Gertrud

8,0/10  (6 Oy) · 
29 okunma  · 
5 beğeni  · 
649 gösterim
“Dünyada müzik denen şeyin varlığı, zaman zaman melodilerin insanın ruhuna işleyip tüm benliğinin armonilerin seline kapılması, benim için hep derin bir avuntu kaynağı, yaşamamı bağışlatan bir neden oluşturdu. Müzik gibisi var mıdır! Durup dururken bir melodi gelir aklına, söylemeye başlarsın, sessiz, içinden yalnızca, varlığını melodiyle içirip doyurursun, melodi tüm güçlerine ve devinimlerine el koyar – ve sende yaşadığı süre içindeki tesadüfi, kötü, kaba, kasvetli ne varsa silip atar, dünyayı da alır kapsamına, zoru kolaylaştırır, donup kalmış nesneleri kanatlandırır.” Hermann Hesse’nin usta kaleminden bir müzisyenin portresinin çizildiği, Goethe’nin Genç Werther’in Acıları’ndan yansımalar taşıyan, Doktor Faustus’u yazarken Thomas Mann’a esin kaynağı olan bu kitapta, insana ve yaşama ilişkin pek çok unsurun içinde müzik başköşede. Okurken satırlardan tınılar yükseliyor, sayfalarda notalar uçuşuyor. Hesse bir roman yazmamış, bir ezgi bestelemiş adeta. Kulakların pasını silen eşsiz bir ezgi Gertrud.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  186
 • ISBN:
  9789750805895
 • Orijinal Adı:
  Gertrud
 • Çeviri:
  Kamuran Şipal
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kağan K. 
 07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Hermann Hesse en çok sevdiğim yazarlardan biridir,Nobel Ödüllü yazar eserlerinde her yönden ustalığını belli eder.

Şu ana kadar okuduğum Hermann Hesse kitapları:Rosshalde,Demian,Bozkırkurdu,Siddhartha ,Çarklar Arasında,Gençlik Güzel Şey,Knulp.Okuduklarım arasında en çok sevdiğim iki kitap Rosshalde ve Demian.Bozkırkurdu ve Siddhartha kitaplarını ise tekrar okuyacağım.Henüz okumadığım Narsizm ve Goldmund ile Boncuk Oyunu kitaplarından ise beklentim çok büyük !

Gertrud kitabını okur iken buna benzer kitap olan Rosshalde aklıma geldi.Rosshalde kitabında bir ressamın başarısız evlilik hayatına odaklanırken Gertrud kitabında ise bir müzisyenin çocukluğu,gençliği ve ünlü olduktan sonraki döneminlerine odaklanıyor.Eser için ilk söylenebilcek olumlu nokta MÜZİK TUTKUSU...Müziği bu kadar güzel anlatan bir kitap henüz okumadım GERTRUD dışında.Kitabı okur iken sessizlikte dahi çeşitli müzik melodileri aklınıza geliyor,müziğin insan ruhu üzerindeki olumlu etkilerini yazarla birlikte yaşıyorsunuz. Ayrıca Müzik ile uğraşan sanatçılarla empati kurabiliyorsunuz aynı zamanda.Onların çocukluklarından itibaren müzik sevdalarını,müzisyenlerin delilik ve dahilik çizgisi arasında gidip gelen çalkantılı hayatlarını kısaca müzik ile uğraşanların ruh dünyasına ışık tutuyor kitap.Müzik konusunda çok başarılı yazar.

Olumsuz bulduğum yönler ise;sıradan bir aşk öyküsü,kurgunun basitliği,kimi karakterlerin biraz yüzeysel kalması gibi şeyleri sayabilirim.Bu kitaba birçok yönden çok benzettiğim ROSSHALDE kitabının epey gerisinde kalmış,nedenleri ise ROSSHALDE kitabında karakterler daha az olmasına rağmen daha derin bir şekilde irdelenirken hikaye anlatımı daha güçlü idi,psikolojik tasvirler daha ayrıntılı idi,kitabın sonunun tatmin ediciliği daha yüksekti...Kısaca birçok açıdan ROSSHALDE daha güçlü bir roman !


Sıralama yaparsak GERTRUD kitabı HERMANN HESSE kitaplarını arasında ortalarda yer alır kanımca.Yine de Hermann Hesse'nin eşsiz uslubu,roman yazarken ustalıkla aldığı karakterlerin psikolojik tasvirleri hemen göze çarpıyor.Bu kitabı okumak için ise en büyük etmen tabi ki MÜZİK,yazarın MÜZİK hakkında her şeyi ustaca anlattığı için okunması gereken değerli bir eser ! Müzik hakkında her şeyin başarılı işlendiği başka bir kitap bulmak gerçekten çok zor.

Dila. 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

müziğin anlatımının bu kadar güçlü olmasıyla insanın içinde güzel melodiler oluşturan bir kitaptı bence.

genel olarak kurgusu ve/veya betimlemelerini öyle ahım şahım bulmasam da özellikle müzik ve müziğin karakter üzerindeki etkilerinin anlatıldığı bölümlere bayıldığımı söylemeliyim.

daha önce çarklar arasında kitabını da okumuştum. anlatımını ona benzettim. karakterin ruh haline / ruh yapısına oldukça yer veriyor ancak olay örgüsü bunun çok gerisinde kalıyor. sonu geçiştirilmiş gibi. "ve sonsuza dek mutlu yaşadılar"* gibi kısacık bir cümleyle sona bağlanan filmlere benzettim.

müzik ve beste süreci dışında; olay örgüsünde yer alan aşk hikayesi - 2 kadın 1 adam hikayesi zamanında çok ilgi çekmiş olsa da günümüzde film - dizi - kitap vb kurgularda bu konu oldukça tüketildiği için bize sıradan ve sığ gelebilir ancak kitabın yazıldığı dönem de belli. bu yüzden bunu eleştirmeye hakkım olmadığını düşünüyorum.

kitapta gençlik ve yaşlılık kavramları üzerinde duruluyor bu bölümleri de birer "öğreti" kabul ettim, siddhartha 'daki gibi...

"gençler dünya durdukça yaşayacaklarına inanırlar, bu yüzden tüm düşünce ve istekleri kendilerine yöneliktir. yaşlılar bir yerde son diye bir şeyin bulunduğunu anlamış, bir kimsenin yalnızca kendisi için yaptığı şeyin sonunda bir delikten içeri düşüp hiçbir değer taşımayacağının bilincine varmışlardır."

bir de; ben kitabı okurken sürekli yann tiersen 'in eusa albümünü dinledim. sahnelere uyduğu da oldu; benim için kitaba soundtrack oldu. tüm o müzik anlatılan bölümlerde kulağımdaki melodiler ve kitabın içimde yarattığı melodiler çok güzel harmanlandı sanki, öyle hissettim.

Kitaptan 2 Alıntı

Dila. 
06 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Gençlik bencillikle son bulur., ihtiyarlık başkaları için yaşamakla başlar.

Gertrud, Hermann Hesse (Sayfa 106)Gertrud, Hermann Hesse (Sayfa 106)
Dila. 
06 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Gençler dünya durdukça yaşayacaklarına inanırlar, bu yüzden tüm düşünce ve istekleri kendilerine yöneliktir. Yaşlılar bir yerde son diye bir şeyin bulunduğunu anlamış, bir kimsenin yalnızca kendisi için yaptığı şeyin sonunda bir delikten içeri düşüp hiçbir değer taşımayacağının bilincine varmışlardır.

Gertrud, Hermann Hesse (Sayfa 107)Gertrud, Hermann Hesse (Sayfa 107)