Kefaret

8,9/10  (10 Oy) · 
15 okunma  · 
8 beğeni  · 
855 gösterim
1935 yazının en sıcak gününde, on üç yaşındaki Briony Tallis, ablası Cecilia'nın soyunup yazlık evlerinin bahçesindeki küçük havuza girdiğini görür. Tıpkı Cecilia gibi Cambridge'den yeni dönmüş olan çocukluk arkadaşı Robbie Turner de kızı gözlemektedir. O gün sona ermeden bu üç gencin hayatı bir daha düzelmemek üzere değişmiş olacaktır. Robbie ile Cecilia başlangıçta hayal bile etmedikleri bir sınırı aşacak ve küçük kızın hayal gücünün kurbanı olacaklardı. Başkalarına ait sırlara tanık olan Briony, bir suç işleyecek ve bu suçun kefaretini ödemek için ölene kadar çabalayacaktır. Booker Ödüllü yazar Ian McEwan'ın en yetkin kitabı olan Kefaret, edebiyat çevrelerinin alkışladığı bir başyapıt. Çocukluğu, aşkı, savaşı, İngiliz toplumunu ve sınıf ayrımını akıcı, etkileyici bir anlatımla sunarken utanç ve bağışlama, kefaret ve günahları hoşgörmenin güçlüğü üzerinde düşünmeye yöneltiyor.
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  366
 • ISBN:
  9789750703577
 • Orijinal Adı:
  Atonement
 • Çeviri:
  Püren Özgören
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
ahmet Karakuzulu 
16 Eki 2015 · Kitabı okudu · 24 günde · 9/10 puan

Son dönemlerde yazım dili bu kadar sağlam bir kitap okumamıştım. Kıdemli bir yazar olduğunu bildiğimiz, Ian Mc Ewan, kelime hazinesi geniş bir yazarın, cümleleri nasıl güçlü kullanabileceğine güzel bir örmek vermiş. Kitabın çeviri olduğu dikkate alındığında; çevirmenin de hakkını teslim etmek gerekir. Kitabın sadece dili değil, konusu da güçlü ve akıcı. 366 sahife çok keyifle okuma imkanı veriyor. Öncelikle yazmaya dönük hevesi olan arkadaşların bu kitabı okumalarını mutlaka öneriyorum. Zaten, yazar, kitabın kurgusuna dolaylı yoldan nasıl etkili yazı yazılırı da eklemiş. şöyleki, kitabın karekterlerinden Briony, yazma hevesi olan bir çocuktan ünlü bir yazara evrilen bir kişiliği temsil ediyor. Okuyan arkadaşların bu kitap hakkındaki yorumlarını duymayı çok isterim.

Kitapla ilgili 1 Haber

21. yüzyılın en iyi romanını okudunuz mu?
21. yüzyılın en iyi romanını okudunuz mu? Edebiyat eleştirmenleri, Dominik asıllı kısa öyküler yazarı Junot Diaz’ın çok alkışlanan Oscar Wao’nun Tuhaf Kısa Yaşamı (The Brief Wondrous Life of Oscar Wao) kitabını şimdiye kadarki 21. yüzyılın en iyi romanı olarak seçti.