Guguk Kuşu

8,3/10  (41 Oy) · 
109 okunma  · 
28 beğeni  · 
2.420 gösterim
Guguk Kuşu, günümüz insanının toplumla çelişkilerini ortaya koyan bir roman. Kimin dediği olacak? Toplumun mu, gönlüne göre yaşayanın mı? Bir akıl hastanesindeki özgür ruhlarla disiplin sağlamaya çalışan yönetim arasındaki mücadeleyi olağanüstü bir ustalıkla anlatan Ken Kesey, bu ilk yapıtıyla Amerikan "karşıt-kültürünün" efsanelerinden biri oldu.

Roman 1975 yılında Milos Forman tarafından sinemaya aktarıldığında, başta delişmen dalavereci McMurphy rolüyle şeytani ve karizmatik oyunculuğun temellerini atan Jack Nicholson ile katı ve sadist ruhunu taş bebek güzelliğinin altında saklayan Büyük Hemşire Ratched'ı canlandıran Louise Fletcher olmak üzere, film 5 Oscar ödülü kazanarak bir başyapıt haline geldi.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  292
 • ISBN:
  9786054505432
 • Orijinal Adı:
  One Flew Over The Cuckoo's Nest
 • Çeviri:
  Aziz Üstel
 • Yayınevi:
  Turkuvaz Kitap
 • Kitabın Türü:
kitapları seven 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Biliyor musunuz, insan kahkaha atma yeteneğini yitirdi mi dengesinden de olur."

Bugüne kadar okuduğum ve en çok sevdiğim kitaplar arasında sanırım üçüncü yerdedir. Ken keseyenin yazdığı tek ve mükemmel bir kitap.
Seneler önce okumuş olduğum "Guguk kuşu" o kadar etkilemişti ki beni yazarının hakında herşey öğrenmek isteği uyandırdı. Yazarının hayatı öğrendikten sonra bu romanı daha çok sevdim. Benim için unutulmayacak kitaplar arasında yer alan Guguk kuşu okumayan varsa kesinlikle tavsiye ederim.

Ferah 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Deliliği anlatan tüm romanları müthiş bir zevkle okuyorum.. Bence akıllı görünen sanılan bir çok insandan daha da anlayışlı ve dürüstler...

KeMâL 
 09 Haz 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Merhaba kitapsever arkadaşlar. Guguk Kuşu romanını bir çok listede okunması gereken eserlerden diyerekten okudum. Uzun süre baskı bekledim baskıyı. Çevirisi gayet güzel ve epub olarak da bulabilirsiniz. Kitap 316 sayfa gayet hızlı okunacak türde bir eser. Çünkü çok sade bir dil ve betimlemesi harika yazarın. Benim okuma sürem biraz uzun sürdü çünkü arada 3-4 günlük bir kaybım var. Kayıp diyorum çünkü okuyamadığım günler benim için kayıp gibi...

Kitaba gelirsek bir akıl hastanesinde geçen olaylar anlatılmış. Ceza evinden akıl hastası rolü yaparak kaçan; akıl hastanesine yerleşen ve oradaki hastaların da kendisi gibi rol yaptığını gören kahramanın olaylarını anlatıyor. Önce belirttiğim gibi yazarın betimlemesi çok güzel olduğu için hastane gözünüzün önünde canlanıyor. Çok akıcı olaylar üst üste gelerek heyecanlı olmamızı sağlıyor. Akıl hastanesinde olup ama deli olmayanların dilinden, gözünden; çalışanları ve hastaları görebilirsiniz. Haksızlıklar ve yanlışlar göz önüne serilmiş.Toplumdaki baskının insanlar üzerindeki etkisi hastane ortamında mükemmel bir şekilde anlatılmış. Hastane yönetiminde bulunan otoriter bir hemşire ile hastalar arasındaki olayları anlatan bir roman. Yazar hastaneyi devlete yönetimine benzeterek okuyucuya aktarmaya çalışıyor. Zaten yazarın kendisi kitabın birçok sayfasında hastane otoritesini ''sistem'' olarak tanımlamış. Yazar aslında ana tema olarak "asıl akıl hastaları hastanenin yönetimindeki yöneticilerdir" mesajını okuyucuya aktarıyor. O kadar anlamlı alıntılar var ki :
- Eğer bir şeyler duymak istiyorsam, sağır numarası yapmayı sürdürmek zorundaydım.
- Ama kişi tüm gücünü kullanırsa yüreğinin tık-tık-tıklarını da duyar.
- En azından ben denedim, hiç değilse bunu yaptım.
- "Belki de insan ne kadar delirirse o kadar güçlü olabilir. "

