Frankenstein

8,3/10  (69 Oy) · 
172 okunma  · 
53 beğeni  · 
1.915 gösterim
Daha çok korku romanı olarak bilinen Frankenstein aslında felsefi bir eserdir. Kitabın kahramanı olan Dr. Frankenstein hastalıklara son verebilmek ve ölümsüzlüğe ulaşmak için yaratıcı rolünü üstlenebileceği hırsıyla çalışmalarına başlar. İlerleyen roman kurgusu içerisinde talip olduğu bu vasfın altında trajik bir şekilde ezilecek ve insan olmanın sınırlarını acı bir tecrübeyle öğrenecektir.

Mary Shelley'nin kaleme aldığı Frankenstein, defalarca filme çekilmiş, korku türünün ilk örneklerinden biri olarak okurların hafızasında yer etmiştir. 18. yüzyıl gotik edebiyat yapıtaşlarından olan bu eser vazgeçilmez bir edebiyat klasiği... 
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786050812749
 • Çeviri:
  Neslihan Güler
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
ayhan özköroğlu 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Eğitimsiz geç bir kaptanın öyküsü ile giriş yapıyorsunuz kitaba.
Genç kaptan aşık olduğu Rus hanımı babasından iter, biriktirdiği hatırı sayılır paranın da etkisiyle bu evliliğe izin çıkar. Nikâh tarihi belirlenir ve delikanlı nikahtan önce kızla ilk kez görüşme imkanı bulur.
Fakat bu görüşmede kız gözyaşlarına boğularak kendini delikanlının ayaklarının dibine atar ve bir başkasına gönül verdiğini bu yüzden kendisinden vazgeçmesini söyler.
Ve sonrası okunmalı...Tam olarak yaşatma gayesi için yaşama. Aşkında tam ihtiyaç duyduğu şey...

İlknur Burcu Keser 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap fazlasıyla akıcı. Konu olarak da oldukça sıra dışı, Mary Shelley'in yaratıcılığını ortaya koyan bir kitap. Kitabı okumadan önce yaratığın adını "Frankenstein" olarak bilen çoğunluğun arasındaydım ben de, ama Frankenstein yaratığın değil; onu yaratan doktorun adı. Zavallı yaratığın bir adı bile yok.

Esra'nın Dünyası 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Çok akıcı bir dili var insanı sıkmadan kedini okutuyor bir solukta okuyup bitirilebilecek bir kitap. Okurken insanda merak duygusu oluşturuyor bir sonraki sayfada ne olacak diye.

İlayda G. 
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Baştan sona kadar kusursuz bir roman. Yalın akıcı bir anlatımı var. Kitabın başındaki mektupların ne olduğunu ilk başta anlayamamıştım ve biraz sıkıldım. Onun dışında gayet iyiydi. Elinizden bırakmak istemeyeceğiniz bir kitap.

Kübra 
11 Şub 00:08 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

İlk baskısını 1818 yılının ilk aylarında yapan Frankenstein'ın çok ilginç bir yazım öyküsü var. İsviçre ziyareti sırasında Lord Byron'a komşu olan Mary Shelley, günlerce süren sağanak yağmurlu günlerde evde mahsur kaldıkları süre boyunca Lord Byron'ın öncülüğünde dostlarıyla okudukları hortlak ve hayalet hikayelerinden ilham alarak öyküler yazmaya teşvik edilmiştir. Günlerce ilhamdan yoksun kalan Shelley, bir gece ilginç bir kâbus görür ve bu kâbus Frankenstein'ın iskeletini oluşturacaktır. Kaynaklarda en önemli korku kurgularından biri olarak kabul görse de ben bu kitabı düşündükçe korkudan daha farklı duygular ve imgeler beliriyor. Özellikle sonlara doğru korku türünün güzel ve çarpıcı özelliklerini barındırmasının yanında bu kitap benim için büyük bir insanlık hicvi ve duyarlılık timsali oldu. Yazar yetkin kullanılmış bir dil, müthiş betimlemeler ve sahne kurgularının yanında insanlığımızı sorgulatıyor, önyargıyı şimdiye dek belki de hak ettiğine en layık biçimde yeriyor, tüm bu duyguları muhakemeyi en doğru şekillerde uygulayabileceğimiz bir objektiviteyle aktarıyor.

Ayfesa 
 03 Kas 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Frankenstein'nın ön yargısı ve Canavarının yalnızlığı... Sonunda Frankenstein'nın ön yargısı gerçek bir yargıya dönüşüyor.

Ne yazık! İnsan denen varlık, hayvandan üstün hassasiyetleriyle ne diye böbürlenir ki? Bunlar onu daha kendisi dünyaya gelmeden önce oluşan şartların belirlediği davranış biçimine yönlendirmekten başka hiçbir işe yaramıyor. Dürtülerimiz yalnızca açlık, susuzluk ve şehvetten ibaret olsaydı, neredeyse özgür olacaktık. Oysa şimdi esen her rüzgârdan, tesadüf eseri edilmiş bir sözden ya da o sözün zihnimizde uyandırdığı manzaradan etkilenir durumdayız.

Don Quijote 
29 Mar 17:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Herkesin bildiği çoğu kişinin okumadığı kitap:Bence çok başarılıydı.Bir kere hikaye içinde hikaye olayı çok keyifli.Kitabı okurken ilk olarak doktorun bakış açısıyla görüyoruz her şeyi.Ben her ne kadar kendimi Dr.Frankeinstein ile özleştirmiş olsam da-bilim aşkından ötürü- içten içe hep yaratığa hak verdim.Zaten olayları yaratıktan dinlemeye başlayınca tamamen onun tarafına geçtim ve onunla beraber nefret ettim tüm insanlardan.Doktor biraz dürüst bir insan olsaydı başladığı işi hakkıyla bitirirdi.Ama naparsın klasik insanoğlu ikiyüzlülüğüne ve korkaklığına sahipti o da.
Sonuç olarak başarılı klasik eserlerden birisi.Yazarının Mary Shelley olması da cabası.Okuyunuz.Okutturunuz.

Hecer Hesenova 
08 Ağu 18:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitab demek olar ki menim en sevimli kitablarim arasina daxil olub . Bu eseri haqqinda hech bir anlayishim olmadan almishdim indi dushunurem ki ne yaxshi ki almisham . Muasir dovrde elmi-fantastik filmler chox chekilir ki, bunlar da musasir gencliyin en sevimli film novleridir. Bu eser de hemin filmlerin , eserlerin ilki olaraq gosterile biler. Moht

malefizz 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitaptan bir paragraf :
"Mezarlıgın lanetlenmis rutubetinde debelenirken yada cansiz bedene hayat vermek adina , yasayan hayvana iskence ederken hangi dehset ve korkular icinde yasadigima , kimin aklı erebilir ki "
Yillardir unutamam nedense ............

Lulum 
27 May 14:24 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap akıcı bir dille yazılmış sürükleyici bir roman. Yalnızlığın ve hırsın nasıl bir felaketle sonuçlandığını görebileceğiniz güzel bir eser.

2 /

Kitaptan 63 Alıntı

İlknur Burcu Keser 
14 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bilginin ne garip doğası var! Bir kez yakaladı mı, yosunun kayaya tutunduğu gibi tutunuyor akla."

Frankenstein, Mary Shelley (Sayfa 119)Frankenstein, Mary Shelley (Sayfa 119)
İlayda G. 
16 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Zarif bir insan vücudunun nasıl da bozulup ziyan olduğunu gördüm. Ölümün çürümesinin yaşamın pespembe yanağına nasıl galip geldiğine tanık oldum.

Frankenstein, Mary ShelleyFrankenstein, Mary Shelley
İlayda G. 
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hayat ne kadar inatçı; tam en çok nefret edildiği anda insana sıkı sıkıya yapışıyor.

Frankenstein, Mary ShelleyFrankenstein, Mary Shelley
Melike Nur 
08 Mar 14:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Acı duygusunu yenmenin yalnızca tek bir yolu olduğunu öğrendim, o da korktuğum ancak henüz anlamadığım ölümdü.

Frankenstein, Mary Shelley (Sayfa 119 - İthaki yayınları)Frankenstein, Mary Shelley (Sayfa 119 - İthaki yayınları)
İlknur Burcu Keser 
14 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Kalabalıktan kaçınmak ve kendimi hararetle yalnızca bir iki kişiye bağlamak benim mizacımda vardı. Bu yüzden okul arkadaşlarıma karşı genellikle duyarsızdım..."

Frankenstein, Mary Shelley (Sayfa 30)Frankenstein, Mary Shelley (Sayfa 30)
Esra'nın Dünyası 
02 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Meşale
Binaların üstüne meşale atıyorsun ve yanıp kül olduğunda, kalıntıları arasında oturup, yıkılmasına sızlanıyorsun.

Frankenstein, Mary Shelley (Sayfa 224)Frankenstein, Mary Shelley (Sayfa 224)
Esra'nın Dünyası 
30 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Eğer böylesine güzel yaratıklar acı çekiyorlarsa, kusurlu ve yalnız bir varlık olan benim perişan olmam pek de garip değildi.

Frankenstein, Mary Shelley (Sayfa 109)Frankenstein, Mary Shelley (Sayfa 109)
İlayda G. 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Annem ölmüştü fakat bizim hala yerine getirmemiz gereken görevlerimiz vardı. Geriye kalanlarla yaşamımıza devam etmeli ve oyunbozanın henüz yakalamadığı biri kalmışken kendimizi şanslı görmeyi öğrenmeliyiz.

Frankenstein, Mary ShelleyFrankenstein, Mary Shelley
İlknur Burcu Keser 
14 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Yaşam, kederlerin toplamından ibaret olsa bile, benim için hâlâ değerli ve bunu savunacağım."

Frankenstein, Mary Shelley (Sayfa 97)Frankenstein, Mary Shelley (Sayfa 97)

Kitapla ilgili 2 Haber

Ayrıntı Yayınları'ndan 'intihal' açıklaması
Ayrıntı Yayınları'ndan 'intihal' açıklaması Ayrıntı Yayınları, Frankenstein romanının Hande Yazıcı tarafından yapılan çevirisinin özgün olmadığı gerekçesiyle dağıtımını durdurduğunu açıkladı
Aaa, Bu Filmin Kitabı mı Varmış?
Aaa, Bu Filmin Kitabı mı Varmış? Tüm sanat dallarını içinde barındıran sinemanın en kadim dostu -çalkantılı ilişkilerine rağmen- edebiyattır. İlginizi çekebilecek, yeniden ele almak isteyebileceğiniz sinemanın ve edebiyatın mihenk taşı olmuş 20 kitap ve filmlik listenin ilk 10’u…