·
Okunma
·
Beğeni
·
12731
Gösterim
Adı:
Bir Noel Şarkısı
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
102
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052940778
Kitabın türü:
Orijinal adı:
A Christmas Carol
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Maviçatı Yayınları
Dışarıdan gelen ısının ya da soğuğun, Scrooge üzerinde etkisi hemen hemen yoktu. Onu ısıtacak sıcaklık, üşütecek soğuk da yoktu. Esen hiçbir rüzgar ondan daha dondurucu değildi. Yağan hiçbir kar onun kadar amacına ulaşamıyordu. Sağanak yağmurlar bile daha duyarlıydılar. Kötü hava onu nerede barındıracağını bilemiyordu. En yoğun yağmur, kar, tipi ya da buz yalnızca tek bir açıdan üstünlük taşıyabilirlerdi: Arada güzelce dindikleri oluyordu. Scrooge ise hiç pes etmezdi.

Yolda onu durdurup, Sevgili Scrooge nasılsın? Ne zaman beni görmeye geleceksin? diye soran kimse olmazdı. Ondan kimse dilenmez, ona saati soran çocuk çıkmazdı. Yaşamı boyunca ne bir kadın ne de bir erkek şuraya ya da buraya nasıl gidilir diye ona yol sormadı. Körlerin köpekleri bile onu tanıyor olmalılar ki, onu görünce sahiplerini kapı girişlerine ya da avlu içlerine doğru çekerler sonra da Kör göz, kem gözden iyidir, karanlıklardaki efendim, dercesine kuyruk sallarlardı.

Hepsi Scrooge' a vız geliyordu. istediği de tastamam buydu. Yaşamın kalabalık yollarının kenarlarından ilerlemek, insancıl tüm yaklaşımları kendinden uzak tutmak Scrooge' un işiydi.
176 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Charles Dickens'ın bütün eserlerini okumaya karar vermemin ardından ilk tercihim Noel Şarkısı oldu. Noel Şarkısı hem yazarın en az sayfa sayısına sahip kitabı, hem de yetişkinlerin de okuyabileceği bir çocuk kitabı olması nedeniyle bence yazarı okumaya başlamak için en mantıklı tercih. Noel Şarkısı ile Dickens serüvenim başlamış bulunuyor. Kitabı okurken animasyon filmi izliyor gibi hissettim ki zaten kitap sinemaya uyarlanmış ve en kısa zamanda filmini de izlemek istiyorum. Kar, kış temalı kitapları zaten çok seven biri olarak Noel gecesinde ailelerin bir araya gelip birlikte vakit geçirdikleri kısımların betimlemelerini oldukça keyif alarak okudum.

Kitapta Scrooge isimli oldukça cimri, gülmek nedir bilmeyen, soğuk kış gecelerinde bile ısınmak için kömür yakmaya kıyamayan, yani her kuruşun, her dakikanın hesabını yapan bir karakter mevcut. Bir Noel gecesi geçmiş, şimdiki zaman ve geleceğin hayaletleri Scrooge'u alıp kendi yaşamında bir yolculuğa çıkarıyorlar. Amaçları Scrooge'a yanlışlarını gösterip, asıl yapması gerekenlerin neler olduğunu hatırlatmaktır. Ne dersiniz, sizce huysuz, cimri somurtkan Scrooge iyi kalpli, güler yüzlü, cömert bir kişi haline gelecek mi?

Noel Şarkısı elinize alıp okumaya başladığınızda bir gün içinde bitirebileceğiniz,  okuru sıkmayan bir kitap. Çocuk kitabı olarak tanımlansa da bence her yaştan kişiler okuyabilir. Ayrıca Can Yayınları'nın kitap tasarımına bayıldım. Kapak, sayfalarda yer alan resimler kitabı çok daha eğlenceli hale getiriyor.

Pişmanlık kavramının masalsı bir anlatımla,  oldukça duru bir şekilde anlatıldığı Noel Şarkısı verdiği mesaj açısından da beğenimi kazandı. Birçok insan şu konuda hemfikirdir: Bir kez geldiğimiz bu dünyada haddinden fazla hırs, açgözlülük ve boşa yapılan eylemlerle zaman kaybetmek yerine, mümkün olduğunca hayatın kıymetini bilmeli ve zamanımızı dolu dolu geçirebilmeliyiz. Bazı kişiler çeşitli bahaneler üretip "Ne yapalım, nasıl dolu dolu geçirelim?" diyebilir. Bence işe güzel bir film izlemek, güzel bir kitap okumak veya en kolayından karşınızdaki kişiye küçük bir tebessüm armağan ederek başlayabilirsiniz. Hiçbir insanın kaçamayacağı malum son geldiğinde geriye baktığınızda yaptığınız kötülükleri düşünmek yerine neden ne kadar sevildiğinizi,  güleryüzünüzle, samimiyetinizle insanlarla kurduğunuz ilişkileri veya hayatınızda yer alan güzellikleri düşünmeyesiniz? Surat asmak yerine gülümseyin, saatlerce boş boş oturmayın ailenize, sevdiklerinize zaman ayırın,  okuyun, izleyin, öğrenin. Pişman olacağınız şeylerin sayısını mümkün olduğunca en aza indirin.

Son olarak, okuyacağım bir sonraki Charles Dickens kitabı Oliver Twist olacak. Küçük Oliver'ın hayatını da fazlasıyla merak ediyorum. Hepinize keyifli okumalar...
216 syf.
·3 günde
Charles Dickens Etkinliği ilk katıldığım etkinlik ve ilk etkinlik incelemem. @SalimHamarta ve @avsar_kizi38 Charles Dıckens ile tanışmam sizin sayenizde oldu bunun için teşekkür ederim. :)

Üç ruh tarafından Geçmişe, Bugüne ve Geleceğe götürülseydiniz ne hissederdiniz? Ben geçmişte yaptığım bazı hatalarımı veya doğrularımı görmek isterdim, bugünü ise şu an yaşıyorum ama geçmişi görmeye cesaret edemezdim bir felakete mi sürükleneceğimi ya da istediğim hayatımı yaşayacağım bunu öğrenmek istemezdim. Gelelim kitabımıza.

Scoorge sıkıcı, duygusuz, açgözlü bir karakterdir. İnsanlarla iletişim kurmayı sevmeyen, iyilik yapmaktan hoşlanmayan, mutluluğa inanmayan ve hiç Noel kutlamayan bir insandır. Bir Noel gecesinde eski dostu Marley'in hayaleti ile karşı karşıya gelir. Marley ona insandaki açgözlülüğün, cahilliğin, kötümser oluşun ruhuna yaptığı ızdaraptan bahseder. 3 ruhun onu ziyarete geleceğini söyler. İlk ruh Scoorgeyi geçmişe götürerek eski yaşantısını ve kimliğini hatırlatır, ikinci ruh ise bugünde başına gelen olayları hatırlatarak yaptığı yanlışların farkına varmasını sağlar, üçüncü ruh ise geleceğe götürerek insanların onu nasıl hatırladığına ve nasıl biri olarak hayatta yer edindiğini gösterir. Scoorpe bu ruhlar sayesinde eski kimliğini kaybeder ve yeni bir kimlik kazanır.

İyi okumalar :)
216 syf.
·9/10
Dickens "çocuk kitabı" olarak sınıflanan ancak bence çocuklardan çok büyüklere hitap eden bu hikayesinde cimri mi cimri, aksi, huysuz ve mutsuz Bay Scrooge'a odaklanır.

Mutsuz ve güvensiz geçmişinin etkisi ile hayatındaki tüm amacı daha fazla para kazanmak ve kazandığı bu parayı harcamayarak biriktirmek olan Bay Scrooge öyle aksi, öyle cimri ve öyle kabadır ki çalışanlarını ezer, sömürür, insanlara değer vermez, para harcamasını gerektirecek her şeyden uzak durur. Hayatının odağı sadece para olduğundan ve kuracağı her sosyal ilişki de para harcaması ya da kendinden borç/ bağış talep edilmesine zemin hazırlayacağından koruma kalkanını hep yüksekte tutar; kimseyle, öz yeğeni ile bile sosyal bir ilişki kurmayı reddeder. Bu uç seviyede materyalci adama göre hayatta para kazanmak bir numaralı hedeftir; parasızlık nedeniyle acı çeken insanlar, tedavi edilemeyen hastalar, zor durumdaki yoksullar "hak ettikleri" için öyledirler.

Bu hikaye, kendisini zamanda yolculuğa çıkaran ve "Geçmişe", "Bugüne" ve "Geleceğe" götüren 3 ruh tarafından ziyaret edilen Bay Scrooge'un değişimini anlatır. Her şeyi dışarıdan bir gözle görme şansı verildiğinde bu sert adam giderek değişir, paraya bunca düşkünlüğünün neden kaynaklandığını, kendine neler kaybettirdiğini ve sonunda hiçbir işe yaramayacağını görerek anlar. Zaman yolculuğu sona erdiğinde hayattaki hedefi, dolayısıyla bütün sosyal yaşantısı da değişecektir.

Benzer bir şansımız olsa, zamanda yolculuk ederek kendimizi ve çevremizde yaşananları dışarıdan izleme şansımız olsa acaba biz ne hissederdik? Günlük hayat koşturmacası içinde bize çok anlamlı görünen hedefler, tartışmalar, kıyasıya rekabet, "pastadan ben daha çok yiyeyim"ler acaba arka planda yaşananları görsek yine bu kadar doğal, bu kadar kolay kabul edilebilir gelir miydi bize? En nihayetinde ölümlü insanoğlunun bir tık daha fazla empati kurması ile neleri iyileştirebileceğimizi bilmek birey olarak bizi eksiltmez, aksine hepimizi geliştirir...

Sait Faik ne güzel söylemiş :
"Bir insanı sevmekle başlar herşey."

Son olarak Hristiyanların Noel geleneği ve Noel'e verdikleri değere de bir parantez açmak isterim. Toplu olarak bir araya gelme, paylaşma, dua etme, gülme, eğlenme fırsatı Noel; hayat koşuşturmacası içinde dört gözle beklenen yılda sadece bir gün. Ama etkisi büyük. Hayatta birey olarak ayaklarının üzerinde durabilmek önemli, ancak bir arada da olabilmenin getirdiği huzuru, mutluluğu, güvenlik duygusunu yaşayabileceğimiz ortamlar da lazım. Okurken çocukluğuma gittim; bayramların bu hikayedekine benzer şekilde hep birlikte, neşe içinde kutlandığı yıllara... Kişisel olarak hala devam ettirmeye çalıştığım bu güzel rutinlerimizi kısır tartışmalarla değersizleştirmemek, sonraki kuşaklara da taşıyabilmek umuduyla...
176 syf.
·Beğendi·9/10
"Hiçbir dilenci ondan sadaka dilenmez,hiçbir çocuk onu saatin kaç olduğunu sormazdı;ne bir kadın ne de bir erkek o güne kadar ondan yolu öğrenmek istemişti." diye tanımlamış Scrooge"un sert,katı yumuşamaz kalbini.Bir Noel Gecesi üç farklı hayaletin hayatına girmesiyle bambaşka bir adama dönüşür Scrooge...Bence kısacık bir zaman dilimi için oldukça güzel bir hikaye.Keşke hepimizin hayatında da geçmişten ders alma,simdiyi yaşama ve geleceği görme şansımız olsa:)
176 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Senenin ilk kitabı.. Dickens en sevdiğim yazarlardan biri.. Bir Noel Hikayesi ise her sene tekrar tekrar okunacak kadar anlamlı bir kitap.. Her şey değişir, asla değişmem diyenler bile..
176 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Bu kitabı aylar önce almıştım ama bu günü bekledim okumak için. Bir çok kitap gibi bununda filmini izlemistim. Şunu belirtmek istiyorum filmide en az kitabı kadar efsane. Tabi benim gibi animasyon izlemekten hoşlanıyorsanız. Kitap ile film uyum içerisinde.

Kitaba gelecek olursak. Çocuk klasikleri arasında yer alan bir kitap olmasına rağmen gerek dış kapağı gerekse bu tarz kitapları çok sevdiğimden hiç düşünmeden aldığım bir kitap. Yeniyıl kutlamalarına karşı çıkanlar, gelenek ve dinimize uygun olmadığını düşünüp okumak istemeyenler olabilir ama kitap o kadar güzel duygulara değiniyor ki bu kitabı sırf adından veya içersindeki noel kavramından oturu okumamak büyük kayıp olur diye düşünüyorum. Merhamet,saygı,alçakgönüllülük,yardımseverlik,sevgi,aile çok güzel anlatılmış kitapta. Okumanızı ve çocuklarınıza okutmanızı tavsiye ederim.
Keyifli okumalar.
Mutlu yıllar...
2019'un son incelemesini de yapmış bulunuyorum.
Nagiş
Nagiş Tuhaf Bir Yılbaşı Öyküsü-Kısaltılmış Metin'i inceledi.
88 syf.
·1 günde·8/10
Açgözlü, cimri ve ürkütücü olan Scrooge, bir gün eve döndüğünde bir hayaletle karşılaşır. Daha sonrasında onu üç hayalet daha ziyaret eder. Bir tanesi “Geçmiş Yılbaşının Hayaleti” diğeri “Şimdiki Yılbaşının Hayaleti” ve sonuncusu ise “Gelecek Yılbaşının Hayaleti”. Hepsiyle tek tek yaşadığı ve yaşayacağı yılbaşı günlerini gezerler ve Scrooge böylelikle ne kadar kötü bir insan olduğunu anlayıp, geleceği değiştirebilmek için iyi bir insana dönüşür.

“Umarım onun yaşadıkları hepimize ilham verir. Herkese mutlu yıllar!”
Ve kitap bu cümleler ile sona erer. Arada sırada çocuk kitapları okumayı çok seviyorum. Ne kadar büyürsek büyüyelim çocuk kitaplarının verdiği derslerden mutlaka bir anlam çıkarabiliriz. Biraz mola vermek için, dinlenmek için çocuk kitapları okumak harika bir yöntem gerçekten. Kısaltılmamış metni okumak için sabırsızlanıyorum.
176 syf.
·6 günde·10/10
Scrooge, her yıl olduğu gibi Noel arifesini mutsuz, huysuz, ve Noel'in tamamen bir palavra olduğunu düşünerek geçirir. Tek başına yaşayan Scrooge, evine gittiği zaman yıllar önce ölen iş ortağının hayaletinin onu ziyarete geldiğini görür. Önce buna inanmak istemez ve gerçek olmadığını düşünür ama olanlar karşısında yaşadıklarına inanmaktan başka çaresi kalmaz. İş ortağının hayaleti onu 3 tane hayaletin ziyaret edeceğini söyler. Daha sonra bu üç hayalet sırasıyla Scrooge'yi ziyaret eder. Bunlar geçmişin, şimdiki zamanın ve geleceğin hayaletleridir...
Kitabın vermek istediği mesajlar çok güzel...İnsanlara yardım etmenin insanları mutluluğa sürüklediğini, elimizdeki şeylere şükretmemiz gerektiğini, paylaşmanın çok güzel bir şey olduğunu bize anlatıyor. Kitabın anlatım dilini de gayet akıcı buldum ve sıkılmadan okudum. Ne kadar çocuk kitabı olsa da herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum, çünkü kitapta hayat ile ilgili çıkarılacak çok güzel dersler var. Okumak isteyenlere şimdiden keyifli okumalar.
176 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap her ne kadar çocuk kitabı olarak geçse de herkesin okuması ve ders alması gereken bir kitap.9,10,11 yaş ve yukarısı için.Çok keyifli bir kitap,tavsiye ederim.İyilik yapmanın önemi ve iyi bir insan olmanın önemi üzerine....Çocuklarınıza okutmanızı özellikle tavsiye ederim..Adeta bir kişisel gelişim kitabı..
176 syf.
·1 günde·7/10
İki Şehrin Hikayesi kitabı yüzünden geçmişte kötü anılarım bulunan İngiliz yazar Charles Dickens'a, Bir Noel Şarkısı adlı bu kısa romanıyla bir şans vererek aradaki buzları eritmek istedim. Bir Noel Ezgisi şeklinde bir baskısını edindiğim kitabı son derece uygun bir fiyata görünce almak istedim. Son derece sıkıcı yazım tarzı ve ağır diliyle hatırladığım yazar bu kitapta bunları fazla göstermedi, bunaldığım bölümler olsa da kısa bir molayla üstesinden gelebildim bu kez. Okurla muhabbet eder gibi yazdığı cümleler beğenimi kazandı