İnsan Ne ile Yaşar

8,3/10  (1.181 Oy) · 
4.645 okunma  · 
981 beğeni  · 
22.086 gösterim
Lev Nikolayeviç Tolstoy (1828-1910): Anna Karenina, Savaş ve Barış, Kreutzer Sonat ve Diriliş'in büyük yazarı, yaşamının son otuz yılında kendini insan, aile, din, devlet, toplum, özgürlük, boyun eğme, başkaldırma, sanat ve estetik konularında kuramsal çalışmalara verdi. Bu dönemde yazdığı öykülerde yıllarca üzerinde düşündüğü insanlık sorunlarını edebi bir kurgu içinde ele aldı. Tolstoy, insan sevgisi ve inanç konularını ustalığının bütün inceliğiyle işlerken, İnsan Neyle Yaşar? ile gerçek hayatı yansıtan tabloların içinde yeni bir ahlak anlayışını ortaya koydu.
Aysel 
 10 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

İnsan Ne İle Yaşar? uzun zamandır merak ettiğim okuması bugüne kısmet olan kitapmış :)
İlk önce kitap roman kitabı değil 4 kısa sayılacak öyküden ibarettir. Kitaba ismini vermiş ilk hikaye kitabın ismini teşkil ediyor.

Bu hikayeden başka daha üç hikaye var kitabda. Hikayeler, dini ve ahlaki açıdan öğüt verecek şekilde seçilmiş. Hikayelerden açık konuşmak gerekirse yeni bir şeyler öğrenmiyorsunuz. Çünkü siz zaten kötülüğe iyilik ile karşılık verilmesi gerektiğini, açgözlü olmamayı, insanları sevmeyi ve diğer insani davranışları biliyorsunuz. Yine de eğer elinizde okunacak çok kitap varsa, okuduğunuz kitaplardan yorulduysanız bu kitabı kolaylıkla okursunuz.
Hikayeler kısa, kafa yormayan türde olduğundan ne zaman bittiğini bile anlamazsınız.

Kendinizden ilave çocuklarınıza da okuya bilirsiniz. Onların içinde iyiliği, dürüstlüğü, hakkı yeşertmek için ideal kitaptır.

Okumadan önce kendinize sorun İnsan Ne İle Yaşar? :)

Aykut 
31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

O klasik soruyu bende sormadım değil aslında, Tolstoy'un bu eseri ilk dikkatimi çektiğinde. Hakikaten insan ne ile yaşar, dedim kendi kendime. Kitabı okumadan önce çeşitli fikirlere sahiptim. Kitabı okuduktan sonra bu fikirlerin hiçbirinin insanın ne ile yaşayacağına dair bir cevap olmadığını anladım. Tolstoy'un yalnızca Anna Karenina'sını okumuş biri olarak bu eserinde de Tolstoy kendini ele vermiş kanımca. "Ele vermek" ne kadar doğru bir terim oldu bilemiyorum, bir başka deyişle bu kitabın kapağını görmeseniz, direkt hiçbir şey bilmeden okumaya başlasanız bu eserin kesinlikle Tolstoy eseri olduğunu anlarsınız. İnsanların inançsal bakımdan iç dünyaları, iç dünyasındaki bu çatışmaları, yine inanç sayesinde bazı anlar ayakta kalabileceğini anlatmış bizlere Tolstoy. Bunlar elbette ki Tolstoy'un kendi düşünceleri, din ve inanç konusu Tolstoy'da önemlidir. Ayrıca basit fakat yoğun mekan tasvirleri özellikle son hikayede (Bey ile Uşağı) sıkça kullanılmış. O kar fırtınası, tipi tasvirleri kitabı okurken öylesine etkiliyor ki sizleri, üşümek istiyorsunuz siz de, o rüzgar sizin de yüzünüze çarpmasını istiyorsunuz istemsizce. Benim okuduğum yayınevi fazlaca bilinen bir yayınevi olmadığı için İnsan Ne ile Yaşar dahil üç adet hikaye bulunuyordu kitapta. İş Bankası Kültür Yayınları'nda bu hikaye sayısının altı olduğunu duydum. Bu açıdan bir kaybım olmuş, bu yüzden o yayınevinden çıkan İnsan Ne ile Yaşar'ı da gelecek zamanda okuyacağım. Bu arada, o klasik cevabı bende vermek isterim: Sevgi ile yaşar insan. Ayrıca bu bir "öz sevgi" de değildir, kendinden başka herkese duyulan bir sevgidir. İnsan sevgisi bir nevi. Peki insan kendine sevgi duymayacak, kendinden nefret mi edecek? Hayır, fakat bunun bir derecesi olmalı tabii ki de. Kendini sevmediği kadar başkalarını sevmek bir fedakarlıktır zannımca. Bu fedakarlığı alan, kazanan insanlar anlatılıyor üç öyküde de. Ayrıca insanlığın kimi bencil davranışları da gözler önüne serilmiş. Bu çağda da devam eden ve her çağda da devam edecek olan, insanın "daha" sevdası irdelenmiş büyük oranda. Bu sevgiyi göze alabilmeye fedakarlık dedik, hani derler ya insanin asıl dostları kötü günlerinde yanında olanlardır diye, elbette ki bu doğru. Fakat ben şunu diyorum, kötü günlere gerek kalmadan dahi o fedakarlığı göze alabilmeli insan. Bu açıdan, insanlığın arasına sevgi tohumları yayılması dileğiyle bitiriyorum bu incelemeyi. Bu fedakarlığı insanlık olarak göze alabilmemiz dileğiyle...

Mithril / Esmeralda 
07 Nis 23:45 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Kitap için yazılmış incelemelere bakınca gördüğüm ilk şey, farklı yayin evlerinin ayni isimle bastigi pek cok farkli hikaye kitabı mevcut ve her birinin icerigi de icerdikleri hikaye sayisi da farkli.
Ben Karbon Kitaplar'a ait versiyonunu okudum ve icinde yalnizca iki kısa hikaye vardi. Ilki "İnsan Ne ile Yasar", ikincisi ise "İnsana Ne Kadar Toprak Gerekir" idi. Genel olarak ikisi de iyiligi, sevgiyi, kanaatkar olmayi öven güzel hikayelerdi. Bir solukta okunacak keyifli öykücükler. Ama ikisinin de sonunu ve gidişatını hkayelerin daha ilk sayfalarindan anlayabiliyor insan. İkisine de benzer aklima gelen cocuk masallari ve hikayeleri oldu. O yüzden yeni bir şey beklememek gerek diye düşünüyorum ama okunabilir, hatta bir incelemede de yazdığı gibi çocuklara da masal gibi okunabilir.

Bekir İstanbul 
08 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Daha önce Rus yazar okumayanlar için güzel bir başlangıç, hem ince, hem sade, hemde çok doyurucu. Türkiye İş Bankası kültür yayınları baskısında 6 öykü yer alıyor ve hepside birbirinden güzel. Özellikle ilk ve son öyküler çok hoşuma gitti. Muhtevası hayat, ölüm, mutluluk, kanaat, iyilik, sevgi, melek, şeytan, hayatın anlamı gibi kavramlar içeriyor. Biraz mesnevi tarzında ama beslenme kaynağı İncil. Kitabı okurken evrensel değerlerin bütün coğrafya, din, dil ve insanlar için aynı ve çok önemli olduğunu anlıyorsunuz. Okunması gereken bir eser.

İzzet Seydaoğlu 
09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Tolstoy'un din ile arası iyiyken yazılmış bir kitap olduğu belli. Din, vicdan ögelerine ağırlık verilmiş.Özetle kitabın adını taşıyan "insan ne ile yaşar" sorusunun cevabı, "iyilik" olarak cevap verilmiş.

Kitapta iki öykü yer almakta "İnsan Ne İle Yaşar" ve "İnsana Ne Kadar Toprak Gerekir" kıssadan hisse deriz ya öyle öykülerden... Tavsiyem kitabı okumayanlar, başlamadan önce bu iki soruya cevap vermeniz :) bakalım bittiğinde de cevaplarınız aynı kalabilecek mi?

Hepimiz farklı ihtiyaçlarımız olduğunu sanırız, kimimiz maddi kimimiz manevi anlamda ama bunların derinliklerine inip asıl ihtiyaçlarımız neler olduğunu düşündük mü? Tüm ihtiyaçların temelinde yatan özümüzde olması gereken en önemli şeylerin farkında mıyız? Vazgeçilmezlerimiz yok olduğunda hayatımıza kaldığımız yerden devam edebiliyorsak gerçekten vazgeçilmez olduğunu düşündüğümüz şeyleri yeniden gözden geçirmemiz gerekmez mi? Önceliklerimiz neye göre öncelikli; hırslarımıza, egomuza, para tutkumuza bir daha bakalım... 40 sayfalık öykünün her cümlesi ayrı sorulara neden olabilir sizde de, bakış açıma bambaşka sorular ekledim, çok beğendim.

Gelelim ikinci öykümüze bence bu öykü herkese bir yerlerden tanıdık gelecek, kendimizi, arkadaşımızı, akrabamızı, eşimizi, dostumuzu göreceğiz.
İnsanın doyum oranı nedir? İsteklerimizin sınırı var mı? Sonsuzluk kime göre neye göre sonsuz? Talep ettiklerimiz sadece bizim çıkarlarımıza iyi geliyorsa hakkımız sayılır mı? Hak - Hukuk kime göre var; paranıza mı, geldiğiniz aileye mi, karakterinize mi... Saygı hak edilen bir şey midir? Göz dediğin şey doyar da gönlün doyar mı...

Benim gibi çok geç kalmayın bu başyapıtı okumak için, keyifli okumalar dilerim.

rukiye altop 
23 Mar 15:23 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Eser, 3-4 yıldır kitaplığımda bekliyordu. Sürekli elime alıp tekrar bırakıyordum. Kısmet bu zamanaymış.Eseri kısa sürede bitirebilirsiniz. Açıkcası ben elimden bırakamadım okurken.

İnsan Ne İle Yaşar kitabı 7 kısa hikayeden oluşuyor. Hepsinde de iyilik, sevgi gibi mesajlar mevcut. Beni en çok etkileyen, kitaba adını veren hikaye oldu.Tüylerim diken diken oldu resmen okurken. Diğer etkileyenler ise Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli, İnsana Ne Kadar Toprak Gerek? ve Efendi ile Uşak oldu. Diğer 3 hikayeyi pek sevemedim. Kitabı herkese tavsiye ederim.

handan sarıcaoglu 
06 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitaba ilk başladığımda roman okuyacağımı düşünerek başladım ama kitap bana birbirinden güzel 8 hikaye sundu.Hepside barışı, iyiliği,sevgiyi temel alan küçük anlatımlar.Bilmediğimiz şeyler değil aslında ama yinede zevkle okudum herbirini.son hikaye beni daha çok içine çekti.Dinsel bir kitap olduğunu söyleyebilirim ama sıkmıyor 1 günde bile bitirebilirsiniz kitabı.Kurgusal olarak basit ama dili çok akıcı. Keşke daha önce okumuş olsaydım sizde okumayı ihmal etmeyin.

Handan Aksu 
23 Mar 22:09 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

6 kısa hikayeden oluşan dopdolu bir eser. Uzun yıllar önce yazılmış olsa da şu an hala aynı soruya cevap arıyoruz. İçimizde bir yerde hep bu soru yankılanıyor. İnsanlığımıza dair, icimizdeki derin karanlıklara dair çok güzel örnekler var. Hırslarımızı öyle yalın anlatmış ki. İçimizde olanların bizı attığı kör kuyuları, içimizdeki karanlık zindanları, insanlığa dair en önemli varoluşları. Keşke herkes okusa ve daha iyi bir insan, daha iyi bir dünya yaratsak.

mustafa tamer akder 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

İş bankası yayınından 6 kısa öyküden oluşan Tolstoy amca'nın öyküleriyle tanıştığım bir kitap. Bir öyküsünün diğerleri yanında çok sönük kaldığını düşünüyorum(O öykünün ismini vererek, önyargı oluşurmak istemiyorum.). Genel olarak dili çok rahat ve açık, kurgu olarak diğerlerine göre sönük bulduğum öykü haricinde çok güzel ve tatmin edici, konu olarak insanların ne kadar şeytan dürtüklese de kötülüğe uyulmama halinde kazanımları, uyulması halinde ise kötülüğün bir şekilde sana yansıyacağını özet olarak söyleyebilirim. Konu olarak daha altında çok mesaj yatıyor ama o kısmı sevgili okurlara bırakıyorum. :D Velhasıl 2-3 yılda bir kez dikkatli bir şekilde okunarak verdiği güzel mesajları güncellenmesi gerektiğini düşüncesindeyim.

Kitaptan 230 Alıntı

Ferah 
12 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Adam bir yıl sonrasına hazırlanıyor, ama akşama varmadan öleceğini bilmiyor'' diye düşündüm...

İnsan Ne ile Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoyİnsan Ne ile Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Ferman Mammadov 
 08 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Bütün insanlar kendi esenlikleri için harcadıkları düşünceyle değil, insana verilen sevgiyle yaşarlar.

İnsan Ne ile Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoyİnsan Ne ile Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Cansu Koçak 
22 Oca 22:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Öğrendim ki insan kendi hayatından endişe ettiği için değil, içinde sevgi olduğu için yaşar."

İnsan Ne ile Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 44)İnsan Ne ile Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 44)
Cansu Koçak 
21 Oca 00:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Tanrı'yı sevdiğini söyleyip kendi kardeşinden nefret eden varsa; o bir yalancıdır.Görüp tanıdığı kardeşini sevemeyen, göremediği Tanrı'yı hiç sevemez."

İnsan Ne ile Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 7)İnsan Ne ile Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 7)
seher 
30 Eki 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Allah beni 3 hakikati öğrenmem için Dünyaya yolladı.
Allah'ın bana söylediği ilk soru şuydu. 'İnsanın kalbine ne hükmeder?' ve anladım ki insanın kalbine sevgi hükmeder. ikinci soru ise 'İnsana ne verilmemiştir ? ' İnsana kendi ihtiyaçlarının bilgisi verilmemiştir. ve üçüncü soru ise 'İnsan ne ile yaşar?' ve anladım ki İnsanın elinde hiç bir şey olmasa bile Allah sevgisi olsun yeter. Yani insan Allah'a inanmadan yaşayamaz..

İnsan Ne ile Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoyİnsan Ne ile Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoy
23 /