Gazi Paşa'ya Suikast

·
Okunma
·
Beğeni
·
759
Gösterim
Adı:
Gazi Paşa'ya Suikast
Baskı tarihi:
1993
Sayfa sayısı:
122
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tekin Yayınevi
Baskılar:
Gazi Paşa
Gazi Paşa
108 syf.
·Puan vermedi
Atatürk'e İzmir gezisi sırasında yapılması planlanan suikast, öncesi ve sonrasıyla her yönüyle en ince detayına kadar eserde anlatılmış. Bir çok milletvekilinin idamıyla sonuçlana yargılama dönemi, suçluların savunmaları, ruh halleri, itirafları, inkarları meraklılarına bu kitapta tüm detayıyla anlatılıyor.
108 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Usta yazardan son derece güzel bir araştırma eseri. Şeyh Sait ayaklanmasından sonra İzmir'de planlanan Atatürk suikasti Giritli Şevki adında bir kaçakçının ihbarı ve Paşa'nın İzmir'e geç gelmesi sebepleri ile önceden haber alınır ve engel olunur. İşin içinde zamanında Terakkiperver Fırka'da bulunan İzmit milletvekili Şükrü Saraçoğlu gibi isimler de vardır. İstiklal Mahkemesi kurulur ve Kazım Karabekir dahil pek çok ismin ifadesi alınır. İş suikastten çıkıp partinin kuruluşuna kadar gitmiştir. Acaba meşhur paşalar da içeri girecek midir? Kimler idam cezası alacaktır? Soluksuz okunan bir kitap. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
108 syf.
·Beğendi·9/10
İzmir suikasti ve yargılamalarının objektif bir biçimde ele alındığı, tutanaklara dayalı tek eser denilebilir. Konu ile ilgili taraf gözetmeksizin bilgi sahibi olmak isteyenlere şiddetle salık verilir.
108 syf.
·4 günde·8/10
İzmir suikasti olayı sanıkların ifadeleriyle çok güzel anlatılmış. Kitap roman gibi akıcı ve kitabın sonundaki notlarda da ilgi çekici bilgiler var.
Bu olayla ilgili ne zaman bir şey okusam aklıma hep haksız yere asılan Cavit Bey gelir. Uğur Mumcu 'devrim bir şiddet olayıdır!' der. Maalesef Cumhuriyet devriminin şiddetini haksız yere gören Cavit Bey olmuştur.
108 syf.
·Beğendi·9/10
Ahmet Ümit'in Elveda Vatan kitabına paralel okudum. Gerçek belgelere dayalı, ülkemizin yakın tarihinde yaşanan İzmir Suikastı ve Kurtuluş Savasında adı geçen kilit isimler ile ilgili bir araştırma kitabı. Uğur Mumcu'nun akıcı anlatımı ile bir solukta okunuyor. Düşünüyor ve anlamaya çalışıyorsunuz...
108 syf.
·9/10
Uğur Mumcu, güncel yazılarda benim gördüğüm en önemli yazarlardan biri. Öyleki araştırmacı gazetecilik anlayışının en örnek alınması gereken isimlerinden biri. Bu eserini de heyecan içinde soluksuz bir şekilde okudum.
Mustafa Kemal ile Ziya Hurşit arasında konuşma Mustafa Kemal`in, <Ziya Hurşit Bey, uzun zaman beraber çalışmış değil miydik? Bir gaye uğruna çalışmadık mı? Nedir bu suikast? Hem de şebekenin elebaşısı, ruhu imişiniz, öyle mi? > sorusu ile başlamıştı.
"Tarihe “keşke bu olaylar olamasaydı” mantığı ile bakılmaz. Bu olaylar yaşanmış; doğru ve yanlış yönleriyle artık geçmişte kalmışlardır. Bu olayları yeniden yaşamaya ve sonuçları değiştirmeye olanak yoktur. Önemli olan bu olaylardan -bu olayları bütün yönleriyle inceleyerek- bugünler için kalıcı dersler çıkarmaktır."
İstiklal Mahkemesi avukatların canbazlığına gelmez. Bir üst mahkeme yoktur. Millet karar bekliyor, ne söyleyecekseniz, açıkça söyleyiniz.
"Atatürk'ü Türkiye'nin halaskarı olarak tutarım, severim. İdamdan direkt olarak sorumlu tutmam. Bunlar ihtilalin cilveleridir. Babam asıldı diye Atatürk'e düşmanlığım yoktur."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gazi Paşa'ya Suikast
Baskı tarihi:
1993
Sayfa sayısı:
122
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tekin Yayınevi
Baskılar:
Gazi Paşa
Gazi Paşa

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0