Karanlığın İçinden (The Darkest Minds (Karanlık Zihinler) Serisi 1.5, 2.5, 3.5)

8,1/10  (27 Oy) · 
46 okunma  · 
23 beğeni  · 
635 gösterim
Bazen Karanlık İçinizde Yaşar Ve Çoğu Zaman O Kazanır. Bir yol uzanıyor önümüzde. Acıyla ve öfkeyle sarıp sarmalanmış, Etrafı dikenli tellerle örülmüş bir yol bu. Kayıplarla ve gözyaşlarıyla dolu… Ama çok ileride, yolun sonunda, Belli belirsiz parıldayan titrek bir ışık var. Sönmeye yüz tutmuş olsa da Hayatın bizim için hazırladığı sonu yeniden Yazmamız için direniyor. Biliyorum, karanlığı deliyor bu yol. Biliyorum, karanlık zihinler aydınlığa kavuşuyor.

"Bracken'ın bu sürükleyici ve tüyler ürpertici distopyası hafızalarınıza kazınacak."
-Kirkus Reviews-

"Bu seri, distopya okuyucuları için bir başucu kitabı olacak."
-School Library Journal-

"Gerilim yüklü, duygusal ve acımasız… Hiç şüphe yok ki Karanlık Zihinler Serisi'nin tutkunları, - üzerine epey kafa yorulduğu belli olan bu sona bayılacak."
-Booklist Online-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9786055034306
 • Orijinal Adı:
  Through the Dark
 • Çeviri:
  Özlem Özarpacı
 • Yayınevi:
  Parodi Yayınları
 • Kitabın Türü:
sümeyye kip 
19 Ara 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Karanlık zihinler serisini bitirdikten sonra kitapla bütünlük arz ettiğini düşündüğüm ara kitapların ilkini de okuma kararı verdim. Kitap bölümler ve hikayecikler şeklinde üç bölüme ayrılmış. Hepsinin anlatıcıları farklı. Ama bunlar ana serideki gibi Ruby değil elbette ki.

İlk baş benim sevimli asyalı karakterim Suzume'den yani namı diğer Zu'dan bahsediliyor. Seriyi okuyanlar bilirler ilk kitaptan sonra bir süreliğine karşımıza çıkmamıştı Zu çünkü uzun bşr yolculuğa çıkmıştı kuzeni Hina ile. Kitaba geri döndüğünde ise o arada yaşananlara şöyle bir değinilip geçilmekle birlikte hala gizemini koruyordu. İşte kitabın bu ilk bölümünde Zu'nun başına gelen maceralar, kurtarıcısı ve daha birçok şeyden bahsedilirken, aynı zamanda geçmişine ışık tutulup onun içine kapanık ve sessiz biri olmasına vesile olan olaylara da değinilmesi onu daha çok tanımamızı sağlamıştı.

İkinci bölümde genellikle ilk kitabın başlarında bahsi geçen sonrasında uzunca süre adından söz edilmeyen Sam'den ve onun geçmişinden bahsediliyordu. Onun sevdiklerine kavuşma mücadelesi ve Ruby onları kurtarmaya gelmeden öncesinde Thurmond kampında yaşananlar Sam karakterinin gözünden başarılı bşr şekilde aktarılıyordu. Bu yapılırken kitaba Lucas ve Mia gibi farklı özgün karakterlerin dahil olması kurguyu hareketlendirdi kanaatimce. Birde burada kampta yaşanan zorluklara Sam karakteri Ruby'den daha fazla değiniyordu. Özellikle de kırmızılıların başından geçenler ve başkanın planı hususu daha aydınlığa kavuşturulmuştu.

Üçüncü bölümde ise Yazarın kitabın sonlarında açık uçlu bırakmak okuyucuyu meraklandırdığı bazı noktalar açığa kavuşturuluyordu.

Dil ana seri gibi akıcı ve güzeldi. Özellikle ana seride geçen olayların ana karakter Ruby dışında birilerinden de aktarılmış olması serinin devamına renk katmış, yeni gelen karakterler de öyle. Ancak ben Ruby karakteri ve asıl seri de olduğu kadar sevmedim ve hareketli de bulmadım bu kitabı. Çok da önemli görmediğim ve hikayelerini pek merak etmediğim karakterlerin gözünden okumak pek bir şey kazandırmadı. Okumasam da olurmuş. Yine de okumayı düşünenler için birden fazla karakterin gözünden anlatılan parçalar olduğu için meraklandıran ve çabuk okunabilen bir kitap olduğunu düşünüyorum. Seriyi ve bahsi geçen karakterleri sevenler zevkle okuyabilirler. Bol kitaplı günler :)

busunkitapligi 
03 Oca 2017 · Kitabı okudu · 60 günde · Beğendi · 8/10 puan

Öncelikle kitabın üç hikâyeden oluştuğunu ve sırayla okunması gerektiğini söyleyeyim.

Seriyi sevmemin ve saklamaya karar vermemin sebebi bu kitap oldu. 2 puan kırmama sebep olan birkaç hata ve kahraman anlatıcı ile yaşanan sıkıntılar haricinde en en en sevdiğim kitap oldu Karanlığın İçinden.

İlk hikaye Suzume karakterinin birinci kitaptan sonraki durumunu anlatıyor ve olayların yetişkinler tarafında yaşanan sıkıntılarına değiniyor. Böylece anlatılmak istenen esas olay biraz daha belirgin hale geliyor çünkü seride yalnızca Ruby'nin gözünden dış dünya veriliyor normalde. O da söylediğine göre okuma yazma dışında hiçbir şey bilmiyor ve 6 yıldır dışarıdaki hayata yabancı.

İkinci hikayede Ruby'nin kamptaki en yakın arkadaşı Sam ve bir kırmızı olan çocukluk arkadaşı Lucas'ın gözünden kampların ne kadar korkunç bir yer olduğu veriliyor. Öyle çok acı var ki o kısımda, okurken içim acıyla doldu. Anlatmanın mümkün olmayacağı şeyler düşündürdü bana ikinci hikaye. En kötüsü de bunları hatta daha kötülerini yaşayan insanlar olması şüphesiz.

Üçüncü hikaye serinin ardından hiçbir şeyin düzelmediğini hatta daha korkunç seçenekler oluştuğunu öğrendiğimiz ama yazarın küçük bir umut zerresini araya serpiştirmeyi de ihmal etmediğini gördüğümüz kısım. Bunu da elbette sevdim. Yalnızca daha detaylı olmasını ve tek karakterin gözünden anlatılmasını yeğlerdim ama detaylara değinip sıkılmak istemiyorum yine.

Eğer seriyi okuduysanız bu kitabı es geçmeyin. Okuduğum novella kitapları genelde gereksiz oluyordu fakat bu kitap gerçekten tamamlayıcı nitelikte olmuş seri için.

İlk kitaptaki heyecanı diğerlerinde bulamadığımı söyleyebilirim. Ama yine de sıkılmadan, severek bitirdim. Eğer uzun bir distopya okumayı düşünüyorsanız ve zamanınız da varsa çok ideal bir seri.

Güneş İbret 
24 Oca 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Karanlığın İçindene ilk başladığımda biraz sıkılacağımı düşünmüştüm çünkü serinin ilk üç kitabı gibi Ruby’nin ağzından değil 4 farklı kişinin ağzından anlatılıyor olaylar. Kitap üç bölüme ayrılmış. İlk bölüm Zu hakkında ve benim de favori bölümüm. Karanlık Zihinlerde gruptan ayrılıp amcasını bulmaya giden Zu’nun akibetini çok merak etmiştim ve ilk bölümde neler olduğunu öğrenmiş oldum. Diğer bölümler ise Rubynin Thurmond da kaldığı yıllar boyunca en yakın arkadaşı olan Sam ve onun arkadaşları hakkında. Çocuk Birliği kamplardaki çocukları serbest bırakma planları yaparken bu sırada en büyük ve ilk kamplardan biri olan Thurmond da neler olduğu anlatılıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi (seriyi okuyanlar) PÖK askerleri çocuklara kötü,onların değişiyle bi ucube gibi,davranmaya devam ediyorlar. Ruby gittikten sonra yalnız kalan Sam aslında çok eski ve değerli bir arkadaşını tekrar buluyor. Ama bu arkadaş kırmızı ve kırmızıları da canavara dönüştürmek gibi çok büyük bir proje var. Ama Lucas bu işkencelere rağmen kendi anılarını korumayı başarmış ve tamamen bir robota dönüşmemiş bir kırmızı olduğundan kızkardeşi Mia’yı ve Sam’i hatırlıyor.Bu bölümler çoğunlukla bu üçlü arasında geçiyor. Ruby ve takımının Thurmond’daki çocukları kurtardığı kısım Mia nın gözünden bir kez daha aktarılıyor.Serinin ilk üçü kitabı aynı kişinin ağzından anlatıldığı için bu kitap biraz tuhaf geldi.Bir olaya birden fazla kişinin bakış açısıyla bakmış oldum. Aslında seriyi tamamlayan güzel bir ara kitap olmuş ama nedendir bilmem sanki bir durgunluk bir cansızlık vardı kitapta.Belki de bu kitapta az bahsedilen ve hiç bahsedilmeyen karakterlerin olmasından dolayı olabilir. Yine de güzel bir kitaptı Ateş Çemberinden sonra olayların nasıl geliştiği hakkında biraz daha bilgi almak isteyenler için güzel bir kitap olacaktır.

kitapevreni 
17 Haz 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

KARANLIĞIN İÇİNDEN
Karanlık Zihinler serisinin ara kitaplarını içeren bu kitapta, diğer kitaplardan tanıdığımız bazı karakterlerin hikayeleri anlatılıyor. Benim favorim elbette Ruby, Liam ve Chubs'ı okuyabildiğim son hikaye Gecenin Karanlığında. Ruby'nin Thurmond kampındaki arkadaşı Sam'in yaşadıkları oldukça etkileyici. Lucas ve Mia da yeni karakterler ama onları da diğerleri gibi hemen benimsedim.
Karanlık Zihinler serisini okuduysanız ve sizin de aklınızda sonuyla ilgili soru işareti kaldıysa bu kitabı kesinlikle okuyun derim, çünkü sonrası ile ilgili bilgiler veriyor, soru işaretleri azalıyor.

Zeynep Yaren Sarıgeçili 
05 Oca 00:37 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Öncelikle kitap hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.
Karanlık Zihinler serisinin son kitabı ve 3 parçaya ayrılmış.
Yazar Karanlık Zihinleri okuduktan sonra parça biri,Buz Kapanı’nı okuduktan sonra parça ikiyi,Ateş Çemberi’ni okuduktan sonra da parça üçü okumamızı tavsiye ediyor.Çünkü 4. Kitapta diğer serilerinde tam açıklanmayan ve üstünde durulmayan kısımlar verilmiş.Aynı zamanda bu kitap sayesinde olayları Ruby dışındaki kişilerin bakış açılarıyla da okumuş olduk.
Ben özellikle 2 ve 3. kısma bayıldım.

sude aydemir 
22 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 6/10 puan

Serinin kitaplarını çok önceden okumuştum ve hiçbir şey hatırlamıyordum. Sıkılırım diye yeniden de okumadım. Bu yüzden kitaptaki olayların hepsi düzgünce bende yok. Bu kitap serinin ara kitabı. 3 bölümden oluşuyor. İlk hikayede Zu'nun hikayesi var ve sıkıldığım tek bölümde buydu. İkincısinde Lucas ve Sam var. İşte bundan sonra kitap beni sardı. Kitap çok güzel değildi ama çok kötü de değildi. Seriyi okuyup sevdiyseniz bu kitabı da okuyun. Sonradan ne olduğunu görüyorsunuz.

Batuhan Çelik 
20 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Serinin son kitabı. Açıkçası ilk üç kitap kadar etkileyici değil. Kitap konu olarak ilk üç kitaptaki yan karakterlerin üç kitap boyunca süregelen yaşantılarını anlatıyor. Benim gibi serinin müptelası iseniz bi şekilde kitap bitiyor. Fakat belirtmem gerekirki bu süreç itekaka oluyor...

Kitaptan 45 Alıntı

Bėtül 
24 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Bazen boyun eğmemiz gerekiyor," diyor, "hayatta kalabilmek için."

Karanlığın İçinden, Alexandra Bracken (Sayfa 183)Karanlığın İçinden, Alexandra Bracken (Sayfa 183)
Güneş İbret 
24 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"Artık bir kalbim olduğunu biliyorum,"diyor Teneke Adam ben gözlerimi devirerek kaparken."Çünkü çok acıyor."

Karanlığın İçinden, Alexandra BrackenKaranlığın İçinden, Alexandra Bracken
Bėtül 
24 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Onlar, hikayemizdeki canavarlar, gölgelerde gizlenmeyi beceremeyenlerdi.

Karanlığın İçinden, Alexandra Bracken (Sayfa 133)Karanlığın İçinden, Alexandra Bracken (Sayfa 133)
İrem 
05 Eki 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İşler kötüleştiğinde büyümek, hayal kurmayı bırakmak zorunda kaldım.

Karanlığın İçinden, Alexandra Bracken (Sayfa 156)Karanlığın İçinden, Alexandra Bracken (Sayfa 156)
Bėtül 
24 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Uzun süre boyunca hiçbir şeyiniz olmayınca, bir şeyi kaybetmenin neden olduğu dehşet hissini unutuyorsunuz.

Karanlığın İçinden, Alexandra Bracken (Sayfa 199)Karanlığın İçinden, Alexandra Bracken (Sayfa 199)
İrem 
04 Eki 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Burası, bütün hayatları boyunca çalışsalar da hiçbir anlam ifade etmeyecekleri bir dünya artık.

Karanlığın İçinden, Alexandra Bracken (Sayfa 27)Karanlığın İçinden, Alexandra Bracken (Sayfa 27)
Rabia Bakırdaş 
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bütün dünya avuçlarımın içinde.

Karanlığın İçinden, Alexandra Bracken (Sayfa 231 - Parodi Yayınları)Karanlığın İçinden, Alexandra Bracken (Sayfa 231 - Parodi Yayınları)
5 /