Düğün - Bir Alman Dosta Mektuplar

·
Okunma
·
Beğeni
·
1564
Gösterim
Adı:
Düğün - Bir Alman Dosta Mektuplar
Baskı tarihi:
Eylül 2019
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750734595
Orijinal adı:
Noces - Lettres à un ami allemand
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Düğün - Bir Alman Dosta Mektuplar
Düğün - Bir Alman Dosta Mektuplar
Albert Camus’nün iki eseri bir arada... Bunlardan ilki Düğün,  gençlik dönemi eserlerinden; ama sanatçının “benliğini ve dilini yaşamı boyunca besleyen bir kaynak” aynı zamanda. Gerçekten de Düğün’deki denemeler, Cezayir’i yansıtmasının yanı sıra yalın, duru ve somut anlatımla keskin bakışı, anlama tutkusunu, yaşam ve yeryüzü aşkını ortaya koyuyor yazarın. 

Bir Alman Dosta Mektuplar ise İkinci Dünya Savaşı döneminin ürünü. Bir yandan dünyayı egemenliği altına almaya kalkan bir ulus ile bağımsızlığını onurla savunan bir başka ulusun tutumunu karşı karşıya getirirken, bir yandan da gerçek yurttaşlığın, gerçek toplumsal ahlakın niteliklerini sergiliyor. Başkaldıran İnsan’ı müjdeleyen küçük boyutlu bir büyük eser.
139 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Bir Alman dosta mektuplar İkinci Dünya Savaşı sonrası Almanya'nın saldırgan tutumuna karşı yazılmış önemli bir yapıt. Fakat objektif olarak kaleme alınmış olduğunu söylemek imkansız. Avrupanın, üstün bir ahlaka sahip olduğunu, daima aklı ön planda tuttuğunu, insan sevgileri yüzünden vatanlarını savunmakta geç kaldıklarını vurgulamış. Fakat Avrupanın yüzyılar boyu insanları sömürdüğünü, diğer milletleri köleleştirip küçümseyerek varlık içinde yaşadıklarını göz ardı etmiş. Batının sadece kendilerine bir zarar geldiğinde hümanist olması artık alışılagelmiş bir durum oldu. Albert Camus savaşın acımasızlığını etkileyici bir şekilde anlatmış fakat olaylara sadece yaşadığı dönemin penceresinden bakmış.
139 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Camus'un bu kitabı iki eserin bir araya gelmesiyle oluşuyor.Birincisi Düğün.

Düğün aslında Tersi-Yüzü adlı eserinin ikinci bölümü de diyebiliriz.Konu olarak Cezayir'de yaşadığı dönemi ele almakta(1936-37) Tersi-Yüzü'deki denemelerinin aksine Düğün'de insanı tasvir etmekten çok doğayı,yeryüzünü,yaşamın mucizevi durumunu eşsiz betimlemelerin ışığında bizlere ikram ediyor ve bize dünü,bugünü,yarını değil de anı anlatıyor.Her bir varoluş anının mükemmeliğini gösteriyor.

İkinci eser olan Bir Alman Dosta Mektuplar ise İkinci Dünya Savaşında Fransız direniş cephesindeki boyutuyla bir Camus ile karşı karşıya geliyoruz.Bu kısımda kitaptaki şu alıntıyı paylaşmak yerinde olacak.

Ben yanlışlarının ve zayıflıklarının ötesinde,bütün büyüklüğünü oluşturan ve halkının her zaman,seçkinlerinin de bazı bazı daha iyi tanımlamaya çabaladığı düşünceyi hiçbir zaman gözden kaçırmamış olan hayranlık verici ve direşken bir ulusun üyesiyim.Dört yıldan beri,bütün tarihin izlediği yolu baştan yürümüş olan yıkıntılar arasında,dingin mi dingin,güvenli mi güvenli,bir başka tarih yapmaya ve kozdan yoksun olarak girdiği bir oyunda şansını denemeye hazırlanan bir ulusun üyesiyim.Bu ülke,benim güç beğenen ve çok şey isteyen aşkımla sevilmeyi hak etti.Sizin ulusunuzsa tam tersine,yalnızca hak ettiği aşkı gördü oğullarından,kör bir aşkı.Her aşk,tutumumuzu,haklı çıkarmaz.Sizi yıkan da bu işte.Siz daha en büyük utkularınızda yeniktiniz,ilerleyen bozgunda ne yapacaksınız?(s.82)

Burda Camus özellikle dönemin duygularıyla birlikte bir siz(Alman)-biz(Fransız) kavgasına karışmıştır.Kendi ulusu olan Fransızların eşsizliğini kaleminin her darbesinde kağıda vurmuştur ancak bu incelemeyi okuyan çoğu arkadaşım bu mükemmel!!! Fransız ulusunun aslında ne kadar kanla beslendiğini ne kadar gözyaşı üzerine temeller attığı konusunda da benle hemfikir oldukları kanısını paylaşmaktayım.

Zaten yazarımızda savaş bittikten sonra o duygusal ortamdan çıkmış olacak ki aslında orada ki siz-biz kavramını belli başlı uluslar adına kullanmadığını(Fransız-Alman)kullanmak istediği kavramların özgür Avrupa(!!!) ile Nazi(buna sözüm yok zaten.) olduğunu belirtecektir.

Ama şu bir gerçek Camus başka bir dünya ve zaman zaman bu dünyaya yolculuk etmek insana iyi geliyor.

Sağlıkla kalın... İyi okumalar...
 • İlk Adam
  8.6/10 (40 Oy)39 beğeni114 okunma128 alıntı2.933 gösterim
 • Doğrular
  9.2/10 (47 Oy)51 beğeni116 okunma343 alıntı2.467 gösterim
 • Balinanın Karnında
  7.9/10 (35 Oy)32 beğeni95 okunma49 alıntı1.449 gösterim
 • Şer Saati
  7.7/10 (50 Oy)44 beğeni157 okunma60 alıntı1.979 gösterim
 • Ada
  8.4/10 (83 Oy)75 beğeni183 okunma178 alıntı4.841 gösterim
 • Yaz
  8.0/10 (118 Oy)103 beğeni367 okunma362 alıntı3.251 gösterim
 • Yanlışlık
  8.1/10 (41 Oy)31 beğeni116 okunma183 alıntı1.478 gösterim
 • Günler
  9.3/10 (44 Oy)46 beğeni127 okunma195 alıntı2.870 gösterim
 • Mozart ve Deyyuslar
  7.4/10 (71 Oy)46 beğeni128 okunma132 alıntı2.593 gösterim
 • Bir Savaşın Tasviri
  7.7/10 (75 Oy)63 beğeni315 okunma691 alıntı4.743 gösterim
139 syf.
·1 günde·7/10
İsminden de gördüğünüz üzere iki eser mevcut elinizde.

İlki ikinci kitabı olarak 1938 yılında yayımlanan Düğün. Burada Albert Camus bizleri dört başlık altında Cezayir ve İtalya turuna çıkaracak.

Eserlerinde genel itibariyle ‘insanı’ temel alan Camus bu defa ‘doğayı, denizi, dağı, ağaçları’ ve bunların insanda oluşturduğu hisleri konu ediniyor.

Cezayir’in bir kenti olan Tipasa için kullandığı:

“ Mutluluk denilen şeyi burada anlıyorum; ölçüsüzce sevme hakkı. “

ifade bunlardan sadece bir tanesi.

İkinci eser olan Bir Alman Dosta Mektuplar kısmında sizleri dört mektup karşılayacak. Camus’un çeşitli gazetelerde yayımladığı 1943-1944 tarihli yazı-mektuplar.

Hitler Almanya’sının 1940 sonrası dönemde Fransa içlerine kadar başlattığı operasyonları sonrası kaleme alınmış yazılar bunlar. Özünde ‘savaş karşıtı’ içerikler barındırıyor.

Yer yer ‘objektifliğini’ kaybettiğini söylemek mümkün Camus’un; fakat ‘adalet ve insan’ temelinde etkileyici yazılar mevcut.

Albert Camus’u bir de buradan okumak isteyenlere.
139 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Bu kitap, iki kitabın toplanmasından oluşuyor. "Düğün" kitabı 1938 yılında yayınlanmış ve beş adet kısa denemeyi kapsıyor. "Düğün", "Tersi ve Yüzü"nü takip ediyor ve yine üstadın Cezayir günlerine eşlik ediyor. "Tersi ve Yüzü" aksine daha az, -hatta neredeyse hiç- insandan bahsediyor ve daha çok Cezayir'i ve dünya sevgisini konu edinmiş diyebiliriz...

"Mektuplar" tahmin edileceği gibi 1943-44 yıllarında Alman işgalciliğine karşı yazılmış mektuplar. Albert, daha sonra İtalyanca baskıya önsözde şöyle yazıyor:

"Bu mektupların yazarı 'siz' dediği zaman 'siz Naziler' demek ister, 'biz' dediği zaman 'biz özgür Avrupalılar' demek ister."

Kitabı böyle okumak çok önemlidir. Bu alanda Camus'nun yazarlıktan çok, tarih tanıklığı yaptığını söylemek mümkün. Camus yazınında bu kitabın, "Veba" ile "Başkaldıran İnsan" arasında yer aldığını söyleyebiliriz.
102 syf.
·2 günde·7/10
Ya deneme türü bana hitap etmiyor ya da Camus'nün 'Yabancı' romanı dışındaki hiçbir kitabını severek okuyamayacağım. O 'Yabancı'daki akıcılık ne 'Düşüş'te ne de bu kitapta vardı. Sanırım felsefe eğitimi gördüğünden olacak, sürekli bir anlam arayışı içinde. Bu bir süre sonra beni yoruyor. Evet, çok fazla alıntı paylaştım kitaptan, güzel yaklaşımlar vardı, fakat bu yaklaşımlar, kitabı yeterince okunabilir kılmıyor bence.
139 syf.
·Beğendi·10/10
Gerçekten de "Düğün"deki denemeler "Tersi ve Yüzü"yle aynı dönemde yazılmış olmaları ve aynı kaynak çevreyi, Cezayir'i, yansıtmaları yanında, aynı yalın, duru ve somut anlatımla, aynı keskin bakışı, aynı anlama tutkusunu, aynı yaşam ve yeryüzü aşkını ortaya koymakta. "Bir Alman Dosta Mektuplar" ise İkinci Dünya Savaşı döneminin ürünü. Bir yandan temelsiz bir üstünlük deneyiminden yola çıkarak dünyayı egemenliği altına almaya kalkan bir ulusla bağımsızlığını onurla savunan bir başka ulusun tutumunu karşı karşıya getirirken, bir yandan da gerçek yurttaşlığın, gerçek toplumsal ahlakın niteliklerini sergiliyor. "Başkaldıran İnsan"ı muştulayan küçük boyutlu bir büyük yapıt.
139 syf.
·3 günde
Düğün, Albert Camus’nün Cezayir’de yayımladığı iki gençlik kitabından ikincisi. Birincisi, Tersi ve Yüzü, 1935-1936 yılları arasında yazılmıştır. Bu ikinci kitapsa 1936-1937 arasın-da yazılıp 1938’de basılır. İki kitap arasındaki ortak özellikler, ortak izlekler de hemen belli eder kendilerini: yeryüzü yaşamından sonrasının ve yeryüzü yaşamından yukarısının yadsınması, bir de bu yeryüzünün, toprağın, denizin, göğün dayanılmaz güzelliklerinin coşkuyla yüceltilmesidir.
50 syf.
·18 günde·8/10
Dört mektuptan oluşan bu eser ikinci dünya Savaşı'nın yaşandığı dönemde Nazilerin insana bakışı sarsıcı bir kalemle yazılmış, Albert Camus çağının ötesinde bir düşünür olduğunu tekrar ispat etmiştir.
En korkunç anlarımızın sessizliği içinde,
bir kimsenin yalnızca konuşması 
bazen sevindirmeye yeter insanı,

her şey düzelecek belki, der.
İnsan yok olurmuş.  Olabilir. 
Ama dayanarak yok olalım. 

Yazgımız hiçlikse bile,
bunu kendimiz hak etmiş olmayalım.

Oberman
Doğruluğun, gerçeğin bizden yana olmasını istedik ve bunu çok pahalıya ödedik.

Yüzkaralarına,
susmalara,
acılara,
yapayalnız kalmalara,
ayrılıklara,

her şeyden çok da kendi içimizi yemelere katlandık.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Düğün - Bir Alman Dosta Mektuplar
Baskı tarihi:
Eylül 2019
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750734595
Orijinal adı:
Noces - Lettres à un ami allemand
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Düğün - Bir Alman Dosta Mektuplar
Düğün - Bir Alman Dosta Mektuplar
Albert Camus’nün iki eseri bir arada... Bunlardan ilki Düğün,  gençlik dönemi eserlerinden; ama sanatçının “benliğini ve dilini yaşamı boyunca besleyen bir kaynak” aynı zamanda. Gerçekten de Düğün’deki denemeler, Cezayir’i yansıtmasının yanı sıra yalın, duru ve somut anlatımla keskin bakışı, anlama tutkusunu, yaşam ve yeryüzü aşkını ortaya koyuyor yazarın. 

Bir Alman Dosta Mektuplar ise İkinci Dünya Savaşı döneminin ürünü. Bir yandan dünyayı egemenliği altına almaya kalkan bir ulus ile bağımsızlığını onurla savunan bir başka ulusun tutumunu karşı karşıya getirirken, bir yandan da gerçek yurttaşlığın, gerçek toplumsal ahlakın niteliklerini sergiliyor. Başkaldıran İnsan’ı müjdeleyen küçük boyutlu bir büyük eser.

Kitabı okuyanlar 102 okur

 • Gül

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0