Kalemimin Sapını Gülle Donattım

9,0/10  (31 Oy) · 
78 okunma  · 
25 beğeni  · 
1.558 gösterim
Bir ırmak kıyısında doğdum ben
bir ırmak romandır bu
hem el yazması
elle tutulan
elde var birinci cilt.

Ayşen'i seviyorum. Sanki bir kaynak makinasıyla beynime adını yazdılar. Fersiz bir ampul sarkar tavandan, öylesine büyür ki başımın gölgesi ak kağıt karanlık olur, ne cezve görünür ne çaydanlık, ben çizerim, Tepebaşı gazinosundan türk sanat musikisi yayılırken Haliç üstüne. Artık tüm inceliklerini biliyorum çaydanlık ve cezve çizmenin.
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2007
 • Sayfa Sayısı:
  541
 • ISBN:
  97897579040803
 • Yayınevi:
  Ortaoyuncular Yayınları
 • Kitabın Türü:
Li-3 
 29 Nis 22:15 · Kitabı okudu · 27 günde · Beğendi

İNCELEME DEĞİL YİNE YORUMLAMA ÇARŞAMBALICA

Hiçbir Türk erkeği demesin ki "ben ne hovarda günler geçirdim be lisede ve üniversitede" ta kiiiiiiiiiiiiiii Bu kitabı okuyana dek.

Ferhan Şensoy'u hemen hemen hepimiz biliriz. Oyunlarını izlemeyenler belki de çok azdır. Ben de bu kitabı imzalatmıştım "Ferhangi Şeyler" oyununda. Adam hala yakışıklı abi. Avrupa'da o kadar kızın kalbini çalması boşuna değil yani :))


Gelelim kitaba.

Yahu insan kitap okurken kahkahalara boğulur mu ya? Ciddiyim, okurken çoğu yerde yataktan düşme vaziyetine geldim. Üstelik okurken de onun üslubu ile okuyorsunuz gayrı ihtiyari. Bu da inanılmaz bir zevk veriyor. Aynı memleketten olmam hasebiyle kitapta geçen yöresel ağzı ve küfürleri severek okudum. Küfür etmek bir insana ancak bu kadar mı yakışır ve eğreti durmaz :))

Kitap zaten sohbet havasında. Sanki karşıma oturmuş ta anlatıyor. O kadar samimi ve içten yazmış. Üstelik hiç bir olayı da atlamamış. İçinde bolca cinsel hayatından da bahsediyor ve bunları da utanma veya sıkılma duygusu olmadan aktarıyor. Zaten onu bilen bilir, tiyatro için baya baya soyunmuş, tabiri caiz ise anadan üryan olmuş :)

Kitap Ferhan Şensoy'un çocukluğundan başlayıp, lise hayatı, daha sonra Fransa dönemi vs ile devam ediyor ve yurda dönüşü ile noktalanıyor.
İnanılmaz eğlenceli ve macera dolu bir lise hayatı yaşıyor. Galatasaray Lisesi ve taksim haliyle. Düşününce çok şahane değil mi?

Daha eğlenceli olan kısım ise Fransa ayağı. Tiyatro okulunda tiyatrolar sergiliyorlar. Hatta sokak tiyatrosu da yapıyorlar ve adı da "Nazım Hikmet Tiyatrosu". Farklı insanlarla kaynaşıyor, dünyaca ünlü tiyatrocuların asistanlığını yapıyor.

İnanılmaz yetenekli ve girişimci birisi. Ülkemizdeki tiyatronun gelişimi için de fikirler üretiyor ve bunları uygulamak için yanıp tutuşuyor.

Bazı bölümlerde de çok çok çok ince ayrıntılardan bahsediyor.

Mesela, çok ünlü tuluat sanatçısı Ahmet Yekta'nın nasıl bu işe başladığı anısı. Ayrıca kendisi Ferhan Şensoy'un dayısı oluyor sanırım. Ufak bir araştırma ile bunu öğrendim.
#28357903 />
Bir diğer örnek ise Ergin Kolbek. O kim mi diyorsunuz? Buyrunuz.

http://www.cumhuriyet.com.tr/...ittigi_yerde....html

Okurken sık sık farklı isimlere ve olaylara atıfta bulunuyor Ferhan Şensoy. Ergin de bunlardan biri. Muhtemelen kimse bu ismi duymadı. Tıptı Ahmet Yekta gibi belki de.

Türkiye'de mizaha ve tiyatroya olan büyük katkısı için Ferhan Şensoy'a teşekkür etmemiz gereklidir diye düşünüyorum. Hele hele de "Pardon" filmi için :)

Pardon demişken;

-Hemen cevap vermek zorunda değilsin Asuman.
- Ben sözlüyüm.
- Sözlü mü? Ne sözü? Kimle sözlüsün?
- Kendisi subay.. Ben doğduğumda onlarla komşuymuşuz. O da benden üç ay önce doğmuş. Sonra annelerimiz bizi beşik kertmişler.
- Salak karılar! Beşik kertme neymiş? Sen beşikte mi büyüdün?
- Söz gelişi.. İşte.. Ne bileyim?
- Kerttirtmeyin beşiğinizi! Komşuda biri doğdu diye senin onunla evlenmen gerekmez! Sapıklığın alemi yok! Evlenemezsin! Evlendirtmem! Seni benden başka kimseye yar etmem Asuman! Ayrıca ben kahvede “Asuman benimki!” demişim artık, ağızdan çıkmış bir laf var.
- Evet ama, bizim de kesilmiş bir sözümüz var ortada.
- O sözü keseni dilim dilim keserim ulan! Heeeeyyyt

sssseee sseeee seee ssseeee :D

Yazımı bitirirken kitabı çok sevdiğimi belirteyim. İçinde bol küfür ve cinsel olaylar ama asla rahatsızlık uyandıracak türde değil. Hayatın içinden olaylar olarak anlatılıyor. Yani sırf tema cinsel yaşamı değil anlayacağınız.

Okumak isteyenlere şimdiden iyi okumalar diliyorum. Keyif alacağınızdan da eminim. son olarak adettendir bir şarkı iliştireyim.

Turgut Uyar şiirine yapmış olduğu yorum ve ekleme:

Ağustos yirmi iki, dediler ‘Ustan ölmüş’,
Çok komiksin Azrail, Turgut Uyar ölür mü?
https://www.youtube.com/watch?v=KsuAESsToZo

Aşık Mahsuni'ye yazılmış şarkı:
https://youtu.be/h-1aXlJQFe0

Boris Vian ne dese beğenirsiniz? :D
https://youtu.be/58mgXOwUd4k

Para Olmasaaaaaaaaaaa
https://youtu.be/lanrH_UbM28


Ve finali de Ütopyalar Güzeldir ile yapalım :D
https://youtu.be/3CWWWzVdlHY

Roquentin 
09 Nis 01:29 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · Puan vermedi

Ülkem müthiş zekâlara sahip değil mi yaa?

Kendisini sahnede izleme ayrıcalığına sahip olduğum için ayrıca şanslıyım bence yoksa her bir cümlenin nasıl bir tonda söyleneceğini hesap edemez, anlatılan bin hikayenin birine dahi inanamaz , içi mizah dolu cümleye kahkalarla dakikalarca gülemez , şaşıra şaşıra şaşırık kalır insan.
Tabi söz konusu Ferhan Şensoy ise başka lafa ne hacet.
Müthiş bir hayat yaşamış, her satırı dopdolu bir hikaye.
Ayrıca muazzam bir zeka ile tam dünyayı fethedecekken zalım ülkemizin kancık oyunlarına maruz kalan dehamız iyi ki dönmüş mü desem ne, yoksa biz de mahrum kalırdık .
Tiyatro iyi ki var, Ferhan Şensoy iyi ki var.

