Çocukluk Sırrı Kişilik Ve Karakter Gelişiminde

8,2/10  (20 Oy) · 
58 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.783 gösterim
Her çocuğun özünde, o çocuğun nasıl bir yetişkin olacağının şifrelerini barındıran 'çocukluk sırrı' vardır.

Bu sır, çocuğun içinde 'buyurucu bir iç kılavuz' olarak, mütevazı bir sabırla, adım adım o çocuğun kişilik ve karakterini oluşturma mücadelesi verir.

Yetişkinler ise, çocuğun özünde gerçekleşen bu ince yapılanmayı hesaba katmadan, kendilerince bir zoraki kişilik oluşturma gayreti içine girdikleri için, çocuk eğitiminde sorunlar yaşanıyor.

Bu kitapta, çocuğun benliğini zarara uğratmadan, kişilik ve karakterini bozmadan, onlara nasıl rehberlik yapılacağını bulacaksınız...

Başka bir deyişle, bu kitapta, Mevlana'ların, Hacı Bektaş'ların, Yunus'ların, Fatih'lerin nasıl yetiştiğinin sırlarını barındıran Anadolu Pedagojisi'ni bulacaksınız...
Efşan 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aile kurmayı isteyen her birey okumalı diye düşünüyorum. Anne ve baba olmak nedir ? Önce bu soruya cevap aramalıyız. Önce kendimizi, ruhumuzu büyütelim ki karakteriyle gurur duyucağımız çocuklar büyüsün. Bizim yapamadığımızı ona yaptırmak, mesleğini belirlemek yerine iyi kalpli ve cesur olmayı öğretmeliyiz.

Nezaket BAŞBOĞA 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir anne, baba, abla, abi vs yani bence herkesin okuması gereken bir kitap. şuana kadar doğru olduğunu düşündüğüm ceza-ödül yönteminin çocuğun öğrenme sürecini olumsuz etkilediğini, her çocuğun kendine özgü bir çocukluk sırrıyla dünyaya geldiği ve bunu biz büyüklerin nasıl zedelediğini , davranışlarımızla çocukların sekine halini nasıl bozduğumuzu ve daha nice hatamızı bize gösteren bir kitap.

Erhan Kurupınar 
02 Şub 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocuk gelişiminde anadolu pedagojisini anlatıyor.Anadolu pedagojisinde ödül ve cezaya yer olmadığını çocuğun karakter kişiliğine hasar vermeden yetiştirilmesi gerektiğini söylemiş.Bu yönüyle Batı'nın padagojik yöntemlerinden farklı bir anlayış geliştirdiklerini vurgulamış.Kitapta ayrıca çeşitli savunma mekanizmaları örnek hikayelerle açıklanmış.Tek eleştireceğin kısım Fatih ve özellikle yavuz gibi padişahların içlerindeki çocukluk sırrını ortaya çıkardıklarını bu nedenle iyi bir terbiye ile yetiştiklerini belirtmesi.Çünkü biliyoruz ki padişahlar taht hırsı ile kendi kardeşlerini bile öldürüyorlardı.Ayrıca yaptıkları katliamlarda cabası...

Nejla GÜNEŞ 
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Evet ağır ağır ilerlese de nihayet kitabı bitirdim. Böyle diyorum çünkü; çok önemli konuları içermesine rağmen yazar sürekli aynı kelime ve cümleleri tekrarlayarak okuyucuyu gerçekten sıkıyor. Büyük bir sabırla okumak gerekiyor. Tabi ki boş bir kitap değil. Çocukluk döneminin ilk dört yaşının çok önemli olduğunu hatta gelecekteki hayatının , karakterinin ve kişiliğinin ana temellerinin bu dönemde tamamlandığını öğreniyoruz. Bir de erken çocukluk döneminde ki bir çocuğa asla hayır, sen yapamazsın, babana söylerim, bizim zamanımızda şöyleydi filan gibi yaklaşımlarla asla yaklaşmıyoruz. Peki ne yapıyoruz ?... ?...?

Melek 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Adem Günesin ilk okudugum Kitabiydi. Kizim 1 yasindaydi. ozaman keske daha önceden okusaydim da su yaptgim yanlislarin hic birini yapmasaydim dedim. Yani annelere/babalara kesinlikle tavsiye ediyorum. Aile kuran ve cocuk buyutmek planlari yapanlara da tavsiyemdir. Butun anlattiklarini uygulamaya calistim. Bi cok insanin böyle olmaz sacmalama demelerine ramen yaptigimda israrci oldum. Su an 5 yasinda kizim, böyle olmaz diyenlerle cevabimi simdi sekil olarak veriyorum. Tesekkur ederim Adem Günese.

Fatma Ercan 
31 Tem 17:03 · Beğendi · Puan vermedi

Her birimizin bir çocukluk sırrı var doğuştan gelen...Belki de hayattaki en başarılı oldukları kabul edilen insanların en büyük şansı karşılarına çıkan anne ve babalarıydı...Her zaman doğruluğuna inandığım şey insana hayatı ailesi öğretir...Eğitim üzerine inşa edilmeye çalışılan istendik değişimlerdir...

Dilay Milligüney 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · 5/10 puan

Sürükleyici bir kitap değil. Bana gore daha cok bilimsel yönü ağır basıyor. Özellikle ebeveynlerin okumasını tavsiye ediyorum. Unutmayalım her çocuğun bir cocukluk sırrı vardır...

talha hatipoğlu 
04 Nis 15:15 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Her çocuğun özünde, o çocuğun nasıl bir yetişkin olacağının şifrelerini barındıran ‘çocukluk sırrı’ vardır.
Bu sır, çocuğun içinde ‘buyurucu bir iç kılavuz’ olarak, mütevazı bir sabırla, adım adım o çocuğun kişilik ve karakterini oluşturma mücadelesi verir.
Yetişkinler ise, çocuğun özünde gerçekleşen bu ince yapılanmayı hesaba katmadan, kendilerince bir zoraki kişilik oluşturma gayreti içine girdikleri için, çocuk eğitiminde sorunlar yaşanıyor.

Yağmur 
22 Haz 15:35 · Kitabı okudu · 15 günde · Puan vermedi

İlk ve son bölümleri akıcı ve anlam bütünlüğü içerisinde olsa da kitap ara bölümlerde konu sapması yaşadığı için beklentimi karşılamadığını söyleyebilirim.

BÜNYAMİN YILDIZ 
28 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

çocuk eğitiminde, Anadolu kültürünün, dede-nine etkilerinin, geniş aileyle birarada olmanın etkilerinin anlatıldığı kitap

Kitaptan 9 Alıntı

Beyza 
14 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Çocuğun gelecekte 'duyarlı' olması anneye, 'dirayet' ve 'irade' sahibi olabilmesi babanın yaptığı babalığa bağlıdır.

Çocukluk Sırrı, Adem GüneşÇocukluk Sırrı, Adem Güneş
Bakhtiyar Aliyev 
29 Nis 03:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Baskı İle Davranış Öğretmek
Yani çocuğunu baskı ile davranış öğreteceğini zanneden anne-babalar bilmelidirler ki, baskılar belli davranışlar kazandırsa da, çocukların kişilik ve karakterini yıprattığından, kazanılmış davranışların kaybolan değerlerin yanında öemi bir hiç hükmündedir. Zira kişiliği gelişmemiş bir çocuk, aile için tam bir beladır. Yalan söyler, hırsızlık yapar, maalesef kişiliği olmayan bir çocuğun namus bilinci de olmaz.

Çocukluk Sırrı, Adem GüneşÇocukluk Sırrı, Adem Güneş
Bakhtiyar Aliyev 
02 May 14:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ebeveynlik
Kendi korkularımızı çocuklara yansıtarak aldığımız tedbirler, kişiliklerinin sağlam bir zemine oturmasını engellemiş oluyor ve biz bunu farketmiyoruz.

Çocukluk Sırrı, Adem Güneş (Nesil)Çocukluk Sırrı, Adem Güneş (Nesil)
Yağmur 
08 Haz 09:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Önsöz
Yaşanılabilir bir toplum inşasını arzu edenler çocukluk sırrından güç almalıdırlar. Zira çocukluğun özünde, koca bir toplumu değiştirebilecek, bitmek tükenmek bilmeyen büyülü bir güç vardır. Bu, yetişkinin ruhunu örten kalın duvarları yıkabilecek ve oradan sıcacık şefkat hissini uyandırabilecek olan tek ve biricik güçtür. Yeter ki yetişkinler, çocuğa hükmetmeyi bir marifet zannetme yanılgısından çıkıp, sevgi ve şefkat hislerini yeniden canlandırabilecek olan çocuklarına, Güven içinde kendilerini bırakabilsinler.

Çocukluk Sırrı, Adem Güneş (Sayfa 9)Çocukluk Sırrı, Adem Güneş (Sayfa 9)
Bakhtiyar Aliyev 
29 Nis 03:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Güven Duygusu
Bir çocuğun, çocukluk sırrına göre şekil alabilmesi, ancak dışa vurduğu dünyasını olduğu gibi kabul edebilen bir ebeveynin varlığıyla mümkündür. … Çocuk olduğu gibi olamıyor ise, bu çocuğun kaybettiği ilk duygu “güven” duygusudur. … Çocuk güven ortamı oluşmadan kişiliğini ortaya koyamaz. … Çocuklarda davranış eğitiminden önce, güven ve sükunet eğitimi başlamış olmalıdır.

Çocukluk Sırrı, Adem Güneş (Nesil)Çocukluk Sırrı, Adem Güneş (Nesil)
Bakhtiyar Aliyev 
02 May 14:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Biyolojik Ritm
Hızlanmış bir biyolojik ritim, çocuğun his dünyasının artık algılamada zayıf kalacağının da bir işaretidir. Zira bir insan hızlı yaşamaya başlarsa, algılaması zayıflar. Algının azaıması, hissetmeyi de azaltır. Hissetmesi azalan bir kişinin duygu dünyası yeterince hassas değildir. Yavaş-yavaş duyarsızalaşmaya başlar. Anadolu pedagojisinde bu duruma “arsızlaşma” adı verilmektedir. Belki de bir çocuğun yetiştirilmesinde en çok korkulacak şey, onun duygu dünyasının böyle kaybetmiş olmasıdır.

Çocukluk Sırrı, Adem Güneş (Nesil)Çocukluk Sırrı, Adem Güneş (Nesil)
Yağmur 
11 Haz 14:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

... çocuk ruhuna giren ilk bilgiler oldukça önemlidir, yanlış bilginin yeni bilgi ile değiştirilmesi oldukça zordur. Bu sebeple, çocuklara kuru kuruya davranış öğretmek oldukça yanlış ve hatalı bir tutumdur...

Çocukluk Sırrı, Adem Güneş (Sayfa 56)Çocukluk Sırrı, Adem Güneş (Sayfa 56)
Bakhtiyar Aliyev 
29 Nis 03:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Anne-Baba ve Çocuk Arasındaki Savaşlar
Çocuklar kendilerine birtakım davranışlar kazandırılması için ruhlarının incitiliyor olması karşısında “bilinçsizce” bir “izzet savaşı”na girişirler.
Anne-baba çocuğun “aslında” kendisini korumak için girdiği bu izzet savaşını anlamaz ve çocuğu daha sert bir çatışmaya doğru giderse, ortaya çıkan sonuç her halukarda hüsrandır. Zira bu savaş, çocuk tarafından kazanılırsa, çocuk anne-babasına karşı ikinci bir savaş başlatır: “iktidar savaşı”… Aslında çocuğun anne-babası ile giriştiği bu iktidar savaşı, çocuğun kendisini anne-babasından her an koruma çabasıdır. Dahası, çocuk iktidarı onlara kaptırması halinde, kendi izzetinin kırılacağının korkusunu taşır ve bu korkukunun verdiği bir hırçınlık yaşar.
Çocukla girişilen – illk savaş olan – izzet savaşında çocuk yenik düşerse, bu çocuğun izzetini kaybetmesi anlamına gelir. İşte bu durum, insan yaşamının en trajik yanıdır. Çocuk kendi duygu dünyasını ortaya koymak yerine, artık yenik düştüğü anne-babasına kendi ruhunu teslim etmeyi kabullenmiştir.

Çocukluk Sırrı, Adem Güneş (Nesil)Çocukluk Sırrı, Adem Güneş (Nesil)