Adı:
Define Adası
Baskı tarihi:
1995
Sayfa sayısı:
125
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
280 syf.
·Puan vermedi
Hoo ho hoomm bir şişe rom...aklımdan çikmaz bu cümle...okuduğum ilk yabancı kitap...bana hep cocuklugumun acemi düşlerini hatırlatır...ne zaman görsem çocuk olurum...
112 syf.
·Puan vermedi
küçük Jim babasının ölümünden sonra ve annesine güzel bir yaşam sunmak adına, arkadaşlarıyla çıktığı bu yolda çok cesurdu. Hem de şanslı sayılırdı, defalarca öleceğini düşündüğü durumlardan sağ salim ayrıldı.
269 syf.
·5 günde·6/10
Ne yalan söyleyeyim aklımdan kısaltılmış metnini okusam da bir an önce bitse diye geçmedi değil...
.
Belki çocukken okunsa etkili olur ama ne bileyim sarmadı beni... İçim bayıldı okurken... Kötü diyemem sevenleri de var baya ama her kitap herkese hitap etmiyor kısmına sığınıyorum...
.
Kitap bulunan bir define haritası üzerine çıkılan bir deniz yolculuğunu, yolculuk esnasında yaşanılanları ve adaya vardıklarında ki ihaneti konu alıyor... Ana karakter olan çocuk Jim Hawkins' in çılgınlık derecesindeki cesaretine de hayran kaldım doğrusu... Ayrıca korsan filmlerinin esinlenildiği kitapmış Define Adası...
.
Ve korsanların sıkça söylediği denizci şarkısını buraya bırakıp kaçıyorum...
.
"Ölü adamın sandığı üstünde on beş adam
Yo-ho-ho ve bir şişe rom!"
280 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10
Her geçen gün kitap okudukça zihnimiz genişler yani Edebiyat zihnimizi dekora ettikçe büyük resimleri ve mesajları görmeye başlarız.

Bu kitabı okurken yine güzel bir maceraya tanık oldum lakin sanki yaşıma göre biraz basit kalmış bir eserdi. Zihnim belki önceki yıllarda ki gibi az gelişmiş olsaydı çok muhteşem macera harika bir kitap diyebilirdim. Ama bu yaş da okuyunca kurgusu ve karakterlerin özellikleri bakımından basit kalıyor. Ama eseri beğendim çok güzeldi tam korsan macerasıydı. Hazinen bulunacak mı? Neler olacak kim kazanacak? Sorularını sormadan edemedim.

Ana karakter Jim Hawkins üzerinde durmak istiyorum. Ondan dolayı aslında çocuk yaşlarda okunsa eğer daha çok etkiler okuru. Çünkü çocukların hayal dünyası çok geniştir normalde yapamadıkları şeyleri hayal dünyalarında yaparlar. Ana karakterin bir çocuk olması ve kendinden büyük insanlarla böyle tehlikeli maceraya atılması çok başarılıydı.

Çevirmen hakkında konuşmam ama bazı yerlerde bir hitap şekli olarak neden "Kızanlarım" hitap şeklini kullandı bilmiyorum. Trakyalı da değil ne alaka yani? Buna bayağı güldüm :D

Sonuç olarak daha küçük yaşlarda okusaydım beni etkileyen bir eser olabilirdi ama bu yaşlarda okuyunca etkisi doğru orantılı bir şekilde düşük oluyor. Yinede bu yaşlarda kafanızı dağıtmak için güzel bir eser...
270 syf.
·13 günde·8/10
4/5
Bu sıralar modern klasiklere ağırlık vermeye başladım. Kitap siparişlerine mutlaka 3 4 tane ekliyorum. Define Adası da daha önce aldığım uzun zamandır okunmayı bekleyen bir kitaptı. Ve bu kitabı okumaya çok çok geç kalmışım. Ama bu bahsettiğim geç kalkınmışlık aylar değil, yıllar içeriyor. Bazı şeyler küçükken güzeldir aynı şeyi büyüdüğünüz de yapınca keyif alamazsınız ya. Bu kitapta kesinlikle küçükken okunması gerekiyordu, eminim o zaman okusaydım hayran kalacağım sürükleyici bir macera olarak rüyalarımı süsleyecekti. Ancak şuan kitap gayet güzel olmasına rağmen okurken sıkıldığım zamanlar oldu, denizci terimleri haliyle çok fazlaydı ve bir hata olarak bunları araştırmadan okudum. Belki biraz bu yüzden biraz da okunan onca macera kitabından sonra Define Adası biraz basit geldi.
Okunacak kitaplara da, hayata da geç kalmamak gerekiyor... Okumayı düşünüyorsanız bir an önce büyümeden okumanızı tavsiye ediyorum. Ve benim gibi değil de kelimeleri araştırarak öğrenerek okuduğunuz da çok daha fazla keyif alacağınızı düşünüyorum. Özellikle korsanların tasvirlerini, konuşma tarzlarını çok beğendim, eğlenceli buldum. Kitapta çokça geçen korsanlara ait şu şarkı şarkı sözlerini bırakıyorum, kitapla kalın!

"Ölü adamın sandığı üstünde on beş adam
Yo-ho-ho ve bir şişe rom!"
280 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Biliyorum, birçoğunuz bu kitabı on yaşında okudu. Güzel kalpli bir arkadaşım hediye etmese, ben 30 yaşında da okuyamayacaktım. Tom Sawyer'de olduğu gibi, çocukken okumadığıma pişman oldum. Tam ilkokul/ortaokul çağında okumalık kitapmış çünkü. Pollyanna'yla birlikte okurdum, ne var? Bay Stevenson'dan okuduğum üçüncü kitap oldu. Hepsi birbirinden keyifliydi, tavsiyemdir. =)
126 syf.
küçük Jim babasının ölümünden sonra ve annesine güzel bir yaşam sunmak adına, arkadaşlarıyla çıktığı bu yolda çok cesurdu. Hem de şanslı sayılırdı, defalarca öleceğini düşündüğü durumlardan sağ salim ayrıldı.
280 syf.
·Beğendi·10/10
Yaşadığım yerde deniz olmamasına üzüldüğümü ve ağladığımı hatırlıyorum Define Adası kitabını bilmem kaç kere okuyup bitirdikten sonra.Çocukken her şeyi biraz fazla abartıyorsunuz özellikle elinizdeki kitap hayal gücünüzü ve maceracı ruhunuzu etkiliyorsa.
280 syf.
·9/10·
Robinson Cruoso'ya benzeyen bir kitap. Ama burada ana konunun hazine olmasi insani cok heyecanlandiriyor. Bir adaya yolculuk yapip hazina arauan birkaç kişinin merak uyandiran hikayesi.
280 syf.
·6/10
Klasik bir korsan macerası olarak başlayan eser biraz ağır aksak gitmesine rağmen yine de temposunu fazla düşürmeyerek kendisini okutuyor ancak biraz fazla uzatıldığını ve olayların genel itibariyle yalnız bir kişi üzerinden geliştiğini düşünüyorum, iyi okumalar.
280 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Eski sade bir dil ve sıradan bir korsan öyküsü. Hayır! Burada her bölümün bitiminde diğer bölüme heyecanı ve merak duygusunu miras bırakan bırakan bir kitap var.

Burada bize unuttuğumuz bazı gerçekleri hatırlatan bir kitap var. Korsan olmak neydi ha? Korsan olmak candan sevmekti, sergüzetçi olmaktı ve rom içmekti.... o misyonerler tarafından unutulan korsanlık folklörümüzü yeniden dirilten bir kitaptır define adası..

Unutma ey Türk genci, Edward Teach'in kaptan olduğu yaştasın..... kendine inan, papağanını omuzuna al ve dümeninin başına geç!
280 syf.
·Beğendi·10/10
Aşırı derecede zevkli sürükleyici, ne diyeceğimi bilemiyorum, olayların işleyiyişi, merak uyandırması, heycanı şahane. Tekrar tekrar çocukluğa dönülüp okunması gereken bir kitap.
Sizin gibi kalıbı, kıyafeti yerinde, kanlı canlı, gösterişli baylara teşekküre gerek görmüyorum. Ancak her biriniz ne kadar ödlek olduğunuzu çok güzel anlatmış oldunuz bu akşam...
Robert Louis Stevenson
Sayfa 32 - Bilgi Yayınevi
"Define aramak belalı bir iştir. Bunun çok gizli tutulması gerekir. Böyle olmazsa, define arayanlar hatalarını yaşamlarıyla öderler."
Robert Louis Stevenson
Sayfa 68 - Bilgi Yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Define Adası
Baskı tarihi:
1995
Sayfa sayısı:
125
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 4 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları