İmkansız Takas

9,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
0 beğeni  · 
465 gösterim
Eserleri ve düşünceleri dünyada olduğu kadar Türkiye'de ilgi ve merakla izlenen Fransız düşünür Jean Baudrillard, İmkansız Takas'ta yaşadığımız çağın ve tek tek hayatlarımızın lanetli yanları üzerinde düşünmeye yöneltiyor bizleri...

Her şeyin bir sona doğru evriliyor gözüktüğü bir dünyadaki sınır-durumlar üzerine sorular soruyor ve cevaplar arıyor Baudrillard. Dünyanın yerine ne koyabiliriz? Düşüncenin, duygunun, arzunun yerine ne koyabiliriz? Yaşamı neyle takas edebiliriz? İnsanlık olarak, takas edilemezsin, imkansızın sınırına dayandığımızın işareti İmkansız Takas.

Bu evreye niçin ve nasıl geldiğimizi bize açıklayan Baudrillard, her şeyin bu İmkansız Takas'a bağlı olduğu üzerinde duruyor. Ekonomi, teknik gibi alanlardaki sözde gelişmelerin, baş döndürücü atılımların ötesine bakmaya cesaret edersek, sözde-gerçekliklerin örtbas edilmeye çalışılan çatlaklarına gözümüzü dikebilirsek, insanlığın icat ettiği tüm rasyonel sistem ve değerlerin tek mutlak eşdeğerinin Boşluk olmasından başka bir Gerçek çıkmaz karşımıza. Ve Boşluk takas edilemez bir şeydir. Tanrının sembolik ölümünün ardından başlayan modernite süreci içinde insanlar önce tüm yaşamı teknikleştirdiler, giderek de bu teknik dünyanın yerine sanal olanı, hiper-gerçeği koydular. Böylece kendi boş gerçekliklerinden kurtulup "gerçekten daha gerçek", "doğrudan daha doğru" bir gerçeklik bulmayı umdular. Sonuç: Hüsran!...
İşte bu noktada, makinenin egemenliğinden ve tahakkümünden, sanalın ve aynı'nın zorbalığından bunaldığımız anda, bizi biz yapan şeye işaret eder Baudrillard. Haz, yaşam zevki ve sarhoşluğu ile ironi duygusudur bu... Sistemin zaferinde delik açacak ve belki de tüm akışı tersine çevirecek olan şey işte budur!

İçinde yaşadığımız sistemin ölümcül nihilizmine, eli kulağında felaketine bir direniş ihtimali için okunmalı İmkansız Takas...
(Arka Kapak)

Kitaptan 3 Alıntı

Ahmet Y 
01 Ağu 01:52 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Nihai Çözüm ya da Ölümsüzlerin İntikamı
İnsan önyargısızdır.İster canlı olsun ister cansız,tıpkı dünyanın geri kalanına yaptığı gibi kendini de kobay olarak görür.Tıpkı diğer türlerin kaderlerinde rol aldığı gibi,kendi türünün kaderini de keyifle oynar.Kör bir istekle daha fazlasını bilmek istediği için,diğer türler karşısında gösterdiği kayıtsızlık ve yırtıcılıkla kendi sonunu programlar.Onu aşırı bencil olmakla suçlayamayız.O güne dek kadere teslim olmuş diğer türler için hazırladığı,sonu bilinmez deneysel bir kadere adar kendini.Kendini koruma içgüdüsü gibi bir şey bu doğal kaderin parçasıyken ,yeni deneysel kader bunu benzer tüm kavramları silip süpürür.Böyle bir durum,özlemle ve pişmanlıkla ilgili,korunmaya ve muhafaza etmeye yönelik ekolojik takıntının ardında bulunan bambaşka bir eğilimin üstün geldiğine işaret eder;"Türün sınırsız bir deneylemeye kurban edilmesi eğilimi."

İmkansız Takas, Jean Baudrillard (Sayfa 37 - Ayrıntı Yayınları)İmkansız Takas, Jean Baudrillard (Sayfa 37 - Ayrıntı Yayınları)
Ahmet Y 
01 Ağu 02:21 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Gereksiz İşlevler
Dünya ya da gerçeklik sanalın içinde kendi yapay eşdeğerlerini bulduklarında,gereksiz hale geliyorlar.Klonlama,türün yeniden üremesi için yeterli olduğundan cinsellik gereksiz bir işleve dönüşüyor.Her şey sayısal kodlarla şifrelenebilir hale geldiğinde,dil gereksiz bir işleve dönüşüyor.Her şey beyinde ve beyin hücreleri ağında özetlenebilir hale geldiğinde,beden gereksiz bir işleve dönüşüyor.Bilişim ve makinelerin otomatizmi üretim için yeterli olduğunda,emek gereksiz bir işleve dönüşüyor."Suyun Belleği"nde elektromanyetik dalganın aktarımı molekülle aynı etkileri yarattığında,molekül gereksiz hale geliyor.Zaman ve zamanın tüm boyutları gerçek tarafından soğurulduğunda,zamanın kendisi gereksiz bir işlev haline geliyor.Yapay bellekler egemenlik kurduklarında,bizim organik belleklerimiz gereksizleşiyor.(zaten giderek yok oluyorlar)

İmkansız Takas, Jean Baudrillard (Sayfa 44 - Ayrıntı Yayınları)İmkansız Takas, Jean Baudrillard (Sayfa 44 - Ayrıntı Yayınları)
Ahmet Y 
01 Ağu 02:06 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Nihai Çözüm ya da Ölümsüzlerin İntikamı
Buna karşılık bu klon hikayesinin akla gelmedik bir yanı da olabilir.Yani klon,orjinal olanın kaba bir taklidi,ironik ve acayip bir çeşitlemesi olarak ortaya çıkabilir.Bu olasılıktan yola çıkarak bizdeki "Oedipus" psikolojisini altüst edecek pek çok durum hayal edebiliriz.Örneğin geleceğin klonlarından biri babasını ortadan kaldırabilir;annesiyle yatmak için değil de-zaten artık bu da imkansız;çünkü ortada yalnızca hücre-anne kaldı ve bir kadının baba olma ihtimali oldukça kuvvetli-kendi özgün konumuna yeniden ulaşabilmek için.Ya da tersine kopyası tarafından diskalifiye edilen orjinal,kendi klonundan intikam alabilir.Çocuk ile ebeveyni ile arasındaki çatışmalar artık söz konusu olamayacağı için orjinali ile onun kopyası arasında çıkacak her türlü çatışma hayal edilebilir.

İmkansız Takas, Jean Baudrillard (Sayfa 42 - Ayrıntı Yayınları)İmkansız Takas, Jean Baudrillard (Sayfa 42 - Ayrıntı Yayınları)