Adı:
Kafkas Tutsağı
Baskı tarihi:
20 Şubat 2019
Sayfa sayısı:
170
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944888721
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Kafkas Tutsağı
Kafkas Tutsağı
Kafkas Esiri
Tarihsel olaylar ve Rusların başka halklarla ilişkileri Anna Karenina, Savaş ve Barış, Diriliş gibi romanların büyük yazarı Tolstoy'un ilgisini çeken başlıca konular arasında yer almıştır. Bir süre subay olarak orduya katılan Tolstoy, Kafkasya'da geçirdiği günlerde edindiği izlenimleri gerçekçi bir biçimde öykülerine yansıttı. 

Kafkas Tutsağı'nda savaş, esaret ve özgürlük temalarını işledi, savaşan insanların ruh hallerini yalın ve duygulu bir dille aktardı.
(Tanıtım Bülteninden)
150 syf.
Kafkas Tutsağı, dört hikayeden oluşmakta.
BASKIN, ORMAN KESİMİ, RÜTBESİ DÜŞÜRÜLEN, KAFKAS TUTSAĞI
Her hikaye birbirinden bağımsız görünse dahi aslında birbiriyle bağdaşık. Bir savaş, dört farklı hikaye. İlk iki hikayeden çok tatmin olduğumu söyleyemem ama diğer iki hikaye Tolstoy'un tat veren kalemini yettiğince hissettirdi.Özellikle Kafkas Tutsağı harikaydı.

Askerlerin savaş psikolojilerinin en iyi şekilde tahlil edilmesi, okurken aynı ruh haline bürünmeyi kolaylaştırıyor. Tabii savaşın içinde olduğunuzu hissetmenin de bir bedeli var. Çaresizlik ve üzüntü.
Savaş herkesi olduğu gibi beni de çok üzüyor.Hatta bu konuda çok hassas olduğumu söylemeliyim. Keşke savaş cehalete, adaletsizliğe ve bilumum kötülüğe karsi verilmiş olsaydı. İnsanları öldürmek ya da ölmek için değil. Hangi milletten oldukları önemli değil, yapılan bütün savaşlar üzücüdür. Söyleyeceklerimin temenniden öteye geçmeyeceğini, hiçbir şeyin değişmeyeceğini de biliyorum. Lâkin bir gün savaş kelimesinin, insanların içine dehşet salmaktan, hayatları mahvetmekten çok daha farklı amaçlar için kullanıldığını görmeyi diyorum.

Yalnız Tolstoy'un şu karakter isimleri için bir çözüm bulmasını isterdim açıkçası.Ben numara veriyorum bazen karakterlere.Bazen gerçekten çekilmez oluyor.Duymuştur beni sanırım.🤭

Okumak isterseniz hayır demem.Tolstoy yani.Ama okumazsanız da kızmam:))
Keyifli okumalariniz olsun lütfen..
176 syf.
·5 günde
Dört adet savaş hikâyesinden bahsetmiş kitapta. Rus Tatar çatışmaları ve asker psikolojisi üzerinden hikayeler aktarılmış. Açıkcası alıntı yaptığım bir kısım olmadı. Bazı yerlerde hikayelerden koptum. Hele Rus isimlerinin birbiriyle olan kafiyeleri nedeniyle zaman zaman hikayeler karıştı.

Baskın hikâyesinde belirtildiği gibi bir subay grubu ile yolu çıkan bir gönüllünğn hikâyesi paylaşılıyor. Ama hikâye havada bitiyor bana göre. Eee yani dedim açıkcası sonunda. Diğer hikâyeler ise kendi kendine işlendi biraz sıktı diyebilirim.
176 syf.
·9/10
bir Tolstoy klasiği olsa gerek 'kafkas tutsağı'. dili,betimlemeleri mükemmel. yalnız söylemek gerekir ki üst üste dört savaş hikayesi okumak insanı biraz sıkabiliyor. ve tabi eğer rus karakterlere alışık değilseniz hikayelerdeki kişileri birbirine karıştırabilirsiniz.
176 syf.
Akıcılığıyla ne zaman bittiğini anlamayacağınız bir okuma serüveni. Kitapta aslında iki hikaye var ve kitaba adını veren hikayedense başta anlatılan hikaye daha çok ön plana çıkmış bence. Çünkü Kafkas tutsağı Talin'in hikayesi son birkaç sayfaya sıkıştırılmış gibi. Yine de her iki hikaye de başka bir tat verdi.
176 syf.
·2 günde·6/10
Irk ve din aidiyetinin bağlarından sıyrılan her insanın; tutsak alınmış, hakları gasp edilmişlere, bu uğurdaki mücadeleri nedeni ile saygı duyacağı kanısındayım.
Hal böyle iken Tolstoy bu kitabı ile saygı duymayacağım diğer tarafı anlatıyor.

Tek amacı akdenize inmek olan Ruslar bu uğurda yaklaşık beşyüzbin kişinin ya ölümüne ya da zorunlu göçe tabi tutulmasına neden oluyor. Kendi tarafındaki yüzbin kayıp askeri ise yönetenler ne kadar önemsedi bilemiyorum.

Tolstoy bu kitabında savaşın anlamsızlığını sadece bir cümlede ama oldukça ustalıkla dile getirse de, kitabın genelinde sadece şavaşın içinde yer alan askerlerin, elli yıl süren bu savaşı artık nasıl içselleştirdiklerini, hayatlarının sevimsiz bir parçası yaptıklarını ama yine de hiç sorgulamadan rutin bir şekilde savaşın içinde yer almalarını, sadelikle ve birazda tek düze kurgular ile anlatıyor.

Aslında dilerdim ki Şeyh Şamil'in hikayesi daha tanıdık bildik olsaydı. Çünkü kuşkusuz bu kitaptakinden daha büyük acılara şahit olur hiç değilse destansı kahramanlıklara tanıklık etmiş ve belkide vatanlarından kovulmuş milyonlarca çerkez, tatar ve diğer halkların neler yaşadığına tanıklık etmiş olurduk.
176 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Tolstoy Kafkas Tutsağı'nda,ölümü artık hayatın yeksenak bir parçası kabul eden askerlerin psikolojisini anlatıyor.Yaşamları yıllar boyu ordugahlarda geçen bu askerlerin,içlerinde bastırdıkları ''rütbe,şöhret ve madalya'' arzusunun bir tezahürü olarak savaşa ve öldürmeye odaklanmaları,fakat bunu yaparken alelade bir iş yapıyormuş gibi görünmeleri,bu yeksenaklığın en basit göstergesidir.

''Neden Rusya'ya dönmüyorsun öyleyse?''
''Neden mi? diye sorumu yineledi.''Ah!Ne zamandır düşündüğüm bir konudur bu.Buraya gelirken tasarladığım gibi,boynuma Anna ve Vladimir nişanı asmadan ve binbaşı olmadan dönemem Rusya'ya.''

Anlatıcı ile Bolhov arasında geçen bu kısa diyalogta da özellikle belirtildiği gibi,rütbe ve madalya asker motivasyonu için oldukça önem arz etmektedir ki Aziz Anna ve Vladimir nişanları,19.yy Rusya'sındaki askeri ve diplomasi hayatının en değerli objelerindendir.Nişanlar,dönemin ünlü Rus yazar ve şairleri tarafından sürekli metinlere konu olmuştur.Anton Çehov'un ''Boynundaki Anna Nişanı'' adlı öyküsünde karşımıza çıkar mesela.''Şimdi üç Anna'nız var demek ki:biri yakanızda,öteki ikisi boynunuzda.'' Özellikle yakasındaki Anna'dan bahsetmesinin nedeni,yalnızca birinci derece Anna nişanlarının yakadaki iliğe takılmasındandır.

Tolstoy aynı zamanda asker ruhunda ve aklında açılan derin yaralara da göz atıyor bu kitabında.''Söylentilere inanıp buraya gelmekle kendilerinden kurtulacağımı sandığım bütün her şey,buraya benimle birlikte geldi.Aradaki tek fark,daha önce bunlar bir merdivendeydiler,şimdiyse ufacık,pis,her basamağında milyonlarca küçük kaygı,iğrençlik,aşağılanma bulduğum bir merdivenler.'' İnsan nereye giderse gitsin,acılarını ve hatıralarını yanında götürür.Değişen sadece mekanlardır.Yazar herkesin bildiği ama kimsenin konuşmadığı konulara ışık tutuyor aslında.Utançlarını ve hırslarını beraberinde götüren ve onlarla yüzleşemeyen askerlerin günlüklerini gösteriyor bize.Paragrafın devamı ise şöyle :''Burada manevi yönden her gün biraz daha alçaldığımı duyumsuyorum.En önemlisi de ne biliyor musun?Kendimi burada yürütülmekte olan görevler için yeterli bulmuyorum;korku benim kolay baş edebileceğim bir şey değil...''
176 syf.
·Beğendi·10/10
Kafkasya ve hikayelerdeki kişilerin betimlemesini çok güzel buldum.Anlatılan kişiler ve mekanlar resmen gözünüzün önüne geliyor,siz yaşamış gibi hissediyorsunuz.
170 syf.
·Beğendi·7/10
İlk iki hikayeyi çok beğenemedim ama son iki hikaye mükemmeldi, hele son hikaye... Tolstoy kalitesi diyelim, klasiklere giriş için okunabilecek bir kitap.
170 syf.
·Beğendi·10/10
Sanırım yazarın askerlik yıllarından edindiği tecrübe be yaşantıların sonucu ortaya çıkmış hikayeler. Kalasik olarak çok şık akıcı hikaye tavsiye ederim.
176 syf.
·Puan vermedi
Savaş esiri bir askerin başından geçenlerin anlatıldığı kitapta, birçok rus eserinde olduğu gibi insanı hikayenin içine çeken ve aynı kasveti okurlarına yaşatan bir hava bulunuyor..
170 syf.
·Puan vermedi
Tolstoyun çocukken okuduğum uzun hikayesinden çok etkilenmişdim. tekrar bir gözatayım dedim. Her zamanki zevkle, farklı bir bakış açısıyla, ama daha hızlı okudum. Arkadaşlık, aynı zamanda fedakarlık, dostluk hakkında güzel bir yapıt. Klasik edebiyat severler kesinlikle okumalı. Türkcesini beğenmedim. Orjinalı daha farklı ve okunaklıydı. Azerbaycan türkcesine de çok iyi çevrilmiş. Tabii ki, Tolstoyu rusca okumak daha farklıdır.
Kısacası, ben tekrar okudum, sizlere de en az bir ker okumayı tavsiye ederim
Çevremde herkes gayet neşeli, keyifliyken, benim zihnimden sürekli karamsar düşüncelerin geçmesi.
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sayfa 22 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 4.Basım
"Bu kadar duyarlı olmayın; her söze takılıyor, çok fazla analiz ediyorsunuz. Daha basit bakmaya çalışın her şeye."
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sayfa 129 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 4.Basım
"Bu kadar umutsuz olmayın."

"Umutsuzum, çünkü bu hayat içimde ne varsa tüketti, yok etti."
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sayfa 128 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 4.Basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kafkas Tutsağı
Baskı tarihi:
20 Şubat 2019
Sayfa sayısı:
170
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944888721
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Kafkas Tutsağı
Kafkas Tutsağı
Kafkas Esiri
Tarihsel olaylar ve Rusların başka halklarla ilişkileri Anna Karenina, Savaş ve Barış, Diriliş gibi romanların büyük yazarı Tolstoy'un ilgisini çeken başlıca konular arasında yer almıştır. Bir süre subay olarak orduya katılan Tolstoy, Kafkasya'da geçirdiği günlerde edindiği izlenimleri gerçekçi bir biçimde öykülerine yansıttı. 

Kafkas Tutsağı'nda savaş, esaret ve özgürlük temalarını işledi, savaşan insanların ruh hallerini yalın ve duygulu bir dille aktardı.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 260 okur

  • Metin MARAŞ
  • A.
  • Begüm Azar
  • Betül Erduran
  • İlker yörük
  • Şeyma Bakır
  • Vesile Odabaş
  • Yusuf İmran
  • Şefiye Karabalkan
  • Pierre Luiggie Coellina

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.6
14-17 Yaş
%1.6
18-24 Yaş
%21.9
25-34 Yaş
%25
35-44 Yaş
%26.6
45-54 Yaş
%12.5
55-64 Yaş
%6.3
65+ Yaş
%4.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%32.1
Erkek
%66.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15.3 (11)
9
%11.1 (8)
8
%15.3 (11)
7
%23.6 (17)
6
%19.4 (14)
5
%4.2 (3)
4
%1.4 (1)
3
%1.4 (1)
2
%0
1
%0