·
Okunma
·
Beğeni
·
775
Gösterim
Adı:
Cennet
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
268
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059676618
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Demeter Yayınları
Baskılar:
İlahi Komedya
İlahi Komedya - Cennet
Cennet
216 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
İnsan kendine uygun olmayan
bir yazgıyla karşılaşırsa, yerini bulamayan
her tohum gibi, ulaşamaz başarıya.
Doğanın önerdiği ilkelere
uyum gösterseydi eğer aşağıdaki dünya,
çok daha iyi bir toplum olurdu yeryüzünde
Ama siz, kılıç kullanması gerekeni
dine yöneltiyor, vaaz vermesi gerekeni
kral yapıyorsunuz;
İşte bu nedenle doğru yoldan sapıyorsunuz.
216 syf.
·Beğendi·8/10
İlahi Komedya'nın 3. bölümü Cennet'tir. Araftaki tırmanıştan sonra Cennet'e ulaşılır. Cennet bölümü; ise 10 kattan oluşur. 10. katında Tanrı vardır ve İlahi bir kavuşma söz konusudur. Bu bağlamda Tasavvufi yaklaşımlara benzediğini söyleyebilirim. Bu tırmanma sürecini, tasavvufta "yokluk kapısı" olarak bakarsak 10. katta 'yok olmak', 'Allah ile bütün olmak', 'İlahi ruha kavuşmak'tır. Tasavvufta Ruh(her bir kişinin ruhu) İlahi Ruh'tan (Allah'ın her birimize kendi ruhundan üflediği Ruh) ayrı kaldıkça acı çeker. Cennet'in bu 10. katında ruhlar bütünleşir ve acı diner.
216 syf.
·Beğendi·6/10
Eminim ki herkes Cennete gitmek ister, ama kimse ölmek istemez. Belki de en büyük sorunumuz budur. Her şeyi olsun isterken her şeyi kaybetmek. Madem ki Tanrı, kendini insanlarda hayvanlardan, hayvanlarda da bitkilerden daha fazla gösteriyor; o halde tüm bu nefsani arzuların sorumluluğunu ona yükleyebilir miyiz? Elbette hayır. Bu sınırı aşmak olurdu. Hayır, biz sınırı aşanlardan değil sadece sorgulamayı sevenlerdeniz. Sorgulamak da zorundayız. Kainatta yaradılmış her şey Tanrı’dan gelir. Ve eğer Tanrı iyiyse -ki öyle kabul ediyoruz- o zaman yaradılanların iyiye, doğruya susamış olmaları gerekmez mi? Peki ama bunca cehennemlik günah neden işleniyor? Bu da bizi tek bir kader olamayacağı sorunsalına götürüyor. Eğer tek bir kader varsa bu insanların cehenneme gideceği zaten yaradılmazken belliydi ve sorumlusu Tanrı demek zorundayız. Eğer tek bir kader yoksa ve birden fazla kader var ise yalnızca Allah’ın bildiği bu kaderlerden herhangi birisini, yaptığımız seçimlerle kendimiz belirliyoruzdur. Bunun da sorumluluğu tamamen bize ait oluyor. Evet bazen gitmemiz gereken yoldan gitmek zorunda bırakılmış olabiliriz. Yalancı zevklere uyarak dünyaya meyletmiş, Cenneti ıskalamış olabiliriz. Ama bütün günahlarımızdan sıyrılabilirsek Tanrıya benzeyebilir ve Cennetde onunla buluşabiliriz. Varoluşçu felsefi akımlara göre insanın önceden belirlenmiş bir doğası yoktur. İnsan var olduktan sonra kendi doğasını kendisi belirler. Hobbes’a göreyse insan doğuştan kötücül tasarlanmıştır. Hangisi haklı bilmiyorum. Ama insanın insan olduğu sürece cennetde bir yeri olacağına inanıyorum. Eğer özgür iradeye sahip varlıklarsak o zaman bu kötülüğü Tanrıya mal edemeyiz. Bize Tanrı tarafından bahşedilen özgür irademizi yanlış yorumluyoruz. Kötülüklerin kaynağı aslında gene özgür irademiz. Dünyadaki kötülükleri ortadan kaldırırsak o kötülükleri yok eden iyilikleri de ortadan kaldırmış oluruz. Peki bir de başka bir pencereden bakalım. Cennetde hizmet etmektense Cehennemde hüküm sürmeyi tercih eder miydiniz? Eğer böyle bir seçim yaparsanız Şeytan’ın yapabildikleri karşısında önce şüphe eder sonraysa korkuyla saygı duyarsınız. Ancak zamanla anlarsınız ki aslında hiçbir şey kazanmamak uğruna her şeyi kaybetmişsiniz.
“İnsanoğlunun içinde canlanan her türlü hissi besledim. Onun ne istediğini önemsedim, onu hiçbir zaman yargılamadım. Neden? Çünkü onu hiçbir zaman reddetmedim, kusurlarına rağmen. Ben insanoğlunun fanıyım!” -Şeytan
Evet, o böyle çalışıyor. Gerçek mutluluktan dikkati dağıtmanın tek gerçek yolu materyalizmdir. Dante’nin de İlahi Komedyası’nda bize anlatmak istediği aslında budur. Deizm, paganlık, şehvet, oburluk, aç gözlülük, savurganlık ve cimrilik, hilekarlık, hainlik, kibir, hırs ve daha niceleri… Genelde de baksanız özelde de baksanız daima materyalizme çıkıyorsunuz. Siz hiç cenneti elde etmek için aç gözlülük yapan birini gördünüz mü? Ya da cennetde bir villa satın almak için hilekarlık yapan birini? Değil mi… Umarım bir gün biri çıkıp da “Ey insanoğlu” dediğinde üzerine alınacak biri bulunur…
216 syf.
·1 günde·10/10
Ağır ağır dedim hep dert yandım ama bu kitapta şunu fark ettim ki okudukça hızlanıyor. Yani alışıyorsunuz artık, hatta cümleleri dipnotlarla açıklamışlar demiştim ya ona bile fazla gerek kalmıyor (tabi kişi isimleri hariç). Ben bu üçlemeden en çok cehennemi sevdim, orası daha aksiyonluydu Araf ve Cennet'te bazı katlar çok uzun anlatılmış. Bunlar dışında beni en çok zorlayan klasikler arasında Böyle Buyurdu Zerdüşt'ten sonra ikinciliğe yerleşti Tam bir deha örneği, ölmeden önce kesinlikle okumanız gereken kitaplar arasına koymalısınız
Diğer iki kitaba oranla çok da kendimi kaptıramadigim bir kitap oldu. Serinin sonuncu kitabi genelde daha çarpıcı olur ama özellikle cehennemin gerçekçiliğinden sonra,biliyorum cennet de hepsi gibi hayali oluşturulmuş, çok da sevemedim.
216 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Merhabalar. Sonunda dante'nin ilahi komedya adlı eserini bitirdim. Aslında en zor geçen, okumakla bitmediğini sandığım bölümü cennetti. Zor ve Araştırma gerektiren bir eser olduğunu söylemeliyim. Ama tam bir genel kültür kokuyor.
Size burada boş ümitler verip yalan söylememe lüzum yok. Kitap gayet ağır gidiyor. Ama okunmalı. Çünkü bu eser bir klasik;ve genel kültür bakımından olsun, hayal gücü ve düşünce yönünden olsun bunları geliştirmek için bir nimet. Benim en hızlı okuduğum bölümü araftı. O daha akıcı ve güzel geçti benim tarafımdan.
Bu kitabında cennetliklerden bahsediyor.
Zaten katları Beatrice ile çıkıyor, biricik sevdiği ile.. Bu arada dante, Beatrice'ye öyle aşık ki kitabında ona yer vermiş. Önce meryem, sonra havva, sonra Beatrice geliyor diye hatırlıyorum. Onu öyle ilahi ve yüksek mevkiye koymuş. Sevgi her yerde kendisini belli ediyor. Beatrice katları çıktıkça, nurundan kaynaklanan aydınlığı artıyor ve dante bunu inanılmaz anlatıyor. O hayatı boyunca ulaşamadığı, 9 yaşından itibaren sevdiği o kadını...
Bu arada kitapta Aziz Francesco, Aziz Domenica, Aziz Bernard gibi isimlerden bahsediliyor. Eğer mitolojik alt yapınız varsa güzelce okuyabilirsiniz. Kitapta yer alan olay, olay örgüleri, ya da bazı tanrı ve isimlerin açıklamasını altında vermişler. Yani bu sembolik terimleri anlıyorsunuz. Hatta ben öyle birkaç isme merak sardım.
Zaten en sonunda tanrının huzuruna çıkıyor ve ondan sonra tek arzusu bu oluyor.
Dini motif ve mitleri bilmek daha çok kolaylaştırır işinizi. Çünkü isa ya da diğer peygamberlerin yaşadığı olaylardan da söz etmiş. Ve dini sembollerden çok yararlanmış. İşte yahudilerin şamdanı vs..
Bu arada tanrının katı arşıala'dır.
Çok anlatmak da istemiyorum. Çünkü ben anlatırsam okumanızın bir anlamı kalmayacak.
İyi kalın ve okuyun.. Dante Alighieri İlahi Komedya
304 syf.
·Puan vermedi
Sonunda yolculuğun bitimini gördük. İtalyan edebiyatı ile Dante sayesinde tanıştım ve İlahi Komedya sayesinde sadece İtalya hakkında değil, Hristiyanlık inancı, aşk ve dönemin toplumsal, bilimsel, politik birçok sorunu hakkında bilgi sahibi oldum. Öğrenirken de sonunu merakla beklediğim bir serüven oldu benim için. Dante bu kadar güzel aşık olmasaydı, aşkını toprağa gömmeseydi bu eseri ortaya çıkaramazdı. Politik yönüyle tanınıp yanlış anlaşılmanın acısını sürgüne gönderilerek çekmeseydi, bu eseri yazabilecek kadar pişemezdi. Çekilen büyük acının taktir edilesi bir sonucu ortaya çıkarması; insan ruhunun duygularla beslendiğinin ve hiçbir gelişmenin acı çekmeden olamayacağının bir örneği de oldu aynı zamanda.
Çok fazla içeriğe girmeden İlahi Komedya üçlemesinin son kitabı Cennet’i de bırakıyorum buraya. İlk iki kitabın yorumu da hesabımda var. Okumak isteyenler için yine de üçlemenin sırasını ekleyeyim istiyorum:
1.kitap = Cehennem
2.kitap = Araf
3.kitap = Cennet
Keyifli okumalar dilerim.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cennet
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
268
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059676618
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Demeter Yayınları
Baskılar:
İlahi Komedya
İlahi Komedya - Cennet
Cennet

Kitabı okuyanlar 88 okur

  • fuat afşin

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%3.7 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0