Kalbin Direnişi

7,4/10  (15 Oy) · 
46 okunma  · 
16 beğeni  · 
698 gösterim
"Başdöndürücü bir rüzgâr esiyor etrafımızda. Kronolojik zaman alabildiğine hızlanmış, durmadan imge yığıyor önümüze. Her şey çok hızlı, o yüzden hiçbir şey kökleşemiyor. Yer tutmak çok zor. Çok sayıda doğru var, ama hiçbir doğru kişinin iç âleminde ruhu sükûna erdirecek yoğunluğa ulaşamıyor.

Hepimiz buradayız ve bir orası yok. Köksüz, yurtsuz, kimsesiz, yalnız. Anne babalarımızdan dahi emniyet almadan..."

Böyle diyor Kemal Sayar ve bir çağın, bir toplumun, bir kuşağın serencamını, açmazlarını, çözülme ve savrulmalarını ustalıkla irdeliyor. Akla ve ruha dokunan incelikli çözümlemelerin eşliğinde, hepimiz için, 'kalbin direnişi'ni merkeze alan bir çıkış yolu öneriyor.

Neden mi?

Çünkü, "sadece kalbi olanlar içlerindeki mucizeleri görebilir ve sadece kalbi olanlar kötülüğe karşı direnebilir."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786051149301
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bahar Cihad 
02 Tem 10:38 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Başkalarınin acısına yüz çevirdigimiz gün,toplumumuzun mihenk taşı yerinden oynadı...
Diğerini duymaya ne kadar da az zaman ayırır olduk!Sohbet için hiç vaktimiz yok.Hayat için umarsiz bir koşturmaca,ilişkilere menfaat eksenli bir bakış,ruhlarımizi var olmanın ızdırabından sıyıran uçarı bir neşe,içtiğimiz suyu,soludugumuz havayı kirletip duruyor...

Emre Ebru 
11 Ağu 11:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Kalbin direnişi... Herkese tavsiye edebileceğim içinde toplumsal normların aslında insan vicdanına göre şekil aldığını gösteren farklı durumlar ile kuşakların yani günümüz toplumunun gençlerin psikanalizini yapıyor. Önümüzü görmek istiyorsak harika bir fener olacaktır bu kitap bize. Tabi okuduktan sonra dertlesmenin verdiği huzur da cabası..

umhn 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Modern çağ insanının nasıl bir dehliz içinde olduğunu, çalkantılarını, buhranlarını, ikilemlerini, başarısızlıklarını sorgulayan bir kitap. Ve bence bu sorgulamayı önemli bir açıdan yapıyor; kalb inanç eksenli. Çözüm ise; kalbin direnişi.

Kitaptan 39 Alıntı

Hakkın gücüne değil gücün hakkına inanmaya başlıyoruz.

Kalbin Direnişi, Kemal Sayar (Sayfa 51 - Karakalem yayıncılık)Kalbin Direnişi, Kemal Sayar (Sayfa 51 - Karakalem yayıncılık)

Ruhun gözyaşları kendisi olmaktan yorulan kadınların dünyaya bıraktıkları bir manifestodur.

Kalbin Direnişi, Kemal Sayar (Sayfa 40 - Karakalem yayıncılık)Kalbin Direnişi, Kemal Sayar (Sayfa 40 - Karakalem yayıncılık)
Hatice Aydın 
27 May 15:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kimse kulaklarını ve kalbini inandığı Tanrı'nın sözlerine sonuna kadar açmıyor.

Kalbin Direnişi, Kemal SayarKalbin Direnişi, Kemal Sayar

Ne zaman yorulsak hayattan karşımızdakinin gözlerine bakmak yetecek.Haydi! diyecek o gözlerdeki ışıltı hayallerimizi birbirine ekleyerek umut şehrini kuralım.

Kalbin Direnişi, Kemal Sayar (Sayfa 23 - Karakalem yayıncılık)Kalbin Direnişi, Kemal Sayar (Sayfa 23 - Karakalem yayıncılık)

Yine de insan ızdıraplarının toplamından daha fazlasıdır.

Kalbin Direnişi, Kemal Sayar (Sayfa 34 - Karakalem yayıncılık)Kalbin Direnişi, Kemal Sayar (Sayfa 34 - Karakalem yayıncılık)

"Çarkın içinde sıradan bir vida olmak, varlığımıza esaslı bir cevap arayan bizi, ürpertici sorular karşısında kolsuz kanatsız bırakıyor."

Kalbin Direnişi, Kemal SayarKalbin Direnişi, Kemal Sayar

Birisi onun ruhuna dokunabilsin orada ne fırtınalar koptuğunu görsün istiyordu.

Kalbin Direnişi, Kemal Sayar (Sayfa 16 - Karakalem yayıncılık)Kalbin Direnişi, Kemal Sayar (Sayfa 16 - Karakalem yayıncılık)
4 /