diyebilirim. Hikayeye geçecek olursak; Scrooge adında son derece cimri, bencil, aksi ve mutsuz bir adamın Noel gecesi yaşadığı zaman yolculuğunu anlatan kitap oldukça ders niteliğinde noktalar içermekte. Scrooge oldukça zengin bir adamdır fakat çevresiyle ilişkileri oldukça kötüdür. Noelini kutlamaya gelen yeğenini tersleyip, çalışanı Bob izin istediğinde vermeye asla yanaşmaz hatta maaşını kesmekle tehdit eder. Eski çalışma arkadaşı Jacob Marley yıllar önce ölmüştür ancak bir gece aniden hayaleti Scrooge'un karşısına çıkar ve ona kaybettiği değerleri göstermek istemektedir. O gece gelen üç tane ruh Scrooge ile beraber sırasıyla geçmişe, günümüze ve geleceğe gider. Amaç kendisinin daha önce neler yapıp şimdiki durumuyla beraber ilerde ne hale geleceğiyle ilgili çevresinin duygu ve düşüncelerini anlatmaktır. Scrooge genel anlamda kötü bir karakter olunca hayatında yer alan kimseler hakkımda hem iyi düşünmüyor hem de iyi anılar biriktirmemiştir. Sürrealist bir tarzla yazılan kitabı okurken çocuklar için mi yazılmış daha çok diye aklıma gelse de didaktik tarafı her yaşa uygun olduğunu belirtir nitelikte bana göre. Genel olarak kötülük yapan kötülük bulur biçiminde bir yaklaşım gördüm ve bunun yanı sıra Noel'in aslında yoksul insanların sevinmesi adına bir fırsat olduğu fikri mevcut. Bir diğer mevzuysa insanın mutlu olmak için çok parası olmasının şart olmadığıyla ilgili, çünkü insanlar aile oldukları müddetçe bir şekilde birbirine tutunarak mutlu olabilir deniyor kitapta. Okuduktan sonra yazarla ilgili fikrimin olumluya döndüğünü söyleyebilirim. Fakat klasik bir tarz olduğundan okumak biraz zorlaşıyor. Çocuk yaştaki okurlardan ziyade edebiyat birikimi ve kitap okuma tecrübesi fazla olanlar göz atabilirler diye düşünüyorum.
Önemli olan, elin ağır olup bırakıldığında düşmesi değil. Önemli olan,
yüreğin ve nabzın susması da değil.
Önemli olan o elin hayatta iken cömert ve doğru oluşu, yüreğin cesur, sıcak ve yumuşak oluşu...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Noel Şarkısı
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
102
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052940778
Kitabın türü:
Orijinal adı:
A Christmas Carol
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Maviçatı Yayınları
Dışarıdan gelen ısının ya da soğuğun, Scrooge üzerinde etkisi hemen hemen yoktu. Onu ısıtacak sıcaklık, üşütecek soğuk da yoktu. Esen hiçbir rüzgar ondan daha dondurucu değildi. Yağan hiçbir kar onun kadar amacına ulaşamıyordu. Sağanak yağmurlar bile daha duyarlıydılar. Kötü hava onu nerede barındıracağını bilemiyordu. En yoğun yağmur, kar, tipi ya da buz yalnızca tek bir açıdan üstünlük taşıyabilirlerdi: Arada güzelce dindikleri oluyordu. Scrooge ise hiç pes etmezdi.

Yolda onu durdurup, Sevgili Scrooge nasılsın? Ne zaman beni görmeye geleceksin? diye soran kimse olmazdı. Ondan kimse dilenmez, ona saati soran çocuk çıkmazdı. Yaşamı boyunca ne bir kadın ne de bir erkek şuraya ya da buraya nasıl gidilir diye ona yol sormadı. Körlerin köpekleri bile onu tanıyor olmalılar ki, onu görünce sahiplerini kapı girişlerine ya da avlu içlerine doğru çekerler sonra da Kör göz, kem gözden iyidir, karanlıklardaki efendim, dercesine kuyruk sallarlardı.

Hepsi Scrooge' a vız geliyordu. istediği de tastamam buydu. Yaşamın kalabalık yollarının kenarlarından ilerlemek, insancıl tüm yaklaşımları kendinden uzak tutmak Scrooge' un işiydi.

Kitabı okuyanlar 1.135 okur

  • Ferdi Yılmaz
  • MELEKGÜNDOĞDU
  • Ay Yüzlü Güzel Konçuy

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0.2 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları