Dörtlerin İmzası - Sherlock Holmes

·
Okunma
·
Beğeni
·
11.086
Gösterim
Adı:
Dörtlerin İmzası - Sherlock Holmes
Baskı tarihi:
Haziran 2019
Sayfa sayısı:
184
Format:
Ciltli
ISBN:
9786052177716
Orijinal adı:
The Sign of Four
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı
“Zihnim durgunluğa karşı geliyor. Bana sorun verin, iş verin, bana anlaşılması en güç kriptogramı ya da en çetrefilli analizi verin, kendimi ait olduğum atmosferin içinde hissederim.”

Arthur Conan Doyle, ünlü dedektiflik serisinin ikinci romanı olan Dörtlerin İmzası’yla okurları soluk soluğa okuyacakları bir kovalamacanın içine çekiyor.

Baker Sokağı 221B’nin yeni ziyaretçisi Mary Morstan, on yıl önce kayıplara karışan babasının ve her yıl aynı gün kapısına bırakılan değerli incilerin gizemini çözmesi için Sherlock Holmes’e başvurur. Tahta bacaklı bir adamın, faili meçhul cinayetlerin ve “dörtlerin imzası”nın altında yatan sırrı çözebilecek kişiler, uzun süredir zekâsı zorlanmadığı için kendini eve kapatan Holmes ve davayı almak için kendi gerekçeleri olan yardımcısı Dr. Watson’dan başkası değildir.
208 syf.
·7/10
Kızıl Soruşturma'ya göre biraz zayıf kalsa da zevk alarak okuduğum bir Sherlock Holmes romanı oldu. Sayfalar hızla aktı, katili ve katilin hikayesini beğendim, yazarın katillere derin ve güzel geçmişler bulması hoşuma gidiyor. Okurken esrarın daha büyük olacağını düşünmüştüm ama biraz basit kaldı yine de severek okudum.
158 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Kitap tabii sherlock holmes un maceraları olunca muthis tabii :) kitap kısaca büyük bir hazineden bahsediyor ve bu hazine dört kişi tarafından bölünüyor ama hazine kaybaluyor ve ortaklardan biri öldürüyor sherlock holmes de katili araştırıyor. Konu ilginc kitap sürükleyici ama benim icin tek kötü yanı tam kendini kaptirmisken oldu bittiye gelmesi ben de ne ara sonu geldi gibi oldum kisa ve öz olmuş ama tavsiye ederim iyi okumalar.
196 syf.
·3 günde·8/10
Sherlock Holmes der ki: 'iyi bir dedektifin özellikleri; çok iyi bir gözlem gücü ve buna bağlı olarak da çözümleme yeteneğidir.' Ayrıntıların önemine varan ve onları gözden kaçırmayan biri için araştırma alanını daraltmak, olayın çözümüne bir adım önde başlamakla birdir. Tüm bu ince araştırmaları, hobi gibi gören biri içinse çözülemeyecek hiçbir olay yoktur.

Hindistan'da başlayan ve Londra'da devam eden kanlı olaylar, işin içine ünlü dedektif Sherlock Holmes ve yardımcısı Doktor Watson'da kendilerinden istenen yardımı geri çevirmeyip katılınca, daha da karmaşık bir hal alır. Bu karmaşanın başrolü ise büyük bir hazinedir.

Holmes olayları çözerken 'katil kim?' sorusundan önce nasıl meydana geldiği üzerine yoğunlaşıyor. Zekasını kullanmaktan zevk aldığı için de parçaları birleştirerek bütüne ulaşıyor. Yargılama ise en son iş. Bu olayda ise sizi, biraz gerilim biraz da gizem bekliyor.
208 syf.
·Beğendi·6/10
En itici detayı HOLMES' in kokain kullanması. Genel olarak orta düzeyde olan kitabı okurken hayalimde bir dizi film yarattım. Sabırsızlıkla diğer HOLMES kitaplarını okumak isteği oluşmasa da bende, yinede fikir edinmek için okumaya devam edeceğim.
151 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Sherlock Holmes(dizi, film ve kitaplar hakkında düşüncelerim)
Öncelikle Sherlock ile tanışmam 9 yıl öncesinde Robert Downey Jr ile Jude Law'ın oynadığı Sherlock Holmes filmi sayesinde olmuştur. İzlediğim en iyi filmlerden biriydi. Etkisini kaybetmemek için Sherlock dizisini izlemek istemedim. Ancak bu bir hataydı. Çünkü dizi(bana göre) filmden daha iyiydi. Kesinlikle oyuncuları kıyaslamıyorum. Ama benim için Sherlock, Benedict Cumberbatch ile özdeşleşmiştir. Bu kitabı okurken de dizi izlediğim zamanki keyfi aradım ama bulamadım. Sebebi diziyi çok sevmemden kaynaklanıyor olsa gerek.
Dizide Sherlock daha esprili kurgulanmıştı ve Dr. Watson ile daha çok uğraşıyordu. Kitapta samimi olsalar da daha çok ev ve iş arkadaşı gibiler, aralarındaki dostluğu hissedemedim. Dikkatimi çeken diğer bir nokta ise Mary karakteri dizide daha farklıydı. Aynı karakter olduğuna inanmakta güçlük yaşadım.
Sherlock'un eşsiz zekası, olayları çözme yeteneği, işi olmadığında kendini uyuşturucuya vermesi... kesinlikle harika yine.
Merak edenler için tavsiyem önce kitapların okunması sonra filmin izlenmesi en son olarak da dizinin bağımlısı olunmasıdır.
*Okuduğum kitap Kum Saati yayınlarına aittir. Yazım yanlışları nedeniyle tavsiye etmiyorum
Sherlock efsanedir, bundan mahrum kalmayın :)
İyi okumalar, iyi seyirler :)
196 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Sherlock Holmes'ın u kitabı  okuduğum 3. Kitabı oldu.
Normalde polisiye okumazdım ama arkadaşımın biraz zoru biraz tavsiyesi ile okudum ;) iyikide okumuşum inşaAllah da okuyacağım.
Kitaba gelirsek genel anlamda kurgusu olaylar süper ama diğer kitaplarına göre biraz basit kalmış gibime geldi. Konusu ise bir ölü var ve kayıp hazine var. Olaylar ilginç başladı devamında daha farklı bekliyordum. Ama hemen sonuçu bulundu gibi sonrasında biraz gereksiz uzatma olmuş gibi...
Akışı güzel sayfalar istemsiz hızla okunup sonuca varmayı istedi ama bilmiyorum sonlara doğru biraz sıkılma oldu belki ruh halimden de kaynaklıdır. Şimdi okuyacak arkadaşları etkilemiyim. Biraz daha uzun inceleme yapmak isterdim ama şuan bu kadar yeterli gibi. Herkese tavsiye ederim.


"Hayat , en küçük bir halkası bilindiği takdirde doğası anlaşılabilen büyük bir zincirdir"
208 syf.
·5 günde·10/10
Sherlock Holmes'un ikinci romanı olarak hayata geçen "Dörtlerin İmzası" kesinlikle muhteşemdi. Bir sürü olay örgüsü olmasına rağmen hiçbiri birbirine karışmadan akıp gidiyor. Anlatımı yalın ve sade. Kendini vererek okuyan her insanın iliklerine kadar kitaba doyacağına eminim.
Hindistan'ın "Agra Hazinesi" olarak nitelendirdiği hazinenin Londra serüvenine tanıklık edeceksiniz. Kim bu dörtler ? Ayakları bu denli küçük bir iz kime ait olabilir ? Cinayeti işleyen bir kadın mı ? gibi gibi sorular beyninizi kemirirken sonunda yine Sherlock'un eşsiz zekasıyla karşılaşacaksınız.
Dr. Watson'ın Mary ile tanışma hikayeleri bu vaka ile başlıyor. Bakalım Watson evlenince Sherlock'a ne olacak? İşine duygularını karıştırmayan bu adam bu sefer de aynı metaneti sergileyecek mi ? Üçüncü romanında belki bununla ilgili bir kaç detay yakalayabilirim. Şimdiden iyi okumalar :)
158 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Sır Arthur Conan Doyle -Dörtlerin Yemini - Sherlock Holmes
Uzun süredir kitap paylaşımı yapamıyorum . Gezmekten ve koşturmaktan tabiki de . 🤩
#polisiyedebiyat kulübümüz ile Haziran Ayında efsane dedektif Sherlock Holmes’ü okuduk. Aşırı keyifli bir kitaptı. Holmes’ü sevmeyen bir polisiyeci sanırım yoktur. Zekasını kullanma biçimi , olaylara bakış açısı , analitik çözümleri ve sizi her seferinde “bu ayrıntıyı nasıl düşünmüş ya “ dedirten ölümsüz kahraman 🥰
Seçiminden dolayı Fatma Acar ne teşekkürü bir borç bilirim eşlik eden bütün arkadaşlarımı da çok severim daha nice güzel kitapları keyifle okumak dileğiyle ...
158 syf.
·8/10
Sanırım benim için bir ilk yaşandı. İlk defa kitabı değil de dizi/film daha iyiydi dedim.
Kitap kötü müydü? Kesinlikle değildi. İyiydi, belki ilk kitabı okusam çok iyi de diyebilirdim fakat benim okumaktan zevk aldığım polisiye tarzından uzaktı ve dizi/filmlerin altında kaldı.
Kitabı okurken kendimi Doktor Watson gibi hissettim. İkimizde Sherlock’un tespitlerinin açıklamasını bekler durumdaydık
Bilgi veren ince detaylar, püf noktaları, ipuçları var ama olay sıkıştığında Sherlock pat devreye giriyor.
Ben doğru da olsa yanlışta olsa ipuçlarının peşinden kendim gidip, suçlu üzerine düşünmek isterdim. Kitapta ipuçları yok değil vardı tabi ama benim IQ düşük geldi sanırım bir ayak izinden de; parmakları ayrık kısa boylu filança kabilesinden tüftüfçü diyemem Kitabı okurken benim gözümde canlanan Sherlock Holmes; Elementary dizisindeki Jonny Lee Miller oldu. Sherlock dizisindeki Benedict Cumberbatch kadar soğuk bir karakter hissetmedim. .
.
215 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Kitabın başında Sherlock Holmes'in kokain bağımlısı olduğunu öğreniyoruz. Sherlock Doktor Watson ile otururken başlar kokain çekmeye :) Doktor Watson, Sherlock'a uyuşturucu kullanmamasını söyler ancak Sherlock ona kokain kullanmadığı zaman kafasının rahat olmadığını, kafasının rahat olması için ancak esrarlı olayları çözmesi gerektiğini anlatır. Konuşma sırasında Sherlock, Doktor Watson'ın kardeşinin kişili analizini bir saatte yapar. Şimdi asıl hikaye geldik.
Bir gün Sherlock ile Doktor Watson'ın yanına bayan Morstan gelir ve babasının 10 yıldır kayıp olduğunu anlatır. Sherlock duruma el atar. Bayan Morstan'ın babası Hindistan'a bir askerdir ve 10 yıl önce izine gelir ve kızına Londra'ya döndüğünü söyler ve bir adres verir. Ancak bayan Morstan babasının verdiği yere gittiğinde babasını bulamaz. Babasının da tek arkadaşı Binbaşı Sholto'dur. Bundan sonra Bayan Morstan'a düzenli olarak meçhul bir kişi tarafından inciler gelmeye başlar. Ancak Bayan Morstan Sherlock'a geldiği gün kendisini bir yere davet eden bir mektup alır. Sherlock Holmes, Doktor Watson ve Bayan Morstan verilen adrese giderler. Bu arada Bayan Morstan Sherlock'a bir kağıt verir. Kağıtta Dörtlü İttifak Jonathan Small, Muhammed Singh, Abdullah Han, Dost Ekber isimleri yazılıdır. Ekibi buluşma yerinden bir adam alır ve Thaddeus Sholto isimli birinin evine götürür. Bu adam Bayan Morstan'ın arkadaşı ölmüş olan Binbaşı Sholto'nun oğludur. Ekibe Sholto'nun oğlu Thaddeus Sholto da katılır ve birlikte diğer kardeş Bartholomew Sholto'nun evine giderler. Bu arada Bayan Morstan'ın babasının Binbaşı Sholto ile girdiği hazine anlaşmazlığında kalp krizinden ölmüş olduğu ortaya çıkar.
Ekip Thaddeus Sholto'nun evine gittiğinde onun da henüz öldüğünü anlaşılır. Cesedin bulunduğu odada tavanda bir delik bulunur. Ayrıca cesette bir de diken.Binbaşı Sholto'nun oğlunu kim, neden öldürdü. Gerçekte bir hazine var mı? Geri kalanını kitaptan öğreneceksiniz artık.
Fakat kitabı okuyacaklara ufak bir hatırlatma. Sherlock Holmes'ün şu anda iki kitabını okudum ve her iki kitapta da rastladığım bir şey... Hikayenin ortasında bir yerlerde bir paragrafta veya bir cümle de aslında hikayenin çözümünü okuyacaksınız.Ama siz bunun belki de farkına varmayıp yok ya kesin başka bir şey çıkacak diyebilirsiniz. Bir başka konu da bu kitapta da yine ikinci bir hikaye okuyacaksınız. Tabi diğer yazımda söylediğim gibi ikinci hikaye ile cinayeti tamamen çözmüş olacaksınız. Ama bu kitapta ikinci hikaye birincinin içine yedirilmiş.
Bir de size tavsiyem Sherlock Holmes kitaplarını böyle vaktinizin ve kafanızın boş olduğu, dinç olduğunuz zamanlarda okuyun daha fazla zevk alacaksınız. Tavsiye ettiğim bir kitap. İyi okumalar.

Diğer kitap incelemelerim için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
128 syf.
·1 günde·8/10
İncelememin tamamı blogumda, eğer okumak isterseniz; https://adastraperaspera2.wixsite.com/...edginton-culbard

...
Dörtlerin imzası Doyle’un Holmes maceralarından ikincisi olmasıyla birlikte The Hound of Baskervilles’ten sonra en çok filme aktarılmış ikinci öyküsüdür. Doyle’un bu öyküsünü yazmasının sebebi ise, Lippincott’s Magazine yazı işleri müdürü ve Oscar Wilde ile yediği bir yemektir. Yazı işleri müdürü, yeni çıkacak bir süreli yayında düzenli olarak öykü yazdırmak istemişti, işte bu muhteşem eserin ortaya çıkışı da böyle oldu. Bu yemek, Wilde’ın eseri olan The Picture of Dorian Gray’in de çıkmasının sebebiymiş.

...

Dörtlerin İmzası çizgi romanı doğal olarak romana göre oldukça kısa bir versiyon olmasına rağmen bizi oldukça içine aldı. Okurken çok heyecanlandık; cümleler ve sayfalar akıp gitti. Aynı zamanda resimler de kitapla muhteşem uyum içerisindeydi, herhangi bir şekilde gözüme batan, dikkatimi dağıtan veya öyküden çekip alan bir şey yoktu. Yakın bir tarihte romanını da okumak istiyorum ama çizgi roman da tatmin ediciydi, genelde okuduğum kitapların yanında çizgi roman okumayı sevdiğim ve şu sıra Anna Karenina’yı okuduğum için beni oldukça eğlendiren çerezlik bir kitap olmasını sevdim.
"İnsanlar tek tek ele alındıklarında çözülmesi mümkün olmayan birer bulmacadırlar, ama bir araya gelmeye başladıklarında matematiksel bir kesinliğe dönüşürler. Mesela herhangi bir insanın ne yapacağını asla önceden tahmin edemezsin ama belli bir sayıdaki insanın neyin peşinde olduğunu kestirmek çok kolaydır."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dörtlerin İmzası - Sherlock Holmes
Baskı tarihi:
Haziran 2019
Sayfa sayısı:
184
Format:
Ciltli
ISBN:
9786052177716
Orijinal adı:
The Sign of Four
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı
“Zihnim durgunluğa karşı geliyor. Bana sorun verin, iş verin, bana anlaşılması en güç kriptogramı ya da en çetrefilli analizi verin, kendimi ait olduğum atmosferin içinde hissederim.”

Arthur Conan Doyle, ünlü dedektiflik serisinin ikinci romanı olan Dörtlerin İmzası’yla okurları soluk soluğa okuyacakları bir kovalamacanın içine çekiyor.

Baker Sokağı 221B’nin yeni ziyaretçisi Mary Morstan, on yıl önce kayıplara karışan babasının ve her yıl aynı gün kapısına bırakılan değerli incilerin gizemini çözmesi için Sherlock Holmes’e başvurur. Tahta bacaklı bir adamın, faili meçhul cinayetlerin ve “dörtlerin imzası”nın altında yatan sırrı çözebilecek kişiler, uzun süredir zekâsı zorlanmadığı için kendini eve kapatan Holmes ve davayı almak için kendi gerekçeleri olan yardımcısı Dr. Watson’dan başkası değildir.

Kitabı okuyanlar 2.125 okur

  • Seyyan Kırallar

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları