Çarklar Arasında

8,3/10  (27 Oy) · 
51 okunma  · 
17 beğeni  · 
885 gösterim
Hermann Hesse'nin kendi yaşamöyküsüyle de paralellikler taşıyan "Çarklar Arasında"nın kahramanı Hans Giebenrath, Almanya'nın küçük bir kasabasında yaşamaktadır. İçedönük ama çok yetenekli bir genç olan Hans, devletin açtığı yatılı okul sınavına kasabadan gösterilebilecek tek adaydır. Snavda başarılı olmasının ardından Hans'ı sıkı çalışma günleri bekler. Tek hedefi, başarılı olmak, küçük düşmemek, ailesini ve çevresindekileri hayal kırıklığına uğratmamaktır. Oysa okulda tanıştığı Hermann, yaşamını ders çalışma üzerine kurmayan birisidir; Hans'ın bütün planlarını, yaşam felsefesini değiştirir. Yirminci yüzyılın en önemli yazarlarından, 'Nobel Edebiyat Ödülü' sahibi Hermann Hesse'nin, yaşadığı yüzyılın ilk yarısında geçerli eğitim sistemini eleştirdiği "Çarklar Arasında", insanın, doğanın yarattığı haliyle hiçbir düzenin hüküm sürmediği bir cangıla benzediği düşüncesinden yola çıkıyor, okullarda verilen eğitimin gençleri toplumun yararlı bir üyesi yapma ve bireye hiçbir özgürlük alanı tanımama çabasını eleştirirken doğal insanın belli sınırlar içinde zorla tutulmaya çalışmasına karşı çıkıyor. Hesse'nin insancıl ve barışsever felsefesi, tüm yapıtlarında olduğu gibi "Çarklar Arasında"da ön sırada yer alıyor. 
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  250
 • ISBN:
  9789750732911
 • Orijinal Adı:
  Undern Rad
 • Çeviri:
  Kamuran Şipal
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Burak Koca 
11 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her eğitmenin okuması gereken bir kitap.Hep öğrencilerin başarı için zorlanmasını yerine onların ilgi ve zevklerine zaman ayırma fırsat tanınmaması o öğrencinin yavaş yavaş kaybedilmesini anlatan çok iyi bir kitap.

"Aşırı zorlanmış olan bu küçük at,
şimdi yolun kıyısına uzanmıştı
ve kendisi dahil hiç kimseye artık bir yararı da yoktu..." (Çarklar Arasında, sayfa108)

Nasıl bir hikayeydi bu Hesse, yoksa yine kendini mi yazmıştın yoksa!
Okuduğum kitaplarında hep yaralı karakterin adı H. ile başlıyor.
Sanırım hepsinde de kendinden bir şeyler var.
Bir anne olarak bu kitaptan çok etkilenmiştim.
Evet abartmıyorum parlak zekalı bir çocuk Hans,başarılı iken herkes tarafından seviliyordu, sonrasında ise...
Hans'ın babası o ders çalışsın, okul giriş sınavlarında başarılı olsun
diye onu , en sevdiği uğraş olan , balık tutmaktan ve
kırlarda koşup oynamaktan alıkoymuştu.
Hans, büyürken çocukluğunu yaşayamadı, yarış atları gibi koşturuldu, onun da bir çocuk olduğu unutuldu, ruhsal ihtiyaçları yok sayıldı.
Bir anne babaysanız fırsatınız olduğunda mutlaka Hans ile tanışın.

Küçük Prens filminden fırlamış bir çocuk Hans zira...
Bir de Her Çocuk Özeldir filmini yazan kesinlikle bu kitabın bazı can alıcı bölümlerinden etkilenmiştir diyorum ben...

seher 
16 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Hermann Hesse'nin kendi yaşamöyküsüyle de paralellikler taşıyan "Çarklar Arasında anna babalar ile eğitimcilere bir ders niteliğindedir.Ülkemizde sınavdan sınava koşturulan çocukların ruh dünyası kitapta yer almıştır.

Dila. 
16 Şub 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Hermann Hesse "yarış atı gibi yetiştirilen çocuk" hikayesi kurmuş ve bunun üzerinden hem insanların tutumunu hem de dönemin eğitim sistemini eleştiriyor.
Çocukların içindeki gelgitleri çok iyi yansıtmış, onunla birlikte siz de sıkılıyor ve sanki yeniden össye hazırlanıyormuş gibi boğulacağınızı hissedebiliyorsunuz (En azından bende o etkiyi yarattı)

Anlatımda betimlemeler çok fazla bu bazen konudan kopmaya sebep olabiliyor. ara ara sıkıldığımı itiraf etmeliyim.
Bir de sonunun daha vurucu olmasını bekledim. ancak kısacıktı ve geçiştirilmiş gibi geldi açıkçası.

Çok derin etkiler bıraktı diyemem ama okuduğum sürede keyif aldığım da bir gerçek.

Osman Çağrı Oğuz 
 27 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Biz gençlerin yaşadığı sıkıntılar, bize yapılan baskılar ve eğitim sisteminin eksileri çok güzel bir şekilde anlatılmış...Yaşı kaç olursa olsun herkesin okuması gereken, herkesin kendi eğitim hayatı ve gençliğiyle bağlantı kurabileceği bir kitap...

Emre Ağaoğlu 
11 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Her eğitimcinin, eğitim sürecinde çocuğu olanların, çocuk sahibi olmayı düşünenlerin, halen eğitimde olduğunu düşündüğü bir beyni olanların okumasının elzem olduğu eser. Eğitimin kalıplaşmasının, toplumsal ögelerin etkisiyle sınırlandırmaların oluşmasının etkisini inceleyen harika kitap.

muhammed şentürk 
19 Şub 22:44 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

her eğitimci olmaya gönüllü. Ve her eğitimcinin ve her anne babanın okuması gereken ve içinde elmas degerinde nasihatler barındıran bir kitaptır

Gizem Kuşçuoğlu 
09 Şub 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Toplum ve insana dayattıkları ve sonunda insanın kendisini bir şekilde bulduğunu anlatan bir roman.


"Ne diyor Sirach? Bir kimseye öğüt veripte sonradan
verdiği öğütten dolayı pişmanlık duymayana ne mutlu! Güzelim bir ağaçtaki yapraklar gibi hani; nasıl yapraklardan kimi dökülür,kimi yeşerip yerini alır dökülenin,insanlar da öyledir,kimileri ölür,kimileri doğar,yerini alır ölülerin.
İşte böyle,artık eve gidebilirsin" syf.156

UĞURCAN KOÇ 
27 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Gerçekten güzel bir konusu olan bir kitap. Hermann Hesse hüzünlü bir sonla bitirirken sonunu, öncesinde okuyucuyu biraz sıkıyor sanki. Ancak güçlü bir yazar olduğu bu romanında da ortada. Tavsiye edebileceğim kitaplardan. Keyifli okumalar.

Kitaptan 9 Alıntı

Esra 
04 Mar 2016 · Kitabı okudu

Çünkü şunu unutma ki, insanın ruhuna bir tek zarar geleceğine bedenine bin zarar gelsin daha iyi.

Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 66)Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 66)
Esra 
05 Mar 2016 · Kitabı okudu

Bir ağaç budanıp da tepesi kesildi mi, köke yakın bir yerinden yeni filizler, sürgünler verir; bunun gibi, henüz ömrünün baharında hastalanıp ölüm yatağına düşen bir ruh da çokluk ilk yaşam günlerine ve sezgilerle kıpır kıpır bir çocukluk çağına döner sık sık, sanki orada yeni umutlar keşfedecek ve kopan hayat ipliğini yeniden birbirine tutturacaktır. Ağacın kökünden fışkıran sürgünler bir solukta boy atar, büyür, özsularla donanır ama yalancı bir yaşamdır ortada görünen, sürgün gelişip de eskisi gibi doğru dürüst bir ağaca dönüşemez artık.

Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 151)Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 151)
Esra 
04 Mar 2016 · Kitabı okudu

Ayrıca, gizemli bir sanatla uğraşıyor, ruhundakileri yazdığı şiirlere döküyor, hayal gücüne dayanarak kendisine başkalarınkinden ayrı, yapay bir dirimselliği içeren bir yaşam kuruyordu. Yerinde duramayan, ele avuca sığmaz bir oğlandı, bir tek günde Hans'ın koca bir yılda yaptığından daha çok espri yapıyordu. Melankolik biriydi, yabancı ve alışılmamış nefis bir nesneymiş gibi içindeki hüznün tadını çıkarmaya bakıyordu adeta.

Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 89)Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 89)

Çünkü şunu unutma ki ; insanın ruhuna bir tek zarar geleceğine bedenine bin zarar gelsin daha iyi...
Hermann Hesse - Çarklar Arasında

Çarklar Arasında, Hermann HesseÇarklar Arasında, Hermann Hesse
Esra 
04 Mar 2016 · Kitabı okudu

Doğanın yarattığı haliyle insan sağı solu belli olmayan, iç yüzü kavranamayan netameli bir varlıktır. Bilinmedik dağlardan, bayırlardan kopup gelen bir seldir adeta, balta girmemiş bir ormandır, ne bir yol geçer içinden, ne bir düzene sahiptir.

Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 59)Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 59)
seher 
 16 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

...içerisine gereksiz bin bir türlü nesnenin zorla tıkıldığı bir kap, bin bir tohumun rasgele ekildiği toprak olmaktan çıkmıştı çünkü; titizlik ve özenle onun üzerinde durmaya, ona zaman harcamaya değmezdi artık.

Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 170)Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 170)
bastianikalesindekipisi 
15 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Matematiğe sinsi bilmecelerle yüklü, soğuk ve hain bakışıyla kurbanlarını büyüleyen bir Sfenks gözüyle bakıyor, onunla karşılaşmamak için elinden gelen çabayı harcıyordu."

Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 87 - AFA Yayınları)Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 87 - AFA Yayınları)
seher 
16 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bu enfes koku gerçekte bütün yılın en soylu, en güzel olayıdır, olgunlaşma ve hasadın simgesidir, yaklaşan kıştan önce bu kokuyu solumak iyidir, çünkü güzel ve harikulade pek çok şeyi şükranla anımsatır insana; o yumuşacık mayıs yağmurlarını, şakır şakır yaz sağanaklarını, güz sabahlarının serin çiğlerini, bahar güneşinin nazlı ve narin aydınlığını, kavurucu yaz güneşini, beyazlar ve pembeler içinde ışıldayıp duran çiçekleri, hasat öncesinde meyve ağaçlarının kırmızıya çalan kahverengi parıltısını ve bu arada bütün bir yılın beraberinde getirdiği tüm güzelliklerle sevinçleri anımsatır.

Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 192)Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 192)
seher 
16 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Doğrusu örselenip sakatlanmış bu körpe varlık pek de önemli değildi yazgı için; ne var ki, bu varlığın kendisi için belirlenen yörüngedeki dolaşımını tamamlaması, yaşamın buruk lezzetinin biraz daha tadına varmadan sahneden çekilip gitmemesi gerekmekteydi.

Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 173)Çarklar Arasında, Hermann Hesse (Sayfa 173)