İki Yeni Gelinin Anıları

8,1/10  (14 Oy) · 
35 okunma  · 
13 beğeni  · 
872 gösterim
'Bence, aşkın verdiği zevklerler hiçbir şey kıyaslanamaz. Beni garip bulacaksın ama, on ayda on kez bu güneşin, bu havanın içinde yaşamış olarak, çelengimden hiçbir şey, tek bir çiçek bile kaybetmeden ve tüm yanılsamalarımı koruyarak, otuz yaşımdayken yaşamın bütün görkeminin, aşkın güllerin ortasında, zevklerin bağrında ölmek isterken yakaladım kendimi.'

'Oh, Louise, hiçbir aşığın okşamaları, usulca dolaşan ve yaşama tutunmaya çalışan küçük pembe bebek ellerinin yerini tutamaz. Sütün neye dönüştüğünü görüyor insan: ete dönüşüyor, çiçeklere benzeyen, çiçeklerin narinliğini almış o minik parmakların ucunda çiçekleniyor; incecik saydam tırnaklar halinde büyüyor, saç olup dağılıyor, ayaklarla birlikte kıpırdanıyor. O bebeğin bütün dünyası oluyor insan; onun, sizin dünyanız olduğu gibi.'

Aşka tutkun bir sevgili, romantik bir Louise; özverisi tükenmez, aklı başında bir anne Renee... Bu iki güzel kadın bu romanın kahramanları. Roman boyunca bu iki kişide iki kez kadınlaşan Honore de Balzac, hayatın birbirinden ayırdığı iki okul arkadaşını yıllar boyunca konuşturuyor. İki Yeni Gelinin Anıları, mektuplar biçiminde yazılmış romanlar arasında bir başyapıt.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9789758440054
 • Orijinal Adı:
  Mémoires de deux jeunes mariées
 • Çeviri:
  Nurullah Ataç
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Necmiye 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Aynı manastırda 9 yıl birlikte olan ve sonra yolları ayrılan,yıllarca dostluklarını (mektuplaşarak) devam ettiren 2 arkadaşın hayat hikayeleri.

Tc Kemal Cengiz 
13 Şub 23:18 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yok yaa böyle kitap yazılır mı ! iki manastır öğrencisi kız arkadaşın duygularını,hüzünlerini,sevinç ve kederlerini mektup tadında onların ruhuna girerek yazmak balzac 'tan başkasına nasip olamaz.bir erkeğin kadın ruhunun inceliklerini , zekasını muhteşem betimlemeler ile kaleme almış .oldukça sürükleyici olan eser gençlerin mutlaka listesinde bulunmalıdır.harika bir kitaptı.

İki Yeni Gelinin Anıları benzeri kitaplar

Kitaptan 23 Alıntı

Bizleri ancak gerçekten üstün olan erkekler anlayabiliyor, biz ancak onlara sözümüzü geçirebiliyoruz.

İki Yeni Gelinin Anıları, Honore De Balzac (Sayfa 109)İki Yeni Gelinin Anıları, Honore De Balzac (Sayfa 109)
3 /