Boncuk Oyunu

9,3/10  (10 Oy) · 
31 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.054 gösterim
Alman dilinin en büyük yazarlarından Hermann Hesse'ye Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazandıran Boncuk Oyunu, Doğu ve Batı felsefelerinin kusursuz bir bileşiminden oluşan yeni ve ütopik bir dünya düzeni sunan bir başyapıt. Hesse, 1943 yılında, tüm dünyanın savaş cehennemini yaşadığı sırada yazdığı Boncuk Oyunu'nda, Doğu ve Batı felsefelerinin kusursuz bir bileşiminden oluşan yeni ve ütopik bir dünya düzeni sunar okura. Sanat ve bilimde disiplinlerarası bir uyum üzerine kurulu, Hesse'nin düş ve düşün gücünün ürünü fütüristik bir oyun olan Boncuk Oyunu, bu yeni düzenin simgesidir. Toplumsal ahlakın bireyin iç ahlakını yok ettiğine inanan Hesse, bu kitabında Batı'nın toplumsal dayatmalarına karşı Doğu'nun bireysel özgürlüğünü yüceltir, söz konusu yeni dünya düzenini bireysellik üzerine temellendirir. Alman dilinin en büyük yazarlarından biri olan Hermann Hesse'nin başyapıtı olan ve 1946 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen Boncuk Oyunu, Kâmuran Şipal'in özenli çevirisiyle Yapı Kredi Yayınları tarafından bir kez daha Türkçeye kazandırıldı.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  560
 • ISBN:
  9789750803612
 • Orijinal Adı:
  Das Glasperlenspiel
 • Çeviri:
  Kamuran Şipal
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
uğur kiraz 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hermann hesse boncuk oyunu yazarla iyi bir tanışma kitabi ki bence yazarın okuduklarimin arasında en iyi eseri diyebilirim. eserde herseyin salt rasyonalizmle yada pozivist anlayışla kavranilamayacagini, yada kavranilacaksa mutlak Doğu mistitizmine sezgiye dem vuruyor. bu eksen etrafında konuyu metafiziki seylere büyü vs .. seylere değiniyor. Ayrıca idealist yaklaşımın bireyi nasıl yıkıma ugrattigininda iyi portresini ciziyor.. hitlere göndermeli sosyal konulara da duyarsız kalmayan güzel bir felsefik eser

NAZLI ÖZDEMİR 
27 Mar 10:08 · Kitabı okudu · 47 günde · Beğendi · 9/10 puan

kitap benim için eziyet olarak başlayan çoğu yerde bunaltan ama sürekli düşündüren bir yapıya sahipti..
çok fazla değerlendiremiyorum kitabı.. an ve an parçalardan oluşuyor benim için.. her parça bir yerden bağımsız olarak aklımda..
ilerleyen yaşlarımda farklı bir düşünce yapısında tekrardan okumak isteyeceğim bir kitap..

Kitaptan 22 Alıntı

"Biz klassik musiqini mədəniyyətimizin cövhəri və mücəssəməsi sayırıq,çünki musiqi onun ən aydın,ən xarakterik,ən təsirli jestidir.Klassik musiqi jesti bəşəriyyət faciəliliyinin idrakını,insan taleyi ilə razılaşmanı,cəsarəti və şadyanalığı ifadə edir!

Boncuk Oyunu, Hermann Hesse (Sayfa 36 - Qanun)Boncuk Oyunu, Hermann Hesse (Sayfa 36 - Qanun)

"...asla sorumlu tutulamayacağın şeyler uğrunda kendini kahredip duruyorsun."

Boncuk Oyunu, Hermann Hesse (Sayfa 312 - YKY)Boncuk Oyunu, Hermann Hesse (Sayfa 312 - YKY)

Muncuq oyunu tarixinə anlaşıqlı müqəddimə
Lakin sivilizasiyanın görünən tərəfinin,yəni texnika,sənaye,ticarət və s.-nin də intellektual mənəviyyat və dürüstlüyün ümumi əsasına ehtiyacı olması faktı özünə yol tapanadək yetərincə çox vaxt öldü.

Boncuk Oyunu, Hermann Hesse (Sayfa 29 - Qanun)Boncuk Oyunu, Hermann Hesse (Sayfa 29 - Qanun)

"Bu bilgin kişi susmasını biliyor, dostluk ilişkilerinde de aynı beceriyi göstermekten geri kalmıyordu; aynı şekilde manastırdaki kardeşleri de Josef'in kendilerinden ummadığı kadar büyük bir ustalıkla susabilen kişilerdi."

Boncuk Oyunu, Hermann Hesse (Sayfa 167)Boncuk Oyunu, Hermann Hesse (Sayfa 167)
Aslı T. 
23 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Ah, keşke insan bilen biri olabilseydi!" diye sesini yükseltti Knect. "Bir öğreti olsaydı ortada, insanın inanabileceği bir şey olsaydı! Her şey çelişiyor birbiriyle; her şey birbirinin yanından, birbiriyle ilişkisiz kayıp gidiyor, hiçbir tarafta bir kesinlik yok. Bir şey hem böyle yorumlanabiliyor, hem karşıt bir yoruma konu olabiliyor. Bütün dünya tarihi hem bir gelişim ve ilerleme, hem de düpedüz bir çöküntü ve saçmalık diye görülebiliyor. Bir gerçek yok mu peki? Gerçek ve geçerli tek bir öğreti yok mu?"

Boncuk Oyunu, Hermann Hesse (Sayfa 79 - YKY)Boncuk Oyunu, Hermann Hesse (Sayfa 79 - YKY)

Her yaşantının kendine özgü bir büyüsü vardır işte; benim yaşantım da, bastıkça içe gömülen çayır kaplı toprak üzerinde yürüyüp toprağın ve tomurcukların kokusunu solurken, yaklaşan baharın bir mutluluk duygusuyla tarafımdan belirgin olarak algılanması, ardından kokunun mürver dalının fortissimo'sunda yoğunlaşıp güçlenerek duyusal simgeye ve büyüye dönüşmesiydi.

Boncuk Oyunu, Hermann HesseBoncuk Oyunu, Hermann Hesse

"Kimi saatler de vardı ki her şeyi unutabiliyor, o zamana kadar bilmediği bir yumuşaklık ve teslimiyetle düşlere dalıyor, rüzgârın ya da yağmurun sesine kulak veriyor, bir çiçeğe ya da ırmakta hızla akıp giden suya gözlerini dikiyordu, hiçbir şeye akıl erdiremeyerek, her şeyi sezgilerde yaşayarak, içi paylaşma, merak ve anlama isteğiyle dolup taşarak, kendi ben'inden alınıp başka ben'lere, gizlere, kutsanmalara, görüngülerin acılı-güzel oyununa taşınarak."

Boncuk Oyunu, Hermann Hesse (Sayfa 55)Boncuk Oyunu, Hermann Hesse (Sayfa 55)
3 /