·
Okunma
·
Beğeni
·
8533
Gösterim
Adı:
Bostan
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
312
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054411245
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ravza Yayınları
Bostan'da hikaye ve menkıbeler kısa, öz ve güzel olarak yazılmıştır. İfadeler her bakımdan sağlamdır. Bostan da Gülistan gibi asırlarca İslam aleminde büyük rağbet görmüş, medreselerde ders kitabı olarak okunmuş, birçok şerh ve tercümeleri yapılmıştır. Yakın zamana kadar Anadolu'da okunan bostan, muhtelif kimseler tarafından şerh ve tercüme edilmiştir.
193 syf.
·8/10
Bir rivayete göre, Anadolu 'ya yapmış oldugu seyahatlerinden birinde Van' lı bir ağanın kızıyla evlenmiştir, Velhasıl 2 çocugu olmuş, eşiyle geçimsizlik yaşayıp, çocuklarından birini alıp İran' a gitmiştir.Diğer oğlunun mezarı Van ilimizde ziyarete açıktır....
*
Bizim edebiyatımızda Mevlana, Yunus Emre ne ise, İran edebiyatında Sadi'nin konumuda öyledir.

️Bu yüzden İran edebiyatının Mevlanası diyebiliriz.
️Eserleri  600 yıl medreselerde  okutuluyor,
️Bm'nin resmi binasında duvarları süsleyen sözlerin sahibi,
️Mehmet Akif'in şirinde alıntı yaptıgı zat-ı muhterem.

En basitinden birine atarlı, giderli söz söylemek isteyenlerin veya nasihat etmek isteyenlerin google aramalarında karşısına çıkan yazar :)
*
Sadiyi okuyanlar bilir, hayatı seyahatlerle, ilimle, tahsille geçen biridir, zaten eserlerini 60 yaşından sonra kaleme almıştır. Her devirde gündem olan konuları işlemesi yazarın kalemini güçlü kılıp, nesiller boyunca aktarılmasına sebep olmuştur.

Gözlemlerime göre empati yapmayı seven, nüktedan, bazı yerlerde kızan bazı yerlerde şefkatle okuyucuya yaklaşan kısacası nasihat sevenler için ibret veren, '' yaa abi yine mi nasihat nasihat 'diyenler için fazla kulak kabartılmaması gereken birisi..
*
Okuduğumuz kitaba gelince, baştan sonra nasihat ağırlıklı,okuyucuyu sıkmamakla beraber, cümlelerin uyumu ve tesiri, okuyucuya lezzet veriyor.. Okurseverlerin kütüphanesinde mutlaka bulunması gereken faydalı bir eser diye düşünüyorum.

Hazır bu kadar yazmışken, Üstad Sadi'nin bir deyişiyle incelemeyi bitirmeyi kendime borç bilirim.

Çocuk !
Sadi'nin nasihatini baba nasihati gibi dinlersen sana kafidir.

...

Gülistanda buluşmak ümidiyle, keyifli okumalar...
328 syf.
·Puan vermedi
Öncelikle sevgili dostlarım dinle barışık olanların nasihat kitabıdır bu.Kendi yalnızlığına aşık olmuş karamsarlarda inşallah bu yollara erişir.Hayatı görmüş , iyilikle kötülüğün çizgisini ayıran bir büyükten anlatılan kelamlar.Sanki aile büyükleriyle uzun uzun ahiret hayatına sevda sözleri ekilmiş bende bunlardan ders almışım gibi.Sırada Gülistan var nasipse , gönül yarım kalırsa ömürde yarım kalır...
288 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Herkesin okuması gereken bir eser olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. Bunun sebebine gelince de, gel gelelim kitabı derinlemesine ele alalım...

Vol 1) Eser içerisinde farklı konuları ele almış. Misal nedir bu konular; iyilik mutluluk, bilgelik gibi konuları çok güzel hikayelerle kısa kısa anlayıp verilmek istenen mesajı yazar net bir şekilde güzel, sade ve anlaşılır bir üslupla veriyor.

Vol 2) Her yaşa hitap ediyor. Bunun sebebi birincisi yazarın normal yaşamı ele alışı ikincisi de herkesin yaşamında mutlaka sıklıkla karşılaştığı veya farkına varamadığı şeyleri ele alıyor.

Vol 3) Yazar aynı zamanda bir İslam alimi. Söz konusu din olunca genelde dini baz alarak bu hikayeleri ele almış. Daha doğrusu dinin hayatın her alanında geçerliliğini ispatlayan bir eser olmuş.

Vol 4) Sadi Şirazi, hikayelerini anlatırken hikayelerine uygun olan bazı hadisleri de bazen hikâyeye katarak, dini daha iyi anlamaya yol açıp okura hatırda kalır ifadeler kullanıyor.

Vol 5) Yazar kendi yaşam tecrübesini de hikayelerine katmış. Her ne kadar yazılan hikayeler hep başkalarının başına gelmiş yaşanmış olaylar olsa da, yazar da kendi yaşam hikayesinden kesitler sunuyor okura. Ve güzel olan şeyse, yazarın koca bir İslam alimi olması. Yani bunun bile insana katacağı bilgeliği siz düşünün.

Vol 6) Her ne olursa olsun, doğruluk iyilik ve dürüstlüğe dair çok güzel öğütler veriyor. İnsan okuyunca gerçekten ne olursa olsun iyilikten doğruluktan şaşmamak gerektiğini öylesine güzel anlıyor ki...

Vol 7) Her kim olursa olsun, sonuç olarak öğrenmenin yaşı olmadığından sizleri Sadi Şirazi'yi okumaya davet ediyorum. Her kesime ve her konuda size güzel öğütler verip hayatınızı daha güzel bir şekilde yoluna koymanıza yardımcı olur.

Başucunda durulup sık sık okunması, okundukça ders alınması ve ders alındıkçada hayatı daha güzel yaşamak için okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Herkese keyifli okumalar dilerim. Esen kalın...
193 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Sadi Şirazi aynı zamanda islam alimi bu hikaye tarzı kitabında mutluluk, iyilik, bilgelik gibi konuları ele almış. Ve hikayelere hadisleride katarak dini açıdan daha iyi anlamaya, hafızada kalmasına özen göstermiş. Kendi yaşam tecrübelerinide katmış hikayelere. Her yaşa hitap eden anlaşılması kolay sade bir eser olmuş.
288 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Kitabın yazarı Sadi Şirazi olunca kitap ismine bakmanın gereği kalmıyor. Daha önceden Gülistan kitabıyla tanımıştım. Bütün kitaplarını da bitirmeye niyetliyim. Bostan kitabı dini bir kitap değil, nasihat kitabıdır. Hayatın feleğinden geçmiş bir zatın altın nasihatleriyle süslenmiş bir eser. Çoğu eseri okuduğunuzda içinde anlamsız çok sayfa olur. Bostan'da anlamsız cümle bile bulmak mümkün değildir. Fakat altı çizilen yerlerin hayata tatbik edilmesi gerekir. Roman gibi okunacak bir eser değil. Kitapta en sevdiğim cümle: ''Midesi geniş olanın yüreği dar olur'' Herkese keyifli ve bol okumalar..
288 syf.
·Beğendi·8/10
Farklı ebatta ve yayınevinden de olsa okunan kitap " Bostan ve Şadİ-i Şirazi " olunca deyim yerindeyse akan sular duruyor.On bölümden oluşan bu kitabı sakin bir kafayla okumak şart.
Onüçüncü yüzyılda yaşamış olan yazar,konuları yalın ve gerçekci bir şekilde anlatıyor.Tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.
288 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Öğüt ve ders veren hikâyelerle dolu bir kitaptı.
Nefsini eğitmek isteyenlere tavsiyemdir.
Hayat boyunca kullanacağım cümleleri de alıntıladım aşağıya.
Kitaptan alıntılar
Anlayışlı insanlar kusuru değil güzelliği ararlar.
Senin iyiliklerin söze sığmaz, dil bunların şükründen acizdir.
Allah'ım beni güzelliğe yönelt.Senden güç alamazsam kimseye bir hayrım erişmez. (Âmîn)
Varlığın yüreğine sızmak... İnsana yakışan budur.
İddiayı mânâ ile diriltmek gerekir.
Benzerini bulamayacağın bir şeyi terk etme.
Tanenin özü sağlamsa, niteliğini yitirmez.
Büyümek istersen küçülmelisin kendi gözünde.
Kusur arayan göz güzelliğe kördür.
YÜREĞİ MUM GİBİ YANMAYAN MECLİSİ AYDINLATAMAZ.
Yücelmek istiyorsan, alçak gönüllülük yokuşundan in.
Damdan düşmeyen, düşenin halinden anlamaz.
Anılarda kalan tuz yaramı tazeledi.
Ey akıllı kişi, Allah'a şikâyet et, Allah'tan şikâyet etme.
Gerçek misk insanlar arasında kolayca ünlenir.
Beden semirdikçe ruh güçsüzleşir.
Gönül, gizleri saklayan bir hisardır.
Gül devşirdiğin ağacın dikenine katlanmalısın.
Hem ışık hem ateş saklayan bir kıvılcımdır sözlerim, toplumu aydınlatır.
Yüreğini temiz tut.Bulanık ve paslanmış ayna iyi göstermez.
Boş kafesin değeri yoktur.Ruhunu korumaya çalış.
Gözündeki gaflet sürmesini temizle.Yarın oraya toprak dolacak.
Aynaya karşı ah çekersen buğularsın onu.İyi göstermez, kararır.Gönül aynası böyle değildir.Ah çektikçe parlar.
Varlığım ve yokluğum birdir katında.Bağış güneşinden bir kıvılcım bağışla, o ışıkta boğulayım. ( Âmîn )
Nur'unun onuruna beni ateşte yakma. ( Âmîn )
Rahmet yağmurlarınla yıka kirlerimizi. ( Âmîn )
ALLAH'IM BAĞIŞINDAN UMUDUMU KESTİRME. ( ÂMÎN )
288 syf.
·Beğendi·10/10
Ders alınacak , hayat yolunda ışık tutacak bir kitap. Ama okuyan feyz almalı. Yoksa sadece kitap okumuş olur.
311 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Sad’i Şirazi’nin anlatım tarzına diyecek yok, etkili bir anlatım dili var. Ve bol bol öğüt, nasihat içeriyor bu yüzden çok beğendim. Ama Güstanı bundan daha çok beğendiğimi söyleyebilirim :)
Her ikisinide tavsiye ederim
İyi okumalar

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bostan
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
312
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054411245
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ravza Yayınları
Bostan'da hikaye ve menkıbeler kısa, öz ve güzel olarak yazılmıştır. İfadeler her bakımdan sağlamdır. Bostan da Gülistan gibi asırlarca İslam aleminde büyük rağbet görmüş, medreselerde ders kitabı olarak okunmuş, birçok şerh ve tercümeleri yapılmıştır. Yakın zamana kadar Anadolu'da okunan bostan, muhtelif kimseler tarafından şerh ve tercüme edilmiştir.

Kitabı okuyanlar 855 okur

  • Soner CANTÜRK
  • Ümit yaşlı
  • Öykü
  • Züleyha
  • Sabiha Kılıç
  • Kadir uzun
  • Tanju GÜLEN
  • F.Zehra Söyler
  • Fırat Şenol
  • Kenan Özbilici

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.3 (5)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0.5 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları