Holografik Evren

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.415
Gösterim
Adı:
Holografik Evren
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
492
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758007424
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ruh ve Madde Yayınları
Baskılar:
Holografik Evren
Holografik Evren
Lazer ışınları yardımıyla boşluğa yansıtılan üç boyutlu imgeler olan hologramları bugün herkes biliyor. Dünyanın en saygın bilimadamlarından ikisi, Einstein’ın öğrencisi ve Londra Üniversitesi öğretim üyesi kuantum fizikçisi David Bohm ile modern beyin anlayışımızın mimarlarından Stanford Üniversitesi nörofizyoloğu Karl Pribram evrenin bir hologram yani kelimenin tam manasıyla insan beyni tarafından yaratılmış bir imge olabileceğini düşünmektedirler. Bu çok çarpıcı yeni evren anlayışı sadece birçok fizik bilmecesini çözmekle kalmıyor, telepati, vücut dışı deneyim ve ölüme yakın deneyim gibi gizemli olaylara, hatta kozmik birlik ve mucizevi iyileşme gibi dinsel ve mistik deneyimlere de açıklık getiriyor.

“Maddeyi ve bilinci tek bir bütün halinde içeren dev hologram olarak evren fikri eminim ki ‘Gerçeklik nedir?’ sorusunu soran herkes için kışkırtıcı olacaktır. Bu kitap soruya kalıcı bir yanıt getirebilir.”


—Dr. Fred Allan Wolf, Kuantum Bilmecesi adlı kitabın yazarı-

“Bu yeni verilerin ilgi alanı o denli geniş ve kapsamlıdır ki, insan psikolojisi, ruh hastalıkları ve tedavi süreçleri konusundaki görüşlerimizde bir devrim yaratabilir. Gözlemlerden bazıları, önemleri bakımından, psikoloji ve psikiyatrinin çerçevesini aşmakta ve Batı biliminin yürürlükte olan Newtoncu-Kartezyen modeline ciddi biçimde meydan okumaktadır. Bu görüşler insan doğası, kültürü, tarihi ve gerçeği konusundaki imgelerimizi etkin bir biçimde değiştirebilir.”


—Stanislav Grof, Kozmik Oyun adlı kitabın yazarı-


(Tanıtım Bülteninden)
456 syf.
Dolu dolu bir kitap. Kuantuma, tasavvufa merakınız varsa kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Pek alıntı ekleyemememin tek sebebi her satırın alıntıya değer oluşu ve karar veremememdir. İyi okumalar dilerim
456 syf.
·47 günde·Beğendi·Puan vermedi
Holografik Evren biyolojiden, psikolojiye, fizikten spirütüelizme , insandan evrene, inançlardan bilime, hepsi birbirine zıt gibi görünen kavramların derinliklerine inerek aslında hepsinin birbiriyle nasıl iç içe ve bir bütün oluşturacak şekilde kaynaşmış olduğunu görmenizi sağlayacak bir kapı aralıyor.

Bilincin derinliklerine Jung ile beraber inecek, fizik kurallarını Bohm ile baştan gözden geçirecek, kuantum fiziği içinde kendinizi kaybedeceksiniz.

Her şeyin birbiriyle nasıl bağlantılı ve devamlı etkileşim halinde olduğunu, ve belki de tesadüf diye bir şeyin olmadığını ya da çok farklı bir işleyişi, işlevi olduğunu göreceksiniz.

"Bir hologramın her parçasının bütünün imgesini taşımakta olduğu gibi, evrenin her bir parçası da tümünü içermektedir. Bunun anlamı şudur: Nasıl ulaşacabileceğimizi bilirsek Andromeda galaksisini sol elimizin baş parmağının tırnağında da bulabiliriz. Aynı zamanda Kleopatra'nın Sezar'la ilk karşılaşmasına da tanık olabiliriz. Çünki ilke olarak tüm geçmiş ve tüm geleceğin imaları uzay ve zamanın en ufak bölümüne varıncaya dek her yere yayılmış durumdadır. Bedenimizin her bir hücresi tüm kozmosu barındırır. Her yaprak, her yağmur damlası ve her bir toz tanesi de öyle, tıpkı William Blake'in ünlü şiirinde olduğu gibi ve ona yeni anlamlar ekleyerek:


Dünyayı görmek için bir Kum Tanesinde
Ve Cenneti bir Yaban Çiçeğinde,
Yakala Sonsuzluğu avucunun içinde
Ve bir saatin içinde Ebediyeti. "
456 syf.
·26 günde·Beğendi·8/10
Kitaba başlamadan önce okuyacağınız link: https://tr.wikipedia.org/wiki/Holografi_ilkesi
Hemen ardından:
''Kütleçekiminin 10 boyutlu teorisi, standart kuantum fiziği ile aynı öngörülerde bulunabiliyor. Uzmanlar bunu gösteren simülasyonun hologram evren görüşüne destek olan bulgular verdiğini düşünüyorlar. Karadeliklerde yapılan analizler, Kuantum Teorisi ile Einstein'ın Kütleçekim Teorisi'nin çeliştiğini gösteriyor. Ancak bu çelişki, Hologram Evren Teorisi ile çözülebilir. Hologram Evren Teorisi, sanıldığının aksine Matrix'te gösterildiği gibi bir "illüzyon" ile uzaktan yakından alakası olmayan bir teori. "Hologram" sözcüğü, Evren'imizin daha fazla boyutlu bir sistem içerisindeki bir izdüşümü olabileceği fikrine işaret ediyor.''
https://evrimagaci.org/...ini-destekliyor-2380

Holografik evren hakkında artık ufacık da olsa bir bilginiz var artık kitaba başlayabilirsiniz. Uyarmakta fayda görüyorum, bu kitap sanıldığı gibi kuramın teorik açıklamasıyla ilgilenmiyor. Bizim ''Anormal'' veya daha teknik dille 'Olasılık Dışı' diye tabir ettiğimiz fenomenleri bu teori üzerinden açıklamaya çalışıyor. Beden dışı deneyimler, astral seyahatler, insan aurasını görenler, yiyeceksiz ve susuz yıllarca yaşayan yogalar gibi konulara meraklıysanız okuyabilir; materyalist bir zihniniz varsa okumanız beyhude olacaktır.
Okudum ve '150 yıl sonra tekrar okunmalı' rafına kaldırdım.
Tavsiye eder miyim? Evet; sadece meraklısına.
Kitabı okumadan önce tereddüdüm vardı. Aceba bu da kuantum konusunu kendi düşüncelerine, inançlarına uyduracak mı diye. Tam olarak da tahmin ettiğim gibi çıktı.

Kitabın bilimsel bir temeli varmış gibi görünüyor ama konulara bilimsellikten uzak sadece kişisel yoruma dayalı olarak yaklaşıyor yazar. Örneğin ; LSD deneylerini, akıl hastalıklarını, mucize diye tanımladığı olayları bile holografik evren düşüncesinin kanıtı olarak sunmuş. Sık sık "bilim henüz bunu açıklayamadı öyleyse budur " sığlığına başvurmuş.

Evet evren bir hologram olabilir, maddesel gerçeklik olarak gördüğümüz her şey bir yanılsama da olabilir, bu konuda ortaya çeşitli bilimsel fikirler de sürülebilir ama bu konuyu böyle bilimsellikten uzak şekilde açıklamaya çalışılmasının bir faydası yok.

Kısacası son zamanın popüler konusu kuantumu kendi yorumlarına göre eğip bükmüş bir yazarın kitabıyla karşı karşıyayız .
456 syf.
·17 günde·9/10
Hologram ile ilgili belki de en şaşırtıcı özellik en küçük parçasında bile bütünü taşıyabilmesi. Hafızamız tam da bu holografik prensibe göre çalışıyormuş mesela..
Evrenden ,biyolojiye, psikolojiye, fiziğe, spirütüelizme , tasavvufa , inançlara, bilime, hepsi birbirine zıt gibi görünen kavramların aslında hepsinin birbiriyle nasıl iç içe ve bir bütün oluşturacak şekilde kaynaşmış olduğunu görmenizi sağlayacak bir kapı aralıyor.Bu konuları anlamak isteyenlere tavsiye edebilirim.Çünkü bu kitap sizi gerçekten düşündürüyor. Açıkçası, sahip olduğumuz kalıplar nedeniyle dünyayı algılamamızda ön yargılıyız. Bu yüzden ön yargılarınız varsa pek memnun kalmayabilirsiniz..
Okuduklarımı bir süredir uygulamaya çalışıyorum.. garip bir kitap gerçekten konsantre olduğunuzda hayatınızda çok şeyin tıpkı anlatılanlar gibi kendinizin oluşturduğunuzu kavrıyorsunuz.
Başka bir deyişle, görünürdeki maddeselliğine ve dev boyutuna karşın evren, kendi içinde ve dışında var olmayıp, daha geniş ve daha tanımlanamaz bir şeyin üvey çocuğudur. Daha da ötesi, evren bu daha geniş bir şeyin başlıca ürünü değildir, o yalnızca gelip geçen bir gölge, daha büyük bir tabloda yer alan bir hıçkırıktır yalnızca.
Kuanta, kuantum teriminin çoğuludur. Tek elektron bir kuantum'dur. Birkaç elektron bir grup kuanta'dır. Kuantum sözcüğü aynı zamanda, hem parçacık ve hem de dalga unsurlarına sahip bir şeyi anlatmak için kullanılan dalga parçacığı terimiyle eş anlamlıdır.
Bizler bilim adamlarını biraz hayranlıkla gözlüyor ve bize bir şey söylediklerinde bu sözün gerçek olması gerektiğine kendimizi inandırıyoruz. Onların yalnızca birer insan olduğunu ve tıpkı bizim gibi dinsel, felsefî ve kültürel önyargıların etkisinde kalabileceğini unutuyoruz.
Birkaç yıl önce dalağımda bir sorun çıkmıştı. Bu sorunu tedavi etmeye çalıştım, her gün imgeleme çalışmaları uyguladım, dalağımın bütünlük içinde ve sağlıklı bir imgesini gözümde canlandırdım, onun iyileştirici bir ışığın içinde yüzmekte olduğunu düşledim vb. Ne yazık ki ben oldukça sabırsız bir insanım ve bir gecede başarılı olamazsam kızarım, ikinci meditasyonumda dalağımı zihnimden azarladım ve onu, bir an önce istediğim gibi davranması yolunda uyardım. Bu olay tümüyle benim düşüncelerimin gizliliği içinde yer almış ve sonra da çabucak unutulmuştu.

Birkaç gün sonra Dryer'i gördüğümde ondan, bedenime bakıp dikkat etmemi gerektiren bir şey olup olmadığını bana söylemesini istedim. (Ona bu sağlık sorunumdan söz etmemiştim.) Bununla birlikte, bana hemen dalağımdaki sorundan söz etti ve soma sustu, aklı karışmış gibi söyleniyordu. "Dalağın bir şeyden çok kötü etkilenmiş." diye mırıldandı. Ve sonra birden anladı, "Dalağına bağırmış miydin?" Mahcup bir şekilde, öyle yapmış olduğumu kabul ettim. Dryer birden ellerini havaya açtı. "Bunu yapmamalısın. Dalağın senin öyle olmasını istediğini sandığı için hastalandı. Çünki sen şuursuz olarak ona yanlış emirler veriyordun. Şimdi de ona bağırdığın için ne yapacağım şaşırmış durumda." Başım önemle sallayarak bana şu öğüdü verdi: "Bedenine ve iç organlarına asla, asla kızma. Onlara yalnızca olumlu mesajlar gönder."
Her şeyin sonsuza dek birbiriyle bağlantılı olduğu bir evrende tüm bilinçler de birbiriyle bağlantılıdır. Görünümlerimiz ne olursa olsun bizler sınırları olmayan varlıklarız. Ya da Bohm'un dediği gibi, "Bilincinin derinliklerinde insanoğlu tektir."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Holografik Evren
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
492
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758007424
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ruh ve Madde Yayınları
Baskılar:
Holografik Evren
Holografik Evren
Lazer ışınları yardımıyla boşluğa yansıtılan üç boyutlu imgeler olan hologramları bugün herkes biliyor. Dünyanın en saygın bilimadamlarından ikisi, Einstein’ın öğrencisi ve Londra Üniversitesi öğretim üyesi kuantum fizikçisi David Bohm ile modern beyin anlayışımızın mimarlarından Stanford Üniversitesi nörofizyoloğu Karl Pribram evrenin bir hologram yani kelimenin tam manasıyla insan beyni tarafından yaratılmış bir imge olabileceğini düşünmektedirler. Bu çok çarpıcı yeni evren anlayışı sadece birçok fizik bilmecesini çözmekle kalmıyor, telepati, vücut dışı deneyim ve ölüme yakın deneyim gibi gizemli olaylara, hatta kozmik birlik ve mucizevi iyileşme gibi dinsel ve mistik deneyimlere de açıklık getiriyor.

“Maddeyi ve bilinci tek bir bütün halinde içeren dev hologram olarak evren fikri eminim ki ‘Gerçeklik nedir?’ sorusunu soran herkes için kışkırtıcı olacaktır. Bu kitap soruya kalıcı bir yanıt getirebilir.”


—Dr. Fred Allan Wolf, Kuantum Bilmecesi adlı kitabın yazarı-

“Bu yeni verilerin ilgi alanı o denli geniş ve kapsamlıdır ki, insan psikolojisi, ruh hastalıkları ve tedavi süreçleri konusundaki görüşlerimizde bir devrim yaratabilir. Gözlemlerden bazıları, önemleri bakımından, psikoloji ve psikiyatrinin çerçevesini aşmakta ve Batı biliminin yürürlükte olan Newtoncu-Kartezyen modeline ciddi biçimde meydan okumaktadır. Bu görüşler insan doğası, kültürü, tarihi ve gerçeği konusundaki imgelerimizi etkin bir biçimde değiştirebilir.”


—Stanislav Grof, Kozmik Oyun adlı kitabın yazarı-


(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 114 okur

  • Aliye Tunç
  • Gizem Saydam

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0