Doğal Ebeveynlik Duyguda Özgür Davranışta Disiplinli Çocuklar İçin

8,0/10  (6 Oy) · 
21 okunma  · 
7 beğeni  · 
598 gösterim
Bugün çocuklarda karşılaşılan problemlerin çoğunun temelinde, çocuğun kendi gibi olmasına izin verilmemesi yatar.

Çocuk içinde hissettiği coşkuyla sağa sola koşacak olsa "Bu çocuk hiperaktif mi ne, bir türlü yerinde durmuyor" ikazlarının, bir şeyleri merak edip birkaç soru sorsa "Amma meraklısın sen de yani..." diye alaya almaların, kendisi için seçilen bir kıyafetin rengini beğenmediğini söylese "Sana elbise alanda suç zaten" şeklindeki bastırmaların, bir yemeğin damak tadına uymadığını ifade edecek olsa "Sende de hiç zevk yokmuş" gibi aşağılamaların normal kabul edildiği bir toplumda, çocuğun kişiliğini koruma mücadelesi her anne babanın insanlık görevidir.

Bu kitapta çocukların davranışları "öğrenme"sinin değil "edinmesi"nin, bir başkasını taklit ederek değil kendi "irade"sini ortaya koyarak istenen davranışları kazanmasının yolları üzerine ufuk açıcı bir anlayışla karşılaşacaksınız.

Adem Güneş, çocukları ceza ve mükâfat kıskacına almadan, onlara insan olmanın değeri yaşatarak ebeveynlik etmenin mümkün ve değerli olduğunu dolu dolu bir içerikle aktarıyor. Doğal Ebeveynlik, duygularındaki özgürlüğü davranışlarında disipline dönüştürebilen, "kendisi olabilen" çocukların anne babalarının yeni yol arkadaşı..

"Programıma defalarca konuk ettiğim nadir isimlerden. Yalnızca çocuk eğitimi değil, ebeveyn eğitimi için de çok esaslı bilgiler veriyor. Teşekkürler Adem Güneş..."
-Gülben Ergen-

"Pedagog Adem Güneş, çocuk eğitiminde önerdiği bize dair yöntemlerle anne babalar için farklı bir yol açıyor."
-Dr. Ender Saraç-

"Ebeveyn olmak kolay değildir. Çocuğa çocuğun gözünden bakabilirseniz bu yolculuk çok keyifli bir hal alır. Adem Güneş, bu yolculuğun ipuçlarını sunuyor anne babalara."
-Prof. Dr. Nevzat Tarhan-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9786050811858
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sıla Aytamga 
10 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Annelik, Bebeğin rahmine ilk düştüğünde Başlayan ama senin kucağına almadan, enfes kokusunu içine çekmeden anlamlandıramadığın bir süreç. Bu süreçte birçok imtihandan geçiyor kadının beyni, bedeni, Yüreği. Bir kere bütün hayatın tamamiyle Değişiyor. Belki önce hep "ben"derken artık "o, o, o" demeye başlıyorsun. Bir süre Vücuduna yabancılaşıyorsun. Ama her şeye olduğu gibi zaman bu durumu da kabullendiriyor sana,alışıyorsun ve nasıl daha iyi bir anne olabilirim, bebeğime nasıl daha yararlı olabilirim diye araştırmaya koyuluyorsun. Internet, forumlar, kitaplar hepsi farklı bir şey söylüyor. Misal kimi ilk günden uyku eğitimi vermemizi salık verirken kimi bebeği ağlatmanın güvenini zedeleyeceğini söylüyor. Ya da biri emzik verin derken başka biri damak yapısını bozar, sakın ha diyor. Bu durumda bocalamamak için iyice okuyup araştırıp annenin mantığına en uygun uygulamayı hayata geçirmek gerekiyor sanırım. Ben araştırma Sürecinde Adem Güneş'le tanıştım.kitaplarını hatim ettim ve kendim ve bebeğim için onun yöntemlerini uygulamaya karar verdim . Kendisi uyguladığı yöntemlere "Anadolu pedagojisi" diyor. Çocuklarınızın güven duygusu gelişmiş,sizinle sağlam bağı olan evlatlar Olmasını istiyorsanız dediklerimi uygulayın diyor. Biraz daha vicdani bakıyor. Anne bebek birlikteliğine çok Önem veriyor. Ilk iki yıl birlikte uyuyun diyor ve anneleriyle uyuyan bebeklerin daha huzurlu olduğunu dile getiriyor. Ilk günden odaların ayrılmasının bebeklerin ağlatılarak uyutulmasının güven duygusunu zedeleyeceğini söylüyor. Adem Güneş'in Benim gibi bebeğine kıyamayan annelere bilimsel bir dayanak olduğunu düşünüyorum. İçimizi rahatlattığın için teşekkür ederiz Adem Güneş. Sayende bebeklerini kucakçı olur diye korkmadan doya doya kucaklıyor anneler.