·
Okunma
·
Beğeni
·
6541
Gösterim
Adı:
Karabibik
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
68
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ottoman Kum Saati
115 syf.
·8/10
Karabibik esasında kötü yazılmış bir kitap olarak algılansa da 127 sene önce yazıldığını dikkate alıp okuyanlar için güzel anlamlar ifade ediyor. Düşünün kalemi kağıdı geçtim okuma yazma bilenlerin bile az sayıda olduğu bir dönemde yazılıp günümüze kadar ulaşmış.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da çeviri kitabı olması. Sonuçta çevirmen yazarın duygularını tam olarak yansıtamamış olabilir. Bu nedenle insanlar bu basit uyduruk kitabın Türk klasiklerinde ne işi var diyebiliyor.

Roman daha doğrusu hikaye (bu konuda tartışmalar vardır) Türk edebiyatının köy ve köylü konusunu işlemesi bakımından İstanbul dışında taşrada geçen ilk örnek kitaptır.

Kitabın konusuna gelince belli bir konu yok. Bu sebeple akıcı bir kitap değil. Zengin bir köylünün öküzlerini tarlasında bedava kullanma uğruna evde kalmış kızını kocaya vermek isteyen bir baba ve ( Bu baba Karabibik oluyor. Ben ilkin isme aldanıp hayvan falan zannetmiştim.) evde kalmış kaba saba tembel ve çirkin bir kızın hayatından ufak bir kesit sunulmuş bizlere.

Kızının evde kalmış kaba saba tembel ve çirkin oluşunu tabi ki kitabın içindeki şahane betimlemelerden öğrenmiş oluyoruz. şiveli konuşmalar dışında güzeldi.
68 syf.
·2 günde·5/10
Türk klasiklerini çok merak ediyordum ve evde bulduğum gibi başladım kitaba.
Kitap,ilk köy romanımız ya da başkalarınca uzun öykü.
Yazar her şeyi gerçekçi bir dille aktardığı için düz bir mantıkla anlatılmış.
Kısacası bir çift öküze sahip olmak ve kızını evlendirmek isteyen bir adamı anlatıyor.
Açıkcası anlatılanlar bana pek eski gelmedi,köye gidince duyduğum şeyler anlatılmış diyebilirim.
Kitaptan mutlu ayrılamadım,sonunu okuduğumda yani? dedim.Bunu da ilk olmasına veriyorum ;)
115 syf.
·Puan vermedi
Yine edebiyatta ilk olma özelliği taşıyan bir kitap ve yine kitabın özetini geçmişte edebiyat dersinde okumuş olan bir ben.Çoğu kitabın arka kapağını bile spoiler yememek için okumayan biriyseniz haliyle karakterleri ve olay örgüsünü hayal meyal hatırladığınız bir kitabı okurken o istediğiniz tadı yakalayamıyorsunuz..
Nabizade Nazım'ın sanat için edebiyat kaygısı taşıyamayan aksine edebiyatı topluma maleden ve Türkiye'de ilk defa bir köy yaşantısını bir kitaba konu ederek edebiyatın ilk köy romanını akıcı ve yalın bir dille bize kazandırması çok değerli. Dilinden bahsetmişken karakterlerin konuşması şiveleriyle birlikte aktarıldığından bazı kelimeleri anlamak için yazarın kitabın başında hazırlamış olduğu mini sözlüğe biraz ihtiyaç duyuyorsunuz.. Sözlük olayına birçok edebiyatçı karşı çıkmış olsada türünün ilki olduğu düşünüldüğünde gayet normal.. Kitap sonrasında şüphesiz birçok yazara ilham kaynağı oluşu ve Türk edebiyatının kendi halkıyla içselleşmesine vesile olmasıyla da ayrı bir değere sahip.. Tavsiyemdir.
115 syf.
·3 günde·10/10
Nabizade Nazım ın yazdığı Karabibik kimine göre uzun bir hikaye kimine göre de romandır. Nabizade Nazım realist konuda işlediği bu roman köy yaşamından bahseder. Tanzimat dönemindeki diğer romanlardan farkı anlatımdaki yalınlık ve roman kahramanlarının yerel dille konuşmalarıdır.
88 syf.
·1 günde·10/10
İlk köy romanı... Ama daha dikkat çeken nokta ise; Nabizade Nazım bey bu eseri bir eleştiri çerçevesinde kaleme almaktaır. Emile Zola gibi yazarlaın realist kitaplarında cinsellik üzerine durmları Nazim Beyin dikkatini çekmiş ve realist kitaplar yazmak için illa cinselliği konu almaya gerek yok diyrek kısa ama anlamlı olan bu eseri kaleme almıştır. Hem bir eleştiri eseri, hemde köy hayatını anlatan güzel bir kültürel eser meydana getirmiştir... Keyifli okumalar.
115 syf.
Kendinizi direkt bir hayatın ve durumlar silsilesinin içerisinde buluyorsunuz. Çok iyi bir yapım olmayabilir fakat kitapla ilgili yapılan ağır eleştirilere karşı olduğumu belirteyim. Lütfen öncelikle kitabın yazıldığı dönemi edebi açıdan araştırın.
115 syf.
İlk köy romanı olan bu eserde, betimlemelerle köy yaşamı ele alınmış. İlk başlarda biraz okuyup bırakmıştım. Sonra tekrar elime alıp bitirdim. Alışık olmadığım bir yazma biçimi ve kitapta yer alan şiveler olduğu için biraz sıkıldım doğrusu.
68 syf.
·7/10
Natüralist ve Realist edebiyat öncülerinden olan Nabizade Nazım'ın bu eserini çok beğendiğimi söyleyemem bence sonu daha farklı bitebilirdi. Bence Sevda adlı ikinci öykü daha güzel en azından orada aşkın insanın gözünü ne kadar kör edeceğinden bahsetmiş.
46 syf.
Okurken sıkmayan, akıcı ve güzel bir kitap olduğunu düşünüyorum. Köy ile yaşamın birlikteliğini güzel bir şekilde okuyucuya aktaran bir eser. Keyifli okumalar...
48 syf.
·7/10
Nabizade Nazım, gerçekçi romanın öncülüğünü üstlenen yazarlarımızdan. Bunu bir köy romanı yazarak yapmış. Kendisi gerçekçi romanların genelde çirkin işlerle dolu olduğunu ve Karabibik'in bunun zıddını teşkil ederek bir örnek oluşturacağını umuyor. Yazdığı önsöz ile yazarın inceliğini hissedebiliyor insan. Herkes için anlaşılır şekilde yazmak gayesinde olduğunu düşünüyorum çünkü gerçekçi romanın ne olduğunu açıklarken dahi çok basit ve anlaşılır şekilde tanımlama yapıyor. Benim dikkatimi çeken bir yönü de dil ile ilgili görüşü. Bu konuda şöyle söylüyor: "Benim fikrimce her tarafta halkımızın lisanı incelenmeli, toplanmalı ve bir araya getirilmelidir. Bu suretle lisanımızın düzeltilmesi mümkün olur." Bence burası çok önemli hem kitabını neden yazdığına bir cevap niteliğinde hem de dil konusunda halkı öz kabul edip onun incelenmesi gerektiğini söylemesi dikkat çekici. Eşit ağırlık öğrencisi olarak zamanında ezberlediğim şeylerdi. Ilk köy romanı, realist ve natüralist akım etkisinde. Ezberlediğim bilgilerin içini dolduruyor olmak hoşuma gidiyor. Kitabın içeriğinden bahsetmeye başlarsam çok basit bir konusu var kurgusu aynı şekilde. Beni şaşırtan tek şey Karabibik'in bir insan olması diyebilirim. Bir çift öküz almak isteyen köylünün düşünceleri ve bunun üzerine gelişen olay anlatılıyor. Gerçekçi olmak adına dile sadık kalınmış ve kelimeler kullanıldığı gibi yazıya geçirilmiş. Arkaya eklenen lügatçe kısmında bir kısmı açıklanmaya çalışıldıysa da bazı kelimeler anlatımı kesiyordu benim için çünkü kendim anlamlandıramadım. Çok kısa, tek oturuşta okunabilecek bir kitap. Ben kitabın hala okunuyor olmasını ilk olmasına ve bunun edebiyat tarihindeki önemine bağlıyorum.

İyi okumalar!
115 syf.
·7/10
Edebiyatımızdaki ilk köy romanı olarak ortaokul ve lise yıllarımızda sürekli adını duyduğumuz kitap. O kadar duymama rağmen yeni okuma fırsatı buldum.

Karabibik ismine aldanıp bir hayvandan bahsettiğini düşünmüştüm fakat Antalya'nın bir köyünde yaşayan Karabibik adındaki adamın hayatını konu alıyormuş.

Bendeki baskıda iki öykü yer alıyor. İlk öykü; Karabibik.
Küçük bir tarlaya sahip ve bir sürü borç içindeki bu adam, kızını evlendirip öküz satın alma derdine düşmüş. Kısa ve basit bir konusu var. Günümüz Türkçesine çevrilmiş bir baskı okuduğum halde diyaloglardaki şiveli konuşmaları anlamakta çok zorlandım.

İkinci öykü ise; Sevda. Ben bu öyküyü daha çok sevdim. Aşkın anlamını arayan beş gencin buluşmaları ve ana karakter Fettah'ın aşık olmasını anlatıyor.

Aslında iki öykü de beni çok etkilemedi. Özellikle Karabibik konusu ve yazımı nedeniyle zor okunan bir öyküydü. Ama kitabın 128 sene önce yazıldığını düşünürsek yazarın hakkını yememeliyim. Tavsiye edebilirim, keyifli okumalar...
115 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Yazıldığı dönem ve ilk köy romanı olması hasebiyle edebi yönü ve üslubu yetersiz gelebilir fakat o dönemin köy hayatını ve insanlarının yaşayışını görmek adına okunabilecek bir eser.
Halkımızın çocuk terbiyesi oldukça tuhaftır. Terbiye edelim derken terbiyesini bozarlar da haberleri olmaz.
Nabizade Nazım
Sayfa 60 - İki Sevda Her Yerde Cehennem 
Mümkün değil! Benim bu çocukla anlaşmak mümkün olmayacak... Beni adeta bir şiddetli savaş ilanına mecbur edecek gibi görünüyor. Ya o halde ben, zavallı ben ne yapacağım?
Nabizade Nazım
Sayfa 68 - İki Sevda Her Yerde Cehennem 

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Karabibik
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
68
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ottoman Kum Saati

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 1 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları