her zamanki gibi çokuluslu şirketlerin sömürebileceği türden kaynaklara sahip olan her bölgeye yolculuk yapmak, toplumsal liderlerle bir araya gelmek, erişilebilecek her türlü bilgiyi derlemek ve orta çağ ekonomisinin ( tabi ki muazzam borçlanmalarla hayata geçirilebilecek ) elektrik gelişim ve öteki altyapı projeleriyle modern bir başarıya dönüştürülebileceğini ileri süren ışıltılı bir rapor yazmaktı.
ABD, IMF'de belirleyici oyun %17'sini, Dünya Bankası'ndaysa %16'sını elinde bulundurur; onu IMF'de yaklaşık %6 ve Dünya Bankasında %8 ile Japonya izler. ABD ayrıca kararları veto etme yetkisine sahiptir ve Dünya Bankası başkanını da ABD başkanı atar.
Lima’daki Engizisyon Müzesi’nde gördüklerim ve ABD ordu hapishanesinin duvarlarındaki prangalı Apachi savaşçılarının fotoğrafları karşısında dehşetle gerilemiştim; Suharto’nun ordusunun, Şah’ın gizli polisi SAVAK’ın yaptıklarını biliyordum ama bence hiçbirisi Afrika ile kıyaslanamazdı bile. Masum erkeklerin, kadınların, çocukların ağlarla avlandığını, çığlıklarına aldırılmadan köle tacirlerinin gemilerine birbiri üstüne yığılarak atıldığını kafamda canlandırabiliyordum. Onlar kusmukları, dışkıları, ölülerinin çürüyen bedenleri arasında köle pazarlarına taşınırken, Afrika’da bıraktıkları yurtların toprakları, insanları, hayvanları ve ormanları ‘uygar’ Avrupalılar tarafından kasıp kavruluyordu. Ve tüm bunlar benim atalarım pamuklu gecelikleri içinde kasılabilsin diye yapılıyordu.
Bir And Dağları şamanının sözleri tekrar aklıma düştü. Kadın, “Dünyanın kurtarılmaya ihtiyacı yok,” demişti. “Çünkü tehlikede değil. Tehlikede olan biziz; insanlar. Bu yolda devam edersek, Toprak Ana silkinip, bizi ona musallat olmuş pireler gibi üstünden atacak.”
... yeraltı kaynakları büyük vergi avantajları elde etmiş olan yabancı endüstriler tarafından, yaptığı kârı yerel yatırımlarda değerlendirmekten kaçınan yozlaşmış devlet memurlarının yardımıyla, alabildiğine sömürülmektedir. Tüm bunlar da ekonomilerin zayıflamasına yol açmakta ve yetersiz yönetimlerin sürekliliğine yaramaktadır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 2
Alt başlık:
Şirketokrasi ve Ondan Kurtulmanın Yolları
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
978-975-6006-19-1
Orijinal adı:
The Secret History Of American Empire
Çeviri:
Cihat TAŞÇIOĞLU
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Venezuela Başkanı HUGO CHAVEZ, BBC Televizyonu'na verdiği röportajda John Perkins tarafından yazılan Bir Ekonomik Tetikçinin itirafları isimli kitaptan söz ederek, bu kişilerin kendisiyle de ilişkiye geçtiğini anlattı. Ülke üzerinde gözetleme uçuşları yapılmasını ve Â.B.D. danışmanlarının varlığını kabul etmesi halinde kimi fonların kullanımına açılacağının teklif edildiğini açıkladı. Bu teklifleri reddetmesine rağmen ekonomik tetikçilerin vazgeçmediğini, zayıf devlet memurları, parlamento üyeleri, hatta kendi çevresindeki ordu mensuplarına baskı yapmaya çalıştığını söyledi. Chavez, Perkins'in kitabında anlattığı gibi ekonomik tetikçilerin başarısız olmasının ardından çakalların geldiğini, askeri darbe ve suikast komplolarına giriştiğini açıkladı.Bu insanların bugüne kadar bizim yöneticilerimizden hiçbir talebi olmadı mı?Bir yanda milli bir otomotiv endüstrisi ya da petrol ve doğalgaz kaynakları olmayan bir ülkeolarak 50 yılı aşkın süredir ardı ardına yaptığımız otoyollar, bir yanda ilk seferinde raydan çıkan hızlı trenimiz...Patentli binlerce projeye konu olan, geleceğin enerji kaynağı olmasına kesin gözüyle bakılan Bor, Tor ve Osmiyum gibi madenlerin yok pahasına elden çıkartılması...Yıllardır beklediğimiz devasa bütçeli tarım ve çevre projelerindeki fiyaskolar...Kültürün görsel medyaya, eğitimin popüler kültüre teslim edilmesi...Enerjiden turizme, sanayiden dış ticarete, ulaştırmadan bankacılığa kadar birçok alandayapılan yanlışlar...Pervasızca alınan borçlar, rüşvetler, yolsuzluklar...Ve son olarak, özelleştirmeler, Dünya Bankası ve IMF yapılandırma paketleri...Kendinize bir sorun. Bugünlere sadece basit hatalar yüzünden mi geldik?Bu kitapta sadece Şirketokrasi'nin insanlığa on yıllardır yaşattığı kabusu değil, o canavara dur demenin denenmiş ve başarıya ulaşmış yollarını da örnekleriyle bulacaksınız.

Kitabı okuyanlar 165 okur

  • Ömür UZUN
  • Yiğit Pehlivan
  • Meltem K
  • Emre Aktaş
  • Ezgi Öztürk Fidan
  • E.T
  • Murat Çınar
  • Mavi Tuna
  • enkitol
  • YÖRÜK KIZI

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.7
14-17 Yaş
%2.2
18-24 Yaş
%11.1
25-34 Yaş
%26.7
35-44 Yaş
%42.2
45-54 Yaş
%8.9
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%11.7
Erkek
%88.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.2 (14)
9
%15.9 (10)
8
%31.7 (20)
7
%19 (12)
6
%6.3 (4)
5
%4.8 (3)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0