Demian Emil Sinclair'in Gençliğinin Öyküsü

8,6/10  (37 Oy) · 
91 okunma  · 
28 beğeni  · 
1.634 gösterim
On yaşındaki Latince öğrencisi Emil Sinclair, güvenceli aile ortamının dışında sert ve acımasız bir dünya olduğunu erken fark eder. Kendini bulma yolundaki delikanlı, din ve ahlâk gibi artık inanamadığı kalıplarla birlikte baba evinden de kopar. Küçük yalanlar ve hırsızlıklarla beslenen yaşantılarında, sağlam çocuk dünyasının çöktüğünü görür. Onu bu acılardan kurtaracak olan kişi, okula yeni gelen bir başka öğrenci: Max Demian'dır. Demian, Sinclair'in yaşamını yönlendiren, etkileyen baş kişi olur. Tanıştığı ve tanıdığı insanlar, Sinclair'in kendini ve benliğini bulma yolunda birer kilometre taşıdır. Hermann Hesse'nin öteki romanlarından ayrılan bir yanı var Demian'ın: Bir gençlik ve öğrencilik romanı olan Demian, yazarın o dönemdeki korkularını ve sorunlarını tümüyle yansıtıyor. Hesse'nin meslek sorunlarının yanına kişisel sorunları da katılıyor: Babasının ölümü, en küçük oğlu Martin'in tehlikeli bir hastalığa yakalanması ve karısının, onu hastanelerde tedavi görmeye zorlayan ve git gide ciddileşen ruhsal bozukluğu. Hesse'nin acılarla yoğrulan bu dönemi hayatında büyük değişimlere yol açtı. Ruhsal çöküntüsüyle, ancak doktor yardımıyla baş edebildi. Bu sorunlu dönemin meyvesi ise Demian oldu. Birkaç ay içinde bitirdiği romanını Emil Sinclair adı altında yayınevine yolladı, ancak İsviçreli bu genç, ama hasta yazarı desteklediğini söyledi. Gerçek kimliğini kitabın daha sonraki baskılarında açıkladı.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  211
 • ISBN:
  9789750703195
 • Çeviri:
  Kamuran Şipal
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
btuncer1907 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · 313 günde · 8/10 puan

Her insan yaşamı, onu kendine götüren bir yoldur, bir yol denemesi, bir yol taslağıdır. Hiçbir insan yüzde yüz kendisi olamamıştır ama yine de herkese gücü yettiğince ilerler bu yolda, kimi biraz daha gözü acık, kimi biraz daha gözü kapalı.

Demian, Hermann Hesse (Sayfa 10)

Hermann Hesse hayatıma girdi gireli farklı düşünmeye başladım. Bu kitabı da çok güzeldi, her kitabı gibi. Sayfa sayısının az olmasına bakmayın, her bir sayfasında ayrı bir lezzet bulacaksınız.

Önceden okuduğum bu Demian isimli kitapta, Hermann Hesse yine "kendinden" bir karakterle yola çıkıyor ve soruyor, sorguluyor. Hem aydınlık hem de karanlık bir dünyada yaşıyor.
Tanrı sadece güzelliklere mi sahip çıkar? Ya kötülüklükler, insanı yiyip bitiren hesaplar.... İnsan mükemmel mi? Doğası gereği insan, temiz olanı sevdiği gibi, kirli olanları da seviyor! Şeytan da melek de insanın içinde...

İşte kitapta, baş karakterimiz olan Sinclair'in , çocukluk ve delikanlıklık dönemleri, arayışları anlatılmış. Sinclair, hem sıcak ve güvenilir bir ev ortamında, ailesiyle birlikteki huzurlu yaşamını özlüyor hem de farklı zevkler tadmak ve yeni insanlar tanımak istiyor.
Manevi anlamda ailesinden ve okulundan öğrendiği tüm bilgilere, inançlara gün geliyor, Demian ile tanışmasıyla , şüphe ile yaklaşmaya başlıyor! Ya diyor, aslında öyle değil de böyleyse...

Kitap gerçekten çok etkileyiciydi. Kendi halinde yaşayan insanların bile, yaşamlarında alışa geldikleri , saygı ve minnet gibi güzel erdemlerle çatışma durumuna girmekten yakalarını kurtaramadıklarını gösteriyordu.

Zehra 
20 Şub 23:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ilk okuduğum kitap olduğu için benim için yeri hep ayrıdır.Ilk elime aldığımda kapağından etkilenmiştim.Abimin önerisiyle okudum.Bittiğinde beni derinden sarsmıştı.Hala unutamam o anki düşüncelerimi.Kitap okumayı bana sevdiren kitap olduğu için sizin de okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

ihtiyar 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sürükleyici, akıcı bir roman, hayatta tesadüf sandığınız şeylerin tesadüf olmadığını anlayacaksınız. Kesinlikle etkisi altında kalacaksınız.

Selin Durmaz 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · 43 günde · 10/10 puan

Kitap kolay anlaşılan bir kitap değil. Hele benim gibi uzun aralarla okursanız daha da zor. Çünkü yazarın anlatımı fazlasıyla mecaz içeriyor. Ama yine de kitabı beğendiğimi söyleyeceğim. Bu kuytu da kalmış kitabı kimse okumayı düşünmemiştir. Ancak okumanızı gerçekten tavsiye ederim.

utku köker 
19 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Eserin ismi bazında, yazarın kişisel olarak büyük bir sarsıntı geçirdiği dönem bazında (nedeniyle birlikte), Abraxas, Jung (özellikle kırmızı kitap üzerine) ve diğer pek çok yardımcı öğe özelinde incelemelere tabi tutulmak zorunda olan bir kitap. Çok fazla öğenin kalın olmayan bir kitapta harmanlanması okur için keyifli ve sıkıntılı bir durum oluşturur. Keyiflidir, çünkü çok olayı kısa bir kitapta sıkmadan okursunuz; sıkıntılıdır, zira bu olayların akışlına kapılıp alt metinler ıskalanabilir. Bu tuzaklara düşmeden bahsedebildiğim ve unuttuğum pek çok saklanmış unsur keşfedilerek yapılacak okumalar kitaba zenginlik katacaktır. Son olarak; kitap Sidarta ile birlikte incelenirse daha sağlıklı bir analiz gerçekleştirilebilir.

Rumeysa Akyıldız 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · 36 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kendine aradığı cevapların peşinde dolaşan kahramanımız Emil Sinclair'in Demian'ın ışığında kendini bulduğu güzel betimlemeler ve anlatımlarla dolu öyküsü~ Benim için de 199 sayfanın hepsini post-itlerle doldurmama neden olan derin bir öykü~

Muzaffar Pashazade 
04 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her kesin bir işareti vardır. Her insanın bir amacı, maksadı. Bir yolu vardır. Bu işaretler bizi bir-birimizden ayırır. Kendi maksatlarımız, kendi amacımız için savaşırız. Her keste bir işaret vardır, ve bu işaretlerin altında savaşırız.

Bir de bazılarımızın işaretleri aynıdır. Bu yolumuzun da aynı olduğu anlamına gelir elbette. Hiç kimse başka birinin yoluna engel değildir elbet. Herkes başkalarının sayesinde yoluna devam ede bilir sadece.

Kitaptan 25 Alıntı

Kendi kafasıyla düşünemeyecek ve kendi kendisinin yargıcı olamayacak kadar rahatını sevenler, yasaklara olduğu gibi boyun eğerler.

Demian, Hermann HesseDemian, Hermann Hesse

“Sevgi, kendi içinde bir kesinliğe, bir olgunluğa ulaşacak gücü barındırabilmelidir. İşte o zaman çekilmekten kurtulur, kendisine doğru çeker karşısındakini.”

Demian, Hermann HesseDemian, Hermann Hesse
Özge 
25 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Beraberlik adı altında gözlemlenen şey, bir sürü oluşumudur yalnız. İnsanlar birbirlerine kaçıp sığınıyorlarsa, birbirlerinden korktukları içindir."

Demian, Hermann HesseDemian, Hermann Hesse

Biz bir insandan nefret ettiğimizde, kendi içimizde yuvalanıp bu insanın görüntüsüyle karşımıza çıkan birinden nefret ederiz. Bizim kendi içimizde olmayan şey, bizi kızdırmaz.

Demian, Hermann HesseDemian, Hermann Hesse
Esra 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu

İçimizdekinin dışında başka bir gerçek yoktur. İnsanların çoğunun gerçeğe bu kadar aykırı bir yaşam sürmesinin nedeni, kendileri dışındaki görüntüleri gerçek saymaları, içlerindeki dünyaya ise asla söz hakkı tanımamalarıdır. Evet, bu mutlu kılabilir insanı. Ama insan bir kez işin bilincine vardığında, çoğunluğun izlediği yolu seçmesi diye bir şey söz konusu olamaz. Dostum Sinclair, çoğunluğun izlediği yol kolaydır, bizimkisi ise zor. Gidelim haydi!

Demian, Hermann Hesse (Sayfa 139)Demian, Hermann Hesse (Sayfa 139)

" İnsan birinden korkuyorsa, o kimsenin kendi üzerinde söz sahibi olmasına izin vermiş demektir."

Demian, Hermann HesseDemian, Hermann Hesse
arzuhan öztürk 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dış dünya batıp gitse bile bizlerden biri çıkıp onu yeniden kurabilir;çünkü dağ ve ırmak,ağaç ve yaprak,kök ve çiçek doğada şekillenmiş ne varsa hepsinin örnekleri bizim kendi içimizdedir,bizim ruhumuzdan kaynaklanmaktadır hepsi ve bu ruhun özü sonsuzluktur;biz tanımayız bu özü,ama her ne kadar biz tanımasak da,sözkonusu öz ,sevi gücü ve yaratıcı güç kimliğinde kendini açığa vurur.

Demian, Hermann Hesse (Sayfa 118)Demian, Hermann Hesse (Sayfa 118)
Esra 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu

Aslında böyle rastlantılar yoktur. Bir kimse bir şeye mutlaka gereksinim duyuyor ve o şeyi ele geçiriyorsa, bunu ona sağlayan rastlantı değildir; kendisi, kendi içindeki istek ve zorunluluk onu çekip ilgili nesneye götürmüştür.

Demian, Hermann Hesse (Sayfa 121)Demian, Hermann Hesse (Sayfa 121)
seher 
25 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okulsuz geçirilecek bir öğle öncesinin sihirli ve masalsı bir havası vardı; güneş, ışıklarını oyun oynar gibi odadan içeri yollardı ve okulda sınıfa girmesin diye yeşil perdeleri indirdiğimiz güneş değildi bu.

Demian, Hermann Hesse (Sayfa 33)Demian, Hermann Hesse (Sayfa 33)
3 /