Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.050
Gösterim
Adı:
Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754541120
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Çağrı Yayınları
Baskılar:
Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları
Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları
Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları
Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları
Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları
Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları
Bize Göre-Ahmed Haşim Haşim’in ilk nesir kitabı olan Bize Göre, ikdam gazetesinde günlük yazdığı seçilmiş fıkralardan oluşmaktadır. Kitabın birinci bölümünde Haşim’in nesir şeklinde kaleme aldığı; çeşitli konulardaki hiciv ağırlıklı yazıları, ikinci bölümünde Paris seyahatini ve yolculuk intibalarını anlattığı yazıları yer almaktadır.
144 syf.
·10 günde·2/10 puan
Birkaç deneme dışında beni içine çekmeyen bir eserdi. Yine de Ahmet Haşim ve deneme sevenler yararlanabilir diye düşünüyorum. Özellikle Gazi, Kürk ve Sinema isimli yazılarını çok sevdim. Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları Ahmet Haşim
172 syf.
·102 günde·Puan vermedi
Bize Göre Kısmını okuyup Bir Seyahatin Notlarına geçince kitabı bıraktım. Bunun sebebi özellikle son denemesi olan "Cazibe"nin oldukça kadınfobik olmasından olabilir. Denemelerin aralasından sevdiklerim olsa da, kitabı genel olarak sıkıcı buldum.
168 syf.
·3 günde·8/10 puan
Ahmet Haşim'le deneme türüne giriş yaptım.

Okuduğum baskı sadeleştirilmemiş metin olduğu için çokça bilmediğim kelimeler vardı. Kelimelerin açıklamaları sayfanın altında yazmak yerine bu açıklamaları kitabın sonuna koymuşlar. Sürekli kitabın arkasına git gel zor olduğu için bir yerden sonra çok merak etmediğim sürece kelimelerin anlamlarına bakmadan cümlenin gidişatına göre çıkarımlarda bulundum. Çıkarımlarımın hepsi doğru olmasa da yazarın ne anlattığını genel olarak anladım.

Bu arada kitap iki kısımdan oluşuyor "Bize Göre" kısmında yazarın denemeleri yer alıyorken diğer kısım olan "Bir Seyahatin Notları"nda ise adından da anlaşılabileceği gibi yazarın bir seyahatte başından geçenler anlatılıyor. Bize Göre'deki tüm denemelere iyi diyemesem de bana deneme türünü sevdirecek kadar iyilerdi. Bir Seyahatin Notları ise hem bu kısım daha duru bir Türkçeyle yazıldığı için hem de anlatılanlar bana daha ilginç geldiği için bu kısmı daha çok sevdim.

Haşim'i orjinalinden okuyunca anlatım tarzının ne kadar güzel olduğunu fark ettim. Bu zamana kadar bu yazarı okumamak büyük bir hataymış.
168 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ahmet HAŞİM ,TÜRK edebiyati hakkında düşüncelerimi geliştirdiği için sevdiğim yazarlardan fakat bu kitap aynı konu üzerinde çok fazla hikaye barındırdığı için maalesef sıkıcı oldu .
168 syf.
·1 günde·7/10 puan
*Küçük yaşta annesini kaybeden, kendisiyle pek barışık olmayan, kadınlarla pek anlaşamayan; hayata,kendisine, kadınlara öfkeli bir adam kişiliği eserine yansımış.
*Öyle sert eleştiriyor ki bazen konuya her ne kadar doğru taraftan yaklaşılmış olunsa da o sert üslup öne geçip bir şeylerin büyüsünü bozuyor.
*Orta yaşlı, hasta, huysuz ama dil estetiğinden anlayan, teşbih sanatının hakkını veren bir adamla akşam kızıllığında bir yerde oturmuş, sohbet edip kahve içiyormuşsunuz gibi
168 syf.
Merhaba ,
Bu kitabın özellikle "Bize Göre" bölümünü çok beğendim...Ahmet Haşim'in o gün dikkatini çeken şeylerle ilgili yazdığı , duygu ve düşüncelerini anlatan bu cümlelerde kimi zaman hüzün,kimi zaman hayret kimi zaman mutluluk hissettim...
İkinci bölüm kısa Paris seyahatini anlatıyor,o bölümün ilk bölüm kadar etkileyici olmadığını kabul ediyorum...

Ahmet Haşim...Ne güzel anlatmışsın Esnemeyi,Çingeneleri,Fransız Kadınlarını,Baş Parmağı...40 derecelik ateşin bile,ne kadar güzel yönleri varmış...

Kısacık,hemen okunan ama okudukça içinizi ısıtan cümlelerle dolu bir kitap...

Çok severek okudum,tavsiye ederim...
126 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Nasılsınız bakalım, biliyorum bu ara herkeste bir panik var, endişeliyiz ama sakin olmamız gerektiğini düşünüyorum, bu günlerde geçecek. Ama toplu alanlardan uzak durun. Zaten birçok etkinlikler iptal oluyor. İki tane tiyatro oyunu için bilet almıştım ama iptal edildi. Biraz üzüldüm tabi ama ne yapalım sağlık olsunda gerisi hallolur gider.

Bize Göre; Ahmet Haşim’in İkdam gazetesinde çıkan köşe yazılarından seçilen denemeleri kapsıyor. Yazarın düşünceleri beni çok etkiledi, eleştirel bakış açısı o dönemi göz önüne alınca çok cesur geldi bana. Denemelerinde kendi hakkında birçok bilgiye ulaşıyoruz. Mesela güneşi, bahar havalarını sevmeyen bir kişi. Hatta tam tersine ay ışığını, akşamüstlerini çok seviyor.
Lisedeyken edebiyat öğretmenimiz bunun sebebinin Ahmet Haşim’in kendisini çirkin bulup yüzünü beğenmemesine bağlı olduğunu söylemişti. Gündüzleri aydınlıkta çirkinliğinin ortaya çıkacağını düşünüyormuş bu yüzden çok ızdırap çekmiş. Şiirlerinde de hep akşamları, kızıl renkleri konu alır zaten.
Kitabın ikinci bölümünde de Paris’e yapmış olduğu seyahati anlatıyor. Fransa’nın mimarisini, edebiyatını, sanatını aktarıyor bizlere. Paris’te hep et yemekten bıktığını, sebze yemekleri yapan restoran bulunca nasıl mutlu olduğunu okuyoruz.

Çok akıcı bir kitaptı, günümüz Türkçesi’yle olunca kolaylıkla okunuyor. Klasikler korktuğumuz gibi değilmiş diyoruz her seferinde ve sizlere de tavsiye ediyorum.
RA
RA Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları'ı inceledi.
144 syf.
Kitabın iki bölümden oluştuğunu söyleyebilirim "Bize Göre" ve "Bir Seyahatin Notları" şeklinde Kitabı okuduğunuz da Ahmet Haşim'in bakış açısını görürsünüz aynı zamanda bazı taraflarına şahitlik edersiniz örneğin; köpekleri hiç sevmez ve aslında bir çok kişinin de köpekleri sevmediğini belirtmek için bir örnek verir, birine tavşan veya deve dediğinizde bir sorun olmazken köpek dediğinizde bir hakaret olarak kabul edilir, şeklinde bunun yanında kargalara ise hayrandır.

Bize Göre kısmında sıradan olayları edebi dil kullanarak kendi bakış açısıyla size resmetmeye çalışır. bu bölümde çok etkileyici bir şeyler bulamazsınız açıkçası bana biraz sıradan geldi.
Bir Seyahatin Notları kısmında ise Paris'e yaptığı bir gezi sırasındaki olayları anlatmaktadır; bu bölümde anlatımların edebi tarafının daha oturduğunu net olarak görebilirsiniz, artık cümleler birbirine bağlanırken zoraki eylemde bulunmadıklarını hissedersiniz.
144 syf.
·5 günde·2/10 puan
Haşim, mizojinist, edebiyattan da, sevgiden de anlamadığını düşündüğüm; daha doğrusu böyle değilse bile artık pek de umrumda olmadığını düşündüğüm şahıs. Kitap da altı çizilecek şeyler varsa da az sonra uçup gidecekmiş gibi. Peki okuyanlar siz ne düşündünüz merak ediyorum.
168 syf.
·Beğendi·6/10 puan
Yazarın bu dönemde 42 yaşında olduğunu öğrenerek başladım kitaba. Aynı zamanda yurt dışı içinse (Paris) Galata rıhtımından kalkan vapurla gidildiğini öğrendim.
Mesela yazarın iyi taraflarını örnek almak gerek. O dönemde başlayan bir yurt dışı, bir Batı hayali var. Yazarımız bizzat gidip görüyor oraları tabi. Bakıyor ne var ne yok gibisinden. Dikkatimi çeken çok önemli bir konu var ayrıca. Nedir derseniz, Batı insanın hiç de beklenildiği gibi olmadığını, tamamen güzellik ve mutlulukla kurulu olmadığını hatta tamamen rezalet olduğunu ve o dönemin kuralları içerisinde bunun dışlandığını (Osmanlı’da ki zaten ahlaki olarak da uygun değildir bozuk bir toplumda olmayı kim ister. Birçok yerde erkeklerin size neler yaptığını biliyorsunuz hanımlar; Laf atma, bakışlar vs) ve bunun neticesinde de toplum olarak en medeni toplumun Osmanlı olduğunu vurgular.
Ayrıca nedir, necidir bilmem lakin Ahmet Haşim’in kadınlar hakkındaki fikirlerini bir duyarsanız emin olun kendisinden nefret edersiniz. Şu çağda olsaydı kim bilir nasıl karşılanırdı. En kibar şekliyle söylemeye çalışacağım. Kadınların toplum içerisinde ÇIPLAK olmasını söyler. Bunun cinsel bir etki yaratmayacağını, böylesinin daha iyi olacağını söyler durur. Hatta bunu bir yazısında üstü kapalı olarak da belirtmiş birisidir ancak nasıl tepki çekti, ne yaşadı bilemem. Benim fikrim tek cümledir aslında. “Sanane, kadınların yahut insanların yaşam tarzından be adam!”
Sabrınız için teşekkürler, keyifli okumalar ve iyi geceler dilerim..
144 syf.
·6/10 puan
Son çıkan klasiği de bir an önce okumam lazım dedim ve bitirdim. Bir solukta bitiyor lâkin pek sevemedim ya. Roman değil. Seyahat yazılarından oluşuyor. Yazar kitabın son bölümünde Paris'e yaptığı gezi sırasında yaşadığı olayları anlatıyor. Ilk bölümde de sıradan gündelik olaylar kaleme alınmış. Yani vakit kaybı olarak görmedim tabii ki ama olmasa da olurmuş dedim açıkçası.
#parlakmeltemkitapligi
128 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Ahmet Haşim yine bilindiği üzere kalemini bir fırça gibi kullanarak kitabı okurlarına resmetmiş. Her sayfasında hayal her sayfasında geziniyormuş hissi veren bu kitapta usta kaleminin adeta usta bir fırçaya dönüşünü hissetmemek elde değil. Şiddetle tavsiye ediyor. Yabancı diyarları keşfetmenin hazzını bir de bu şekilde yaşayın istiyorum.
Zekâ -nar, ayva ve portakal gibi- geç renk ve rayiha bulan bir sonbahar mahsulüdür. En az kırk yıl güneşte pişmeden bu asil meyve ballanmıyor.
Kim diyor ki kadın şimdi, eskisi gibi yüzünü sıkı örtüler altında saklamıyor ? Ya boya örtüleri ? Bunların altında hakiki çehreyi hiç görmek kabil mi ?
-Bunların altında hakiki çehreyi hiç görmek kabil mi'? Boyalar olmasa bilmem kadın ne yapardı?
- Kadın ne yapardı bilmem... Fakat boyalar
olmasa bilmem ki göz nasıl boyanırdı?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754541120
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Çağrı Yayınları
Baskılar:
Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları
Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları
Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları
Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları
Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları
Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları
Bize Göre-Ahmed Haşim Haşim’in ilk nesir kitabı olan Bize Göre, ikdam gazetesinde günlük yazdığı seçilmiş fıkralardan oluşmaktadır. Kitabın birinci bölümünde Haşim’in nesir şeklinde kaleme aldığı; çeşitli konulardaki hiciv ağırlıklı yazıları, ikinci bölümünde Paris seyahatini ve yolculuk intibalarını anlattığı yazıları yer almaktadır.

Kitabı okuyanlar 200 okur

  • Şeker Kaplı Perişanlık

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0