Çarklar Arasında

8,0/10  (31 Oy) · 
63 okunma  · 
21 beğeni  · 
963 gösterim
Hermann Hesse'nin kendi yaşamöyküsüyle de paralellikler taşıyan "Çarklar Arasında"nın kahramanı Hans Giebenrath, Almanya'nın küçük bir kasabasında yaşamaktadır. İçedönük ama çok yetenekli bir genç olan Hans, devletin açtığı yatılı okul sınavına kasabadan gösterilebilecek tek adaydır. Snavda başarılı olmasının ardından Hans'ı sıkı çalışma günleri bekler. Tek hedefi, başarılı olmak, küçük düşmemek, ailesini ve çevresindekileri hayal kırıklığına uğratmamaktır. Oysa okulda tanıştığı Hermann, yaşamını ders çalışma üzerine kurmayan birisidir; Hans'ın bütün planlarını, yaşam felsefesini değiştirir. Yirminci yüzyılın en önemli yazarlarından, 'Nobel Edebiyat Ödülü' sahibi Hermann Hesse'nin, yaşadığı yüzyılın ilk yarısında geçerli eğitim sistemini eleştirdiği "Çarklar Arasında", insanın, doğanın yarattığı haliyle hiçbir düzenin hüküm sürmediği bir cangıla benzediği düşüncesinden yola çıkıyor, okullarda verilen eğitimin gençleri toplumun yararlı bir üyesi yapma ve bireye hiçbir özgürlük alanı tanımama çabasını eleştirirken doğal insanın belli sınırlar içinde zorla tutulmaya çalışmasına karşı çıkıyor. Hesse'nin insancıl ve barışsever felsefesi, tüm yapıtlarında olduğu gibi "Çarklar Arasında"da ön sırada yer alıyor. 
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  250
 • ISBN:
  9789750732911
 • Orijinal Adı:
  Undern Rad
 • Çeviri:
  Kamuran Şipal
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
mehmet pak 
01 May 23:25 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Bu yıl benim için Herman Hesse , Stefan Zweig ,Franz Kafka okumalarının ağırlıkta olduğu bir yıl oluyor. Bu üç yazarın bir çok kitabını kütüphaneme kazandırmama rağmen , ayda sadece birer kitaplarını okumakla yetiniyorum. Normalde çok sevdiğim yazarların bir kitabını okuyup beğendiğimde seri bir şekilde aynı yazarın bütün kitaplarını aralıksız okurum . Ama bu üç yazar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim . Bu çok sevgiden de öte bir şey olmalı . Sanki kitaplarının hepsini okuyup bitirdiğimde hayatımın geri kalan yıllarında bir şeyler eksik kalacakmış gibi hissediyorum. Belkide hayatım da eksik kalan bir çok şeyi bu üç yazarla tamamlıyorum . O yüzdendir ki okumaya kıyamıyorum .O yüzdendir ki ayda sadece birer kitaplarını okuyorum .Kütüphanemin tozlu raflarında onlar bana, ben onlara bakarken yıllardır uzakta olan bir sevgiliye kavuşmanın heyecanıyla incitmeden raflardan bir kitap indirir , ilk sayfasından son sayfasına kadar dış dünya ile bağımı kesip soluksuz okurum. Tabi bu kadarıyla kalmaz günlerce etkisinden kurtulamam.

Eğitim sistemine derinlemesine olmasa da yüzeysel bir eleştiri getirmiştir Hesse. Sistem, istediği insan modelini ta ilk okul sıralarından başlayarak üniversiteye ve sonraki sürece kadar kendi belirlemiş olduğu kurallar çerçevesinde eğitimcileri kullanarak gencecik pırıl pırıl beyinleri , topluma ,devlete ve millete faydalı birer birey olarak yetiştirmeyi görev bilmiştir. Oku oku eşek oğlu eşek bizim gibi olma adam olun adam sözünü babasından annesinden duymayan kalmamıştır. Nereden bilebilirdik ki adam olmaktan kastın ,kör , sağır , dilsiz olmak ile eşdeğer tutulduğunu. '' Azıcık aşım kaygısız başım '' demek olduğunu . On beş yirmi yıllık bir eğitim sürecinde topluma ve en önemlisi kendi değerlerimize yabancılaşmayı nereden bilebilirdik . İlk okul , orta okul ,lise ,üniversite derken çürümüş sistemin çarkları arasında Hans Giebenrath 'ler kaybolup giderken, kendini kurtarabilenler , sisteme hizmet eden birer birey olarak kalmanın ötesine gidememiştir. Nede olsa okumuşuz adam olmuşuz. Üniversite bitirmiş sabah sekizde işe gidip , akşam beşte işten çıkıp ,ayın on beşinde banka kuyruğunda maaşımızı almaya hak kazanmış ( sus payıdır bu ) kafamızı kuma gömmüş,kulağımızı sağır , gözümüzü kör etmişiz. Ha birde evlenmek vardı değil mi ? Daha iyi yaşayabilmek için maddi değerler üzerine kurulu birde yuva kurduk mu olay bitmiştir. Aslı Erdoğan 'ın Kabuk Adam kitabıyla bir çok benzer yan buldum kitapta. Ne demişti Aslı Erdoğan '' Sen yıllardır Amerika 'da yaşayan , Amerikalaşmış bir fizikçisin. Ülkendeki acılara sırtını dönüp gittiğini için bunca parayı veriyorlar sana ,o kanın üzerine sıçramasına bile izin vermezsin. Bir fizikçi olduğun sürece senden istenen ,insanın kendisine de sırt çevirmendir zaten . Çözümleyici bir zekadan başka değeri yoktur insanın ;hedefi de ,doğayı üç - beş formüle indirip denetim altında tutmaktır. ''

Birde eğitimdeki fırsat eşitsizliği var tabi. Görünüşte eşit sorularla sınava giren öğrenciler , eşit şartlarda sınava hazırlanabiliyorlar mı ? Bir burjuvazi ailesinin öğrencisi , bir kaç özel hoca ,dershaneler, bir eli yağda bir eli balda eşit sorular ile girilen sınava hazırlanırken , bir emekçi ailesinin öğrencisi ise bunların hiç birinden faydalanamadan , eşit sorular ile girilen sınava hazırlanmaktadır. Bir yandan ailesinin bütçesine katkıda bulunmak için çalışmak zorunda kalan bir öğrenci ile burjuvazi ailesinin öğrencisini eşit sorular ile sınava sokmak ve buna göz yumup sessiz kalmak kadar ahmakça bir şey olamaz. Göz yummak ve sessiz kalmak zorundayız sistemin istediği insan modeliyiz ne de olsa !

1877 yılında doğup 1962 yılında vefat eden Herman Hesse bu kitabı yazıp eğitim sistemini o günün şartlarında analiz ederken , üstünden yıllar geçmesine rağmen değişen hiç bir şey olmadığını görebilseydi ne hissederdi acaba çok merak ediyorum . Ne sistem değişti , ne de sistemin istediği insan modeli. Değişenler de bir şekilde sistemin acımasız çarkları arasında kaybolup gitti.

Fatih KABACI 
 13 Nis 22:13 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Okul döneminde inek mesabesinde görülen ancak manastır öğreniminde tanıştığı arkadaşı sayesinde tamamen hayatı değişen Hans'ın romanını Herman Hessenin akıcı uslubuyla okudum. İyi okumalar...

Burak Koca 
11 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her eğitmenin okuması gereken bir kitap.Hep öğrencilerin başarı için zorlanmasını yerine onların ilgi ve zevklerine zaman ayırma fırsat tanınmaması o öğrencinin yavaş yavaş kaybedilmesini anlatan çok iyi bir kitap.

"Aşırı zorlanmış olan bu küçük at,
şimdi yolun kıyısına uzanmıştı
ve kendisi dahil hiç kimseye artık bir yararı da yoktu..." (Çarklar Arasında, sayfa108)

Nasıl bir hikayeydi bu Hesse, yoksa yine kendini mi yazmıştın yoksa!
Okuduğum kitaplarında hep yaralı karakterin adı H. ile başlıyor.
Sanırım hepsinde de kendinden bir şeyler var.
Bir anne olarak bu kitaptan çok etkilenmiştim.
Evet abartmıyorum parlak zekalı bir çocuk Hans,başarılı iken herkes tarafından seviliyordu, sonrasında ise...
Hans'ın babası o ders çalışsın, okul giriş sınavlarında başarılı olsun
diye onu , en sevdiği uğraş olan , balık tutmaktan ve
kırlarda koşup oynamaktan alıkoymuştu.
Hans, büyürken çocukluğunu yaşayamadı, yarış atları gibi koşturuldu, onun da bir çocuk olduğu unutuldu, ruhsal ihtiyaçları yok sayıldı.
Bir anne babaysanız fırsatınız olduğunda mutlaka Hans ile tanışın.

Küçük Prens filminden fırlamış bir çocuk Hans zira...
Bir de Her Çocuk Özeldir filmini yazan kesinlikle bu kitabın bazı can alıcı bölümlerinden etkilenmiştir diyorum ben...

seher 
16 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Hermann Hesse'nin kendi yaşamöyküsüyle de paralellikler taşıyan "Çarklar Arasında anna babalar ile eğitimcilere bir ders niteliğindedir.Ülkemizde sınavdan sınava koşturulan çocukların ruh dünyası kitapta yer almıştır.

Dila. 
16 Şub 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Hermann Hesse "yarış atı gibi yetiştirilen çocuk" hikayesi kurmuş ve bunun üzerinden hem insanların tutumunu hem de dönemin eğitim sistemini eleştiriyor.
Çocukların içindeki gelgitleri çok iyi yansıtmış, onunla birlikte siz de sıkılıyor ve sanki yeniden össye hazırlanıyormuş gibi boğulacağınızı hissedebiliyorsunuz (En azından bende o etkiyi yarattı)

Anlatımda betimlemeler çok fazla bu bazen konudan kopmaya sebep olabiliyor. ara ara sıkıldığımı itiraf etmeliyim.
Bir de sonunun daha vurucu olmasını bekledim. ancak kısacıktı ve geçiştirilmiş gibi geldi açıkçası.

Çok derin etkiler bıraktı diyemem ama okuduğum sürede keyif aldığım da bir gerçek.

Osman Çağrı Oğuz 
 27 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Biz gençlerin yaşadığı sıkıntılar, bize yapılan baskılar ve eğitim sisteminin eksileri çok güzel bir şekilde anlatılmış...Yaşı kaç olursa olsun herkesin okuması gereken, herkesin kendi eğitim hayatı ve gençliğiyle bağlantı kurabileceği bir kitap...

Emre Ağaoğlu 
11 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Her eğitimcinin, eğitim sürecinde çocuğu olanların, çocuk sahibi olmayı düşünenlerin, halen eğitimde olduğunu düşündüğü bir beyni olanların okumasının elzem olduğu eser. Eğitimin kalıplaşmasının, toplumsal ögelerin etkisiyle sınırlandırmaların oluşmasının etkisini inceleyen harika kitap.

muhammed şentürk 
19 Şub 22:44 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

her eğitimci olmaya gönüllü. Ve her eğitimcinin ve her anne babanın okuması gereken ve içinde elmas degerinde nasihatler barındıran bir kitaptır

Ömer Faruk Kaya 
30 Mar 00:50 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İlgi çeken bir konu ve bunu besleyen bir yaşanmışlık... Bir romanı kalbur üstü yapmak için bu iki unsur yeter de artar bile. Nihayetinde Herman'ın burada anlattıklarının otobiyografik ağırlıklı olduğu malûm.
Ancak şunu da söylemeden geçemeyeceğim: çarkların arasında bir yazını insanlarla paylaşıyorsanız bunu destekleyen dili ve zekayı insanlara göstermeniz gerekir. Ayrıca gençlerin okuduğu okul ve koğuşları çok daha canlı anlatılabilir. Örneğin bir Dostoyevski Ölü Evinden Anılar'ını okuduğunuzda mahkumlarla beraber koğuşta dolaşırsınız. Niyetim elbette Herman'ı Dosto ile kıyaslayarak boyununun ölçüsünü almak değil. Ancak bir romancının hele birde Hessse gibi tanınmış ve alkışlanan bir romancının bunları belli düzeyde yapmaması eksikliktir.
Ancak edebi bir tat arayıp, kolay okunan hafif bir kitap isteyenler için güzel bir adres olabilir.

2 /

Kitaptan 26 Alıntı

mehmet pak 
27 Nis 23:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İnsanın ruhuna bir tek zarar geleceğine bedenine bin zarar gelsin daha iyi.

Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 66 - Can Yayınları)Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 66 - Can Yayınları)
mehmet pak 
28 Nis 20:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hans ile Heinler arasındaki dostluk ilişkisinde bir tuhaflık vardı .Heinler için bir eğlenceydi bu dostluk , bir lükstü , bir rahatlık ya da bir karpristi ; ama Hans için bazen gururla üzerine titrenip kol kanat gerilen bir hazine ,bazen güç taşınabilen ağır bir yüktü.

Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 95 - Can Yayınları)Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 95 - Can Yayınları)
Mehmet Başyiğit 
08 May 20:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Şu anda dinlenmekten, doya doya ağlamaktan, doya doya düşler görmekten, gerilerde kalan bütün çilelerden ve kahırlardan sonra şöyle rahat bir nefes almaktan başka bir şey istemiyordu..

Çarklar Arasında, Hermann HesseÇarklar Arasında, Hermann Hesse
mehmet pak 
 27 Nis 11:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sorgusuz sualsiz biat.
Tanrı ' ya ve devlet büyüklerine gereken saygıyı göstermekte kusur etmez , sarsılmaz yasalarına körü körüne boyun eğerdi.

Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 9 - Can Yayınları)Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 9 - Can Yayınları)
mehmet pak 
 29 Nis 21:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Dahi öğrencilerle öğretmenler arasında oldum olası bir uçurum vardır, okullarda boy gösterecek böyle kişilere öğretmenler baş belası gözüyle bakarlar. Onlar için dahi öğrenciler öğretmenlerine saygı duymayan , on dördünde sigaraya başlayan, on beşinde aşık olan , on altısında meyhanede kafayı çeken , yasak kitaplar okuyan, küstahça kompozisyonlar kaleme alan, bazen öğretmenleri alaylı bakışlarla süzen, not defterlerine haklarında elebaşı , ağır tecrit cezası adayı gibi notlar düşülen kötü kişilerdir. Sınıfında bir dahi görmektense birkaç eşek görmek daha çok memnun eder bir öğretmeni. Aslında bu tutumunda da haksız sayılmaz , ne de olsa görevi olağandışı ve acayip kişileri değil , iyi Latince ve matematik bilen dürüst ve efendi orta sınıf insanı yetiştirmektir.

Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 115 - Can Yayınları)Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 115 - Can Yayınları)
Mehmet Başyiğit 
05 May 17:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ürkek ve mahcup bir kız gibi oturmuş, biri çıkıp gelse ve onu alıp götürse diye bekliyordu, ondan daha güçlü biri, ondan daha cesur, onu önüne katıp götürecek, mutlu olmaya zorlayacak biri..

Çarklar Arasında, Hermann HesseÇarklar Arasında, Hermann Hesse
Esra 
04 Mar 2016 · Kitabı okudu

Çünkü şunu unutma ki, insanın ruhuna bir tek zarar geleceğine bedenine bin zarar gelsin daha iyi.

Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 66)Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 66)
Mehmet Başyiğit 
08 May 19:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Taşıyıcılar tabutu tam sırtlamaya hazırlanıyordu ki, yaşlı baba son anda öne çıktı, şaşkın ve sıkılgan bir sevecenlikle bir kez daha tabutun kapağına dokundurdu elini. Ardından gözyaşlarıyla savaşarak çaresizlik içinde oracıkta dikildi, kocaman ve sessiz salonda kış ortasında kuru bir ağaca benziyordu, öylesine öksüz, öylesine kolu kanadı kırık, kurtlara kuşlara yem..

Çarklar Arasında, Hermann HesseÇarklar Arasında, Hermann Hesse
Gökhan ÖZTÜRK 
24 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Güzelim bir ağaçtaki yapraklar gibi hani;nasıl yapraklardan kimi dökülür,kimi yeşerip yerini alır dökülenin,insanlar da öyledir;kimileri ölür,kimileri doğar,yerini alır ölenlerin.

Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 183)Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 183)
Mehmet Başyiğit 
05 May 01:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Her birinin geleceği devlet baba tarafından güvence altına alınıyordu. Bu güvence karşılığında ödenecek ücreti ise ne salondaki oğlanların düşündüğü vardı, ne de babalarının..

Çarklar Arasında, Hermann HesseÇarklar Arasında, Hermann Hesse
3 /