Güvercin Gerdanlığı: Alamut'a Dönüş

8,0/10  (29 Oy) · 
89 okunma  · 
17 beğeni  · 
2.067 gösterim
O gece bir rüya gördü: Bir kalenin tepesinde duruyor ve aşağıda uzanan çöle bakıyordu. Uzaklarda, bir sinek kadar ufak bir nokta, kendisine doğru yaklaşıyordu. Orlando bunun elbiseleri rüzgârda uçuşan bir süvari olduğunu fark etti. Atın nalları yerdeki kum zerrelerini tıpkı bol sulu bir çeşme gibi göğe fışkırtıyordu. Bu, Adrian'ın ta kendisiydi. Orlando var gücüyle haykırmasına rağmen, diğeri onu duymuyordu. Adrian bir kulaç mesafeden yıldırım hızıyla uzaklaşıp gitti. Adrian'ın yüzü solgundu, hatta, bir ölü kadar beyazdı. "Bekle!" diye bağırdı Orlando. "Dur! Nereye gidiyorsun?" Ve uzaklardan Adrian'ın sesini duydu. Sadece tek bir kelime haykırmıştı: "Alamut..." Orlando ansızın uyandı ve bir daha uyuyamadı. O gizemli kelime kafasının içinde çınlayıp duruyordu: ALAMUT. (Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2002
 • Sayfa Sayısı:
  389
 • ISBN:
  975-7076-49-x
 • Orijinal Adı:
  Das Halsband Der Taube
 • Çeviri:
  Atilla Dirim
 • Yayınevi:
  Yurt Kitap Yayın
 • Kitabın Türü:
Züleyha TİĞİZ 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir Alamut klasiği, bir Hasan Sabbah dahaa amaa her defasında okurkenn aynı heyecan, aynı merakk iştee:) Kesınlıkle tavsıye ediyorum, okumadan geçmemenizi önerdiğim kitaplardan biri :)

Umut Çalışan 
04 Nis 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Daha önceden okuduğum Vladimir Bartol un yazdığı Fedailer Kalesi Alamut un ardından (ki bu kitabı kesinlikle tavsiye ederim) Hasan Sabbah ve Alamut tan bahseden bir kitap daha okumak iyi olur düşüncesi ile başladığım Alamut'a Dönüş her ne kadar kolay okunan bir kitapsa da ilk başlardaki heyecanını sonlara doğru kaybeden bir kitap. Uzun yıllar Arap yarım adasında yaşayan yazarın bu ilk kitabı ilk başlarda Fedailerin sırrını çözmeye çalışan bir Tapınak Şovalyesinden bahsederken konu sonradan sonraya arapların cinsel zevklerinin detaylarından, seksi nasıl bir ayin tadında yaşadıklarından, günah olarak isimlendirilmesin diye ona ne gibi anlamlar yüklediklerinden falan bahsetmeye başlıyor. Eğer içinizde Binbir Gece Masallarını okuyan varsa ne demek istediğimi daha iyi anlayacaklardır. Sonuç olarak okunabilir ancak okunmasa da gayette olabilir bir kitap. Unutmadan bir de benim okuduğum Yurt Kitap Yayın baskısı olan bu kitap yanlış yazılmış kelimelerle dolu olmakla beraber bir sayfası tamamen boş ve bir yerinde de hikaye anlaşılmaz bir şekilde kesilip başka bir yere atlıyor. Ya baskıda bir kaç sayfa basılmadan atlandı, ya da bambaşka bir hata var. Eğer bu kitabı almak isteyeneniz olursa bu hususlara dikkat etsin. http://www.umutcalisan.com/...3/alamuta-donus.html

Serdar Poirot 
23 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son derece güzel bir tarihi roman. Adrian ve Orlando adında ikiz kardeş Tapınak Şövalyeleri vardır ve Adrian bir dükü Hasan Sabbah için öldürdükten sonra öldürülür. İşi aydınlatmak için Orlando'yu Adrian'ın yerine Alamuta gönderirler. Bu arada dükü kimin öldürttüğünü tespit etmek için de Benedict adlı bir şövalyeyi gönderirler. Orlando kendini ispatlar ve Dağın Yaşlısının en yakınlarından biri olur. Ancak işin içinde iş vardır ve hikaye beklenmedik bir şekilde sona erer. Mutlaka okunması gereken romanlardan biri.

ali sahin 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

hassan en Sabbah yetiştirdiği fedailerle suikast sanatını en ince ayrıntılarına kadar anlatıyor ve tahiri neden sağ bıraktı onuda kitabı okudugunuzda göreceksiniz...

Kitaptan 4 Alıntı

Hamit Pala 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Arap rakamlarındaki dahice yenilik, sıfırın kullanılmaya başlanmasıydı. Sıfır, aslında rakam da olmayan, gizemli bir işarettir. Bir başka rakamın önüne veya arkasına konmasıyla, hiçlik veya sonsuzluk anlamına gelebilir. Çölün soyut Tanrısının doğası, sıfır kavramının içinde yaşamaktadır.

Güvercin Gerdanlığı: Alamut'a Dönüş, Ernst W. Heine (Sayfa 238)Güvercin Gerdanlığı: Alamut'a Dönüş, Ernst W. Heine (Sayfa 238)

Güvercin Gerdanlığı
-Peki eğer Tanrı yoksa geriye ne kalıyor?”

-Sen. Eskisinden daha da büyük olarak sen kalıyorsun geriye. Çünkü artık ipleri Tanrının elinde olan bir piyon değilsin. Güneşin her doğuşunda kutsallık bulunur. Kutsallık yağmurdadır, kutsallık dağların zirvesindedir, çöllerin derinliklerindedir. Kutsallık yaşlı ağaçlardadır, mağrur çehrelerdedir, her tatlı su kaynağındadır. Kutsallık başkalarına armağan ettiğimiz gülüştedir, döktüğümüz yaşlardadır. Çocuklarımızın gülümseyişindedir. Dünya, insanı hayretten hayrete düşüren mucizelerle dolu. Mesela yıldızlarla kaplı gökyüzü, bunların en güzel örneği. Ve sen hala bir Tanrıya ihtiyaç duyuyorsun öyle mi? Yaşamın amacı Yaşamın ta kendisidir.

Güvercin Gerdanlığı: Alamut'a Dönüş, Ernst W. HeineGüvercin Gerdanlığı: Alamut'a Dönüş, Ernst W. Heine

Kızıl Saçlı Kadın
Sakın bir kızıl saçlıya güvenme! Yahuda'nın sa saçı ve sakalı kızıl renkteydi.Hiçbir kadın kızıl saçlı olanlar kadar azgın ve şehvetli değildir.Bir hayvandır artık o,kızışmış bir inektir.

Güvercin Gerdanlığı: Alamut'a Dönüş, Ernst W. Heine (Sayfa 54 - yurt)Güvercin Gerdanlığı: Alamut'a Dönüş, Ernst W. Heine (Sayfa 54 - yurt)