Karanlığın İçinden ((The Darkest Minds (Karanlık Zihinler) Serisi 1.5, 2.5, 3.5))

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.790
Gösterim
Adı:
Karanlığın İçinden
Alt başlık:
(The Darkest Minds (Karanlık Zihinler) Serisi 1.5, 2.5, 3.5)
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055034306
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Through the Dark
Çeviri:
Özlem Özarpacı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parodi Yayınları
Bazen Karanlık İçinizde Yaşar Ve Çoğu Zaman O Kazanır. Bir yol uzanıyor önümüzde. Acıyla ve öfkeyle sarıp sarmalanmış, Etrafı dikenli tellerle örülmüş bir yol bu. Kayıplarla ve gözyaşlarıyla dolu… Ama çok ileride, yolun sonunda, Belli belirsiz parıldayan titrek bir ışık var. Sönmeye yüz tutmuş olsa da Hayatın bizim için hazırladığı sonu yeniden Yazmamız için direniyor. Biliyorum, karanlığı deliyor bu yol. Biliyorum, karanlık zihinler aydınlığa kavuşuyor.

"Bracken'ın bu sürükleyici ve tüyler ürpertici distopyası hafızalarınıza kazınacak."
-Kirkus Reviews-

"Bu seri, distopya okuyucuları için bir başucu kitabı olacak."
-School Library Journal-

"Gerilim yüklü, duygusal ve acımasız… Hiç şüphe yok ki Karanlık Zihinler Serisi'nin tutkunları, - üzerine epey kafa yorulduğu belli olan bu sona bayılacak."
-Booklist Online-
(Tanıtım Bülteninden)
480 syf.
·5/10
Karanlık zihinler serisini bitirdikten sonra kitapla bütünlük arz ettiğini düşündüğüm ara kitapların ilkini de okuma kararı verdim. Kitap bölümler ve hikayecikler şeklinde üç bölüme ayrılmış. Hepsinin anlatıcıları farklı. Ama bunlar ana serideki gibi Ruby değil elbette ki.

İlk baş benim sevimli asyalı karakterim Suzume'den yani namı diğer Zu'dan bahsediliyor. Seriyi okuyanlar bilirler ilk kitaptan sonra bir süreliğine karşımıza çıkmamıştı Zu çünkü uzun bşr yolculuğa çıkmıştı kuzeni Hina ile. Kitaba geri döndüğünde ise o arada yaşananlara şöyle bir değinilip geçilmekle birlikte hala gizemini koruyordu. İşte kitabın bu ilk bölümünde Zu'nun başına gelen maceralar, kurtarıcısı ve daha birçok şeyden bahsedilirken, aynı zamanda geçmişine ışık tutulup onun içine kapanık ve sessiz biri olmasına vesile olan olaylara da değinilmesi onu daha çok tanımamızı sağlamıştı.

İkinci bölümde genellikle ilk kitabın başlarında bahsi geçen sonrasında uzunca süre adından söz edilmeyen Sam'den ve onun geçmişinden bahsediliyordu. Onun sevdiklerine kavuşma mücadelesi ve Ruby onları kurtarmaya gelmeden öncesinde Thurmond kampında yaşananlar Sam karakterinin gözünden başarılı bşr şekilde aktarılıyordu. Bu yapılırken kitaba Lucas ve Mia gibi farklı özgün karakterlerin dahil olması kurguyu hareketlendirdi kanaatimce. Birde burada kampta yaşanan zorluklara Sam karakteri Ruby'den daha fazla değiniyordu. Özellikle de kırmızılıların başından geçenler ve başkanın planı hususu daha aydınlığa kavuşturulmuştu.

Üçüncü bölümde ise Yazarın kitabın sonlarında açık uçlu bırakmak okuyucuyu meraklandırdığı bazı noktalar açığa kavuşturuluyordu.

