Adı:
Hamlet
Baskı tarihi:
Mart 2004
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beda Yayınları
Hamlet, Shakespeare'in en beğenilen ve en iyi bilinen ouncularından birisidir. Dünyanın her tarafında çok fazla baskısı yapılmıştır. Bu oyun hakkında, çok tartışılmıştır.

Dünyada, bu kadar ses getirmesinin nedeni sadece oyunun konusu, dili ve karakterleriyle bağlantılı değildir. Shakespeare'in insanı bütün yönleriyle ele alıp değerlendirmesidir. İnsanın içinde var olan bir çok çatışmaya, bir çok soruya el atar.
(Arka Kapak'tan)
190 syf.
·19 günde·Beğendi·10/10
İnceleme Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=PZTVcKTLDjk

Günlerdir okuduğum 2 kitap var. Birisi Rus edebiyatına ait ağır bir kitap, diğeri de felsefi ve siyasi bakımdan oldukça ağır ve sindirmesi zor bi kitap. Ve ben bunların arasında gidip gelirken biraz dinlenmek için "hafif" bir kitap okuyum diyerek Hamlet'i okumaya başladım.
Ne kadar da hafifmiş meğerse(!)
Shakespeare'in okuduğum ilk kitabıydı açıkçası.
Sizlerin de bildiği gibi hayatta amaçsızca övülen şeyler vardır.
Oreo yahut star wars gibi. Bunları neden övdüklerini hiç anlayamadım. Sizler için de bu örnekler değişebilir ama herkes bir şey için bunu neden övmüşler acaba diye sormustur kendisine.
Açıkçası ben Shakespeare'in de bu amaçsızca övülenlerden olduğunu sanıyordum. Ama okumaya başladığım zaman ben böyle güzel bi dil görmedim. Kelimeler sanki bir ipliğin ardına sıralanmış gibi art arda geliyor ve hepsi öyle bi ahenk barındırıyor ki...
Demek istediğim şey şu: Kitabı, yarısına geldiğim anda bile çok beğenmiştim ki direkt 10 puan verdim :)
Övgüyü sonuna kadar hak eden bi kitap ve yazar.
Bütün kitaplarını kitaplığımda gururla sergilemek isterim.
Demem o ki ben Hamlet'i çok beğendim herkese de tavsiye ederim. Tiyatroyu çok seven bi birey olarak da sahnelenirse ve izlemek nasip olursa keyifle izleyeceğim.
Herkese iyi okumalar dilerim :)
188 syf.
Shakespeare nin okuduğum üçüncü ve en beğendiğim kitabı. Hamlet i her zaman aşk oyunu zannederdim. Ama aşktan öte bir intikam oyunuymuş. Kısaca konusundan bahsedecek olursak, Hamlet in babası kraldır ve öldürülür. Yerine amcası tahta çıkar ve annesiyle evlenir. Ama babasının hayaleti bir şekilde Hamlet le konuşmaya ve kendisini amcasının zehirlediğini söyler. Bundan sonra Hamlet annesi ve amcasından nefret eder ve intikam planları hazırlar. Bu yüzden delirmiş gibi davranır. Eser konu itibariyle en yakınına dahi güvenmemeyi,aşk, akrabalık ve iktidar ilişkileri ile intikam arzusunu biraz da doğaüstü olaylarla oyuna dökmüş.
176 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
Hamlet, babasının öldürüldüğünü bir hayaletten öğrendikten sonra, intikam planları yapmaya başlar. Etrafında dönen türlü türlü desiselere karşı uyanık olmak zorundadır.Tam bir intikam tragedyası şaheseri. Shakespeare'in gerçek olaylardan esinlenip yazdığı bu büyük eseri okumak önemli bir kilometre taşı oldu benim için. Şüphesiz kitabın sonunda yazılan açıklamada da belirtildiği gibi bazı şeyleri değiştirip eseri daha etkili kıldığı bir gerçektir. Sözleri öyle müthiş ki, defalarca okuma isteği duyabiliyorsunuz.

Hamlet gerçekten çok değişik bir karakter. Mütevazi bir çılgın demek belki de onun için yapılacak güzel bir tanımlama olabilir. Klasiklerin şahı denebilecek kadar önemli bir kitap olan Hamlet'in göz ardı edilmesi çok büyük bir kayıp olur. Shakespeare'in bütün eserleri okunmalı ama hamlet defalarca okunmalı.
188 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Shakespeare diyince aklıma gelen ilk şey "Entrika". Kitaplarında sürekli bir ihanet çemberi içinde geçen olaylardan bahsediyor. Yazarken kim bilir neler gördü neler yaşadı.
Yine Hamlet kitabında da entrikanın kralı yaşanıyor. Sonu ise hüzünlü bir finalle bitiyor. Bir de Shakespeare'i Shakespeare yapan bana göre kısacık cümlelerle cilt cilt kitapları anlatabilmesi. Sıkılmadan okuyabileceğiniz aksiyonlu güzel bir tiyatro. İyi okumalar :)
188 syf.
·3 günde
Hem filmini izleyip hem de kitabını okuyan biri olarak herkese önerebilirim. Olayın kahramanı kralın oğlu Hamlet,babasını öldürüp babasının yerine geçen amcasına olan nefretini büyütüp intikam hırsıyla yaşıyor.Açıkçası devamını yazıp tüm metni anlatmayı çok istiyorum ama okumanızı Shakespeare’in böyle güzel eserinden mahrum kalmamanızı daha çok istiyorum. Okuyun, okutturun.
188 syf.
·2 günde·10/10
Shakespeare'den ilk okuduğum eserler Venedik Taciri ile Othello'ydu, zaten Shakespeare tiyatrolarını ilk okuduğum yazarlardan. Tiyatro okumak ilk başlarda bana sıkıcı geliyordu, sıkıcılığından da hariç basit geliyordu. Hamlet ise ilk okuduğum tiyatrolar üzerine zaman geçmesinin de etkisi ile olacağını düşünmemle, bana çok etkileyici geldi. Kitabı okurken söze başlayan karakterin ismine bile bakmadan diyaloğa geçiyorum, olayların içerisine o kadar aldı ki kitap beni...

Shakespeare gerçekten söz söyleme ustası bunu başka metinleri de okudukça açıkca fark etmeye başladım. Bir olayı ele alıyor aslında olayın benim hayatımla ilgili olmayışının yanında dönem, kültür farkıyla da dışında kalmam gerekirken eserin içerisine çekiyor, karakterlerin konuşmalarını aramızdaki varlık farkından anlamamam gerekirken bana çok yakın görünüyorlar. Mesela düşünsenize 1500'lerde Danimarka sarayında yaşayan bir Prens olan Hamlet nasılsa kendisini bana çok iyi anlatıyor sözlerini ismini okumadan tanıyabiliyorum, hislerini paylaşabiliyorum.

Bu durumun gözüme bu şekilde çarpmasının nedeni biraz da bundan önce okuduğum kitaptı. Ben her zaman söylerim insan kendinden olmayanla bir şeyleri anlamlandıramaz. Yalnızız, Peyami Safa, Hamlet ile nasıl bir ilişkisi kurulabilir diye düşünmek normal ama bu iki kitap benim son zamanlarda okuduğum iki anlatı. Roman ile tiyatroyu tabii ki karşılaştırmayacağım ancak şunu da söylemeden geçemeyeceğim ki Yalnızız Türkiye'de geçen bir olay dönem olarak da bana daha yakın ama karaketerler o kadar yapaydı ki anlayamıyordum onları aslında daha çok anlamam gerekirken aslında kitabın sayfa sayısıyla da anlatım olanakları daha üstünken. Hamlette ise dediğim gibi karakterler o kadar ustaca sunulmuş ki sanki ben bu olayları kendim gözledim, karakterler gerçek, hatta onlarla ben konuştum gibi.

Bu ilişkiden bahsettikten sonra kitabın basısından bahsedeceğim; kitabı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Hasan Ali Yücel Klasikleri Dizisi'nden çıkan baskısından okudum. Kitabı Sabahattin Eyuboğlu, Remzi Kitabevi için çevirmiş. Kitabın sonunda Sabahattin Eyuboğlu'nun yazdığı bir metin var; İngilizceyi çok iyi bilmediğini söylüyor, bu yüzden Fransızca ve Türkçe çevirileri ve İngilizce aslını kullanarak çevirmiş kitabı. Ayrıca kullandığı Türkçe çevirilerin Orhan Burian ve Halide Edip ile Vahdet Turhan çevirilerinden faydalandığını söylüyor. Bu çeviriler şu an baskıda mı bilmiyorum ama ilgi çekici görünüyor, iki çeviri de. Kendi çevirisinde ayrıca Cevat Çapan ve Mina Urgan'ın kendisine yardımcı olduklarını belirtiyor.

Eyuboğlu da kitabın sonunda bulunan metinde Hamlet'i her çevirenin kendi Hamlet'ini oluşturduğunu söylüyor. Çünkü Hamlet'deki karakterler zamandan mekandan bağımsız insanlar. Ben de en çok bundan hoşlandım. Ayrıca belirtmek istediğim bir durum da kitabın sonuna eklenen, tiyatro metninde geçen bazı isim ve terimlerin açıklaması kısmı var. Bu kısmı kitabı okumadan okursanız ya da o kelimelere denk geldikçe kitabın arkasına gelip bakarsanız daha verimli bir okuma olur, basıda kitabın sonuna atıfta bulunulmamış, dipnot da düşülmemiş.
188 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Dünyanın en ünlü kitaplarından birini okuduğum için mutluyum. Bu şanlı ünü boşa değilmiş, bunu da görmüş oldum.

Okumak ya da okumamak, işte tüm mesele bu...

William Shakespeare'ın kaleminden çıkan Hamlet bir kral oğludur, aşıktır, filozoftur, delidir, intikamcıdır, insanın türlü türlü halleridir ama hepsini de hakkıyla oynar.

Mutlaka okunması gereken bir kitap. Okumadıysanız, okunacak kitaplar listesinizdeki Hamlet'in yerini birinci sıraya alın derim.
210 syf.
Shakespeare taht kavgalarını ve akrabalık ilişkilerini o kadar iyi anlatmış ki kin, haset ve çekememizliği ve ihanet, intikam, siyaset mükemmel bir biçimde   iyi anlatmış. Akıcı , etkileyici bir eser okuyunca neden yüzyıllardır okunduğunu anlıyor insan. Kısacası bir oyundan çok daha fazlası var bu kitapta..

"Acaba zalim feleğin okuna, taşına göğüs germek mi, yoksa bu mihnet deryasına karşı koyarak hepsine son vermek mi daha asil bir hareket olur.?"

Shakespeare
180 syf.
·11 günde·Beğendi
Spoiler içerebilir!
Hamlet, Shakespeare'in belki de en ünlü romanı. İntikam ve ihanet üzerine kurulu bir trajedi. Günümüzde de hâlâ var olan iktidar hırsının hicivli bir anlatımı.
Hamlet, Danimarka Kralı'nın oğludur. Kral'ın, kardeşi Cladius tarafından kalleşçe öldürülmesiyle yerine geçmesini bir şekilde öğrenen Hamlet, durumu vicdanen kabul edemeyip amcasına intikam planları yapar. Babasına da bir o kadar bağlı olan annesinin hiçbir şey olmamış gibi amcasına eş olmasını da hazmedememektedir.
Cümleler etkili bir biçimde kullanılmış. Şiirsel anlatımla uzun tiratlara yer verilmiş. Her biri altı çizilecek süslü cümleler tekrar tekrar okunmaya değer. Her konuşmadan uzun anlamlar ve ders çıkartılabilecek güzel bir eser. Kitabın yüzyıllar boyunca bu kadar popüler olması tesadüf değil.
Okurken Hamlet'in kıvrak zekasına ve Shakespeare'in tam anlamıyla bir söz sanatı yaptığına, kelimelere hükmettiğine şahit olacaksınız.
188 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Romantizm akımını doruklarına kadar hissedebileceğiniz, okurken kendini bağlayan ve o zamanlara götüren bir tiyatro eseri Hamlet

Bu kitabı okumak istememin en büyük etkenlerinden biri kitapta yer alan bir alıntı oldu
'Affet benim namustan yana oluşumu.
işte bu cümle sardı benim etrafımı.. Bir an önce okumak istedim ve bunun ayrı bir güzelliği ise kitabın bana Siirt'ten hediye gelmiş olması
Teşekkürler Toprak İyi ki varsın :))
Keyifli okumalar dilerim...
188 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Üstad william shakespeare'i sadece duyduklarimla anlatilanlarla biliyordum. Çok önemli bir yazar eserleri ile ingiliz edebiyatının önde gelen yazarlarından. Tamam öyle öyle de neden hiç açıp okumadım neden geç kaldim, böyle önemli ve duygu yüklü yazarı.
Tabi burada okuduğum alintilar yapılan incelemeler beni etkiledi ve nihayet alıp okumak nasip oldu. Burada ki incelemelelere ve alintilara da bakmama başka bir üstad vesile oldu. Üstad Necip Fazıl vesile oldu, üstad william shakespeare için, "Dertli ve duygu dolu biri ve insanlarin ruhlarına seslenen bir yazar" diyor üstad..
Evet üstad Necip Fazil'in dedigi gibi, william shakespeare öyle duygu yüklü yazmış ki eserlelerini, işledikleri konular insanliğın temel sorunlari; hırs, ihtiras, kıskançlik... İnsanlık tarihi boyunca devam eden ve devam edecek temel problemler. Tabi bu konulari anlatırken kelimleri öyle ustaca kullanıyor ki hayranlıkla okuyorsunuz o satırlara dökulen kelimleri. Kelimler sanki dans ediyor oyle bir dans ki gözünüzü alamıyorsunuz.
Kitabin konusuna gelirsek, koltuk ve makam hırsı için işlenen bir cinayet ve bu ana konu etrafında yapılan dalkavuklukları iğneleyici bir şekilde anlatan bir eser. Sonu da hüzün dolu.
Okunması gereken değerli eserlerden biri. Kitapla kalmanız dileğiyle vesselam...
188 syf.
Hamlet, Shakespeare’in en uzun oyunudur ve belki de en zorlu başrolünü içerir. Aynı zamanda popülerliğini en uzun süre koruyan trajedisidir. Oyun, Hamlet’in bir yemin etmesi ile başlıyor. Hamlet bu yeminle hemen harekete geçmiyor ve içinde bulunduğu kaygı, öfke, kin, intikam duygularını sonraki sahnelerde okuyucuya hissettiriyor. Bu olaylar sırasında Hamlet’in çok ince bir zekaya sahip olması benim dikkatimi çeken taraf oldu. Çünkü Hamlet çok iyi deli rolü yapıyor ve saraydaki herkesi buna inandırıyor. (Hamlet’in Opheliya’ya yapmış olduğu rol)Hamlet’in oyun boyunca acı çekmesi, içinde bulunduğu çıkmazdan biran önce kurtulma isteği, beni oyunun içine aldı.

Tek istediği babasının intikamını almaktı ama buna da amcası tarafından engel olundu ve İngiltere’ye gönderildi. Kitabı okurken çoğu zaman “Hadi Hamlet bitir artık şunun işini” diyerek ilerledim ve kitabın son kısmına geldiğimde inanılmaz bir olayın içine sürüklenmiştim.

Kraliçe Gertrude açısından baktığımızda ise, “ihanet” temasını görürüz. Kraliçe kocasının ölümünden sonra yas tutup ağlamak yerine, Claudius’un yaptığı aşk davetine karşılık vererek onunla evlenmiştir. Kocasının katiliyle aynı yatağı paylaşmış, kocasına ihanet etmiştir. Ayrıca annesini üvey babasından kıskanıyor olması da Oidipus Kompleksine örnek gösterilebilir.

Her şeye rağmen Hamlet oyunu bir bireyin isyanından daha fazlasını dile getirir. Çağına uygun düşen bir görüşle “Varolmak ya da olmamak”.Ya amcasını öldürüp varolacak, özgürleşecektir ya da öldüremeyip varolamayacaktır. Bu, içinde yaşadığı çağın durumuyla da ilgilidir.

Bu eser aynı zamanda tavsiye niteliğindedir. İyi okumalar
''...Kötü fallar umurumda değil benim. Serçenin ölmesinde bile bildiği vardır kaderin. Şimdi olacak bir şey yarına kalmaz, yarına kalacaksa, bugün olmaz. Bütün mesele hazır olmakta...''

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hamlet
Baskı tarihi:
Mart 2004
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beda Yayınları
Hamlet, Shakespeare'in en beğenilen ve en iyi bilinen ouncularından birisidir. Dünyanın her tarafında çok fazla baskısı yapılmıştır. Bu oyun hakkında, çok tartışılmıştır.

Dünyada, bu kadar ses getirmesinin nedeni sadece oyunun konusu, dili ve karakterleriyle bağlantılı değildir. Shakespeare'in insanı bütün yönleriyle ele alıp değerlendirmesidir. İnsanın içinde var olan bir çok çatışmaya, bir çok soruya el atar.
(Arka Kapak'tan)

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 6 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları