7,2/10  (27 Oy) · 
61 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.257 gösterim
Romantik dönem Fransız edebiyatının başeserlerinden biri olan Carmen, tutkulu aşkın insanı nasıl tutsak ettiğini anlatır. Yazarının ölümünden sonra, librettosunu Meilhac ve Halévy'nin yazdığı, müziğini Bizet'nin bestelediği Carmen operası, ilk kez 1875'te Paris'te temsil edilmiş ve günümüze dek binlerce kez opera, bale ve tiyatro eseri olarak seyirciye ulaşmıştır. Carmen, zamanla, dünyanın en çok okunan kısa romanlarından (novella) biri olmuştur.

Hiçbir erkeğe bağlanmayan Carmen'in cazibesine kapılan Jose Navarro, aşkı uğruna askerlik görevine ihanet eder ve giderek bir hayduta dönüşür. Don Jose'nin yakıcı tutkusu ile Carmen'in acımasız kararlılığı, trajik bir cinayete neden olacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  95
 • ISBN:
  9789755337753
 • Çeviri:
  Nesrin Altınova
 • Yayınevi:
  İmge Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Ferah 
28 May 12:54 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Çok uzun bir roman değil. Okuyacaklar için çok uzun bir öykü gibi de gelebilir. Yaşadığım yerlerde gördüğüm çingeneler ile benzerliği pek çok kitaptaki çingenelerin. Buradaki çingeneler için de kocaları pek bir kutsal. Aynen buradakilerde de hatun çingeneler çalışıyor, koca erkek çingeneler günlerini gün ediyor. Çingene hatunu Carmen, kendisine yardım eden Jose ile yakınlaşır sevgili olur. Evli olduğunu ve eşinin hapishaneden kaçırdığını gizler. Bunu öğrenen kör kütük aşık Jose kıskançlıktan bu kocayı öldürür. İkisi evlenirler. Ancak bir türkü sadık olamayan , başkaları ile flört etmekten vazgeçemeyen Carmen kocasından kendisini öldürmesini ister. Ne mi oluyor sonuçta? Merak eden okuyacaktır eminim. Keyifli okumalar...

Quzelkurto 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Genel olarak kitap sıradan çingene kahramanlarla sıradan bir hikayeyi anlatmakla beraber kitabın sonlarında çingenler, yaşadıkları yerler ve konuştukları diller hakkında bilgi veren sade, akıcı ve aşk üzerine yazılmış bir kitaptır.

Şimal 
20 Tem 09:53 · Kitabı okudu · 7/10 puan

yıllar önce kitapçılarda denk gelip isminin cazibesine kapılıp aldığım bir kitaptı.. ince bir kitap fakat zihnimde kalan şey kitabı bitirmeden bırakamamış olmamdı..ispanyada geçiyor olaylar.. çingene olan Carmen bir afet tabii.. genel olayların dışında çingeneler ve yaşamları hakkında çok orijinal bilgiler içeriyordu hatta ispanyada çingene olması da şaşırtmıştı beni diye hatırlıyorum.. hatırladığım başka bir şey ise Carmen in çingene kocasına sadakati ve her ne yaparsa yapsın kendi ırkından olana karşı bağlılığıydı..

Merve Yüce 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hayatını düzgün yaşayan bir askerin yükselip rütbe arttırmayı planlarken ilk görüşte kapıldığı bir çingene için bütün her şeyi geride bırakıp haydut olup çingeneyi elde etmeyi çabalamasını anlatan çok akıcı bir üsluba sahip 1,5 saatlik bir yolculuk sırasında okurken bitirdiğim hikayeler tarzındaki kitap sanki ispanya sokaklarındaymışım gibi kültürünü anlatan kitabı pek beğendim.

Çok eski baskısını Ankara'da bir sahafta görünce aldım. Almamın tek sebebi hayatımı perişan eden kadınında arada bir kullandığı ismi taşımasıydı. Daha da ilginç olan kitapta Carmen isminde bir çingene kadının olmasıdır ki erkekleri kendine aşık eden ve hiçbir erkeğe bağlanmayan bir karakterdir. Aynı dedim, aynısı...Kitabı geç okuduğum için ayrıca da üzüldüm.

Gözde Kübra Özbölük 
20 Ağu 23:26 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Bu kitabı okudum tam bi çingene hayatı üzerine kurulu bi aşk var .
Güzel ve etkileyici bi o kadar da sürükleyicidir ,tavsiye ederim..Bir Dünya Klasiği daha kütüphaneme eklendi:)

Fırat Çağlar MANTAŞ 
17 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

kitabın hikayesinden ziyade Carmen karakteri etkiledi beni. Büyüleyici, inanılmaz hatta tehlikeli bir kadın. Özgürlüğüne düşkün, zeki ve vefalı... Kitapta birçok çingene atasözü var ve yazar kitabın sonunda çingenelerin kökeni ve dilleri için bir bölüm ayırmış. ilginç bir kitap. beğenerek okudum

Dilara Kurt 
15 Ağu 16:22 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Carmen’in neler yapabildiğini anlatan kısa bir kitap. Kitabın içerisinde hem döneminin olayları, hem insanların aşk uğruna yaptıkları hem de insanları çıkarları için neleri göze aldıklarını okuyoruz...

Mervenur Öngen 
 04 Ağu 12:57 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Carmen adında bir çingene kızına aşık olan bir askeri konu eden kitap. Carmen uğruna yapılanlar ve Carmen'in kayıtsızlığı bir araya gelince traji komik bir kitap çıkmış ortaya. Benim hoşuma giden bir kitap oldu. Zaten kısa ve bir günde bitirilebilecek bir kitap. Insana neler katacağına gelirsek, birine körü körüne bağlanmamak gerektiğini ve kötü yönlerini görebilmek gerektiğini öğretebilir.

Emre Şeyda 
12 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Daha öncesinde operasını izlediği,m Carmeni okumak oldukça güzel bir deneyim oldu benim için. Çok başarılı bir çalışma olarak bulmasam da içerdikleri ve Carmenin yaşattıklarıyla birlikte beni oldukça etkiledi. Kitap olarak bana etkisinden ziyade operasının etkisi bambaşkaydı. Okumak isteyenlere keyifli okumalar dilerim.

Kitaptan 7 Alıntı

Ferah 
28 May 12:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“Çingene gözü, kurt gözü der bir İspanyol atasözü. Bu da, iyi bir gözlemi açığa vurur. Bir kurdun bakışını incelemek için bitkiler bahçesine gitmeye vaktiniz yoksa bir serçeyi gözlediği sırada kedinize bakın, yeter.”

Carmen, Prosper Mérimée (Sayfa 30 - Mercek Yayınevi/ 2003)Carmen, Prosper Mérimée (Sayfa 30 - Mercek Yayınevi/ 2003)
Ferah 
27 May 13:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“İspanyollar derler ki, bir kadına güzel denebilmesi için onun otuz şartı bir araya getirmesi gerektir. Ya da şöyle diyelim: Böyle bir kadın, her biri kişiliğinin üç parçasına uygulanabilecek on tane sıfatla tanımlanabilmelidir. Örneğin üç tane kara şeyi olmalıdır: gözleri, gözkapakları, kirpikleri. Üç tane ince, zarif şeyi olmalıdır: parmakları, dudakları, saçları.”

Carmen, Prosper Mérimée (Sayfa 29 - mercek yayınevı/2003)Carmen, Prosper Mérimée (Sayfa 29 - mercek yayınevı/2003)
Madam Tutli Putli 
 29 May 12:02 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kadın Gibi Kadın; CARMEN!
Bir şeyi yapamaktan men ediliğim zaman o şeyi derhal yaparım.

Carmen, Prosper Mérimée (Sayfa 79 - İmge Yayınları)Carmen, Prosper Mérimée (Sayfa 79 - İmge Yayınları)
Madam Tutli Putli 
 29 May 11:43 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Çingene deyip geçmemek lazım
Onun soyundan insanlar için özgürlük her şey demekti, kendilerini bir günlük tutukluluktan kurtarmak için bir kenti ateşe verebilirdi.

Carmen, Prosper Mérimée (Sayfa 45 - İmge Yayınları)Carmen, Prosper Mérimée (Sayfa 45 - İmge Yayınları)
Şeyda Deniz ZEHİR 
27 Ağu 20:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yalnız,kadınlarla kedilerin bir âdeti vardır; Çağırırsanız gelmezler de çağırmazsanız gelirler.

Carmen, Prosper Mérimée (Sayfa 41 - İlya İzmir Yayınevi)Carmen, Prosper Mérimée (Sayfa 41 - İlya İzmir Yayınevi)
Madam Tutli Putli 
29 May 12:00 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Carmen, tehlikelidir!
İnsan hiç farkında olmadan namussuz alçağın haline geliveriyor. Güzel bir kız adamın başını döndürüyor, onun uğruna dövüşüyor, bir felaket oluyor, dağlarda yaşamak gerekiyor, kaçakçılıkla işe başlamışken insan hırsız olup çıkıyor.

Carmen, Prosper Mérimée (Sayfa 66 - İmge Yayınları)Carmen, Prosper Mérimée (Sayfa 66 - İmge Yayınları)