Alper Zenger 
07 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Biyografi okumayı çok sevdiğimden olsa gerek severek okuduğum bir kitap oldu.Tiyatro ile ilgiliyseniz bence okumanız gerekli bir eser. Bir tiyatrocunun yaşadığı açmazları aşkları yazarın dilinden okuyacaksınız.Ferhan Şensoy un Galatasay Lisesi günleri sonra yurt dışındaki eğitimi sırasında yaşadıkları ve aşkları...Çok komik çok tirajik ve bazı bazı erotik anıların yer aldığı bir biyografi...Yazarı sevenlere tavsiye edilir.

Adil Adem 
 25 Mar 13:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okurken sesli güldüren bir kitap.Ferhan Şensoy yaşam öyküsünü anlatmıştır. Samsunda başlamış İstanbulda Galatasaray lisesinde devam etmiş ve yurtdışına uzanmış bir hayat. Anlatımı eğlenceli çokça komik biraz dramatik ve birazda duygusaldır. Okuması zevkli bir kitap.Yaşasın güzel yaşamlar ve onları kaleme alanlar.

M. Pınar 
07 Haz 2017 · Kitabı okudu

Ferhan Şensoy'a özel bir ilginiz yoksa çerez olmanın dışına çıkamayacak bir kitap. Kısa bir süre önce kendisinin megaloman tavrına denk gelmem kitabı bir an önce okumamı tetikledi. Çocukluğundan bu yana yaşam şekli aslında ele veriyor bu tavrın nedenini. Bir tiyatrocu olarak yaşamı beni hiç etkilemedi açıkcası. Ancak eserlerine hala saygım var elbette. Çünkü saygıya değer bir bilgi birikimi mevcut. Okuduğum eserleri arasında okumamın zaman kaybı olduğunu düşündüğüm tek kitabı maalesef.

Mert Öztürk 
18 Şub 20:52 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ferhan Şensoy'un kafa yapısını anlamama gerçekten yardımcı oluyor.Böylece hayranlıkla takip ettiğim Ferhan Şensoy'un hayatını da öğrenmiş oluyorum.Tavsiye ederim

ilker Görkem 
 05 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ferhan Şensoy'a hayranlığımın başladığı kitaptır. Şans eseri o yıl tiyatromuzda onun yazdığı Soyut Padişah oyununu sahneye konulunca, iş başka bir boyut kazandı... Hayat hikayesinin ilk perdesidir.

Kerem Yücel 
21 Şub 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ferhan Şensoy'un alışılageldik üslubuyla, hayatından kesitleri yine eğlence ve ahenkle sunduğu bir eser. Ağır okumalardan bunalmış ve biraz eğlenip kafa dağıtmak isteyen okurlara öneririm.

Kitaptan 43 Alıntı

Li-3 
25 Mar 02:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Ders çalışmak
Ders çalışmak nasıl oluyor da bir adam için en önemli olay ya da anafikir haline gelebiliyor?

Kalemimin Sapını Gülle Donattım, Ferhan Şensoy (Sayfa 76 - Ortaoyuncular yayınları)Kalemimin Sapını Gülle Donattım, Ferhan Şensoy (Sayfa 76 - Ortaoyuncular yayınları)
Li-3 
25 Mar 01:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Gül Baba
-... Namazun neye göre kılarsun?
- Gökyüzüne bakarum, anlarum ben zamanı... Kasvet bulut günlerde bellü olmaz vakit, öyle günler namaz kılmam saz çalarum.
-Bir camii istemez mü yani bu yerlere?
-İsterdü amma camiiden önce başka şeyler gereklü.
-Bre camiiden önde gelen ne ola? diye kaldırdı kaşını meraklı soruların sahibi adam.
-Camii insana Allah'ı öğretmez, insanı bilen bilür Allah'ı, bunu öğretmek gerek insanoğluna.

Kalemimin Sapını Gülle Donattım, Ferhan Şensoy (Sayfa 54 - Ortaoyuncular yayınları)Kalemimin Sapını Gülle Donattım, Ferhan Şensoy (Sayfa 54 - Ortaoyuncular yayınları)
Li-3 
25 Mar 01:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Gönül
Labirent bir delikanlı gönlü bu, içine gömdüklerim var, içinde yitirdiklerim var, beni kandırıp içine girmeden çıkan var...

Kalemimin Sapını Gülle Donattım, Ferhan Şensoy (Sayfa 57 - Ortaoyuncular yayınları)Kalemimin Sapını Gülle Donattım, Ferhan Şensoy (Sayfa 57 - Ortaoyuncular yayınları)
Li-3 
23 Mar 02:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Türkçe ezan
....birden Mihrimah Sultan Camii'nden türkçe ezan başladı:
-Tanrı uludur! Tanrı uludur!
Saime Hanım gülmesini zor tuttu:
-Allah günah yazmasın ama, bir türlü alışamadım şu türkçe ezana, gülesim geliyor.
-Arapçasını dinlerken belki arapların da gülesi geliyordur!

Kalemimin Sapını Gülle Donattım, Ferhan Şensoy (Sayfa 26 - Ortaoyuncular yayınları)Kalemimin Sapını Gülle Donattım, Ferhan Şensoy (Sayfa 26 - Ortaoyuncular yayınları)
Li-3 
25 Mar 16:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Yuvaya dönüş
Yıllar önce bir pazartesi gecesi doğduğum evde, başka bir pazartesi gecesi yapayalnızım. Kuşlar ötüşüyorlar. Bahçe eskiden sanki daha büyüktü... Değildi elbet, bahçe aynı bahçe, eskiden bahçedeki ben çok küçüktüm.

Kalemimin Sapını Gülle Donattım, Ferhan Şensoy (Sayfa 146 - Ortaoyuncular yayınları)Kalemimin Sapını Gülle Donattım, Ferhan Şensoy (Sayfa 146 - Ortaoyuncular yayınları)
Li-3 
02 Nis 02:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Verandada boyaları dökülmüş masada oturmuş, günlüğümü yazıyorum. Yarı çıplak kızlardan biri yaklaşıyor.
- Fransız mısın?
- Hayır
- Nesin?
- Dünya çocuğuyum.

Kalemimin Sapını Gülle Donattım, Ferhan Şensoy (Sayfa 319 - Ortaoyuncular yayınları)Kalemimin Sapını Gülle Donattım, Ferhan Şensoy (Sayfa 319 - Ortaoyuncular yayınları)
Li-3 
30 Mar 08:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Varsayalım İsmail :)
Tek anlaşılan Yüksek Matematik'in varsayımlar üzerine kurulu olduğu. İkinci derste:
-Hocam, varsaymazsak n'olur?
diye sorunca sınıftan kovuldum.
-Kırmızı kazaklı sen çık ve bir daha gelme!

Kalemimin Sapını Gülle Donattım, Ferhan Şensoy (Sayfa 270 - Ortaoyuncular yayınları)Kalemimin Sapını Gülle Donattım, Ferhan Şensoy (Sayfa 270 - Ortaoyuncular yayınları)
Li-3 
02 Nis 03:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Paul Fort
Eğer bütün insanlık el ele vermeyi isteseydi, bütün dünya birlikte dansedebilirdi.

Kalemimin Sapını Gülle Donattım, Ferhan Şensoy (Sayfa 333 - Ortaoyuncular yayınları)Kalemimin Sapını Gülle Donattım, Ferhan Şensoy (Sayfa 333 - Ortaoyuncular yayınları)
Roquentin 
01 Nis 23:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Ben böyle bir şehirde yaşamak istiyorum ya...
Mozart caddesinden Mozart meydanına çıktım , tam karşımda Mozart parkı. Yürümeye devam ediyorum: Mozarteum! Canınız çukulata almak isterse, parlak kağıdın üstünde Mozart'ın portresiyle karşılaşıyorsunuz. Salzburg'da Mozart festivali.

Kalemimin Sapını Gülle Donattım, Ferhan ŞensoyKalemimin Sapını Gülle Donattım, Ferhan Şensoy
5 /