Hayatın Kaynağı

9,2/10  (33 Oy) · 
64 okunma  · 
27 beğeni  · 
3.104 gösterim
Dünya bizleri kurtarma ve bize iyilik etme aşkıyla dolu insanlar tarafından hep kana bulandı. Tarihteki bütün savaşları yürekleri iyilikle dolup taşan, kendini bir dava uğruna feda ettiğini düşünen kurtarıcılar çıkardı.

Hitler Almanları, Stalin işçileri, Mao köylüleri kurtarmak için dünyayı kana buladı. Milyonlarca insan kurtarıcıların şefkat dolu ellerinde can verdi. Onlar hep "biz" dediler, hiç ben deyip kendilerini düşünmediler. Ama bilim, zenginlik, hayatı kolaylaştıran, yaşanır kılan her türlü buluş, bilgi kendi çıkarları için çalışan, işini iyi yapan bencilerin eseriydi. Onlar hiçbir zaman biz olmadılar. Sadece işlerini iyi yapmaya çalıştılar ve bizlere rağmen başardılar.

Elinizdeki kitap, dünyanın fedakarlık tüccarları tarafından yok edilmemesi için bir Akıl Kalkanıdır. Ben'in bir savunucusu ve kalabalıklara karşı duran yaratıcılara verilmiş bir ödüldür. Aklın ve mantığın yolunu izlemek isteyen herkese bu rehberi takdim etmekten onur duyuyorum.
-Sinan Çetin-
(Tanıtım Bülteninden)
Elanur 
16 Şub 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

1942 yılında yazılmış olmasına rağmen özellikle son aylarda ( sanırım Sinan Çetin'in yazdığı önsözden sonra) piyasada yok satan kitap..bir arkadaşımın tavsiyesiyle okuduğum ve keşke iş hayatımın başlangıcında okusaydım diyerek hayıflandığım kitaptır aynı zamanda..kitapta idealist olmanın, doğrularından taviz vermeden birey olmanın önemini roman kahramanı Howard Roark'la birlikte okumuyor yaşıyorsunuz..sınıf arkadaşı olan iki kahramandan birinin düzenin adamı olarak başlangıçta başarılı ve parlak bir hayatı omasını, diğerinin doğrularından taviz vermediği, eğilip bükülmediği için binbir türlü haksızlık ve zorluklarla mücadele etmesini soluksuz takip ederken, doğrunun eninde sonunda kazandığını görerek kitabı mutlu bitiriyorsunuz..baskıcı toplumun şekillendirdiği bireylerden oluşan bizim gibi toplumlarda bu kitap mutlaka okunmalı, okutulmalı.. özellikle iş hayatına yeni atılacak olan kişilere şiddetle tavsiye olunur..

Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
 10 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Birey olmanın ne demek olduğunu ve önemini Ayn Rand' ın rehberliğinde öğreten. Güç elde etmek için her yolu ve her şeyi mübah görenlere karşı verilen olağan üstü bir mücadele ve sonu zaferle sonuçlanan bir hayat yolu. Bu kitap her eve girse ve okunsa keşke....

Gökhan Taşpınar 
 02 Kas 2015 · Kitabı okudu · 16 günde · 5/10 puan

Yazarla aynı görüşte olmamakla birlikte bencillik ve iyilikle, paylaşımla ilgili farklı bir yaklaşımla Objectivism'i savunan ilginç bir kitap...

aysun ünsal 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · 49 günde · Beğendi · 9/10 puan

bu kitap bende çok fazla şey ifade ediyor ,ilginç olduğunu düşündüğüm birini yazayım.kişisel gelişim kitabı okumayın ,bu kitabı okuyun:)

ahmet Karakuzulu 
11 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

975 sayfalık bu kitabı okumaya başlarken, kişisel gelişim bazlı bir içeriğe sahip olduğu yönünde bir öngörüm vardı. Ancak, sayfalar ilerledikçe yanıldığımı anladım. Kitap, fırsatçı, başkalarının sırtından var olmaya çalışan , özgünlüğe yaşam hakkı tanımayan düşüncenin temsilcileriyle; teslim olmayan, sadece üretmeyi düşünen , yaratıcı düşüncenin temsilcilerinin amansız mücadelesini anlatmaktadır. Yazarın anlatım becerisi, kitabı çok akıcı kılmış. Ayrıca, kitabın güçlü bir felsefi dayanağı var.

İlay Yüksel 
23 Şub 2016 · Kitabı okudu · 21 günde · 9/10 puan

Ayn Rand'ın 1943 yılında kaleme aldığı "The Fountainhead" insan egosunu ve idealizm olgusunu inceleyen kült bir eser...

Bir mimar olarak mesleğinde oldukça başarılı olmasına rağmen, dönemin tarzını yansıtan eserler yaratmayı reddeden Howard Roark aynı nedenle son senesinde okuldan atılırken, Howard'ın özgünlüğüne her zaman gıpta etmiş okul arkadaşı Peter Keating oldukça ünlü bir mimarlık firması olan Francon & Heyer'da çalışmaya başlar. Howard ise farklı tasarımlarıyla bir dönem oldukça tutulmuş olan ancak özgünlüğünden vazgeçmediği için yok olmaya yüz tutmuş bir mimar olan Cameron'un yanında çalışmaya başlar. Tahmin edilebileceği üzere Peter'ın ünü ve zenginliği her geçen gün artarken, Howard ancak kendi tarzını kabullenebilecek birilerini bulmakta zorlandığı için maddi sıkıntılar içindedir. Bu sırada Howard ile Francon mimarlık firmasının sahibinin kızı Dominique birbirlerine aşık olurlar fakat bu durumu göz önünde yaşamaktan kaçınırlar.

Ünlü bir mimari eleştirmeni ve sosyalist Ellsworth Toohey ise Roark’un özgün yeteneğini ve başına buyruk tavrını çok önemli bir tehlike olarak görüp onu yok etmeye çabalamaktadır, bu amaçla bir müşterisini yapılacak dini bir tapınağın mimarı olarak Roark’u seçmeye ikna eder ve tapınak bittiğinde de tapınağın din ve insanlığa karşı bir küfür şeklinde algılanması gerekliliğini toplumda yayarak Roark’un dava edilmesine neden olur.. Roark’un duruşmasında Dominique dışında herkes tapınağı ortodoks ve yasal olmamakla suçlar. Karşı tarafın duruşmayı kazanmasıyla Roark tekrardan işini kaybetmiş olur. Roark’u arzu ettiği için kendisini cezalandırmak isteyen Dominique, Peter Keating ile evlenir.

Wynand gazetelerinin sahibi, idealizmini kaybetmiş Gail Wynand reddedemeyeceği bir teklifle Keating'den Dominique'ı resmen 'satın alır'. Dominique zaten Howard'la olamadığı için kendine acı çektirmenin tüm yollarını denemektedir.

Wynand, Cortland Halk Evi projesi için Howard'dan yardım ister, Howard ise projesine bitene kadar kesinlikle karışılmaması şartıyla kabul eder ancak söz verildiği şekilde olmaz, planlar değiştirilir. Roark kendi planına göre yapılmamış binayı havaya uçurur ve polise teslim olur. Wynand daima hayranlık duyduğu Roark'ı kurtarabilmek adına gazetesinde ilk kez halkın değil, kendi sesi olur; Roark’u savunan yazılar yayınlatır. Bunun sonucunda gazetenin satışları düşer, grev başlar.

Duruşma Roark’un kötü sonu gibi görünse de bencillik erdemi ve kendine karşı dürüst kalma ihtiyacından uzun bir şekilde bahsederek jürinin dikkatini toplamıştır. Sonuç itibariyle de jüri onu suçsuz bulur.

"Hayatın Kaynağı", bir çok karakteri tüm özellikleriyle çok ayrıntılı şekilde ortaya koyarken, günümüzde karşımıza çıkan tüm insan profillerini çeşitli gruplar altında toplamayı başarabilmiş bir roman. Şüphesiz en etkileyici karakter olan Howard Roark, yaşadığı dönemde hiç tutulmamasına rağmen mesleğinde asla kendi tarzı dışına çıkmayan bir mimar olarak; yalnızca kendi prensipleri ve değerleri için yaşayan, bunları kaybetmemek adına tüm zevk ve çıkar unsurlarından vazgeçebilecek idealist insan profilini oluşturuyor. Bu uğurda "Hayır" diyebilmenin önemini vurguluyor.

Gerçek bir baş yapıt, olağanüstü bir eser...

Kitaptan 14 Alıntı

Sadettin TANIK 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hile yapan, yalan söyleyen, ama görünüşte saygınmış gibi davranan adam. O aslında kendisinin namussuz olduğunu biliyor, ama başkaları onu namuslu sandığı için, çevreden bir saygı topluyor, oradan kendine elden düşme bir öz saygı çıkarıyor.

Hayatın Kaynağı, Ayn Rand (Sayfa 768 - Plato - 4. Baskı - 2005)Hayatın Kaynağı, Ayn Rand (Sayfa 768 - Plato - 4. Baskı - 2005)
Sadettin TANIK 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Değişim evrenin birinci ilkesidir. her şey değişir. Mevsimler de, yapraklar da, çiçekler de, kuşlar da, ahlak anlayışları da, insanlar da, binalar da. Diyalektik süreç bu...

Hayatın Kaynağı, Ayn Rand (Sayfa 719 - Plato - 4. Baskı - 2005)Hayatın Kaynağı, Ayn Rand (Sayfa 719 - Plato - 4. Baskı - 2005)
Sadettin TANIK 
 04 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kulağa garip gelse bile, kişinin insan kardeşlerine tümüyle çıkarsız bir ilgi duyması mümkündür...

Hayatın Kaynağı, Ayn Rand (Sayfa 284 - Plato - 4. Baskı - 2005)Hayatın Kaynağı, Ayn Rand (Sayfa 284 - Plato - 4. Baskı - 2005)
Sadettin TANIK 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bizim irademiz, benimsenmeyenlerin, unutulanların, baskı altında kalanların iradesi, ortak bir inanç ve ortak bir amaçla bizi birbirimize sağlam bir kaya gibi kaynaştıracak

Hayatın Kaynağı, Ayn Rand (Sayfa 126 - Plato - 4. Baskı - 2005)Hayatın Kaynağı, Ayn Rand (Sayfa 126 - Plato - 4. Baskı - 2005)

- sizinki acı çekme
+ acı çekme mi? Bunu belli ettiğimin farkında değildim.
- belli etmediniz. Ben de bunu demek istiyorum. Mutlu bir insan, acıya karşı asla bu kadar bağışık olamaz.

Hayatın Kaynağı, Ayn RandHayatın Kaynağı, Ayn Rand
Sadettin TANIK 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Örgütlenme
Şu an, her bir kişinin kendi benliğini koskoca bir akıntının içine katıp, yükselen o dalgaya bırakması anıdır. O kabaran dalga hepimizi, isteyeni istemeyeni de kapıp geleceğe doğru sürükleyecektir. (...) Biz de çağrıyı dinleyelim. Örgütlenelim kardeşlerim. Örgütlenelim. Örgütlenelim. Örgütlenelim.

Hayatın Kaynağı, Ayn Rand (Sayfa 126 - Plato - 4. Baskı - 2005)Hayatın Kaynağı, Ayn Rand (Sayfa 126 - Plato - 4. Baskı - 2005)

"Bu doğru mu?" diye sormuyorlar. "Başkaları bunu doğru sayıyor mu?" diye soruyorlar. Yargılamak için değil, tekrarlamak için.

Hayatın Kaynağı, Ayn RandHayatın Kaynağı, Ayn Rand
Elanur 
24 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Budalaların habire gülümsediğine hiç dikkat ettin mi?
İnsanın ilk kaş çatışı, Tanrı'nın elinin alnına ilk değişidir. Düşüncenin dokunuşu..

Hayatın Kaynağı, Ayn Rand (Sayfa 763 - plato yayınevi)Hayatın Kaynağı, Ayn Rand (Sayfa 763 - plato yayınevi)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
11 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Niye kendi üretmediği hediyeleri dağıtan adamı,
o hediyeleri mümkün kılandan daha çok takdir ederiz ki ???

Hayatın Kaynağı, Ayn RandHayatın Kaynağı, Ayn Rand
2 /