Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 2 Şirketokrasi ve Ondan Kurtulmanın Yolları

8,0/10  (22 Oy) · 
48 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.303 gösterim
Venezuela Başkanı HUGO CHAVEZ, BBC Televizyonu'na verdiği röportajda John Perkins tarafından yazılan Bir Ekonomik Tetikçinin itirafları isimli kitaptan söz ederek, bu kişilerin kendisiyle de ilişkiye geçtiğini anlattı. Ülke üzerinde gözetleme uçuşları yapılmasını ve Â.B.D. danışmanlarının varlığını kabul etmesi halinde kimi fonların kullanımına açılacağının teklif edildiğini açıkladı. Bu teklifleri reddetmesine rağmen ekonomik tetikçilerin vazgeçmediğini, zayıf devlet memurları, parlamento üyeleri, hatta kendi çevresindeki ordu mensuplarına baskı yapmaya çalıştığını söyledi. Chavez, Perkins'in kitabında anlattığı gibi ekonomik tetikçilerin başarısız olmasının ardından çakalların geldiğini, askeri darbe ve suikast komplolarına giriştiğini açıkladı.Bu insanların bugüne kadar bizim yöneticilerimizden hiçbir talebi olmadı mı?Bir yanda milli bir otomotiv endüstrisi ya da petrol ve doğalgaz kaynakları olmayan bir ülkeolarak 50 yılı aşkın süredir ardı ardına yaptığımız otoyollar, bir yanda ilk seferinde raydan çıkan hızlı trenimiz...Patentli binlerce projeye konu olan, geleceğin enerji kaynağı olmasına kesin gözüyle bakılan Bor, Tor ve Osmiyum gibi madenlerin yok pahasına elden çıkartılması...Yıllardır beklediğimiz devasa bütçeli tarım ve çevre projelerindeki fiyaskolar...Kültürün görsel medyaya, eğitimin popüler kültüre teslim edilmesi...Enerjiden turizme, sanayiden dış ticarete, ulaştırmadan bankacılığa kadar birçok alandayapılan yanlışlar...Pervasızca alınan borçlar, rüşvetler, yolsuzluklar...Ve son olarak, özelleştirmeler, Dünya Bankası ve IMF yapılandırma paketleri...Kendinize bir sorun. Bugünlere sadece basit hatalar yüzünden mi geldik?Bu kitapta sadece Şirketokrasi'nin insanlığa on yıllardır yaşattığı kabusu değil, o canavara dur demenin denenmiş ve başarıya ulaşmış yollarını da örnekleriyle bulacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  978-975-6006-19-1
 • Orijinal Adı:
  The Secret History Of American Empire
 • Çeviri:
  Cihat TAŞÇIOĞLU
 • Yayınevi:
  April Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
ayhan özköroğlu 
 11 May 10:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Perkins'in sıra dışı kitabı. Tamamı 4 cild,1 ve 2. ciltler John Perkins 3. cilt Steven Hiatt ve 13 uzmanın katılımı ile çıkarılmış. Kitapların yazılıp basılması serüveni 20 yılı aşkın bir süreç. Baskılar tehditler ve suikastlarla sindirilmeye çalışılan yazar sonunda başarıyor.
Dün bugün yarın sarmalında arzu edilen ve kurgulanan dünya düzeni hakkında kafanızda ki tüm soruları yanıtlıyor. Hatta daha ileri götüreceğim. Nasılda minik piyonlar olduğumuzu anlamamızı inanılmaz kolaylaştırıyor. Bilim kurgu yada komplo teorileri değil. Hayatın tam da kendisi. Bakın bakalım çapına ve bütçene bakmadan yollar, köprüler, hava alanları, barajlar ülkeyi yeniden inşa etmeler kime ve neye hizmet ediyor.

Mert Demiröz 
13 Oca 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 8/10 puan

john Perkins "in itiraf ve vicdan azaplarıyla dolu ikinci kitabı. Eserde Şirketokrasinin Latin Amerika, Asya, Orta Doğu ve Afrika"da oynadığı kirli oyunlar anlatıyor. Son bölümde ise buna dur demek isteyen insanlara neler yapabileceklerine yönelik tavsiyeler mevcut. 20. ve 21. yüzyılda dünyada olan bitenleri daha iyi analiz edebilmek için okunması gereken bir yapıt olarak düşünüyorum.

Kitaptan 3 Alıntı

Mert Demiröz 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Mevcut sorunları biz yarattıysak, çözüm de ancak bizde olabilir.

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 2, John Perkins (Sayfa 4)Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 2, John Perkins (Sayfa 4)
Mert Demiröz 
03 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Modern ailede genellikle birincil alışveriş elemanı kadınlar olduğuna göre, onların küresel çatışmanın şirketokrasi tarafından körüklendiğini ve barış kavramının yüceltilmesi için materyalizme yönelik tavırlarını değiştirmeleri gerektiğini anlamasına yardım etmek gerekir. Kadınlar ayrıca, ürünlerini satın aldıkları şirketlerin çalışanlarına (dünyanın hangi köşesinde olurlarsa olsun )herkese adil davranmaları gerektiğini dayatmalıdır.

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 2, John Perkins (Sayfa 78)Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 2, John Perkins (Sayfa 78)
ŞENOL TURGUT 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir gün çocuk sahibi
olmaya niyetliysen ve onların
refah içinde yaşamasını
istiyorsan, Afrika kıtasının
bizim denetimimizde olması
için çok çalışmalısın.

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 2, John PerkinsBir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 2, John Perkins