·
Okunma
·
Beğeni
·
4.803
Gösterim
Adı:
Felsefenin Başlangıç İlkeleri
Baskı tarihi:
Eylül 2012
Sayfa sayısı:
246
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055422578
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nokta Yayınları
217 syf.
Kitap en baştan başlayarak materyalist felsefeyi Marx ve Engels in sözleri ve fikirleri doğrultusunda herkesin anlayabileceği basitlikte akıcı bir şekilde anlatmış.
Komünizmin felsefi altyapısına ve materyalist düşünce ile idealist düşünce arasındaki farklılıkları ve bunların nelere nasıl etki edeceğini çok güzelsin anlatmış.
Materyalizm ve komünizmi merak edenler okuyabilir.
215 syf.
·Beğendi·10/10 puan
her sol görüşlü insan bilir ki fikirlerinin tam oturmasi icin ilk önerilen kitaptir :) wikipedia'da bu kitabın 1980 darbesi sonrasında türkiye'de ilk yasaklanan kitap olduğuna dair ilginç bir bilgi mevcut. 
eski bir komünist olan politzer'ın kitapta verdiği örnekler tabii ki hep marx'la ilgili ve yanlıdır. ancak, piyasadaki diğer diyalektik kitapları arasında en anlaşılabilir olanı diye düşünüyorum. hatta kitapta "diyelim ki bir idealistle karşılaştınız, onun fikirlerini nasıl çürütürsünüz haydi hep beraber inceleyelim" biçiminde cümlelere bile rastlayabilirsiniz. tabii burada bahsedilen idealizm ahlaki idealizm değil. berkeley'in ortaya attığı maddenin var olmadığı ve tanrının madde fikrini bizim fikirlerimizde yarattığı düşüncesini referans alan felsefi idealizm. sonuç olarak kitap, nasıl materyalist olunur, bir materyalist gibi bir marksist gibi nasıl düşünülür bunları anlatıyor. o yüzden kitabın kapağına aldanmamak gerekiyor.
247 syf.
·86 günde·Puan vermedi
Felsefenin evreni, doğayı açıklamak amacıyla en genel sorunların analiz ettiğini biliyoruz. Doğayı, evreni açıklamak için bilime ihtiyaç duydular. Bugün bir insanın “Dünya” açıklamasıyla M.Ö yaşamış bir insanın “Dünya” açıklaması bir olmayacaktır. Çünkü bugün bilim yoluyla onun varlığı hakkında bilimsel veriler edip anlamı hakkında da yorumlar geliştirebilir. Ama M.Ö yaşayan insanları bilgileri kısıtlı ve yetersiz olduğu için bilimsel olmadan bir yorumlama getirmeye çalışacaktır ve yorumlamalarının genel olarak çeşitli din, inanış ortaya çıkacaktır.

Materyalizm: Her şeyin maddeden oluştuğunu, metafiziksel kavramı kabul etmeyen kuramdır. Georges Politzer kitapta anlatırken felsefenin temel sorusuna olarak madde ve ruh arasında ilişkiler olarak açıklıyor .Bunu da şu şekilde açıklar ( Madde ruhu yaratır) Bu durumda materyalistler dünyayı ve maddeyi yaratanın Tanrı değil ya da ruh( düşünce ve maddi olmayan şeyleri ) maddenin ruhu yarattığını düşünürler . Örneğin bu kitapla ilgili düşüncelerimi açıklayabilmek için kitabı okumam gerekiyordu yani bu kitap olmasa bu fikirleri açıklamış olmayacaktım. Yani kitap(madde ) benim düşüncelerimi (ruh) geliştirdi, yarattı. Yani kısaca materyalistler açıklamak için önce maddeye ihtiyaç duyarlar. İnsan nasıl düşünür derseniz? İnsanlar beyni olduğu için (keşke her beyni olan insan düşünebilse sevgili materyalistler) derler sonra akıldan bahsederler.

İdealizm: Bilgide düşünceyi temel olduğunu ileri süren. Varlığı insanın düşüncesi tarafından oluşturulduğunu öne sürer. (Ruh maddeyi yaratır) şeklinde açıklar. “Her şey bizim zihnimizde vardır “ diye düşündüklerinde ise Dünya’yı bir yanılgı ve insanlarda aslında onlar hakkında fikirlerimle tanıyorum onlar da maddi derlemelerden başka bir şey değildir . Tanrı ( ruh) Dünya’yı yaratmıştır. Maddi gerçekle uymayan fikirler vererek Dünya yanılgısını yaratır. Hatta insanlar yanılgıdır sadece varolan benim diyecek kadar yorumlar yapmışlar İdealistler.


Agnostisizm: Bilinmezci dediğimiz agnostikler gerçeği bilemediğimizden, Tanrı hakkındaki yorumlarında da varlığı, yokluğu bilinemez ne 500 yıl sonra teknoloji çağında da bilemem, kimse bilemez demiştir. Ama sadece metafizik konularda değil varlıklar hakkında da bir bilgiye ulaşamadıklarını, ulaşmak için insanın yetersi z olduğunu ileri sürüyorlar. Ve Engels bu tezi nasıl çürüttüğünü söylersem gülmeyin lütfen “Çöreğin varlığının kanıtı onu yiyebiliyor olmandır” ( aynı zamanda İngiliz atasözü) Çöreği yedikten sonra açlığın giderildiği onun kanıtı olduğunu söylüyor. Yani varlığın var olduğunun bilinebilir olduğunu söylüyor, kitapta agnostisizm hakkında güzel yazılar var Engels bu tezi çürütmüştür deyince daha etkileyici bir fikir bekledim.

Metafizik: Fizik bilimlerinin ötesinde kalan anlamına gelir, metafizik sorunları bu sorunların ortak niteliği ise hepsinin ontolojik olmasıdır. Şeylerin, hareketsizleri, özdeşlikleri içinde görülür yani varlıkları var olan boyutlarda düşünmüştür biz onları iki boyutlu olduğu halde üçüncü bir boyuta giremeyiz. Aşılmaz sınıf ayrımı ve zıtların karşıtlığı ilkesi. Yani şeyler, birbirinden ayrılırlar ve karşılıklı ilişkilerden sıyrılırlar.

Diyalektik: Diyalektikte söz konusu değişim mevcuttur. Her şeyin, değişmede olduğunu vurgular. Diyalektikte hareket başlangıcından itibaren, çelişki kavramıyla ve dolayısıyla karşıtlık kavramıyla bağlantılı olarak açıklanmaktadır; Marx maddenin hareketinin diyalektik iç çelişkilerinin ürünü olduğunu ileri sürer ve düşüncenin diyalektiği de bu noktada maddenin hareketinin bilince yansıması olarak değerlendirilir. Bu nedenle Marksist felsefe diyalektik materyalizm olarak ifade edilecektir


Not: Kitap Marksizmin açıklayan ilkelerden bahsediyor. Marx ve Engels’den çokça alıntı yapılmış. Kitap Marksist taraflı yazıldığını da söylebiliriz. Objektif bir şekilde yazılmamış olsa da detaylıca açıklanmış, soru cevap niteliğinde gitmiş. Çok akıcı bir kitap olduğunu söylemem incelememde de bilgi vererek birkaç maddeyi açıklamak istedim teşekkürler.
240 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Felsefe hakkında yazılmış en güzel kitaplardan biridir. Burjuvanın;felsefenin anlaşılması yerine, içi boş kelimelerle anlamsız ve karmaşık hale getirmesinin yanında,Politzer'ın kitabı son derece basit ve herkesin anlayacağı dilde yazılmıştır. Üstelik, Politzer'in eserindeki bölümlerinin sonunda,konuyla ilgili okunması gereken
yazıları ve eserlerin isimlerini belirtmesi, kitabı daha da çekici yapmış.
240 syf.
·6/10 puan
Kitabı okuyacak arkadaşlar felsefenin dalları(bilgi, ahlak, bilim vs.) için bu kitapta karar kıldılarsa hayal kırıklığına uğrayabilirler. Kitap daha çok felsefi düşünme yöntemi ve idealizm-materyalizm kıyaslaması gibi. Politzer'in bir marksist olduğunu göz önüne alırsak bu kıyaslamada aşırıya kaçtığını söyleyebiliriz. Buna rağmen kitap düşünce üzerine saygıdeğer bir yaklaşım içeriyor. Komünizm'in de aslında ne olduğunu anlatmaya çalışıyor. Gerçekten tanımından uzaklaşan bu ütopyanın nasıl olması gerektiğini anlatıyor. Özellikle felsefe ve sosyoloji öğrencilerinin okumasını tavsiye ederim.
240 syf.
·Puan vermedi
Felsefenin başlangıç ilkeleri adıyla yayınlanması kitabı okuyup bitirdikten sonra garibime gitti. Zira Politzer materyalist felsefeyi savunduğu kitabında metafizik felsefeyi yermektedir.
Kitap içerik bakımından donanımlı ve kapsamı bakımından tatmin ediciydi.
Politzer, materyalist felsefenin sağlam savunucularından. Bunu da saf bir bağ ile değil büyük bir bilgi dağarcığı ile yapmaktadır.
247 syf.
·Puan vermedi
Felsefeye yeni başlayacak olanlar için tavsiye edilebilir nitelikte olan bu kitap Genel olarak idealizm -materyalizm ikilemi üzerinde durmuştur . Bunun dışında diyalektik materyalizme yönelmiştir. Çok yönlü olmasada felsefeye dair anlaşılabilecek tarzda bir kitap. Ancak doyurucu nitelikte değil:) basit anlaşılır bir dili var ancak felsefeye dair bir çok konu eksik ele alınmıştır.
240 syf.
·34 günde·10/10 puan
Gayet etkili bir kitap, alana ilgili olup okumalara yeni başlayanlar için oldukça açık dilli olmasının yanında bölüm sonlarında bulunan yoklama soruları bilgiyi pekiştirip kalıcı kılmak için oldukça etkili.
240 syf.
·Puan vermedi
Bir sözlük olarak kullanmak isterseniz bazı önemli kavramları güzel açıklıyor. Diyalektik kavramını özellikle cok guzel orneklerle sunuyor. Sol bir görüşten çıkan kitabin objektif olmasını beklemiyorum ama idealizm filozoflarının görüşlerinin aptalca olduğunu hissettirmekten hic geri kalmadı. Bu kadar taraflılık bıktırdı açıkcası. Felsefeye yeni baslayanlar icin tehlikeli bir kitap. Bilgi birikimi edinmeden kesinlikle okunmamalı. İnsanlar idealistleri ve materyalistleri ayri ayri okuyup kendi kararini verebilir pekala. Yazarin bu konuda yonlendirmesine hic gerek yok.
217 syf.
·9 günde·6/10 puan
Felsefe lise yıllarımda başımın belası olmuştu. Okuduğumu anlayamayarak hiçbir zaman cozemedigim bircok soru olarak gözüküyordu.
Yıllar geçti, bazı sorular daha belirgin oldu. Kendimi sorgularken aslında felsefenin her şey olduğunu anladim.
Bir arayış içinde bize yol gösterdiğini , mutluluğun bu ilmin içinde olduğunu fark ettim.
İdealist ve materyalist düşünce hakkında fikirlerinizi oluşturacak bu kitaba meraginiz varsa bakın. Yoksa sarmayacaktir. Hemen alıp okuyup demek sizi soğutur. Ben bir sahaftan beş liraya aldım güzelce okudum. Kaç gün sürdü bilmiyorum..
217 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitap, öcelikle idealizm ile materyalizmin ne olduğunu tane tane ve anlaşılır bir dille açıklayarak diyalektik materyalizmin ne olduğunu açıklıyor. İsmine bakarak kitabın felsefi tüm akımları açıkladığını düşünürseniz yanılırsınız. Yanlı bir dille diyalektik materyalizmi ele alıyor olmasına karşın atıf yaptığı diğer felsefi akımlar ve bu akımların önde gelen temsilcileri hakkında kısaca bilgi sahibi olabileceğimiz sağlam bir kaynak.
Aklımızda tutmamız gereken esas şudur ki, biz, duygulara, düşüncelere, fikirlere, gördüğümüz ve duyduğumuz için sahibiz.
Georges Politzer
Sayfa 45 - Neden Kitap Yayıncılık
Hiçbir şey hareketsiz değildir; her şey akar; aynı ırmakta iki kez yıkanılamaz, çünkü ırmak art arda gelen iki an içinde asla aynı ırmak değildir; bir andan ötekine değişmiştir; başka olmuştur.

Heraklitos
Engels " Gerçekten, bilinmezcilik 'utangaç' bir materyalizmden başka nedir? Bilinmezci doğa kavramı, baştan sona materyalisttir. Bütün doğal alem, yasalara bağımlıdır ve bir dış etkenin işe karışmasını kesinlikle dışlar. Ancak, bilinmezci, şunu ekler: Bilinen evrenin ötesinde yücelerden yüce bir varlığın bulunduğunu ileri sürmemizi de çürütmemizi de sağlayacak hiçbir aracımız yoktur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Felsefenin Başlangıç İlkeleri
Baskı tarihi:
Eylül 2012
Sayfa sayısı:
246
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055422578
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nokta Yayınları

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0