Felsefece Düşünmenin Yolları

8,0/10  (1 Oy) · 
9 okunma  · 
2 beğeni  · 
518 gösterim
Yasa, Bilgi, Doğruluk, Değer, İnsan, Varlık, Toplum, Mutlak... Bu başlıklar felsefe dediğimiz düşünsel uğraşın en temel sorunları. Bochenski'nin Felsefece Düşünmenin Yolları adlı kitabı işte bu temel sorunları ve bu sorunların tarih boyunca nasıl işlendiğini karşıt görüşleri yan yana getirerek tanıtıyor bize. Felsefece Düşünmenin Yolları bir çırpıda okunabilecek bir kitap olmasına karşın okuyucuya uzun ve zahmetli bir yolun, felsefenin kapılarını açıyor; yalnızca kimi görüşlerine değinerek tanıttığı filozofların yapıtlarına, dünyalarına yönlendiriyor onu, böylece okumasını, daha da önemlisi düşünmesini, okuyarak düşünmesini, düşünerek okumasını istiyor ondan.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789944795166
 • Orijinal Adı:
  Wege Zum Philosophischen Denken Einführung in die Grundbegriffe
 • Çeviri:
  Kurtuluş Dinçer
 • Yayınevi:
  BilgeSu Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Akın Ölmez 
 04 Ağu 11:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Felsefe
Olgular, felsefenin bilimlerin gelişmesiyle yavaş yavaş ölecek yerde, daha da canlanıp zenginleştiğini gösteriyor.
Son olarak, felsefe diye bir şeyin olmadığını ileri süren ilk görüşe ters düşen bir soru: Bu sav hangi disiplin, hangi bilim adına ortaya atılıyor? Daha Aristoteles, felsefeye karşı olan­lara şu eleştiride bulunuyordu: Felsefe ya yapılır –diyordu– ya yapılmaz; ama felsefe yapılmazsa, bu da ancak bir felsefe adına olur. Yani, felsefe yapılmayacaksa bile, yapılır. Bu bu­gün de doğru.

Felsefece Düşünmenin Yolları, J. M. Bochenski (Sayfa 18 - BilgeSu Yayıncılık)Felsefece Düşünmenin Yolları, J. M. Bochenski (Sayfa 18 - BilgeSu Yayıncılık)