Benim beklentim çok yüksekti bu kitaptan ama düşündüğüm kadar beğenemediğimi itiraf edebilirim.

Dipnot: Ken Kesey'in bu romanının ilk baskısı 1963'te basılmış, kitaptan uyarlanan senaryosu ile filme alınmış, 1976'da beş dalda Oscar ödülü almış. Kitabı okuduktan sonra mutlaka filmini de izleyin arkadaşlar çünkü çok beğeni ve tavsiye almış. Tez zamanda izlemeye çalışacağım. Mutlu okumalar ve iyi günler...

Elif Öksüz 
30 Mar 00:34 · Kitabı okudu · 12 günde · 8/10 puan

Akıl hastanesi hengamesi içinde eğlenceli bir roman okumaya başladığınızı düşünüyorsunuz. Ama sayfalar ilerledikçe hayat dersleri almaya başlıyorsunuz. Filmini yıllar önce izlemiştim, kitabını yeni okuyabildim. Şimdi filmi yeniden izlemeyi düşünüyorum. Çok hüzünlü ve bana kalırsa ağır bir hikaye...

Meşrebi Kalender 
27 Mar 2015 · Kitabı yarım bıraktı · 7/10 puan

Kitapların filmlere uyarlanması çoğunlukla nicelik ( NO nitelik ) olarak faydalı görünür.( MEB zoruyla bile tanıtamadığımız Reşat Nuri'yi diziler sayesinde kundaktaki bebeler bile biliyor.)Okur filmi beğenir sonra kitabı daha çok beğenir üzerine kurulu capital bir formül. Bu kitabın şansızlığı filmin baş rolünde Jack Nicholson'ın oynaması olmuş.Kitap ne kadar akıcı ve heyecan verici olsa da,öylesine müthiş bir filmden sonra,size tam bir doygunluk veremiyor ve kitabın filmi olgusu yerine filmin kitabı olarak anılıyor.ÖNEMLİ UYARI: Kitabı mutlaka filmi seyretmeden okuyunuz.Aksi halde az miktarda memnuniyetsizlik ve çooook miktarda zaman kaybı hissi verebilir ( ki kitap da güzel diyorum...) Prospektüse uymak şartıyla Cebren okutunuz efenim...

Katre-i Matem 
 18 Mar 11:56 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Öncelikle belirtmek isterim ki bu kitap için ve tabi ki filmi için sağlam bir psikoloji gerekiyor. Deliliğin ölçüsünün ne olduğu ve toplum kurallarının kim tarafından hangi ölçütlerle belirlendiğinin tartışmaya açık bir anlatımı. Müthiş etkileyici bir anlatım. Kitabı ilk okuduğumda olayları tam kavrayamadığımı düşünmüştüm ama filmini izleyince her şey daha belirleyici oldu. Özellikle Şef karakteri ve onun yaptıkları beni çok etkiledi. Tabi asıl değişimi başlatan McMurphy karakterini de unutmamak gerek. İnsan ruhunun kesinlikle sınırlandırılamadığının bir örneği. Dramatik ve etkileyici..

Mine Can 
18 Haz 2015 · 7/10 puan

Eğer biz onları normal değiller diyerek toplumdan tecrit ediyor ve akıl hastanelerine kapatıyorsak normal olan nedir peki ? İşte kitap tam da bu ironiyi gözler önüne serer.Ve ilginç bir biçimde normal olanı bile bu toplum anormal hale getirebilir. Tavsiyem tabiki de önce kitabı okumanız ardından filmini izlemenizdir.

Tuncay YILDIRIM 
18 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Muhteşem bir psikolojik roman. Akıl hastalarının ve bakmakla görevli çalışanların yaşadıkları zorlukları, adaletsizlikleri. düşüncesizlikleri, ve tabiki de komedi taraflarını anlatan bir eser. Okurken düşünüyor, gülümsüyor ve hüzünleniyorsunuz. Sıkılmadan okuyabilirsiniz.

İsmail Altun 
11 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitap hem duygusal hem eğlenceli bir çalışma kimileri deli iken kimileri akılı deli kimileri ise deli taklitti yapıyor farklı bir kurgusu var eğlenceli çalışma okuyan herkese keyifli okumalar Türkiye ...

Hüseyin Düver 
25 Şub 12:10 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Filmini izlemiştim ve Jack Nicholson'un muhteşem oyunculuğuyla hayran olmuştum. Kitaptan da beklediğimi aldım. Anlatıcının kızılderili olmasının etkisiyle toplumsal bir Amerika sorgulaması da katılmış.

2 /

Kitaptan 54 Alıntı

Ferah 
 13 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

''Bana öyle geliyor ki, herkes yaşamını, bir başkasının yaşantısını mahvetmek için kullanıyor.''

Guguk Kuşu, Ken KeseyGuguk Kuşu, Ken Kesey
KeMâL 
08 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Balıklar hakkında bildiğim tek şey de, balıkları temizlemekten çok yemekten hoşlandığımdır.

Guguk Kuşu, Ken KeseyGuguk Kuşu, Ken Kesey
KeMâL 
05 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Üstüne üstüne gelen, sana dünyayı zindan etmeye çalışan kişilerin karşısında gülüp söylemek, onları çileden çıkarır.

Guguk Kuşu, Ken Kesey (Sayfa 117 - Turkuvaz Kitap)Guguk Kuşu, Ken Kesey (Sayfa 117 - Turkuvaz Kitap)
Aysel Omurtak 
31 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu dünya... güçlünün dostum. Varoluşumuz, güçlünün güçsüzü yutarak güçlenmesine dayalı.

Guguk Kuşu, Ken Kesey (Sayfa 36)Guguk Kuşu, Ken Kesey (Sayfa 36)
Meşrebi Kalender 
27 Mar 2015 · Kitabı yarım bıraktı · İnceledi · 7/10 puan

Zamanı göstermeyen ama durmayan eski bir saat gibi. Akrebi yelkovanı bükülmüş, yüzünde sayıları kalmamış, aşınmış, zili paslanıp susmuş ama gene de anlamsız anlamsız tik taklarını, guguklarını sürdürüyor...

Guguk Kuşu, Ken Kesey (Sayfa 58)Guguk Kuşu, Ken Kesey (Sayfa 58)
KeMâL 
31 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Çizgi filmlerde gördüğünüz dünyalardan biri. Herkes tek boyutlu, sınırları kara çizgilerle belirlenmiş, saçma sapan bir öykünün içinde sürüklenip gidiyor. Belki çok komik gelebilir... kişiler gerçek olmasa!

Guguk Kuşu, Ken KeseyGuguk Kuşu, Ken Kesey
KeMâL 
09 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsanların, kendilerine gereğinden fazla yardım eden, cömert davranan kişilere karşı eninde sonunda bir kuşku beslemeye başladıklarını biliyordu.

Guguk Kuşu, Ken KeseyGuguk Kuşu, Ken Kesey
Aysel Omurtak 
31 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biliyor musunuz, insan kahkaha atma yeteneğini yitirdi mi dengesinden de olur.

Guguk Kuşu, Ken Kesey (Sayfa 40)Guguk Kuşu, Ken Kesey (Sayfa 40)