1000Kitap Logosu
İnsanı Ararken
İnsanı Ararken
İnsanı Ararken

İnsanı Ararken

Damdan Düşen Psikolog

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.8
139 Kişi
387
Okunma
170
Beğeni
7bin
Gösterim
529 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 14 sa. 59 dk.
Adı
İnsanı Ararken (Damdan Düşen Psikolog)
Basım
Türkçe · Türkiye · Alfa Yayınları · Karton kapak · 9786051063096
Diğer baskılar
Damdan Düşen Psikolog
İnsanı Ararken
İnsanı Ararken Damdan Düşen Psikolog Doğan Cüceloğlu ALFA YAYINLARI Liste Fiyatı: 24,00 TL Tedarik Süresi: SATIŞ YOK (FARKLI YAYINEVİNDEN YAYINLANIYOR) Afrika kabilelerinden birinde bir bebek doğduğunda kabilenin kadınları hep birlikte ormana çekilir, o bebeğe bir şarkı yaparlarmış. Dikkatle gözlemledikleri bebeğin karakteristik özelliklerini ve gücünü ona anlatan bir şarkı... Sonra, çok sonra bir gün, hayatla başa çıkmakta zorlanıp da kolu kanadı kırılacak olursa o şarkıyı, yani kendini hatırlasın diye... Afrikalı bebek o şarkıyı dinleyerek buyurmuş... Günün birinde o şarkıyı tekrarlayamayacak kadar kendine inancını yitirdiğinde, onu tanıyan biri ona şarkısını çalarmış ıslıkla. Kendini, gücünü, öz hâlini hatırlar, kendine gelirmiş... Doğan Cüceloğlu aramızda bir ıslık gibi dolaşıyor... Kendi şarkısına gelince... Annelerimiz yaşarken ayrıca bu şarkıyı duymaya ihtiyacımız yoktur. Annemiz, o şarkının ta kendisidir zaten. Ama Cüceloğlu, sadece on yaşındaymış annesi "gitti de gelecek" sandığında... Söyleşimiz boyunca içinde yakaladığı, annesinin bıraktığı boşlukta büyüyen kocaman bir ağıt oldu; kalabalıklar içinde ürkek, mahcup, çekingen bir çocuk... Kendi çocukluğuna el uzatır gibi uzatıyor şimdi elini bütün çocuklara; o çocukların anne-babaları, öğretmenleri hınca hınç dolduruyorlar seminerlerini. Kitapları baskı üzerine baskı yapıyor. Çünkü Nasrettin Hoca topraklarının çocukları olarak biliyorlar ki damdan düştüklerinde çarenin hasını kendisi de daha önce damdan düşmüş olan bilir. Hele de damdan düşüp de doğrulan üstüne üstlük bir de doktorsa... Gizlisiz saklısız anlattı bütün hayatını. Bu kitap, damdan düşen doktoralı bir psikologun, düştüğü yerden doğrulurken kendine mırıldandığı kendi şarkısının gözyaşı ve kahkaha dolu öyküsü...
5 mağazanın 6 ürününün ortalama fiyatı: ₺33,96
8.8
10 üzerinden
139 Puan · 29 İnceleme
funda selçuk
Damdan Düşen Psikolog'u inceledi.
542 syf.
·
15 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Okuru terminolojiye boğmayan bu söyleşi, çok doğal ve samimi şekilde anlatılmış ve aktarılmış. Gelişime açık insanlar için nadir bulunacak türden oldukça doyurucu bir kitap. Doğu ülkelerinden ve kültüründen olan pek çok insan Doğan Cüceloğluyla empati yapabilir. İtiraflarındaki şeffaflık sizi şaşırtabilir. Hatta zaman zaman kimi okurları öfkelendirebilir. Bununla birlikte farkındalıklarını edindiği kısımlardaki çözülmelerde gözlerinizin dolması muhtemel. İnsan olma unsuru çok güzel işlenmiş.. Daha çok şey yazabilirim kitap hakkında ama tadında bırakmak istiyor ve meraklılarına iyi okumalar diliyorum. Son bir şey, kitap biraz kalın olmasına rağmen oldukça akıcı olduğu için kısa zamanda kendini okutturuyor..
Damdan Düşen Psikolog
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
Havva Nur AKINCI
Damdan Düşen Psikolog'u inceledi.
542 syf.
·
13 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Cümleye nasıl başlasam bilmiyorum fakat şunu rahatlıkla söyleyebilirim, hayatım boyunca hiç bir hayat hikayesinden bu kadar etkilenmedim. Her sayfasını merakla bekledim. Çok şaşırıp bir kaç saniye kendime gelemediğim bölümler oldu. Çok üzüldüğüm bölümler de oldu. Hatta bazen o kadar yoğun duygular yaşadım ki kitaba ara vermek zorunda kaldım. Kendim ile çok fazla içselleştirdim sanırım. Bir okur değilde sanki Doğan Cüceloğlu'nun hayatında yer alıyormuşum gibi hissettim. Kitabın sonunda, Çocukluğundan başlayıp gittiği her yere onunla birlikte seyahat etmiş; yaşadığı zorlukları sıkıntıları sevinçleri heyecanları onunla birlikte yaşamışım gibi bir garip yorgunluk var üstümde. Sanırım duygusal anlamda bir yorgunluk benimkisi. Okurken kendime aldığım notlar bir yana hayatımın rotasını artık hangi yönde çizeceğim daha da belirginleşti. Çok değer verdiğim, örnek aldığım bir hoca olduğu için hâlâ ölmüş olduğu gerçeğini kendimi inandıramıyorum. İnsanın önemsediklerinin ölmüş olma gerçeği felaket bir duygu. Belki de kitabı okurken böyle yoğun bir hüzün dalgasına kapılmam bu yüzden. Hoca ile ilgili en büyük kaybım kendisi ile hiç konuşma fırsatımın hiç bir zaman olamayacak olması . Fakat şükrediyorum kitapları hâlâ bizimle olacak. Kitaplığımın en güzel bölümünü onun eserlerine ayırdım bile. Umarım toplumumuzun her bir ferdi böyle bir hazineyi keşfeder. Böyle genç yaşlarda onun eserleriyle tanıştığım için bir yönden kendimi şanslı buluyorum. Sonsuz teşekkürler Doğan Cüceloğlu, yattığın yerde huzurla uyu ölsen dahi dediğin gibi hizmetlerin hâlâ devam ediyor.
Damdan Düşen Psikolog
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
103
zeliha akgündüz
Damdan Düşen Psikolog'u inceledi.
542 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Canan Dila tarafından yapılan bu nehir söyleşi ile Doğan Cüceloğlu’nu, çok daha yakından tanıma fırsatı buldum. Hocamızın maddi sıkıntılarla, kayıplarla, hastalıklarla geçen çocukluğunu, eğitim hayatını, mesleğinde nasıl adım adım azimle ilerlediğini, özel hayatını, ailesini, kendi ağzından tüm ayrıntılarıyla dinlemek büyük bir deneyim. Hocamız, o doğal ve sıcak üslubuyla kendi kişisel gelişim yolculuğunu samimi bir şekilde anlatıyor. Hatalarını, zaaflarını, pişmanlıklarını, keşkelerini hiç saklamadan paylaşıyor. Yaşadığı olaylar karşısında alışkanlıklarını, tutumlarını, davranışlarını nasıl değiştirdiğine, bilgeleştiğine, olgunlaşma serüvenine şahit oluyorsunuz. Hayatının büyük bir bölümünü Amerika’da geçirdiği için anlattıklarıyla, iki ülke arasındaki kültürel farklılıklara ve yaşam tarzına da ışık tutuyor. Kitabı bitirdiğimde hocamızın eğer yaşasaydı, daha kaç kişinin hayatına dokunacağını ve ilham vereceğini, vefatının ne kadar büyük bir kayıp olduğunu düşündüm. Onu seven herkesin okumasını öneririm.
Damdan Düşen Psikolog
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Derya şahin
Damdan Düşen Psikolog'u inceledi.
542 syf.
·
87 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Doğan hocam inceden inceden kendimiz ile yüzleştiriyor, her şeyi doğru yapmaya çalışan bizler aslında hiçbir şey doğru yapamamışız, keşke geriye dönebilsek... Satırlarında yer verdiği gibi evladımıza canımızı veririz fakat, içlerindeki o potansiyelin katili olmakta üzerimize yok. Okudukça kendimi küçülmüş ve hiçbir şey bilmiyor zannettim. Okumak için çok geç kalınmış bir kitaptı benim için. Gerçekler yüzümüze sertçe çarparken, bunu şoku içerisinde uzun süre sersem kalacağım ...
Damdan Düşen Psikolog
OKUYACAKLARIMA EKLE
3