Çarpışma Partisi

7,2/10  (9 Oy) · 
25 okunma  · 
11 beğeni  · 
816 gösterim
Onu herkes farklı anlatıyor. Biri, "Yedi Bela Öğğk Casey aslında kötü biri değil; sadece dünyada sahici bir şeyler bulmaya çalışıyor" diyor. Onu etkileyici ve olağanüstü bulanlar kadar onun iğrenç, korkutucu, hatta katil olduğunu düşünenler de var. Peki kim bu Öğğk Casey denen adam?

Chuck Palahniuk'un, her zaman olduğu gibi, bir öncekinden daha çılgın bu romanı bir anlamda sözel kişisel tarih. Amerika'nın başına bela kesilip, yürüyen ve konuşan bir kitle imha silahına dönüşen iğrenç mi iğrenç bir tipin, Yedi Bela Öğğk Ca-sey'nin, hayatına giren ya da girmeyip şöyle bir kenarından geçen bir sürü insanın sözlü anlatımıyla, kimsenin hayal bile edemeyeceği eylemlerine tanık oluyoruz.

Öğğk Casey daha küçük yaşta, koklayarak ve tadarak olaylar ve kişiler hakkında çok şey söylemek gibi olağanüstü özelliklere sahiptir. Doğduğu Middleton kasabasının çölünde hayvan yuvalarına kolunu ya da bacağını sokarak kendine kuduz bulaştırır. Çok zeki olmasa bile uyanıktır ve hayatın kanlı, canlı gerçekliğine herkesten farklı yaklaşır. Dolayısıyla yaşadığı aşk bile şiddetli, tiksindirici ve zorlayıcıdır. Elbette, seksidir de. Büyük şehre taşındığında "arabalarla yapılan Dövüş Kulübü" diyebileceğimiz Çarpışma Partisi'ne katılır ve sıra dışı olaylar yaşanmaya devam eder...

Kısacası, roman boyunca yine rahatsız olacaksınız. Bu kitapta, insanların sıradan hayatlarındaki günlük tecrübelerine gizlenmiş aşırılıklar öyle açık, net ve sansürsüz anlatılıyor ki, zaman zaman utanacak, iğrenecek ve dehşete düşeceksiniz. Ama sonunda her zamanki gibi, aklın sınırlarını zorlayan bir yazarı okumanın verdiği mutlulukla hınzır bir gülümseme yayılacak yüzünüze
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9789755395715
 • Orijinal Adı:
  Rant
 • Çeviri:
  Funda Uncu
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gizem 
05 May 12:00 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitap hakkında yorum yapmak çok kolay değil, konu gündelik veya açıklanabilir değil. Zamanın tek yönlü olmadığını ve salgın hastalıkların ne denli ürkütücü boyutlara ulaşabileceğini anlatan bir kitap. Dili gayet anlaşılır. Kitapta ara ara hastalıklarla alakalı yaşanmış/gerçek bilgilere ulaşmak mümkün. Kitabın bana kattığı en önemli şey tek yönlü düşünme sistemimi kırmış olması. Konuyu takip ederken biraz güçlük çekiyor ancak kitabın yarısını geçtikten sonra esas ödülü alıyorsunuz. Yazarın diğer kitapları okunduktan sonra okumanızı tavsiye ediyorum, üslubunu ve dilini kavradıktan sonra daha kolay okunabilir bir kitap haline gelecektir.

Tuba Hız 
 20 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 7/10 puan

Üzerine yorum yapılması güç bir Chuck eseri daha, insanlar gerçekten bu kadar iğrenç olabilirler mi dedirten bir farazi karakterin çocukluğundan başlayıp, dövüş kulübünü bu kez arabalarla yaptığını hayal edin.
Şimdiden iyi okumalar...
https://kelimelersahneler.blogspot.com.tr/...sma-partisi.html?m=0

Kitaptan 5 Alıntı

Tanrılarının bakire bir insandan ölümlü bir çocuk tasarladığına inanan milyarlarca insanın yaşadığı bu dünyada, insanların çoğunun azıcık hayal gücü olması şaşırtıcıdır.

Çarpışma Partisi, Chuck PalahniukÇarpışma Partisi, Chuck Palahniuk
Gizem 
17 Nis 13:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Dinleyin. Öğğk insanlara, "Tanıştığınız her insan için siz farklı birisiniz." derdi.

Çarpışma Partisi, Chuck Palahniuk (Sayfa 32)Çarpışma Partisi, Chuck Palahniuk (Sayfa 32)
Gizem 
17 Nis 13:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Hayal kırıklığından bahsediyorum. Değişimin, bu akışın içindeki bütün yalan ve gerçeklerden: Şekerleme değerinde altınlardan. Altın değerinde şekerlerden. Makarnalar, beyin yerine geçiyor ve büyükler Diş Perisi'nin gerçek olduğuna yemin ediyorlar. Noel Baba gibi tuhaf, kültürel bir yanılgı yıllık perakende satışların yarısına yön verebiliyor. Bazı kıçımın kenarı efsaneler, ulusal ekonomimizi yönlendiriyor. Bu durum hayal kırıklığından da öte.

Çarpışma Partisi, Chuck Palahniuk (Sayfa 79)Çarpışma Partisi, Chuck Palahniuk (Sayfa 79)

Öğğk bazen, "Sadece başkalarının gözünde var oluyoruz" derdi.
Onun mezar taşına ondan bir alıntı yazacaksanız, Öğğk'ün en sevdiği şu sözü yazın: "Yarın sahip olacağınız gelecek, dün sahip olduğunuz gelecekle aynı olmayacaktır.

Vurucu Dunyun( Çarpışma Partisi Üyesi): Bu çok saçma. Öğğk'ün gözde deyişi şuydu: "Bazı insanlar insanoğlu olarak doğar. Geri kalanımız ise insan olabilmek için hayatımız boyunca uğraşırız."

Bodie Carlyle: Öğğk'ün şunu sürekli söylediğini hatırlıyorum: "Hiçbirimiz bu akşamki kadar genç olamayacağız."

Çarpışma Partisi, Chuck PalahniukÇarpışma Partisi, Chuck Palahniuk

Öğğk "Hayatın en rahat kısmı, omzunun üzerinden geriye bakmak ve senden kötü durumdaki insanların arkanda sıraya girmiş olduğunu görmektir." derdi.

Çarpışma Partisi, Chuck PalahniukÇarpışma Partisi, Chuck Palahniuk