Gertrud

8,2/10  (10 Oy) · 
41 okunma  · 
7 beğeni  · 
803 gösterim
“Dünyada müzik denen şeyin varlığı, zaman zaman melodilerin insanın ruhuna işleyip tüm benliğinin armonilerin seline kapılması, benim için hep derin bir avuntu kaynağı, yaşamamı bağışlatan bir neden oluşturdu. Müzik gibisi var mıdır! Durup dururken bir melodi gelir aklına, söylemeye başlarsın, sessiz, içinden yalnızca, varlığını melodiyle içirip doyurursun, melodi tüm güçlerine ve devinimlerine el koyar – ve sende yaşadığı süre içindeki tesadüfi, kötü, kaba, kasvetli ne varsa silip atar, dünyayı da alır kapsamına, zoru kolaylaştırır, donup kalmış nesneleri kanatlandırır.” Hermann Hesse’nin usta kaleminden bir müzisyenin portresinin çizildiği, Goethe’nin Genç Werther’in Acıları’ndan yansımalar taşıyan, Doktor Faustus’u yazarken Thomas Mann’a esin kaynağı olan bu kitapta, insana ve yaşama ilişkin pek çok unsurun içinde müzik başköşede. Okurken satırlardan tınılar yükseliyor, sayfalarda notalar uçuşuyor. Hesse bir roman yazmamış, bir ezgi bestelemiş adeta. Kulakların pasını silen eşsiz bir ezgi Gertrud.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  186
 • ISBN:
  9789750805895
 • Orijinal Adı:
  Gertrud
 • Çeviri:
  Kamuran Şipal
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Metin pir ( Von Kleist ) 
01 Eyl 22:26 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 10/10 puan

Umut ve Suzluk...
Bir kaza sonucu ayaklarından biri ömür boyu topallayacaktır ve Gertrud' a aşık olacak Gertrud ise kendisine bildiği fakat farklı bir dünyanın kapılarını açan Mounth' a aşık olacak ve kahramanımız Khun ölmek isteyecek ama bazen insan ölemez istesede. " Yaşamayı sineye çekecektim" diyecek ve asla beklemediği başarılara imza atacaktır.
Kitap bitti ve inceleme yapabilmek için Sadri Alışık' tan bir film izleme gereği duydum nedense. Romanın kahramanı Khun ile Sadri abi arasında bir benzerlik hissettim belki de.
Umudunuzu yitirmeyin dedi kitap. Bazen başlangıçlar son sandıklarınızdan sonra başlar.
Büyük usta çevirmen Kamuran Şipal' in de müthiş katkısı olduğunu belirtmek gerek.

Okuduğum ilk Hesse kitabıydı ve bu usta yazarı anlayabilmek için rüzgarlı bir hava, yeşillikle, ormanlık bir alan, doğadan başka hiç bir şeyin çıt çıkarmadığı bir yerde okumak daha anlaşılır kılıyor. Bazen bir cümlenin bitişine dört derin diyafram nefesi dahi yetmiyor. Bu kadar uzun cümlelerde dahi anlamın kopmaması çok az denk geldiğim bir özellikti. Keşke bu kadar geç kalmasaydım Hesse ile tanışmakta. Değerli Hakan. S hocamızın da bu tanışmadaki payı büyüktü. Kendisine saygılarımı sunarım.
Karşıma geçmiş bana bütün hayatını içten ve güzel bir dille anlatan Khun' a kitap bittikten sonra teselli için sarılmak isterdim kardeşçe, Sanki karşımda sulu gözleriyle Khun oturuyordu kitap bunu hissettirdi.
Beğeneceğinizi düşünüyorum ve Hesse' ye mutlaka bir an önce kavuşun derim. Saygılarımla...

Kağan Kalava 
 07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Hermann Hesse en çok sevdiğim yazarlardan biridir,Nobel Ödüllü yazar eserlerinde her yönden ustalığını belli eder.

Şu ana kadar okuduğum Hermann Hesse kitapları:Rosshalde,Demian,Bozkırkurdu,Siddhartha ,Çarklar Arasında,Gençlik Güzel Şey,Knulp.Okuduklarım arasında en çok sevdiğim iki kitap Rosshalde ve Demian.Bozkırkurdu ve Siddhartha kitaplarını ise tekrar okuyacağım.Henüz okumadığım Narsizm ve Goldmund ile Boncuk Oyunu kitaplarından ise beklentim çok büyük !

Gertrud kitabını okur iken buna benzer kitap olan Rosshalde aklıma geldi.Rosshalde kitabında bir ressamın başarısız evlilik hayatına odaklanırken Gertrud kitabında ise bir müzisyenin çocukluğu,gençliği ve ünlü olduktan sonraki döneminlerine odaklanıyor.Eser için ilk söylenebilcek olumlu nokta MÜZİK TUTKUSU...Müziği bu kadar güzel anlatan bir kitap henüz okumadım GERTRUD dışında.Kitabı okur iken sessizlikte dahi çeşitli müzik melodileri aklınıza geliyor,müziğin insan ruhu üzerindeki olumlu etkilerini yazarla birlikte yaşıyorsunuz. Ayrıca Müzik ile uğraşan sanatçılarla empati kurabiliyorsunuz aynı zamanda.Onların çocukluklarından itibaren müzik sevdalarını,müzisyenlerin delilik ve dahilik çizgisi arasında gidip gelen çalkantılı hayatlarını kısaca müzik ile uğraşanların ruh dünyasına ışık tutuyor kitap.Müzik konusunda çok başarılı yazar.

Olumsuz bulduğum yönler ise;sıradan bir aşk öyküsü,kurgunun basitliği,kimi karakterlerin biraz yüzeysel kalması gibi şeyleri sayabilirim.Bu kitaba birçok yönden çok benzettiğim ROSSHALDE kitabının epey gerisinde kalmış,nedenleri ise ROSSHALDE kitabında karakterler daha az olmasına rağmen daha derin bir şekilde irdelenirken hikaye anlatımı daha güçlü idi,psikolojik tasvirler daha ayrıntılı idi,kitabın sonunun tatmin ediciliği daha yüksekti...Kısaca birçok açıdan ROSSHALDE daha güçlü bir roman !


Sıralama yaparsak GERTRUD kitabı HERMANN HESSE kitaplarını arasında ortalarda yer alır kanımca.Yine de Hermann Hesse'nin eşsiz uslubu,roman yazarken ustalıkla aldığı karakterlerin psikolojik tasvirleri hemen göze çarpıyor.Bu kitabı okumak için ise en büyük etmen tabi ki MÜZİK,yazarın MÜZİK hakkında her şeyi ustaca anlattığı için okunması gereken değerli bir eser ! Müzik hakkında her şeyin başarılı işlendiği başka bir kitap bulmak gerçekten çok zor.

Dila. 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

müziğin anlatımının bu kadar güçlü olmasıyla insanın içinde güzel melodiler oluşturan bir kitaptı bence.

genel olarak kurgusu ve/veya betimlemelerini öyle ahım şahım bulmasam da özellikle müzik ve müziğin karakter üzerindeki etkilerinin anlatıldığı bölümlere bayıldığımı söylemeliyim.

daha önce çarklar arasında kitabını da okumuştum. anlatımını ona benzettim. karakterin ruh haline / ruh yapısına oldukça yer veriyor ancak olay örgüsü bunun çok gerisinde kalıyor. sonu geçiştirilmiş gibi. "ve sonsuza dek mutlu yaşadılar"* gibi kısacık bir cümleyle sona bağlanan filmlere benzettim.

müzik ve beste süreci dışında; olay örgüsünde yer alan aşk hikayesi - 2 kadın 1 adam hikayesi zamanında çok ilgi çekmiş olsa da günümüzde film - dizi - kitap vb kurgularda bu konu oldukça tüketildiği için bize sıradan ve sığ gelebilir ancak kitabın yazıldığı dönem de belli. bu yüzden bunu eleştirmeye hakkım olmadığını düşünüyorum.

kitapta gençlik ve yaşlılık kavramları üzerinde duruluyor bu bölümleri de birer "öğreti" kabul ettim, siddhartha 'daki gibi...

"gençler dünya durdukça yaşayacaklarına inanırlar, bu yüzden tüm düşünce ve istekleri kendilerine yöneliktir. yaşlılar bir yerde son diye bir şeyin bulunduğunu anlamış, bir kimsenin yalnızca kendisi için yaptığı şeyin sonunda bir delikten içeri düşüp hiçbir değer taşımayacağının bilincine varmışlardır."

bir de; ben kitabı okurken sürekli yann tiersen 'in eusa albümünü dinledim. sahnelere uyduğu da oldu; benim için kitaba soundtrack oldu. tüm o müzik anlatılan bölümlerde kulağımdaki melodiler ve kitabın içimde yarattığı melodiler çok güzel harmanlandı sanki, öyle hissettim.

Hermann Hesse okumaya, nispeten daha az bilinen bu romanıyla (genelde Siddhartha ve Bozkırkurdu akla gelir diyebilirim) başlamam esasında tesadüfen oldu. Bir arkadaşımın hediyesiydi ve 180 sayfa civarı olduğundan, bu aralar benim için az vakit alacaklar kategorisinde oldu ve başladım. Lakin bu umutsuz aşk ve müzik serüveni beni pek sarmadı. Kitabın öncelikli artılarından bahsedecek olursak kaliteli yayınevi, usta bir çevirmen elinden çıkmış olması (Kamuran Şipal) sayılabilir. Kitabın kapağındaki karakter bir viyola ya da çello çalıyor fakat karakterimizin esas enstrümanı keman. Buradaki kapak resmi seçimini bu nedenle yadırgadım biraz. Konusuna gelecek olursak, Kuhn isimli kahramanımız, varlıklı bir ailenin tek evladıdır ve müziğe meraklıdır. Ailesi pek olumlu bakmasa da bu idealinin peşinden koşmaya karar verir. Bir gün, hoşlandığı kız ile arasında geçen bir olay sonucu sakat kalır ve bu onu içine kapanık biri haline getirir. Kitap, kahramanımızın müzik yolculuğu ve hayatına giren insanlar ile yaşadığı deneyimleri üzerine kurulu. Kitabın ortalarında tahmin yürüttüğüm olayların kitabın sonunda gerçekleşmiş olması, beni klişe bir aşk hikayesine vakit harcadığım konusunda üzmüş olsa da, Hermann Hesse'nin diğer kitaplarını okuma konusundaki isteğimi yitirmeme sebep olmaması beni sevindiriyor.

Kitaptan 18 Alıntı

Metin pir ( Von Kleist ) 
23 Ağu 18:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Haklısın Khun kardeşim.!
Bu sevgiyse eğer, bir yanda zalimik, öbür yanda aşağılanma sevgiyse, sevgisiz daha iyi yaşanırdı bu dünyada.

Gertrud, Hermann Hesse (Sayfa 71 - Yky)Gertrud, Hermann Hesse (Sayfa 71 - Yky)
Metin pir ( Von Kleist ) 
29 Ağu 12:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir & biz.
Nasıl da yalnızlık ve yabancılık içinde kendi yolumda ilerliyordum.! Nereye, belli değildi. Hiçbir yerde kök salamamış, hiçbir yeri kendime yurt edinememiştim.

Gertrud, Hermann Hesse (Sayfa 99 - Yky)Gertrud, Hermann Hesse (Sayfa 99 - Yky)
Metin pir ( Von Kleist ) 
31 Ağu 20:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tabi eskiden.
Mutlu sanatçı diye bir şey yoktur, darkafalıların uydurduğu bir saçmalıktır bu. Şen şakrak Mozart şampanyayla ayakta durabilmiş, buna karşılık karnını doyuracak ekmek bulamamıştır...

Gertrud, Hermann Hesse (Sayfa 142 - Yky)Gertrud, Hermann Hesse (Sayfa 142 - Yky)
Metin pir ( Von Kleist ) 
31 Ağu 00:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Teşhis.
Ama sanıyorum, hastalığınız bir başka yerde.
Ruhunuz hasta sizin.

Gertrud, Hermann Hesse (Sayfa 123 - Yky)Gertrud, Hermann Hesse (Sayfa 123 - Yky)
Metin pir ( Von Kleist ) 
01 Eyl 13:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tutku bir bilmecedir, mahveden.!
Tutku her zaman bir bilmecedir, çözülmesi olanaksızdır; ne yazık ki kesin olan bir şey varsa, o da yaşamın, en güzel evlatlarını kollayıp gözetmediği, çokluk en seçkin insanların, başkaları dururken, kendilerini mahvedecek kişiyi sevmeden duramadıklarıdır.

Gertrud, Hermann Hesse (Sayfa 173 - Yky)Gertrud, Hermann Hesse (Sayfa 173 - Yky)
Metin pir ( Von Kleist ) 
01 Eyl 14:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Belki de..
Biri çıkar bireyselliği icat eder, nedeni de çağdaşlarından hoşlanmamasıdır ; bir diğeri de sosyalizmi uydurur kafasından, nedeni de yalnızlığa katlanamayışıdır. Olabilir hani, bizim yalnızlık duygumuz belki de bir hastalıktır.

Gertrud, Hermann Hesse (Sayfa 182 - Yky)Gertrud, Hermann Hesse (Sayfa 182 - Yky)
Metin pir ( Von Kleist ) 
31 Ağu 00:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Örnek Ruh hali.
İçinize bir kuruntu girip yuvalanmış, kendinizi yalnızlaşmış hissediyorsunuz, hiç kimse şuncacık ilgilendirmiyor sizi, hiç kimse sizi anlamıyor.

Gertrud, Hermann Hesse (Sayfa 123 - Yky)Gertrud, Hermann Hesse (Sayfa 123 - Yky)
Metin pir ( Von Kleist ) 
25 Ağu 21:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bağlantı...
İçimdeki haz duygusuyla ve seslerin giderek büyüyen dalgalarıyla şaşılası bir mutluluk kollarına aldı beni, yücelere taşıdı, sevginin ne olduğunu ansızın kavramıştım. Yeni bir duygu sayılmazdı, çok eski sezinlemelerin bir açıklık ve kesinlik kazanmasıydı, eski bir yurda dönüp gelişti yeniden.

Gertrud, Hermann Hesse (Sayfa 78 - Yky)Gertrud, Hermann Hesse (Sayfa 78 - Yky)
Metin pir ( Von Kleist ) 
 19 Ağu 16:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çılgınca bir kızak macerasından sonra başını çarpan kahraman;)
Bu kısa, bu deli dolu kızak yolculuğuyla gençlik hevesimin ve çılgınlığımın bedelini ödemiştim. Olaydan sonra diğer pek çok şey gibi Liddy' ye karşı sevgim de geride hiç iz bırakmaksızın silinip gitmişti içimden..

Gertrud, Hermann Hesse (Sayfa 17 - Yky)Gertrud, Hermann Hesse (Sayfa 17 - Yky)
Metin pir ( Von Kleist ) 
23 Ağu 18:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Lotte.!
Dün kalkıp oraya gittim, biliyorum, evdeydi ama açmadı kapıyı. Köpeği üzerime saldırdı, çağırayım demedi, giysim parçalandı bu yüzden.
Köpeği bile beni tanımak istemiyor artık..

Gertrud, Hermann Hesse (Sayfa 70 - Yky)Gertrud, Hermann Hesse (Sayfa 70 - Yky)
2 /