Haberler Bir Kullanma Kılavuzu

8,5/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
1 beğeni  · 
423 gösterim
Geleneksel toplumda dinin sahip olduğu o ayrıcalıklı konum modern toplumda haberlere aittir. Fakat her gün maruz kaldığımız bu haber bombardımanını o kadar kanıksamışızdır ki, bu kadar önemli bir şeyin etkileri üzerine pek durup düşünmeyiz. Alain de Botton, Haberler'de bu şaşırtıcı boşluğu doldurmaya çalışıyor. Çeşitli vakaları derinlemesine analize tabi tutarak sorular soruyor ve bunların cevabını arıyor: Felaket haberleri neden aslında moralimizi düzeltir? Ünlülere neden bu kadar meraklıyız? Yolsuzluk ve skandal haberleri neden bu kadar ilgi çekicidir? Uzak ülkelerde yaşanan trajediler neden bize bu kadar sıkıcı gelir? Haberler daha iyi bir insan olmamıza nasıl yardımcı olabilir?

Modern teknolojinin de etkisiyle kendimizi beş dakikada bir haberleri kontrol etmek zorunda hissettiğimiz, sabah haberle kalkıp akşam haberle yattığımız bu çağda, iç huzurumuzu korumanın, umutsuzluğa kapılmamanın ve gerçekten neyin önemli neyin önemsiz olduğunu anlamanın çok da zor olmadığını savunan de Botton'un bu son çalışması bir tür "haber kullanma kılavuzu" olarak düşünülebilir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  262
 • ISBN:
  9789755707280
 • Orijinal Adı:
  The News: A User's Manual
 • Çeviri:
  Zeynep Baransel
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 7 Alıntı

Tuba Korkmaz 
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başkalarının başarısız olmasına ihtiyaç duymamızın ve attıkları yanlış adımlar hakkında dedikodu yapmaktan zevk almamızın nedeni aslında son derece hazindir. Çünkü yeterince ilgi görmediğimiz için biz de öfkeden kudururuz - ve dolayısıyla bizi bu hakkımızdan mahrum eder gibi görünen kişileri cezalandırarak teselli bulmaya çalışırız. Hayal kırıklığıyla son bulmuş emellerimiz, bizi başkalarının da başarısızlığa uğramasına ihtiyaç duyan başarısız insanlara dönüştürür.

Haberler, Alain De Botton (Sayfa 184 - Sel yayıncılık)Haberler, Alain De Botton (Sayfa 184 - Sel yayıncılık)
Tuba Korkmaz 
04 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Belki de insan özünde gerçekten yüzeyseldir ve sorumsuz bir vatandaştır.

Haberler, Alain De Botton (Sayfa 23 - Sel yayıncılık)Haberler, Alain De Botton (Sayfa 23 - Sel yayıncılık)
Tuba Korkmaz 
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dedikodu yapma dürtüsü ve şöhret arzusu tamamen aynı dertten kaynaklanır:Her ikisinin de nedeni yeteri kadar ilgi görmemiş olmaktır. Aslında ünlüler-her ne kadar çok daha büyük bir sahnede ve ölçülerde olsa da-hepimizin boğuştuğu o sorunun, yani görmezden gelinme sorununun üstesinden gelmeye çabalamaktadırlar sadece.

Haberler, Alain De Botton (Sayfa 184 - Sel yayıncılık)Haberler, Alain De Botton (Sayfa 184 - Sel yayıncılık)
Tuba Korkmaz 
04 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Resmi eğitimimiz bitince, haberler öğretmenimiz olur.Kamusal hayatın havasını belirleyen ve kendi duvarlarımızın ötesindeki toplumla ilgili izlenimlerimizi şekillendiren tek önemli güç odur. Devrimcilerin gayet iyi bildiği üzere, bir ülkenin kafa yapısını değiştirmek istiyorsanız, işe bir sanat galerisine, eğitim departmanına ya da tanınmış romancıların evlerine giderek başlamalısınız;tanklarınızı doğrudan sürmeniz gereken yer, politikanın sinir sistemini oluşturan haberler merkez ofisidir.

Haberler, Alain De Botton (Sayfa 13 - Sel yayıncılık)Haberler, Alain De Botton (Sayfa 13 - Sel yayıncılık)
Pelin 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Her ne kadar öfke herhangi bir duruma gösterilen karamsar bir tepki gibi görünse de, aslında özünde dünyanın şimdiki halinden daha iyi olabileceğine dair bir umudun varlığının göstergesidir. Ev anahtarını her kaybettiğinde yaygarayı koparan adam, anahtarların asla ortadan kaybolmadığı bir evrene duyduğu güzel ama fevri inancı açığa vurur. Bir politikacı seçim vaatlerini her yerine getirmediğinde küplere binen bir kadın, seçimlerin kandırmaca içermediğine dair tehlikeli derecede ütopik bir inanç sergiler.

Haberler, Alain De BottonHaberler, Alain De Botton
Pelin 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İşlenen suçlara düşkünlüğümüz, o suçları asla işlemeyeceğimizden emin olmak için sarf ettiğimiz bilinçdışı bir gayretin parçası olabilir.

Haberler, Alain De Botton (Sayfa 194)Haberler, Alain De Botton (Sayfa 194)
Pelin 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sükunetimizi koruyabilme becerimiz, beklentilerimizin ne seviyede olduğuna bağlıdır...

Haberler, Alain De Botton (Sayfa 52)Haberler, Alain De Botton (Sayfa 52)