Boncuk Oyunu

9,5/10  (8 Oy) · 
27 okunma  · 
8 beğeni  · 
978 gösterim
Alman dilinin en büyük yazarlarından Hermann Hesse'ye Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazandıran Boncuk Oyunu, Doğu ve Batı felsefelerinin kusursuz bir bileşiminden oluşan yeni ve ütopik bir dünya düzeni sunan bir başyapıt. Hesse, 1943 yılında, tüm dünyanın savaş cehennemini yaşadığı sırada yazdığı Boncuk Oyunu'nda, Doğu ve Batı felsefelerinin kusursuz bir bileşiminden oluşan yeni ve ütopik bir dünya düzeni sunar okura. Sanat ve bilimde disiplinlerarası bir uyum üzerine kurulu, Hesse'nin düş ve düşün gücünün ürünü fütüristik bir oyun olan Boncuk Oyunu, bu yeni düzenin simgesidir. Toplumsal ahlakın bireyin iç ahlakını yok ettiğine inanan Hesse, bu kitabında Batı'nın toplumsal dayatmalarına karşı Doğu'nun bireysel özgürlüğünü yüceltir, söz konusu yeni dünya düzenini bireysellik üzerine temellendirir. Alman dilinin en büyük yazarlarından biri olan Hermann Hesse'nin başyapıtı olan ve 1946 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen Boncuk Oyunu, Kâmuran Şipal'in özenli çevirisiyle Yapı Kredi Yayınları tarafından bir kez daha Türkçeye kazandırıldı.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  560
 • ISBN:
  9789750803612
 • Orijinal Adı:
  Das Glasperlenspiel
 • Çeviri:
  Kamuran Şipal
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

552 sayfalık bir terapi. Kişinin kendini bulma çabası, dünyanın gerçekleri, din, bilim...her şey bu kitapta. Nobel ödülünü hak eden bir yazarın, en büyük eseri. Böyle kitapları okuduktan sonra başka hiçbir kitaptan zevk alamıyorsunuz.

uğur kiraz 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hermann hesse boncuk oyunu yazarla iyi bir tanışma kitabi ki bence yazarın okuduklarimin arasında en iyi eseri diyebilirim. eserde herseyin salt rasyonalizmle yada pozivist anlayışla kavranilamayacagini, yada kavranilacaksa mutlak Doğu mistitizmine sezgiye dem vuruyor. bu eksen etrafında konuyu metafiziki seylere büyü vs .. seylere değiniyor. Ayrıca idealist yaklaşımın bireyi nasıl yıkıma ugrattigininda iyi portresini ciziyor.. hitlere göndermeli sosyal konulara da duyarsız kalmayan güzel bir felsefik eser

Kitaptan 5 Alıntı

Her yaşantının kendine özgü bir büyüsü vardır işte; benim yaşantım da, bastıkça içe gömülen çayır kaplı toprak üzerinde yürüyüp toprağın ve tomurcukların kokusunu solurken, yaklaşan baharın bir mutluluk duygusuyla tarafımdan belirgin olarak algılanması, ardından kokunun mürver dalının fortissimo'sunda yoğunlaşıp güçlenerek duyusal simgeye ve büyüye dönüşmesiydi.

Boncuk Oyunu, Hermann HesseBoncuk Oyunu, Hermann Hesse
Aslı T. 
23 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

... her taş, varlık nedenini yalnızca yapının bütününden alır.

Boncuk Oyunu, Hermann Hesse (Sayfa 81 - YKY)Boncuk Oyunu, Hermann Hesse (Sayfa 81 - YKY)
Aslı T. 
23 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Ah, keşke insan bilen biri olabilseydi!" diye sesini yükseltti Knect. "Bir öğreti olsaydı ortada, insanın inanabileceği bir şey olsaydı! Her şey çelişiyor birbiriyle; her şey birbirinin yanından, birbiriyle ilişkisiz kayıp gidiyor, hiçbir tarafta bir kesinlik yok. Bir şey hem böyle yorumlanabiliyor, hem karşıt bir yoruma konu olabiliyor. Bütün dünya tarihi hem bir gelişim ve ilerleme, hem de düpedüz bir çöküntü ve saçmalık diye görülebiliyor. Bir gerçek yok mu peki? Gerçek ve geçerli tek bir öğreti yok mu?"

Boncuk Oyunu, Hermann Hesse (Sayfa 79 - YKY)Boncuk Oyunu, Hermann Hesse (Sayfa 79 - YKY)

Bu yüzden dirlik duzenlik içindeki bir çağın müziği dingin ve şen, yönetimi uyum içindedir. Huzurdan yoksun bir çağın müziği ise telaşlı ve vahşi, yönetimi ise eğri yoldadır. Yıkılmakta olan bir devletin müziği duygusallık ve hüzün doludur, hükümeti de tehlike içindedir. (Lü Bu We)

Boncuk Oyunu, Hermann HesseBoncuk Oyunu, Hermann Hesse