·
Okunma
·
Beğeni
·
5548
Gösterim
Adı:
Kimya-yı Saadet
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
701
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757422228
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hisar Yayınevi
830 syf.
Tırnak kesmenin ve diş temizlemenin bile edebinin yazıldığı bir kitap hakkında her hangi birşey söylemek ne haddime... Okumuş olduğum en güzel, en kıymetli, en akılda kalıcı kitaplardan biri oldu. Kendimizi bu kitaptan mahrum etmeyelim. Çok ama çok faydalı bir kitap. Okuyunuz ve okutturunuz.

Ayet-i kerime ve hadisler barındıran bu türden kitapların güvenilir tercümesine ve yayın evine dikkat etmek önemlidir. İki farklı yayınevinden okudum. Biri çok iyiyken, diğerinde harf ve kelime hatası çoktu. Maalesef yayınevlerin ismini buraya yazamıyorum; unuttum isimlerini, kitaplar yanımda değil, tekrardan erişimim olduğunda ve tabii ki unutmasam yazacağım.
830 syf.
·91 günde·Beğendi·9/10
Tırnak kesmeden tutun da konuşmanın kuralları malayani konuşmanın zararları ve dahi hayatımızda uymamız gereken tüm edeb kurallarını ilmi ve fikri yönden şahane bir şekilde anlatan İmam Gazali'nin bu eserinin evlerin kütüphanelerinde yer edinmesi gerektiğini düşünüyorum:)
830 syf.
·10/10
Oktay Sinanoğlu bu kitap için abd de olsa zirvede olur ama burada kıymetini bilmiyorlar dediği dev bir eser. İmamı Gazali rahmetullâhi aleyh in madde ve mana alemine yönelik bir eseri.
1000 syf.
·30 günde·Beğendi·Puan vermedi
Dili ağır olduğundan dolayı anlamakta zorluk çekiyorsunuz ama çok güzel bir şaheser hayatın her alanı ile ilgili bilgi ve dünya ve ahiret hayatında saadeti yakalamanız için çok güzel bilgiler mevcut. Tam olarak anlamak için tekrar tekrar okunmalı.
830 syf.
·9/10
Kitap 18 bölümden oluşmaktadır. Bölümler: insan yaratılışı, kalbin varlığı, ruh ve mahiyeti'den başlayarak insanın acziyetine kadar. İnsanı başta ontolojik olarak yerini belirleme sonra da Allah'a karşı konumunu nefse karşı gelebilmenin çarelerini vermesi ile hem bir ilmihali andıran hem de Gazali'nin kalp vurgusuyla insanın gerçeğe ulaşması için tasavvufi bir sezgiye kulak vermesi gerektiğini öğütleyen bir kitap. Ayrıntılarda Şafii fıkhını referans almasından dolayı Hanefi arkadaşların biraz aklı karışabilir. Ayrıca bazı savunduğu fikirler için sahih olmayan hadisleri referans aldığından okurun en azından karmaşaya düşmemesi için hadis konusunda bir ölçüde bilgisi olması çok faydalı olabilir. Ayrıca İhya'yı okuyacak okur için bu kitabın daha önce okunmasını tavsiye ederim. Çünkü bu kitap bir nev'i ihya'dan bir numune, bir giriş olarak düşünülebilir.
830 syf.
·10/10
Bir kitap düşünün ki size iki aleminde saadetini kavusturuyor. İlim yolcularının hiç düşünmeden okumasi gereken kitap. Altınızı cizeceginiz birçok yer var. Yüksek deredede ilim, edep, haya barındırır.
%13 (100/830)
·Beğendi·Puan vermedi
Ruh asansör gibidir akıl ise bu asansörü yukarılara çıkaran kuvvet iken şehvet ise yavaşlatıp indiren kuvvettir kişi eğer aklını kullanmaz ise insanlık makamının en alt seviyelerine inmeye mahkumdur...
830 syf.
·Beğendi·9/10
Lise ikide okumuştum. 10 yıldan fazla bir zaman geçmiş. Okuduğum dönemde dedem hastanedeydi. :) Refakatçilik yaptığım sırada o kalın kitabı açıp okuyabiliyor, dalıp gidebiliyordum. Gazali bu milletin doğurduğu en ender, en elit, en seçkin isimlerindendir. Gazali sadece bir ilim adamı değil yaşadığı toplumdaki arızalarla da meşgul olan, yaptığı işler, yazdığı kitaplarla yaraya merhem olmaya çalışan bir toplum gönüllüsüdür de.

