8,2/10  (52 Oy) · 
139 okunma  · 
47 beğeni  · 
1.356 gösterim
Tüm yaşamı yollarda geçen ve yine yollarda sona eren bir göçebenin hikayesi Knulp. Canının çektiği yere "konan", ama çok duramayıp yine "uçan" bir özgür ruhun kısacık destanı.

Hermann Hesse'ye göre, Knulp gibi figürlerin "kimseye yararı dokunmasa da, yararı dokunan kimilerine oranla çok daha az zararı dokunur. Knulp gibi yetenekli ve hayat dolu insanlar, yaşadıkları çevrede kendilerine yer bulamıyorlarsa, bunda onlar kadar çevreleri de suçludur."

Hesse, tıpkı Knulp gibi, uzun yürüyüşlere çıkmaktan ve doğayla baş başa kalmaktan hoşlanan biriydi. Bu anlamda onun ruhunun uçarı yanını da simgeleyen kitap, bu öykülere ek olarak, Hesse'nin ölümünden sonra gün ışığına çıkan iki fragmanı da içeriyor.

Hesse'nin ilk dönem düzyazıları içinde ışıldayan küçük bir mücevher Knulp.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9789750807893
 • Çeviri:
  Kamuran Şipal
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
03 Kas 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Almanca olarak okuduğum bir eserdi...
Kitabı okuyunca gezgin olmayı hem ögrenip hem de öğretmeyi, insanları olduğu gibi kabul etmeyi daha çok istemiştim.Sıkılmadan okuyabileceğiniz bir eser...
En kısa süre de Türkçe olarakta okuyacağım...

bir gezgin, öyle bir gezgin ki onu yerleşik hayatta tutacak; herkes tarafından sevilme ve neredeyse elinden her iş gelme ve bunları layıkıyla yapma gibi olumlu özelliklere sahip ve yaşamının basından sonu gezginlikle gecen bir insan Knulp. onun dünyası ne de güzelmiş..

BİROL COŞKUN 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Knulp, Kafasına göre yaşayan, daima gezip yolculuk etmeyi seven, insanları kolaylıkla etkisi altına alan, ne istediğini bilen ve sevilen bir kahraman. Özgür ruhu ile bana "böyle yaşamak acaba mümkün müdür" sorusunu sorduran bir yolcu.

Knulp isimli karakterin hayatı hep yollarda geçer ve yine yolda hayatını noktalar.ben o zamanlar daha genctim , niçin bunlardan hiç ders almadım.nicin doğru dürüst Bir insan olmadım.pekala henüz vakit vardı.der ömrünün son demlerinde ama her şey için çok geçtir.

Canım Hesse , tıpkı bir Aylak Adam gibi gezdirmiş Knulp'u oradan oraya...

Knulp bakıyorsun kitapta durup dururken felsefe yapmaya başlıyor, ortaya bir takım kurallar koyuyor, bunların lehinde ve aleyhinde konuşuyor, sonra bakıyorsun ansızın yine susuyordu.
Çünkü Knulp bilirdi ki,
birisi mutluluğu ya da erdemiyle övünüyor, böbürleniyorsa, onda bunun ikisi de yok demekti.

Hesse iyi ki yazmış
biz de iyi ki tanımışız kalemini...

"Bir babadan çocuğuna burnu, gözleri hatta zekası kalıtım yoluyla geçebilir ama ruhu asla. Her insan yeni bir ruh taşır kendisinde."
(Knulp)

Gülşah Şahin 
09 May 15:49 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Biraz bizim Aylak Adam'a benzettim Sevgili Knulp'u :)
Zordur elbet göçebe olmak ele ruhunda yaralar varsa.
Sevgili Knulp Bey'de içindekilerle göçebe yaşıyor. Ve yıldaa bir iki kez memleketinden de geçiyor. Gittiği yerde iyi odstlukla bırakıyor ve tekrar karşılaştığında da iyi karşılanıyor.
Gururlu, biraz felsefi yanı var Knulp'un.
Özgür bir ruhun hayatını anlatan kısa ve düz, aynı zamanda net bir hikaye.

Kaonashi 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşamı yollarda geçen bir gezginin hikayesi. Kitapta 3 öykü var ve kitabın tamamında özgür ruhlu Knulp'un pek çok insanın hayatına girdiğini, kendini sevdirdiğini, onları farklılaştırdığını ancak hiçbir yerde kalıcı olmadığını görürüz. Pastoral bir adamdır ve bu bizde imrenme duygusu yaratır.
Hiçbir yerde ve hiçbir konuda kalıcı olmayan Knulp'un hikayesi.

Merve Kara 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazarın 'Klingsor'un Son Yazı' kitabını okuduktan sonra beklentimi çok yüksek tutmamıştım ancak 'Knulp' önceki kitap gibi ağır değildi. Knulp'un yaşantısını anlatırken düşünceleri, ruhsal betimlemeleri, olayları sıkmadan anlatmış.
Özgür, göçebe, ait olmayan bir ruhun hikayesi Knulp ve sonrasında insana çok şey katıyor.

Aykut Aydemir 
20 Ağu 03:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tüm yaşamı yollarda geçen ve yine yollarda sona eren ve olağanın dışında anlamlandırılmış bir hayat.. Kimseye yararı dokunmasa da, yararı dokunan kimilerine göre daha az zararı dokunan bir adam.. Yazarın ölümü sebebiyle yarım kalmış bir eser..

Serkan 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · 21 günde · 7/10 puan

İnsan hayatını şekillendirmede ne etkili olur? Şu an sahip olduğun işe, duruma, nasıl geldin? Ne oldu da muhasebeci yerine ırgatlık yapıyorsun? Ya da hiç bir şey yapmıyorsun? Knulp gibi dolaşıp duruyor musun?

Kitaptan 44 Alıntı

Murat Sezgin 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

En güzel şey öyledir ki, bize hazdan ayrı hüzün de, hatta korku da uyandırır.

Knulp, Hermann Hesse (Sayfa 47 - YKY)Knulp, Hermann Hesse (Sayfa 47 - YKY)
BİROL COŞKUN 
02 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir babadan çocuğuna burnu, gözleri, hatta zekası kalıtım yoluyla geçebilir, ama ruhu asla. Her insan yeni bir ruh taşır kendisinde.

Knulp, Hermann HesseKnulp, Hermann Hesse
BİROL COŞKUN 
01 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Birisi mutluluğu ya da erdemiyle övünüyor, böbürleniyorsa,onda bunun ikisi de yok demektir.

Knulp, Hermann Hesse (Sayfa 49 - Cumhuriyet)Knulp, Hermann Hesse (Sayfa 49 - Cumhuriyet)
BİROL COŞKUN 
02 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İşime geldiği gibi yaşadım hep, elimin altında bol bol özgürlük ve güzellik vardı, ama ben hep yalnız kaldım.

Knulp, Hermann HesseKnulp, Hermann Hesse

Çok haklısın, Knulp. Her şey güzeldir kısaca, yeter ki uygun saati yakalayıp bakalım ona.

Knulp, Hermann Hesse (Sayfa 47)Knulp, Hermann Hesse (Sayfa 47)

Sık sık anne ve babam hakkında da yine böyle düşünmüşümdür. Onlar sanırlar ki, ben kendi çoçuklarıyım ve kendileri gibiyim. Ama her ne kadar kendilerine sevgi beslemem gerekse de, gerçekte onlara yabancı, onların anlayamayacağı biriyim. Benim başlıca önemli gördüğüm şeyi, yani ruhumu fazla önemsemez, buna verdiğim önemi gençliğime sayar, yahut benim bir kaprisim gözüyle bakarlar. Öte yandan beni sever, benim uğruma hiçbir özveriden geri kalmazlar. Bir babadan çocuğuna burnu, gözleri, hatta zekası kalıtım yoluyla geçebilir, ama ruhu asla. Her insan yeni bir ruh taşır kendisinde.

Knulp, Hermann Hesse (Sayfa 55)Knulp, Hermann Hesse (Sayfa 55)
BİROL COŞKUN 
01 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanların aptallıkları görülebilirdi, onlara gülünür ya da acınırdı; ancak onları gittikleri yolda özgür bırakmak gerekirdi.

Knulp, Hermann Hesse (Sayfa 49)Knulp, Hermann Hesse (Sayfa 49)

Yaşam ne kadar yalın, ne kadar parlaktı! O zamanlar kendini harcamış, yaşam denilen şeye tümüyle gözlerini kapamıştı. Yaşam da buna uymuş, kendisine hiçbir istek yöneltmemişti. Bunun sonucu olarak toplumdan soyutlanmış, işi haylazlığa vurmuş, yaşamın dışında sadece bir seyirci konumunda bulunmuştu; gençlik döneminde sevilip aranmış, ama hastalık ve yaşlılık yıllarında tek başına kalmıştı.

Knulp, Hermann Hesse (Sayfa 82)Knulp, Hermann Hesse (Sayfa 82)
5 /