Kefaret

8,6/10  (7 Oy) · 
12 okunma  · 
6 beğeni  · 
758 gösterim
1935 yazının en sıcak gününde, on üç yaşındaki Briony Tallis, ablası Cecilia'nın soyunup yazlık evlerinin bahçesindeki küçük havuza girdiğini görür. Tıpkı Cecilia gibi Cambridge'den yeni dönmüş olan çocukluk arkadaşı Robbie Turner de kızı gözlemektedir. O gün sona ermeden bu üç gencin hayatı bir daha düzelmemek üzere değişmiş olacaktır. Robbie ile Cecilia başlangıçta hayal bile etmedikleri bir sınırı aşacak ve küçük kızın hayal gücünün kurbanı olacaklardı. Başkalarına ait sırlara tanık olan Briony, bir suç işleyecek ve bu suçun kefaretini ödemek için ölene kadar çabalayacaktır. Booker Ödüllü yazar Ian McEwan'ın en yetkin kitabı olan Kefaret, edebiyat çevrelerinin alkışladığı bir başyapıt. Çocukluğu, aşkı, savaşı, İngiliz toplumunu ve sınıf ayrımını akıcı, etkileyici bir anlatımla sunarken utanç ve bağışlama, kefaret ve günahları hoşgörmenin güçlüğü üzerinde düşünmeye yöneltiyor.
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  366
 • ISBN:
  9789750703577
 • Orijinal Adı:
  Atonement
 • Çeviri:
  Püren Özgören
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kefaret Çok ağır bir psikolojik dram olmuş sevmenin bedeli bu kitapta Aile içinde fakir oğlan zengin kız hikayesidir olaylar fakir oğlanın istediği mesleği yapması için uzağa gitmesiyle başlar sevdiği kızla biraz bu yüzden ters düşer bizim oğlanda özür mesajı yazar ama daha önce daktiloda sapıkça hayallerini kağıda dökmüştür bu kağıdı da gider bizim oğlan kızın kız kardeşine verir kız kardeşte bu notu okur o arada daha notu da vermemiştir o notu vermek için ablasının yanına gittiğinde bizim oğlanla işi pişirirken iş üstünde yakalanır kız kardeşte aynı çocuktan hoşlandığı için diğer evin küçük kızıyla paylaşır bu konuyu bu arada evde bir misafir vardır erkek oda küçük kızlardan birine göz diken tam bir sapıktır akşam herkes yemekteyken küçük kız yemekte yoktur herkes onu aramaya çıkar ama bizim misafir adam küçük kızı çalıların arasında tecavüz eder bu olayı notu verdiği kız kardeş görür ve bizim oğlanın bu tecavüzü yaptığını söyler yazdığı yazıyı da gösterir her şey ondan sonra başlar aslında kız kardeş ondan hoşlandığı ve kıskandığı için söyler aslında kimin yaptığını kendi gözleriyle görmüştür çocuk ceza evine gire küçük kız misafir adamla evlenir bizim kız kardeş yazar olur çocuk ceza evinden çıkarılmak üzere bir kefaretle asker olur daha fazlası kitapta :)) aslında bu kitap yazar kız kardeşin özürüdür fazla ağır olmuş biraz iç burkucu okuyan herkese keyifli okumalar dilerim Türkiye ..

ahmet Karakuzulu 
16 Eki 2015 · Kitabı okudu · 24 günde · 9/10 puan

Son dönemlerde yazım dili bu kadar sağlam bir kitap okumamıştım. Kıdemli bir yazar olduğunu bildiğimiz, Ian Mc Ewan, kelime hazinesi geniş bir yazarın, cümleleri nasıl güçlü kullanabileceğine güzel bir örmek vermiş. Kitabın çeviri olduğu dikkate alındığında; çevirmenin de hakkını teslim etmek gerekir. Kitabın sadece dili değil, konusu da güçlü ve akıcı. 366 sahife çok keyifle okuma imkanı veriyor. Öncelikle yazmaya dönük hevesi olan arkadaşların bu kitabı okumalarını mutlaka öneriyorum. Zaten, yazar, kitabın kurgusuna dolaylı yoldan nasıl etkili yazı yazılırı da eklemiş. şöyleki, kitabın karekterlerinden Briony, yazma hevesi olan bir çocuktan ünlü bir yazara evrilen bir kişiliği temsil ediyor. Okuyan arkadaşların bu kitap hakkındaki yorumlarını duymayı çok isterim.

Kitaptan 2 Alıntı

Yalnızca beş sayfada koskoca bir dünya, üstelik maket çiftlikten çok daha eğlenceli bir dünya kurabilirdin.

Kefaret, Ian McEwan (Sayfa 18)Kefaret, Ian McEwan (Sayfa 18)

İlgileri, övgüleri ve apaçık hoşnutlukları olmasaydı bile Briony yazmaktan geri durmazdı.

Kefaret, Ian McEwan (Sayfa 17)Kefaret, Ian McEwan (Sayfa 17)

Kitapla ilgili 1 Haber

21. yüzyılın en iyi romanını okudunuz mu?
21. yüzyılın en iyi romanını okudunuz mu? Edebiyat eleştirmenleri, Dominik asıllı kısa öyküler yazarı Junot Diaz’ın çok alkışlanan Oscar Wao’nun Tuhaf Kısa Yaşamı (The Brief Wondrous Life of Oscar Wao) kitabını şimdiye kadarki 21. yüzyılın en iyi romanı olarak seçti.