Kitap, kalbin ve nefsin dünya hayatı boyunca girdiği imtihanların neler olduğu, bunların nasıl aşılabileceği ile ilgili, ayet-hadis ve menkıbelerin aktarıldığı ve Gazalinin bunları ince zekası ile bağladığı bir kılavuz niteliğindedir. Okumak için ihtiyaç duymak gerekir.
752 syf.
·45 günde·Beğendi·8/10
Bilinmesi gereken tüm dini ve nefsi terbiye eden konular, dünyanın fani ve geçici olduğu, gerçek gayenin ahiret hayatı ve ALLAH ın rızası olduğunu öğreten ve hatırlatan farklı bir eser.
752 syf.
·46 günde·9/10
Böyle kapsamlı bir kitap hakkında yazı yazma hadsizliği beni çaresiz bırakırken bir kaç kişinin gözüne çarparak okunmasına aracı olma arzusuyla, Müzekkin Nüfuz'dan sonra bu kitaptan da aynı tadı aldığımı söyleyebilirim.
İhya-ı Ulumud-Din gibi bir eseri müslüman alemine kazandıran İmam Gazali, bu eserinden sonra hacimli bir eser olduğu için onu okuyamayanların faydalanması için özet niteliğinde bir kitap olan Kimya-ı Saadet’i yazdığı, çeşitli kaynaklarda belirtiliyor.
Kitabın ismi Kimya-ı Saadet, mutluluğun kimyası anlamına geliyor. Kitap, insan kavramını konu alarak , Allah'ı (C.C), kendini, eşyayı, halleri bilme ve önemi üzerinde durup, gündelik hayatımızın dışına çıkarak kendimize gelmemizi, çeki düzen vermemizi sağlıyor.
Kitabın ismine bakıldığında; ‘isminde geçen saadetten kastedilen nedir, bir insan nasıl mutlu olabilir, maddi ihtiyaçları karşılanması mutlu olması için yeterli midir’ gibi sorular akla gelebilir. Halbuki kitap başından sonuna kadar mutluluğa ermenin yolunun Allah (C.C.) Teala’nın rızasını kazanmak için çabalamaktan geçtiğini anlatıyor.
Satırlarda dolaşırken, Ehl-i Sünnet Ve-l Cemaat akidesini, Hadislerdeki güzelliği, günümüzde her kafadan çıkan seslere inat tek ve aynı doğruyu defaaten söyleyen asıl kaynaklardan bilgi almanız, daha bi içinize siniyor.
Aynı zamanda gerçeklerden ne kadar uzak bir yaşantıda olduğunuzu, samimi bir çok kimsenin nasıl ince eleyip sık dokuyarak ahireti kazanmaya çabaladıklarını şahsen okuyorum.
Aslında okumanın semeresi tatbik edebilmek olmalı diye düşünürken, bu kitapta yazılmış bu kadar çok bilgiyi amel haline dönüştürmek bi hayli zor olsa gerek. Ne diyelim Rabbim bizi en azından azmedenlerden eylesin duasıyla, kifayeti yetmeyecek üstüne daha bir çok şeyler söyleyebileceğim satırları burada bitiriyorum...
...ezan sesini duyduğun zaman kalbinde bir sevinç ve istek dolmuş görüyorsan, kıyamet günündeki sesi duyduğun zamanda öyle olacağını anla.
Allah’ın seni anması, senin O’nu anman neticesidir.

Bunun için:

“Beni anınız ki, ben de sizi anayım.”* Buyuruyor.
İmam Gazali
Sayfa 187 - * Bakara (2), 152.
Erkek, hanımıyla çocuk gibi olmalı, fakat aile reisliği vazifesinde adam gibi olmalıdır. Erkek eve girerken gülmeli, çıkarken susmalı, bulduğunu yemeli, bulmadığını sormamalıdır.
“Ey insan! Rabb’ini tanımak için kendini tanı.”
“Kendini bilen, Rabb’ini bilir.”

Bu söz şuna işarettir ki, insanın kendisi bir aynadır, ona bakan, hakkı görür.
İnsanın bu dünyadaki sermayesi ömrüdür. Bu öyle bir sermayedir ki, her an tükenmektedir. ...
O sermayesi buz olan kimseye benzer ki,yaz ortasında buz satar ve:

“Ey Müslümanlar! Sermayesi erimekte olana acıyınız” der.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kimya-yı Saadet
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
701
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757422228
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hisar Yayınevi

Kitabı okuyanlar 282 okur

  • Seçil cilek

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları