6,9/10  (15 Oy) · 
36 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.094 gösterim
Romantik dönem Fransız edebiyatının başeserlerinden biri olan Carmen, tutkulu aşkın insanı nasıl tutsak ettiğini anlatır. Yazarının ölümünden sonra, librettosunu Meilhac ve Halévy'nin yazdığı, müziğini Bizet'nin bestelediği Carmen operası, ilk kez 1875'te Paris'te temsil edilmiş ve günümüze dek binlerce kez opera, bale ve tiyatro eseri olarak seyirciye ulaşmıştır. Carmen, zamanla, dünyanın en çok okunan kısa romanlarından (novella) biri olmuştur.

Hiçbir erkeğe bağlanmayan Carmen'in cazibesine kapılan Jose Navarro, aşkı uğruna askerlik görevine ihanet eder ve giderek bir hayduta dönüşür. Don Jose'nin yakıcı tutkusu ile Carmen'in acımasız kararlılığı, trajik bir cinayete neden olacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  95
 • ISBN:
  9789755337753
 • Çeviri:
  Nesrin Altınova
 • Yayınevi:
  İmge Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Quzelkurto 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Genel olarak kitap sıradan çingene kahramanlarla sıradan bir hikayeyi anlatmakla beraber kitabın sonlarında çingenler, yaşadıkları yerler ve konuştukları diller hakkında bilgi veren sade, akıcı ve aşk üzerine yazılmış bir kitaptır.

Merve Yüce 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hayatını düzgün yaşayan bir askerin yükselip rütbe arttırmayı planlarken ilk görüşte kapıldığı bir çingene için bütün her şeyi geride bırakıp haydut olup çingeneyi elde etmeyi çabalamasını anlatan çok akıcı bir üsluba sahip 1,5 saatlik bir yolculuk sırasında okurken bitirdiğim hikayeler tarzındaki kitap sanki ispanya sokaklarındaymışım gibi kültürünü anlatan kitabı pek beğendim.

ihtiyar 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Çok eski baskısını Ankara'da bir sahafta görünce aldım. Almamın tek sebebi hayatımı perişan eden kadınında arada bir kullandığı ismi taşımasıydı. Daha da ilginç olan kitapta Carmen isminde bir çingene kadının olmasıdır ki erkekleri kendine aşık eden ve hiçbir erkeğe bağlanmayan bir karakterdir. Aynı dedim, aynısı...Kitabı geç okuduğum için ayrıca da üzüldüm.

Fırat Çağlar MANTAŞ 
17 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

kitabın hikayesinden ziyade Carmen karakteri etkiledi beni. Büyüleyici, inanılmaz hatta tehlikeli bir kadın. Özgürlüğüne düşkün, zeki ve vefalı... Kitapta birçok çingene atasözü var ve yazar kitabın sonunda çingenelerin kökeni ve dilleri için bir bölüm ayırmış. ilginç bir kitap. beğenerek okudum

Emre Şeyda 
12 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Daha öncesinde operasını izlediği,m Carmeni okumak oldukça güzel bir deneyim oldu benim için. Çok başarılı bir çalışma olarak bulmasam da içerdikleri ve Carmenin yaşattıklarıyla birlikte beni oldukça etkiledi. Kitap olarak bana etkisinden ziyade operasının etkisi bambaşkaydı. Okumak isteyenlere keyifli okumalar dilerim.

Kitaptan 1 Alıntı