Dil ana seri gibi akıcı ve güzeldi. Özellikle ana seride geçen olayların ana karakter Ruby dışında birilerinden de aktarılmış olması serinin devamına renk katmış, yeni gelen karakterler de öyle. Ancak ben Ruby karakteri ve asıl seri de olduğu kadar sevmedim ve hareketli de bulmadım bu kitabı. Çok da önemli görmediğim ve hikayelerini pek merak etmediğim karakterlerin gözünden okumak pek bir şey kazandırmadı. Okumasam da olurmuş. Yine de okumayı düşünenler için birden fazla karakterin gözünden anlatılan parçalar olduğu için meraklandıran ve çabuk okunabilen bir kitap olduğunu düşünüyorum. Seriyi ve bahsi geçen karakterleri sevenler zevkle okuyabilirler. Bol kitaplı günler :)
480 syf.
·14 günde·Beğendi·8/10
1. BÖLÜM

--GÜNDEN GÜNE--

Karanlık Zihinler kitabından sonra okumanız gereken dördüncü kitapta ki ilk bölüm oluyor Günden Güne. 119 Sayfalık bu bölümden sonra ikinci kitaba başlıyorsunuz.

Kulağa biraz karmaşık gelsede okuyucu için dikkat çekici bir farklılık.


Bölüm kahramanlarımızdan Suzume'nin ( Zu ) kaçak çocuk kampı ve arkadaşlarından ayrıldıktan sonra ki yaşadıklarına değinmekte.
En sevdiğim karakter olan sessiz Zu' nun yolu ekonomisi yerle bir olmuş ülke de insanların çaresizlikten kıvrandığı ve kamplara gönderilecek çocukları ( Ucubeleri ) yakalamanın böyle bir zamanda iyi para etmesiyle, babasını kaybetmiş parasızlık içinde annesiyle yaşayan Gabe' in yollarının kesişmesini anlatıyor.

İnsanların vicdanlarıyla yaşadıkları çelişkiyi, yönetime körü körüne inanıp sorgulamaksızın çocuklarını kamplara gönderen insanları okurken kendi dünyamızda körü körüne peşlerine takıldığımız değerleri düşünmemek elde değil..

Bugün olduğumuz yerin eksi ve artılarını tartarken ne derece doğruyu görebildiğimiz tartışılır. Karanlık zihinlerde yaptığım bir alıntı geliyor aklıma temel ihtiyaçları karşılandıkça aralarından bazılarının kurban gitmesinve göz yuman tavşanlar. Peki bizler bugün temel haklarımız için nelerden vazgeçiyoruz.

2.BÖLÜM

KIVILCIMLAR YÜKSELİRKEN


Serinin ikinci kitabının (Buz Kapanı) ardından okunan ara bölümdür Kıvılcımlar Yükselirken..

Özgürlüğün değeri esaret altında daha çok ortaya çıkar ve bu duyguyu anlamak için yaşamış olmamız gerekir..

Bir hastalıkla bir takım özelliklere sahip olan çocukların hikayesiyle pek çok hissi onlarla yaşadık ama bu bölüm kapatıldıkları kampların iç yüzünü çıplaklıkla vuran ve insanı esir alan bir hikayeyi anlatmakta.

Hepimiz serinin ilk kitabından Ruby'nin anılarını sildiği yakın arkadaşı Sam'i hatırlıyoruzdur.
Sam bize, kalbimize işleyecek bir hüzün ve beynimizi esir alacak bir öfkeyi tattıracak.
Uğradıkları türlü işkenceleri, dayakları ve yaşadıkları o korkuyu hücrelerimize kadar hissettirecek.

.....

Lucas; o bir kırmızı. Yönetimin uyguladığı korkunç testler ve beyin silme programıyla bir silaha dönüşmüş durumda.
Üstelik tüm ateş saçanlar şimdi kendi gibi psi çocuklarına göz kulak olmak için eğitimli birer askerler.

Lucas ve Sam'in hikayesi soluksuz okunacak türde. Eskiden iki samimi arkadaş olan ikilinin öyküsü kitabın üçüncü bölümünde devam edeceğe benziyor..

3.BÖLÜM

GECENİN KARANLIĞINDA


Final kitabı Ateş Çemberi'nin ardından okunan ara hikayedir Gecenin Karanlığında..

"Yaşamın bir yolculuk olduğunu ve amacının da sonunda ki bir hazineye ulaşmak değil, hangi yollarda, kimlerle birlikte yürüdüğüne karar verme ve her şeyin olması gerektiği gibi gerçekleşmesine izin verme cesaretini bulmak olduğunu öğrenenlerin hikayesi..."

Ruby bir mekanizmayı tetiklemiş ve tüm kamplar yıkılmıştır. Yeni bir hükümet kurulurken yetenekleri olan bu çocuklara ne olacağı tartışılmaktadır.

Kurtuluş hikayesinin eksik yanlarını, Sam, Lucas ve Mia üçlüsünü, Kırmızılar sorununu mükemmel bir şekilde kurgulanmış bulacaksınız. Yarım kalmışlık hissini tamamlayacağınız bölüm gerçekten hikayenin devam etmesini isteyeceğiniz türde.

Size tavsiyem seriyi bu ara hikayelerle okuyarak tamamlamanız olacaktır çünpkü bütünlüğü ve hikayeyi öyle bir anlamlı hale getiyor ki zaten mükemmel olan kurguyu unutulmaz kılıyor.

Tüm distopya okurlarına, farklı kitap arayışı içinde olanlara bu aksiyon dolu seriyi kaçırmamalarını tavsiye ediyorum.
Şimdiden iyi okumalar.
480 syf.
·60 günde·Beğendi·8/10
Öncelikle kitabın üç hikâyeden oluştuğunu ve sırayla okunması gerektiğini söyleyeyim.

Seriyi sevmemin ve saklamaya karar vermemin sebebi bu kitap oldu. 2 puan kırmama sebep olan birkaç hata ve kahraman anlatıcı ile yaşanan sıkıntılar haricinde en en en sevdiğim kitap oldu Karanlığın İçinden.

İlk hikaye Suzume karakterinin birinci kitaptan sonraki durumunu anlatıyor ve olayların yetişkinler tarafında yaşanan sıkıntılarına değiniyor. Böylece anlatılmak istenen esas olay biraz daha belirgin hale geliyor çünkü seride yalnızca Ruby'nin gözünden dış dünya veriliyor normalde. O da söylediğine göre okuma yazma dışında hiçbir şey bilmiyor ve 6 yıldır dışarıdaki hayata yabancı.

İkinci hikayede Ruby'nin kamptaki en yakın arkadaşı Sam ve bir kırmızı olan çocukluk arkadaşı Lucas'ın gözünden kampların ne kadar korkunç bir yer olduğu veriliyor. Öyle çok acı var ki o kısımda, okurken içim acıyla doldu. Anlatmanın mümkün olmayacağı şeyler düşündürdü bana ikinci hikaye. En kötüsü de bunları hatta daha kötülerini yaşayan insanlar olması şüphesiz.

Üçüncü hikaye serinin ardından hiçbir şeyin düzelmediğini hatta daha korkunç seçenekler oluştuğunu öğrendiğimiz ama yazarın küçük bir umut zerresini araya serpiştirmeyi de ihmal etmediğini gördüğümüz kısım. Bunu da elbette sevdim. Yalnızca daha detaylı olmasını ve tek karakterin gözünden anlatılmasını yeğlerdim ama detaylara değinip sıkılmak istemiyorum yine.

Eğer seriyi okuduysanız bu kitabı es geçmeyin. Okuduğum novella kitapları genelde gereksiz oluyordu fakat bu kitap gerçekten tamamlayıcı nitelikte olmuş seri için.
480 syf.
İlk kitaptaki heyecanı diğerlerinde bulamadığımı söyleyebilirim. Ama yine de sıkılmadan, severek bitirdim. Eğer uzun bir distopya okumayı düşünüyorsanız ve zamanınız da varsa çok ideal bir seri.
Yani , ara kitap alınsa da olur alınmasa da olur benim için.. sonuna doğru okuyamadım :( yarım bıraktığım bir ara kitap oldu.çok fazla söyleyecek bişeyim yok :(
480 syf.
Karanlığın İçindene ilk başladığımda biraz sıkılacağımı düşünmüştüm çünkü serinin ilk üç kitabı gibi Ruby’nin ağzından değil 4 farklı kişinin ağzından anlatılıyor olaylar. Kitap üç bölüme ayrılmış. İlk bölüm Zu hakkında ve benim de favori bölümüm. Karanlık Zihinlerde gruptan ayrılıp amcasını bulmaya giden Zu’nun akibetini çok merak etmiştim ve ilk bölümde neler olduğunu öğrenmiş oldum. Diğer bölümler ise Rubynin Thurmond da kaldığı yıllar boyunca en yakın arkadaşı olan Sam ve onun arkadaşları hakkında. Çocuk Birliği kamplardaki çocukları serbest bırakma planları yaparken bu sırada en büyük ve ilk kamplardan biri olan Thurmond da neler olduğu anlatılıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi (seriyi okuyanlar) PÖK askerleri çocuklara kötü,onların değişiyle bi ucube gibi,davranmaya devam ediyorlar. Ruby gittikten sonra yalnız kalan Sam aslında çok eski ve değerli bir arkadaşını tekrar buluyor. Ama bu arkadaş kırmızı ve kırmızıları da canavara dönüştürmek gibi çok büyük bir proje var. Ama Lucas bu işkencelere rağmen kendi anılarını korumayı başarmış ve tamamen bir robota dönüşmemiş bir kırmızı olduğundan kızkardeşi Mia’yı ve Sam’i hatırlıyor.Bu bölümler çoğunlukla bu üçlü arasında geçiyor. Ruby ve takımının Thurmond’daki çocukları kurtardığı kısım Mia nın gözünden bir kez daha aktarılıyor.Serinin ilk üçü kitabı aynı kişinin ağzından anlatıldığı için bu kitap biraz tuhaf geldi.Bir olaya birden fazla kişinin bakış açısıyla bakmış oldum. Aslında seriyi tamamlayan güzel bir ara kitap olmuş ama nedendir bilmem sanki bir durgunluk bir cansızlık vardı kitapta.Belki de bu kitapta az bahsedilen ve hiç bahsedilmeyen karakterlerin olmasından dolayı olabilir. Yine de güzel bir kitaptı Ateş Çemberinden sonra olayların nasıl geliştiği hakkında biraz daha bilgi almak isteyenler için güzel bir kitap olacaktır.
480 syf.
·2 günde·8/10
KARANLIĞIN İÇİNDEN
Karanlık Zihinler serisinin ara kitaplarını içeren bu kitapta, diğer kitaplardan tanıdığımız bazı karakterlerin hikayeleri anlatılıyor. Benim favorim elbette Ruby, Liam ve Chubs'ı okuyabildiğim son hikaye Gecenin Karanlığında. Ruby'nin Thurmond kampındaki arkadaşı Sam'in yaşadıkları oldukça etkileyici. Lucas ve Mia da yeni karakterler ama onları da diğerleri gibi hemen benimsedim.
Karanlık Zihinler serisini okuduysanız ve sizin de aklınızda sonuyla ilgili soru işareti kaldıysa bu kitabı kesinlikle okuyun derim, çünkü sonrası ile ilgili bilgiler veriyor, soru işaretleri azalıyor.
480 syf.
·5 günde·6/10
Serinin kitaplarını çok önceden okumuştum ve hiçbir şey hatırlamıyordum. Sıkılırım diye yeniden de okumadım. Bu yüzden kitaptaki olayların hepsi düzgünce bende yok. Bu kitap serinin ara kitabı. 3 bölümden oluşuyor. İlk hikayede Zu'nun hikayesi var ve sıkıldığım tek bölümde buydu. İkincısinde Lucas ve Sam var. İşte bundan sonra kitap beni sardı. Kitap çok güzel değildi ama çok kötü de değildi. Seriyi okuyup sevdiyseniz bu kitabı da okuyun. Sonradan ne olduğunu görüyorsunuz.
480 syf.
·Beğendi·5/10
Serinin son kitabı. Açıkçası ilk üç kitap kadar etkileyici değil. Kitap konu olarak ilk üç kitaptaki yan karakterlerin üç kitap boyunca süregelen yaşantılarını anlatıyor. Benim gibi serinin müptelası iseniz bi şekilde kitap bitiyor. Fakat belirtmem gerekirki bu süreç itekaka oluyor...
480 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Öncelikle kitap hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.
Karanlık Zihinler serisinin son kitabı ve 3 parçaya ayrılmış.
Yazar Karanlık Zihinleri okuduktan sonra parça biri,Buz Kapanı’nı okuduktan sonra parça ikiyi,Ateş Çemberi’ni okuduktan sonra da parça üçü okumamızı tavsiye ediyor.Çünkü 4. Kitapta diğer serilerinde tam açıklanmayan ve üstünde durulmayan kısımlar verilmiş.Aynı zamanda bu kitap sayesinde olayları Ruby dışındaki kişilerin bakış açılarıyla da okumuş olduk.
Ben özellikle 2 ve 3. kısma bayıldım.
476 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Kitap diğer üç kitaptaki 'küçük olayların' arka planını anlatan bir ara kitap. Diğer kitaplardaki aksiyona alışmış kişiler için kitap biraz durgun gelebilir.
Kitap toplam da üç bölümden oluşuyor. İlk bölüm zu'ya ait, ikinci bölüm Ruby'nin arkadaşı Sam'e ait, üçüncü bölüm ise Sam'in bir kız arkadaşına ait. Kitap bu kişilerin ağzından anlatılıyor.
Kitap seriye ait ama okumak zorunda olmadığınız bir kitap. Ben genel olarak sevdim. Olayların arka planını merak ediyorsanız merakınızı giderecek bir kitap.
Bu anılar, acı hayatımdaki şekerlemeler gibiler; onların tek bir zerresinin bile bu anı kirletmesini istemiyorum.
"Artık bir kalbim olduğunu biliyorum,"diyor Teneke Adam ben gözlerimi devirerek kaparken."Çünkü çok acıyor."
Yaşamak istiyorum. Hayatın bana sunacağı her bir acıyı ve mutluluğu iliklerime kadar hissetmek istiyorum; çünkü bu, hayatta kalmayı başardığım, hâlâ yaşıyor olduğum anlamına gelecek.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Karanlığın İçinden
Alt başlık:
(The Darkest Minds (Karanlık Zihinler) Serisi 1.5, 2.5, 3.5)
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
480
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055034306
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Through the Dark
Çeviri:
Özlem Özarpacı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parodi Yayınları
Bazen Karanlık İçinizde Yaşar Ve Çoğu Zaman O Kazanır. Bir yol uzanıyor önümüzde. Acıyla ve öfkeyle sarıp sarmalanmış, Etrafı dikenli tellerle örülmüş bir yol bu. Kayıplarla ve gözyaşlarıyla dolu… Ama çok ileride, yolun sonunda, Belli belirsiz parıldayan titrek bir ışık var. Sönmeye yüz tutmuş olsa da Hayatın bizim için hazırladığı sonu yeniden Yazmamız için direniyor. Biliyorum, karanlığı deliyor bu yol. Biliyorum, karanlık zihinler aydınlığa kavuşuyor.

"Bracken'ın bu sürükleyici ve tüyler ürpertici distopyası hafızalarınıza kazınacak."
-Kirkus Reviews-

"Bu seri, distopya okuyucuları için bir başucu kitabı olacak."
-School Library Journal-

"Gerilim yüklü, duygusal ve acımasız… Hiç şüphe yok ki Karanlık Zihinler Serisi'nin tutkunları, - üzerine epey kafa yorulduğu belli olan bu sona bayılacak."
-Booklist Online-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 124 okur

  • özge
  • İlkim Eylül Yıldız
  • HARUN AYDINLIOĞLU
  • Sude Erçetin
  • KAÇAK UZAYLI
  • Ezgi
  • Yağmur Acar
  • Selen pekoğuz
  • Nejla Ertaş
  • Kevs.

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%56.7
18-24 Yaş
%20
25-34 Yaş
%20
35-44 Yaş
%3.3
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%94.5
Erkek
%5.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.3 (15)
9
%16.4 (9)
8
%27.3 (15)
7
%10.9 (6)
6
%5.5 (3)
5
%9.1 (5)
4
%1.8 (1)
3
%0
2
%0
1
%1.8 (1)