Define Adası (Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim 100 Temel Eser)

·
Okunma
·
Beğeni
·
18,5bin
Gösterim
Adı:
Define Adası
Alt başlık:
Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim 100 Temel Eser
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
109
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944281546
Orijinal adı:
Treasure Island
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nar Yayınları
Babam, annem ve ben üçümüz İngiltere'nin batı sahillerinde küçük bir kasabada bulunan Amiral Benbow adında ufak bir hanı işletiyorduk. Ben on iki yaşındayken bir gün hana iri-yarı, güçlü-kuvvetli biri geldi. Yüzü güneşte yanmış, sağ yanağında büyükçe bir kılıç yarası vardı. Tırnakları kirden simsiyahtı. Sırtında kirli bir denizci ceketi asılıydı. Bir sandalyeye çöktü ve hafif ıslakla bir şarkı söylemeye başladı: "Ölünün sandığı başında tam on beş gemici Yo-ho-ho... bir şişe de rom negrita"
(Kitabın İçinden)
280 syf.
·2 günde·Puan vermedi
İngiliz yazar Robert Steven, Edinburgh, İskoçya'da doğdu. Teoloji alanında kapsamlı bir eğitim alan Robert, 16 yaşında yazar olmaya karar verdi. En ünlü eserleri Hazine Adası (1883) ve Dr. Cekil ve Bay Haydn'ın Garip Hikayesi (1886). Seyahat etmeyi çok seven Robert Bert Stevenson, 44 yaşında Samoa adasında hayatını kaybetti.

Jim Hawkins ile babasının hanına gelip kalmaya başlayan Bill adındaki bir korsan ile, başlıyor kitap. Sonra, korsanı bulmaya çalışan başka, korsanlar ortaya çıkıyor. Siyah Köpek, adında birisi korsanı (bill), öldürmek ve define adasının haritasını çalmak istiyor. Çoçuk iken, okumuştum. :) Karayip korsanları, gibi filmlere ilham kaynağı olduğunu öğrendim. Okuna bilir, gayet hoş.
280 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Define Adası; İskoçyalı yazar Robert Louis Stevenson’ın macera konulu ünlü eseri. Popüler korsan imgesinin kalıplaşmasında; korsan, define, harita, tropikal adalar, tek bacaklı denizciler ve kurukafa simgesinin hafızamıza yerleşmesinde bu eserin önemli katkısı vardır.
Define Adası ilk kez 1881 yılında bir dergide tefrika edilmiş ve o günden itibaren hemen her yaştan okuru cezbetmeyi başarmıştır. Eserde yetişkin dostlarıyla deniz seferine çıkan ve sağ salim dönmeyi başaran yeniyetme Jim Hawkins’in başından geçenler anlatılmaktadır.
Eser bir anlamda Jim Hawkins karakterinin rüştünü ispat etme ve olgunlaşma sürecini yansıtmaktadır. Eserin başında toy bir delikanlı iken yolculuk boyunca yaşadığı ihanetler, saldırılar ve kanlı çarpışmalarla eserin sonunda olgun bir erkek olmaktadır.
Define Adası; sade ve sürükleyici anlatımının yanı sıra edebiyat tarihindeki önemli başarısından dolayı bilinmesi gerektiğinden okunmaya değer bir eser olarak ele alınmalıdır…
104 syf.
·5 günde
It was so excited. Every single time, I was shocked again and again... And said "Oh my goshhhh !!!" Şaka şaka, tabi ki böyle bir şey yapmayacağım :)))

Fena değil işte, kafa dağıtmak için ideal. Çizgi filmi ve filmi de var ama genç yaştaki arkadaşlara öneririm :))
280 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10 puan
Evde Tek Başına filmini izlediniz mi bilmiyorum. Bir çocuğun, cesareti sayesinde, eve gelen hırsızlara verdiği dersi anlatan bir filmdi. Küçükken bu filmi izlemekten çok keyif alırdım. Niye bilmiyorum, Define Adası bana bu filmin verdiği hisleri verdi.

Çocuk kitaplarını okumayı çok severim ve bu türün yaşı olmadığına inanırım her zaman. Gel gelelim Define Adası'nı yaşım küçükken okusam daha çok sever ve etkilenirdim muhtemelen. Okuması keyifli bir kitaptı, evet. Fakat beklentimin biraz altında kaldı ne yazık ki. Yine de bu kitabı okuduğum ve kitabın verdiği his sayesinde bir süreliğine çocukluğuma döndüğüm için mutluyum.
143 syf.
·1 günde·8/10 puan
İşte tam bir zaman tüneli kitabı. Zamanı tam hatırlayamasam da kitabı ilk okuduğumda tahminen 10 yaşlarındaydım. Aradan 40 yıl geçti. Önümdeki bir kaç haftayı çocukken okuduğum kitaplarla hasret gidermeye ayırdım. Çocukluğumun hatıralarına yolculuğu da ismi o yılların kıymetine çok yakıştığı için Define Adası ile attım.
1880’lerin başında yazılan kitabı, tam 100 yıl sonra 1980’lerde 10 yaşın heyecanı içinde severek okuduğumu hatırlıyorum.
Şu anda ise okuduklarımı kitabın edebi mahiyeti bir yana bir yetişkin ve bir ebeveyn olarak başka bir gözle değerlendiriyorum. Yoksa 13 yaşındaki bir çocuğun, babasını kaybettiğinin ertesi günü annesi tarafından, hem de korsanların cirit attığı bir dönemde hazine avı için açık denizlere uğurlamasını hoşgörüyle karşılamak pek mümkün olmazdı.
Aynı şekilde bir doktorun aynı zamanda yargıç ve spontane bir hazine avcısı olmasını da anlayamazdım. Yine de böyle bir yolculuğa insanın bir doktorla çıkmasının olabilecek en akıllı ve pratik ekip planlaması olduğunu da belirtmeliyim:)
Sonuç, çocuk kitaplarını çocukken okumanın ve yetişkin hayatında geriye dönüp yad etmenin keyfi bir başka!
280 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Selam millet. Sizlere aşık olduğum seriden muhteşem bir kitapla geldim. Aşık olduğum seri tabi ki @isbankasikulturyayinlari nın modern klasikler serisi. Klasikler her yaştan insanın okuyabileceği kitaplardır bence. Yoğun edebiyat içerir. Öyle başlayayım hemen bitireyim çerezlerinden değildirler. Normalde çok hızlı okusam da klasik okurken kendime düşünme payı da bırakıyorum. Bu kitap da bence okunması gereken ki aslında ismine çoğunuz hakim olduğu klasiklerden biri. Henüz Jim ile tanışmayanınız varsa bence bir merhaba deyin. #tavsiyekitap
270 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10 puan
"Yo, ho-ho-ho ve bir şişe rom!" diye başlayan ve sürekli bu sözleri okuyarak ilerlediğimiz bir kitap. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için çok uygun bir kitap olabilir, uzun metninden daha çok önce kısaltılmışı da okunabilir. Açıkçası güzel bir kitaptı, ama kurgu yönünden biraz zayıf geldi bana. John Silver'ın iki de bir taraf değiştirmesi, sürekli bir olay çıksın da kitap sürükleyici olsun derken bir zaman sonra saçmalamaya başlaması vs. 270 sayfalık bu kitabın tüm sayfaları verimli bir şekilde kullanılabilirdi, ama yazar herhalde doğrudan çocuklara hitap ederek yazmış kitabı. Ama o deniz yolculuğunu ve adanın rüzgarlarını yine de hissediyorsunuz, farklı bir yolculuğa çıkartmayı başarıyor yazar bizi.
280 syf.
·9 günde·6/10 puan
Kitaba düşük verme sebebim birazda beklentimin farklı olmasından dolayı. Korsanlık kavramına yön verdiğini düşündüğüm bu kitap hiç beklediğim kadar detaylı değildi. Korsanlık son 20-30 sayfada var ya da yoktu. bildiğiniz küçük grupların çatışmasıydı. Ben korsanlığı gram hissetmedim. Bir karakterin bacağı tahtalı diye ve 2-3 cümle bahsedilen bir papağan yüzünden korsanlığın öncüsü denmesi hoş değil. evet ilk kitap olabilir ama sonuçta korsanlık detayı çok azdı. Define falan da dediğim gibi son 20-30 sayfa gerisi full grup insan savaşı. beklediğimi alamadım. Korsanlık pek beklemezseniz akıcı ve iyi bir macera kitabı. ama dediğim gibi Ne keşif,ne karakterler, ne define,ne ilginç sırlar falan neredeyse hiç bir şey yoktu benim istediğim. Yine de şans verilebilinir.
280 syf.
Define Adası İskoç asıllı romancı Robert Louis Stevenson'un dünyaca ünlü macera romanıdır. Roman tüm dünyaya yayılmış, pek çok türevleri oluşan dünya edebiyatında belki de en çok işlenen bir roman olarak tanınmış, romanın adı yazarının adından çok daha meşhur olmuştur.

Roman dünya edebiyatının korsan ve kayıp define temalarını kullanan ilk roman olmak ve sonrasında yazılmış bu tip temalı romanların öncüsü olarak da dikkati çekmektedir.

Roman ilk kez 1881-1882 yıllarında bir çocuk dergisinde diziler halinde tefrika edilmiş; ilk bölümlerinden sonra tamamlanan kitap daha sonra 1883 yılında basılmıştır.

Eser yayınlandıktan sonra pek çok uyarlamaları da ortaya çıkmış, benzeri konuda pek çok kitap yazılmıştır. Eser birçok kez sinemaya da aktarılmış, Define Adasına Dönüş adındaki İngiliz televizyon dizisine de esin kaynağı olmuştur.

Kitabı çok önceden okumuştum ama isimler ve verdiği heyecan dün gibi aklımda çok severek bir solukta okumuştum bence herkesin bu heyecanı yaşaması gerekiyor..

Keyifli Okumalar...
280 syf.
·Puan vermedi
Hoo ho hoomm bir şişe rom...aklımdan çikmaz bu cümle...okuduğum ilk yabancı kitap...bana hep cocuklugumun acemi düşlerini hatırlatır...ne zaman görsem çocuk olurum...
269 syf.
·5 günde·6/10 puan
Ne yalan söyleyeyim aklımdan kısaltılmış metnini okusam da bir an önce bitse diye geçmedi değil...
.
Belki çocukken okunsa etkili olur ama ne bileyim sarmadı beni... İçim bayıldı okurken... Kötü diyemem sevenleri de var baya ama her kitap herkese hitap etmiyor kısmına sığınıyorum...
.
Kitap bulunan bir define haritası üzerine çıkılan bir deniz yolculuğunu, yolculuk esnasında yaşanılanları ve adaya vardıklarında ki ihaneti konu alıyor... Ana karakter olan çocuk Jim Hawkins' in çılgınlık derecesindeki cesaretine de hayran kaldım doğrusu... Ayrıca korsan filmlerinin esinlenildiği kitapmış Define Adası...
.
Ve korsanların sıkça söylediği denizci şarkısını buraya bırakıp kaçıyorum...
.
"Ölü adamın sandığı üstünde on beş adam
Yo-ho-ho ve bir şişe rom!"
270 syf.
·1 günde·6/10 puan
𝔻𝕖𝕗𝕚𝕟𝕖 𝔸𝕕𝕒𝕤ı - ℝ𝕠𝕓𝕖𝕣𝕥 𝕃𝕠𝕦𝕚𝕤 𝕊𝕥𝕖𝕧𝕖𝕟𝕤𝕠𝕟 𝟙𝟘/𝟞
🗡
Kitapta deniz seferine çıkan ve seferden dönen tek kişi olmayı başaran yeniyetme Jim Hawkins’in nasıl olgunlaştığı, büyüdüğü anlatılmaktadır. Çünkü kitabın başında genç bir çocuk iken yaşadığı ihanetler, saldırılar ve dövüşler onu olgunlaştırmıştı. Yazar dünya edebiyatının korsan ve kayıp define temalarını kullanan ilk romanını yazarak birçok esere esin kaynağı olmuş. Sadece kitaplara değil film ve dizilere. Hatta araştırmalarıma göre (ne kadar doğru bilmiyorum) Define Adasına Dönüş isimli dizi bu kitaptan esinlenen ilk örnektir. Normalde hep tekli kitapların hızlı ilerlemesinden rahatsız olurken bu sefer yavaş ilerlemesinden rahatsız oldum. Açıkçası çok sıkıldım ortalarda. Sonu bu yüzden çok etkileyici gelmişti gerçi. Aslına bakarsanız kitap edebi açıdan ve tarzı içinde çok başarılı bir ürün. Asla kötü değildi ve bence herkesin okuyabileceği türden. Zaten eser ilk olarak çocuk dergilerinde yayınlanmaya başlamış. Merak ediyorsanız mutlaka bir şans verin derim.
🗡
"İyiyi ve kötüyü, güzelin güzelini ve beterin beterini , açık havayı ve bozuk havayı, erzakın tükenişini, bıçakların çekilişini ve daha bir sürü şeyi gördüm. Ama inan ki bana, iyilikten bir hayır geldiğini görmedim henüz."

https://www.instagram.com/...?igshid=vscegrw7qgeu
Görünüşe bakılırsa, artık iki yandan kıstırılmış durumdaydım; arkamda katiller, önümde ise pusuya yatmış belirsiz bir yaratık vardı. Bildiğim tehlikeyi bilmediğim tehlikeye yeğ tutar hale geldim hemen.
Robert Louis Stevenson
Sayfa 111 - Türkiye İş Bankası Yayınları
Otuz yıldır denizleri dolaşıyorum. İyiyi ve kötüyü, güzelin güzelini ve beterin beterini, açık havayı ve bozuk havayı, erzağın tükenişini, bıçakların çekilişini ve daha bir sürü şey gördüm. Ama inan ki bana, iyilikten bir hayır geldiğini hiç görmedim henüz.
Tembel ve somurtkan olmak başka şey, bir gemiyi ele geçirerek bir dizi masum insanın canına kıymak başka bir şeydir.
Robert Louis Stevenson
Sayfa 104 - Türkiye İş Bankası Yayınları
Güldürmeyin beni yahu, benim marazlı yüreğim sizin gibilerle birlikte yelken açmayı kaldırmaz!
Robert Louis Stevenson
Sayfa 87 - Türkiye İş Bankası Yayınları
Dalgalarla sürekli ileri geri çalkalanarak, arada bir uçuşan serpintilerle ıslanarak ve sonraki savruluşta ölümü bekleme duygusunu hep yaşayarak saatlerce o şekilde uzanıp kalmış olmalıyım herhalde.
Robert Louis Stevenson
Sayfa 178 - Türkiye İş Bankası Yayınları
Dilencilik ve hırsızlık yapıyor, boğaz kesiyor ve yine de açlıktan kıvranıyordu, iyi ruhlar aşkına!
Robert Louis Stevenson
Sayfa 83 - Türkiye İş Bankası Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Define Adası
Alt başlık:
Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim 100 Temel Eser
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
109
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944281546
Orijinal adı:
Treasure Island
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nar Yayınları
Babam, annem ve ben üçümüz İngiltere'nin batı sahillerinde küçük bir kasabada bulunan Amiral Benbow adında ufak bir hanı işletiyorduk. Ben on iki yaşındayken bir gün hana iri-yarı, güçlü-kuvvetli biri geldi. Yüzü güneşte yanmış, sağ yanağında büyükçe bir kılıç yarası vardı. Tırnakları kirden simsiyahtı. Sırtında kirli bir denizci ceketi asılıydı. Bir sandalyeye çöktü ve hafif ıslakla bir şarkı söylemeye başladı: "Ölünün sandığı başında tam on beş gemici Yo-ho-ho... bir şişe de rom negrita"
(Kitabın İçinden)

Kitabı okuyanlar 3.105 okur

  • Perisa B.
  • clk33
  • ıtır zeren uğurlu
  • süngerbobkarepantolon
  • Yıldız uyar
  • ıtır zeren uğurlu
  • Lina8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları